הפרויקט בשירות המערכת

ניהול מערכות: האח הגדול של ניהול פרויקטים
תמונת יובל אשר
אשר יובל

מרכיב משמעותי בעולם ה-IT ובעולם העסקי וההנדסי בכלל הוא העיסוק בניהול פרויקטים. ניהול פרויקטים הוא מקצוע שנלמד במכללות ובבתי הספר המקצועיים למיניהם, ומנהל פרויקט הוא תואר ומעמד חשוב בארגון שניתן להשוות אותו למג"ד בצבא, קברניט מטוס או רב חובל של אנייה. אבל מה זה בעצם "פרויקט"? ארגון PMI (Project Management Institute) מגדיר פרויקט כמשולש של לו"ז, משאבים ותוצר. בפועל כל ארגון מגדיר "פרויקט" באופן שונה, בעיקר בהיבט לו"ז ומשאבים: פרויקט הוא כל פעילות שנמשכת עד X זמן או עולה עד Y משאבים (כוח אדם, כסף).

אבל נראה שבהתמקדות בניהול פרויקטים שכחנו שהיעד המרכזי של פרויקט הוא המערכת, או המוצר. פרויקט הוא תהליך מובנה, בדרך כלל תהליך של פיתוח או שדרוג, המתבצע על המערכת או המוצר. יש לא מעט תהליכים, בפרט תחזוקה, שמתבצעים במערכת שאינם "פרויקט", אבל יש להם השלכות משמעותיות על תצורת המערכת (System configuration). לצד ניהול פרויקטים, נראה שהזנחנו קצת את המקצוע המשלים, את האח הבוגר של ניהול פרויקטים, את ניהול המערכת/מוצר (System/Product Management).

אנו מציעים שינוי תפיסה שלפיו יש להעמיד את ניהול המערכות והמוצרים במרכז המחשבה והעשייה של תחום ה-IT ולהפוך את עולם החשיבה שלנו. לא עוד ניהול פרויקטים במרכז, אלא ניהול מערכות ומוצרים. להעמיד את מחזור חיי המערכת במרכז העשייה ולהכפיף אליו את מחזור חיי הפרויקט. אנו מציעים להגדיר כך: פרויקט הוא אוסף פעילויות תחום בזמן ובמשאבים שמטרתו לבנות או לשדרג מוצר או מערכת או חלק מהם, תוך כדי בקרת ניהול תצורה ומהדורות, שיביאו תועלת עסקית ברורה לארגון.

אנחנו טוענים שרוב המנהלים בדרג הביניים בתחום ה-IT אינם מנהלי פרויקטים אלא מנהלי מערכות ומוצרים, שתפקידם לשמר מערכות קיימות, לשפר אותן ולוודא את תקינותן הפונקציונלית והמבנית ואת הרלוונטיות שלהן למטרות הארגון. האם אנשים אלה הוכשרו לכך? האם נתנו בידיהם את הכלים והאמצעים המיטביים? האם אנחנו מכירים במקצוע ובתפקיד "מנהל מערכת" כמו שאנחנו מכירים ומשקיעים במקצוע ובתואר "מנהל פרויקטים"?

הנה כמה דוגמאות ברורות ומעשיות לתזה שאנחנו מציעים:

ניהול תצורה לעומת רלוונטיות עסקית: שני הקצוות של ניהול מוצר או מערכת הם ניהול תצורה (Product Management & Releases) קפדני מחד גיסא והתאמה עסקית מאידך גיסא. בהתאם לכך, שתי יכולות הקצה הנדרשות ממנהל מוצר/מערכת הן יכולת טכנולוגית לרדת לפרטי הפרטים של ניהול תצורה וגרסאות תוכנה, כולל הטכניקות והכלים הממוחשבים הנדרשים, ויכולת עסקית לוודא את תרומת המוצר לעסקי הארגון ומטרותיו ולמדוד אותה.

ניהול פורטפוליו (Portfolio management): כל מי שניסה ליישם טכניקות וכלים של ניהול פורטפוליו פרויקטים – מרכיב חשוב ביותר בניהול IT – גילה מהר מאוד שמתערבבים בו מערכות ופרויקטים ויש צורך בהבחנה ברורה ביניהם וארגונם: החל מסימון ישויות אלה בקודים נפרדים, דרך מאפיינים (שדות) שונים וכלה בהפרדה ובניהול מקביל של שני פורטפוליו – פורטפוליו פרויקטים ופורטפוליו מערכות – ויחסי הגומלין ביניהם, כולל קשרים מורכבים של רבים לרבים (many to many).

מימוש שיטת אג'ייל: בשיטה זו מעמידים במרכז את הרכיבים המרכזיים של המוצר (Epics) וסביבם בונים את הדרישות, User stories, משימות, Features וכו'. הכול סביב המוצר ותכונותיו. שיטה זו מתאימה במיוחד לגישת ניהול מערכות/מוצרים ומדגימה היטב איך ניהול הפרויקט משרת את ניהול המוצר.

עץ המערכת של מפת"ח: כל מי שהתנסה במפת"ח – מתודולוגיית פיתוח ותחזוקה – ומכיר אותה, יודע שהציר המרכזי שלה הוא לא מחזור החיים של הפרויקט אלא עץ המערכת, שהוא בעצם עץ המוצר. עץ המערכת נשאר יציב וקבוע לאורך כל התנהלות הפרויקט. כדי לפתח את עץ המערכת או לתחזק אותו אפשר להשתמש בשיטות שונות של מחזורי חיים (Application Life-cycle Management).

לסיכום, המונח "תפיסה מערכתית" מקבל, לפי הצעתנו, משמעות מעשית ומחודשת. מנהל IT צריך לקום כל בוקר ולשאול את עצמו: מה מצב המערכות שלי? האם אני יודע מה ייעודה של כל מערכת ואיך היא מתחברת ליעדי הארגון ותורמת למטרותיו? כיצד היא מתפקדת בייצור השוטף? עד כמה היא קריטית ויציבה ועד כמה היא יכולה לתמוך ביעדי הארגון לאורך זמן? מי מנהל אותה (אחראי עליה) ועד כמה היא תלויה בגורמי חוץ? מה מצבה ההנדסי? וכו' וכו'.

מענה לחלק נכבד של שאלות אלה ניתן באמצעות פורטפוליו מערכות עדכני, אשר בגישה החדשה הופך למשימה עליונה של משילות IT (ITGC). בתוך פורטפוליו המערכות ניתן לזהות קבוצה נכבדה וחשובה של פרויקטים שמטרתם לשדרג, ברמה זו או אחרת, מערכות ספציפיות או קבוצת מערכות, או אפילו לשנות את החלוקה הנוכחית למערכות, היינו את התפיסה המערכתית שלנו. קבוצה זו היא חלק חשוב בעשייה האסטרטגית של IT ויש לבחון אותה ולנהל אותה בכלים ושיטות חשיבה של עולם ניהול הפרויקטים, כולל בניית פורטפוליו ייעודי משלה – פורטפוליו פרויקטים. אך עדיין המטרה הסופית היא המערכת/מוצר ולא הפרויקט. פרויקטים נוצרים על מנת לבנות מערכת או לשדרג אותה; הם יוצאים מעולם המערכות ובסופו של יום חוזרים לשם. השירותים ש-IT נותן לארגון האם וללקוחותיו מתבססים על מערכות עובדות ומתפקדות ולא על ביצוע פרויקטים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. לא לומדים במחלקות שעוסקות במערכות מידע את הנושא של ניהול פרויקטים ומי שכבר לכאורה נוגע בנושא לא יודע במה מדובר חייב להשתנות אחרת אחוז הכשלונות שלנו ימשיך להיות גבוה גם אם המתכנתים יהיו מעולים

  2. שום מערכת לא נךלה או הצליחה בגלל תכנות. הכל בידי הניהול של הפיתוח ושל ניהול המערכת אחר שהיא נכנסת לעבודה

  3. כמו שלימד אתנו קורפל על פרויקטים של ERP בצהל ובכימיקלים לישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה