האם מחשבים הופכים חכמים מאתנו?

בינה מלאכותית – תועלת לצד סכנות
מוח מרכיבים אלקטרוניים
תמונה: Jtneill Gallery wikimedia commons

ממכוניות שנוהגות בעצמן ועד למחשב המציע אבחון וטיפולים רפואיים אפשריים למטופלים במצבים רפואיים שונים – התפתחות הבינה המלאכותית מהירה מתמיד וכבר אינה מדע בדיוני.

כשאני חושב על בינה מלאכותית עולה בראשי תמונה מסרט מדע בדיוני ובה עולם מלא ברובוטים שמטרתם לעזור לבני האדם. הם מדברים, מבינים, חושבים, לומדים, מטיילים עם הכלב וממליצים לנו על הדרכים הטובות ביותר לפתור את כל בעיה. אני שמח לספר לכם שחלק מהטכנולוגיות כבר קיימות, לא רק בסרטים.

נתחיל בהגדרה: מהי בינה מלאכותית? בינה מלאכותית היא תחום בעולם התוכנה והיא הוגדרה על ידי מרווין מינסקי כך: "לגרום למכונה להתנהג בדרך שהייתה נחשבת לאינטליגנטית לו אדם התנהג כך". במילים אחרות להקנות למכונה מכלול כישורים שבעזרתם היא תוכל לפתור בעיות ביעילות.

מערכות הבינה המלאכותית מתחלקות לשני סוגים עיקריים: בינה מלאכותית חלשה (Weak AI, Narrow AI) ובינה מלאכותית חזקה (Strong AI, General purpose AI). בינה מלאכותית חלשה מטרתה לבצע פעולה אחת ספציפית, לדוגמה זיהוי פנים והמלצות בחיפושי אינטרנט. בינה מלאכותית חזקה היא מחשב המכיל את הטווח המלא של האינטליגנציה האנושית, מחשב שיהיה מסוגל לחשוב כמו בן אדם, ובניגוד לבינה מלאכותית חלשה יהיה מסוגל לבצע כל מטלה.

מנהל מעבדות הבינה מלאכותית ב-MIT ג'וזף ויזנבאום מתאר את הבינה המלאכותית החזקה: "לא פחות מבניית מכונה לפי המודל האנושי, רובוט שתהיה לו ילדות משלו, ילמד שפה כמו שילד לומד וירכוש את הידע שלו על העולם על ידי כך שירגיש את העולם באמצעות אבריו, ובסופו של דבר יוכל להרהר בדומה לבן אדם".

הבינה המלאכותית אינה אופנה חולפת. היא משפיעה ותשפיע על תחומים ומגוונים: פיננסים, בריאות, שירות לקוחות, ייצור, ניהול עובדים, מלחמה ועוד. בהיותה מחשב בעל אינטליגנציה הבינה המלאכותית מורכבת מענפים רבים: חיפוש, זיהוי תבניות, הצגת נתונים, תכנון אסטרטגיות והשגת מטרות, לימוד מניסיון, פתרון בעיות, תכנות כללי, זיהוי תמונה ועוד. ענפים אלו נועדו לעבוד יחד על מנת ליצור אינטליגנציה שלמה הדומה לזו של בני האדם.

אז מה עושים עם בינה מלאכותית? הנה דוגמאות אחדות:

 • מערכות עוזר אישי וזיהוי שפה וקול. לדוגמה Google Assistant, Apple Siri.
 • מערכות לזיהוי תווי פנים. פייסבוק משתמשת במערכת כזו בתהליכי זיהוי תמונות ואימות חשבון בעזרת זיהוי פנים בתצלום.
 • חוות דעת שנייה מרופא המבוססת מחשב. דוגמה למערכת כזו היא Watson של IBM, המסוגלת להרכיב טיפול רפואי מותאם אישית על פי מדדים ותסמינים של החולה. המערכת אוספת נתונים ממקורות מידע שונים ומספקת המלצה לטיפול המתאים.
 • משחקים. אלוף העולם בשחמט הוא מחשב ואלוף העולם במשחק הסיני GO הוא מחשב.
 • מערכות לשיפור שירות לקוחות. מערכות מסוג זה מנבאות את סוג השירות הדרוש ללקוח.
 • מערכות לזיהוי הונאה בחברות ביטוח וחברות כרטיסי אשראי.
 • מערכות המאפשרות תחזוקה אקטיבית וזיהוי תקלות וכשלים אפשריים לפני שהם גורמים נזקים.
 • רכבים אוטונומיים, רכבים המסוגלים לנהוג ללא נהג.
 • כלי נשק אוטומטיים.
 • מסחר מבוסס אלגוריתמים ותבניות בבורסה.

מה צופן העתיד של בינה מלאכותית? והאם אנו צפויים לראות מחשבים שמדברים בינם לבין עצמם? תלוי את מי שואלים. התשובות מגוונות. אם תשאלו את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, תשובתו היא: "האומה שתוביל את הבינה מלאכותית תהיה השליטה של העולם". העולם מתחיל להבין את המשמעויות והיישומים של בינה מלאכותית. לפי דעתי, בעתיד נראה יותר בינה מלאכותית משולבת בחיי היום-יום שלנו.

הטכנולוגיה יכולה להביא תועלת רבה, אך האם היא מסוכנת? הפחד ממכונה חכמה יותר מבני אדם הוא פחד שעלה בקהילת הבינה המלאכותית. בגלל החשש, כמה חברות טכנולוגיות גדולות – ביניהן גוגל, מיקרוסופט, אמזון, IBM, Apple ופייסבוק – הקימו שותפות שתגדיר קווים כלליים עבור מחקר ויישום בתחום הרובוטים והבינה המלאכותית. אחד מתפקידיה של השותפות הוא לבחון שיקולים מוסריים ביישום בינה מלאכותית.

ביולי האחרון קרה מקרה מדהים – או מפחיד, תלוי את מי שואלים – פייסבוק כיבתה את מעבדת מחשבי הבינה מלאכותית שלה לאחר שגילתה שהמחשבים יצרו שפה חדשה וייחודית משלהם, שהמפתחים לא הצליחו להבין.

לסיכום, הבינה המלאכותית היא תוכנה המסוגלת לבצע פעולות הדורשות אינטליגנציה. יישומי הבינה המלאכותית עשויים לתרום רבות לחברה האנושית, אך לצד התועלת יש סיכונים. מה צופן העתיד? אין לדעת. מה שבטוח – יהיה מעניין.

[

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

18 תגובות

 1. ככה יש יותר סיכויים
  בכלי רכב יש יותר תאונות מאשר עם סוסים
  מה שצריך זה לנטרל מקסימום סיכונים כדי שנוכל להינות ממקסימום יתרונות

 2. נהנתי לקרוא את המאמר ענה לי על מספר שאלות שהיו לי בנושא.

 3. גיא מאמר מעניין ומעורר מחשבה אתה מדהים תמשיך לעשות חייל

 4. כתבה מצויינת! תודה רבה! החכמתי. אין ספק שזה השלב הבא באבולציה של העולם

 5. המאמר מרענן ומזכיר את הויכוח סביב הסכנות של הבינה המלאכותית.לא מזמן היה דיון סוער בין מארק צוקרברג שאמר שמאסק "חסר אחריות" ומאסק בתגובה השיב "שהבנתו של צוקרברג מוגבלת". מסקרן לדעת מה הגולשים חושבים? האם באמת יש אפשרות שהרובוטים יום אחד יהלכו אימה אמיתית -ואנחנו נהיה בעצם הרובוטים שלהם….. הסקירה במאמר העניקה השראה ניפלאה לנושא מרתק.

 6. כתבה מעולה ומעניינת.
  בהחלט מדהים וקצת מפחיד.
  מחכה כבר לכתובת ההמשך…

 7. מגניב!
  לא ידעתי את כל אלו, נשמע שעולם הבינה המלאכותית בהחלט הולך להיות מסקרן

 8. תודה על מאמר מרחיב דעת. סיימת עם השאלה – מה צופן העתיד? – התשובה נמצאת בגוף המאמר, בפסקה השלישית, בהגדרה של מינסקי לאמור – "לגרום למכונה להתנהג", או כמו שאתה כותב: "להקנות למכונה כישורים".
  אכן כך. האדם מגדיר למכונה את הפרמטרים שמאפשרים את הפעלתה. תמיד מוח האדם יהיה צעד אחד לפחות לפני המכונה. נכון. לא כול בני האדם. רק יחידי סגולה (אינשטיין, טיורינג) יהיו בראש. ברגע שהמחשב יוכל לבצע פעולות מנטאליות כמו בני האדם, יקיץ הקץ על העולם. האדם שיטעם מעץ הדעת, יהפוך לאלוהים. ואין מקום לשני אלוהים ביקום.

 9. מאמר יפה ומושקע מרחיב דעת אין ספק
  תמשיך ככה ותגיע לגדולות ❤️

 10. מעניין ומקצועי. העניין הזה של מכוניות שנוהגות בזכות עצמן קצת מפחיד.. איך נמנעים מפריצות סייבר וחדירות למערכות של מכוניות כאלו?

 11. למשל האפשרות שמערכת מתוכנתת תוכל לשמש עוזרת רפואית מומחית התגלתה לפני שלושים (30 !!) שנה.

  קישור פיתוח הנדסי עם אבולוציה, רק בגלל שלא מבינים מה פותח, זה לקבל שהאבולוציה היא יצירה או בריאה של מתכנן.

  כל מה שמתואר בכתבה הזו אינו מגיע לקצה הבוהן הקטנה של הבינה האנושית. יש סכנה בבינה המלאכותית רק אם אנחנו נקבל תוכנות שלא נבין אותן כנבונות, כאשר אנו מזלזלים בבינה האנושית. זאת סכנה חמורה מאד. וזה כולל גם את הסכנה בקבלת סיפורי אגדה כמציאות, מבלי לקבל פרטים עליהם.אנו פתאים שמאמינים לכל דבר ושממאנים להבין וללמוד.

 12. כשהרובוט עם הבינה המלאכותית ידע לצחוק לבדיחה חדשה שלא נמצאת אצלו בזיכרון נתחיל לדאוג

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של רות

צדק לימודי

כיצד ניתן לצמצם פערים ולדאוג לשוויון במערכת החינוך