עוד תחום מועד להשתלטות של גוגל

המנוע החדש של גוגל לחיפוש משרות
שלט של גוגל
צילום: Coolcaesar commons.wikimedia.org

חברת גוגל הודיעה על פרויקט חדש, הפעם נקודת מפגש בין מעסיקים למחפשי עבודה: Google for Jobs – מנוע חיפוש מקומות עבודה בארצות הברית. השירות יתמקד בכל סוגי המשרות, החל ברמה הנמוכה – זוטרים ומשרות צווארון כחול בתעשייה – ועד למשרות מקצועיות בדרגים גבוהים.

מנכ"ל גוגל סונדר פיצ'אי הציג תצוגה מקדימה קצרה של מנוע חיפוש העבודה בכנס של גוגל למפתחים. "46% מהמעסיקים בארצות הברית אומרים שהם עומדים בפני מחסור בכישרונות ויש להם בעיות במילוי משרות פנויות", הסביר פיצ'אי, "בעוד שמחפשי עבודה אולי מחפשים פתח, ממש ליד הדלת. יש כאן נתק גדול". גוגל מצפה להתגבר על הנתק, לזהות שאילתות חיפוש עבודה במנוע החיפוש שלה ולהציג משרות מתאימות. מנוע החיפוש יהיה בנוי מכמה כלים שבאמצעותם יהיה אפשר לסנן משימות לפי מיקום, כותרת, קטגוריה או סוג, תאריך פרסום, סוג המשרה – מלאה, חלקית או זמנית – ועוד. השירות יציג למועמדים מידע חיוני כמו זמן הנסיעה למקום העבודה, כדי לעזור להם להבין אם מקום העבודה סביר מבחינתם.

הגורם המעניין ביותר בשירות זה הוא המינוף של גוגל כמכונת למידה חכמה. על מנוע החיפוש לאפיין את תוכן המשרה לפי הכותרת של מודעת העבודה. במנועים אחרים הכול תלוי בהשקפת מפרסם המשרה – כיצד הוא מגדיר את המשרה, את הרקע הרצוי ומאפיינים נוספים. ואילו כעת המנוע של גוגל מתוכנן להציג גם מקצועות ותפקידים דומים וקשורים להגדרות משרה מסוימת, למשל כל מה שקשור לקמעונאות יוצג למי שיחפש בתחומים קשורים, או יוגדר תחום-על וכל מה שכלול בו יתקבל בתשובה לשאילתה. כך בונים מנגנון לומד ויוצרים מפת קשרים מעניינת. בזמן הקרוב יוגבל החיפוש למשרות ולשאילתות בארצות הברית, ולאחר מכן יתפשט בהדרגה למדינות אחרות. מעניין אם גוגל תשכיל לבנות מפות קשרים מקצועיים בשפות אחרות פרט לאנגלית.

מקצועות מתחדשים ומקצועות נעלמים, ועדיין לא קיימת מכונת למידה מושלמת. אין זו משימה פשוטה. בעבר בישראל היה ספר המקצועות, שבו הגדיר משרד העבודה את "כל" המקצועות – כל אלה שעורך הספר ידע להגדיר – באמצעות ניתוח עיסוק מפורט. היה זה ספר מעניין מאוד, אך הוא לא עודכן ואיננו קיים עוד. שירות התעסוקה ניסה להגדיר רשימת עיסוקים, אך רשימה זו לא פורסמה. כיום אין האחדה של סוגי תעסוקה, ולכן משרות רבות נופלות וייפלו בכל חיפוש ממוקד תוכן. את זה גוגל מנסה למנוע באמצעות ההמכונה הלומדת שלה.

גוגל טוענת שהיא אינה מנסה להדיח את הספקים המסורתיים של שירות חיפוש משרות. להפך, היא חותרת לשיתוף עמם. החברה מסרה כי Google for Jobs תשתף פעולה עם LinkedIn, Facebook, Careerbuilder Monster, Glassdoor וגופים מוכרים נוספים לאיתור משרות. האם זו הצהרה אמתית או ריקה – ימים יגידו. בינתיים צצות ועולות השאלות: עוד תחום עולמי שמעניין מאות מיליונים – האם גם עליו תשתלט גוגל? עד כמה תתפתח ותשתכלל יכולת הלמידה של המחשבים? מי ינסה להתחרות איתה כעת? האם תם עידן הסוכנויות והאתרים לאיתור עובדים ומשרות?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. כתבה מעניינת, אולם מוצר זה של גוגל יתאים אולי לתחום הייטק ובכירים למרות שאין הרבה כאלה פנויים, וגם אלה מוצאים עבודה מהיכרות אישית ומידידים, ובנוסף הפחד מחשיפה ימנע מהם שימוש בשרות, למשרות ברמות הביניים ומטה לא נראה שיועיל פורמט זה.

  2. כל מסגר – מלך? היכן יש מודעות תעסוקה של צוארון כחול? בישראל?

    1. אין גם שופם תפיסה תכנונית של מקצועות עתיד בישראל, אלא בדיעבד.

  3. לכל מי שמטיל ספק- העתיד הוא סורסינג גלובאלי, מול מיליוני מכגייסים, בתחומים של בוגרי אקדמיה בעיקר, ולא רק. בעולם הגדול גם לצוארון כחול בגיל עד 45 מתברר שיש דפים ברשתות חברתיות. משם ניתן לגייס, ובמיוחד במדינות שיש להן דרכון אירופי שמאפשר עבודה בכמה מדינות ללא כל בעיה. רק צריך משקיע זעיר ונבון שיבוא ויתמוך ברעיון. פרטים אצלי…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

דילוג לתוכן