העתיד כבר כאן

הסחר האלקטרוני הסיני שובר שיאים חדשים
סמל סחר אלקטרוני בסל
סחר אלקטרוני. צילום: commons.wikimedia.org

לפני ימים ספורים, בתאריך 11.11.17, חל "יום הרווקים הסיני", חג קניות שהמציאה אך לפני כמה שנים חברת הסחר האלקטרוני עליבאבא (Alibaba). ביום זה נשברו כמובן שיאים מרקיעי שחקים של מכירות וביצוען, אולם במאמר זה אבקש להסב את תשומת הלב לשתי עובדות חשובות ומשמעותיות יותר, הבולטות לעין בהקשר לתופעה המדוברת, עובדות שאינן מוטלות עוד בספק, ואשר עומדות להכתיב את המציאות הכלכלית בעולמנו!

כאשר הסברתי, לפני יותר מעשר שנים, לסטודנטים לתואר שני בקורס שעסק בסחר אלקטרוני, כי הזרוע האלקטרונית תהפוך במהרה לגורם המרכזי בסחר העולמי, הביטו בי רבים מהם כעל מי שהפריז בהגזמותיו הפרובוקטיביות. התחושה התגברה כאשר טענתי כי מי שיובילו את מגמת השינוי יהיו הסינים. כאשר העליתי את הטענה לסטודנטים במחזור של השנה שעברה, הבעות הפנים היו פחות מופתעות, אם כי עדיין היו קיימות, במיוחד כאשר הבהרתי להם כי חברה אחת לבדה, עליבאבא, ביצעה ביום המכירות האמור בלבד, מכירות בהיקף תקציב הביטחון השנתי של מדינת ישראל, שהינו תקציב גדול אפילו בהיבט עולמי.

הביצועים של "יום הרווקים הסיני" (11.11) השנה, הוכיחו כי ההתפתחות מהירה אף יותר מהתחזיות. כדי שהטיעונים שלי יובנו אציג תשתית של עובדות, וקודם כול על אודות היקף המכירות ביום אחד, ה-11.11, לאורך השנים (הנתונים הם במיליארדי דולרים):

2011 – 0.82

2012 – 3.04

2013 – 5.80

2014 – 9.30

2015 – 14.30

2016 – 17.79

2017 – 25.30

חברה אחת במדינה אחת מכרה ביום אחד ברשת בסכום שמתקרב למאה מיליארד שקל! רבים מהאנשים לא מבינים שבחגיגה הזאת לוקחים חלק אתרים נוספים רבים בסין. אחד מהם, JD.com, דולק בהצלחה אחרי עליבאבא והיקף מכירותיו באותו יום נפל רק בכרבע מהחברה המובילה. ועוד כמה נתונים מהממים, שימחישו את הסיבה להתרגשות שלי. כבר בשנה החולפת, בשיא המכירות ביום האמור, קצב ביצוע ההזמנות היה 175 אלף הזמנות בשנייה!! השנה בכל אחת מדקות הפתיחה בוצעו מכירות בחצי מיליארד דולר, בחצי השעה הראשונה – 7 מיליארד דולר. ואני מוצא צורך לחזור ולהסביר, מדובר בחברה אחת, ביום אחד. חשוב להוסיף שמגוון הפריטים הולך וגדל, השנה יכולתם לרכוש צנצנות קטנות של פיצוחים במחיר זניח, לצד מכוניות ואף יאכטות מפוארות. המחירים כמובן זולים מהמחירים בימים רגילים. חלק מהציוד האלקטרוני נמכר בהנחה של מעל 50%.

עד כאן לגבי כוחו של הסחר האלקטרוני בכלל. ההיקפים האמורים מחייבים מערכות מידע משוכללות, לוגיסטיקה מתוחכמת, וניהול ברמה גבוהה במיוחד. וזה המקום לציין ולהדגיש את העובדה המשמעותית והחשובה השנייה – כל זה מתרחש בסין. המדינה הקומוניסטית האדירה היא שמצמיחה יותר מכול את מהפכת המסחר המקוון. בעבר היו הסינים כוח עבודה זול, שייצר מחשבים עבור חברות אמריקניות. בינתיים הפכו הסינים לבעלים של יותר ויותר חברות הייטק (כמו גם בכל יתר הענפים). חלקן נקנו מארצות אחרות, כמו למשל במקרה של חברת לנובו, שקנתה את כל הפעילות העולמית של י.ב.מ בתחום המחשבים השולחניים והפכה למובילה העולמית. חלקן חברות שהוקמו מאפס וטיפסו לצמרת העולמית, כמו בתחום הסלולר על האינטרנט שבקרבו.

והנה הבשיל השלב השלישי שלא כולם מבינים עדיין את משמעותו. הסינים, הרבים כחול אשר על הים, הפכו לבעלי יכולת כלכלית כתוצאה משני השלבים הקודמים, והם הקונים העיקריים באתרים הסינים. כדאי להבהיר עובדה שנעלמה מידיעת מרבית הסקרנים, רוב הקניות ביום הרווקים הסיני מקורן בלקוחות הביתיים.

והמהפכה רק החלה. ממש לאחרונה שבתי מביקור נוסף בסין. ראיתי שם מציאות שעדיין נדרשים לה שיפורים, אבל אין ספק שהמדינה תהפוך במהרה בימינו לכוח הכלכלי מספר אחד בעולם. השמרנים בעולם מדברים על טווח של 13 שנים עד שהסינים יחזיקו בכתר. בימי שהותי שם התקיימה הוועידה החמש-שנתית של המפלגה הקומוניסטית. חוד נאומו הארוך של מנהיג סין הוקדש לצורך החיוני בשאיפה מואצת לחדשנות, ובדגש שהמדינה תיתן להתפתחויות טכנולוגיות מתקדמות ופורצות דרך.

הסיכום פשוט וקצר. השילוב המנצח שיוכיח עצמו כבר בטווח הקצר הינו של סין והסחר האינטרנטי. אם תרצו, סין תוביל את הסחר העולמי באמצעות המסחר האלקטרוני. אני ממליץ לכל הגורמים בכל הרמות להיערך בהתאם, ולהשתתף בחגיגה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

  1. אני לא מאמין שהסינים למרות שהם רבים יותר מתןשבי ארצות הברית, יתקרבו אפילו לכח הקניה של האמריקרים

  2. השלטון שם מנצח כי הוא לא דמוקרטי אבל כדי לכבוש את העולם צריכה המדינה להיפתח ואז המדינה כבר לא תשלוט בכל ושתהייה נסיכה למימדים יותר נכונים

  3. אנשי המערב נוטים לזלזל בסינים כי מרביתנו מדמיינים אותם (לצערי בכללותם) כעובדי כפיים ועובדי אדמה, כפי שלעיתים מדמיינים אותנו, הישראלים, כרכובים על גמלים ברחובות הארץ המדברית.
    אז כן, הסינים עובדים והם עובדים חזק וקשה, אבל יש פלח אוכלוסיה גדול שכבר מזמן הבין את ההזדמנויות הכלכליות בעולם הטכנולוגי ומיהר לעבור אליו.
    תבינו שמרבית המחקרים בבינה מלאכותית למשל מתבצעים על ידי חוקרים שמקורם מסין, וכבר יש עסקים וחברות בתחום בסין שמשאירים אבק לאירופה וארה"ב.
    אז בזמן שרבים מאיתנו מזלזלים בהם, יום יבוא ונפקח את עינינו לקלוט שסין היא המעצמה הכי חזקה בעולם ההייטק ובתעשיית הרובוטים. נכון, לא כל התעשייה הזאת נבנתה שם באופן אמין וראוי, וחברות רבות הוקמו על בסיס רעיונות ומוצרים מערביים, אבל זה לא משנה את המצב הקיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מייצג כסאות

רות הישראלית

תובנות אקטואליות מקריאה ישראלית במגילת רות