הסיומות החדשות

התחדשות ושינויים בעולם שמות המתחם (Domain names)
תמונה של רז
רז מליגסון

בעצם ימים אלו עולם שמות המתחם לוהט מתמיד. החל משנת 2014 שוחררו מאות סיומות גנריות חדשות, כמעט בכל תחום שניתן להעלות על הדעת. סיומות כמו GURU .WEBSITE .XYZ. מאפשרות עתה לדומיינרים מכל העולם לקנות כתובות שבעבר היו נחלתם הבלעדית של הראשונים בתחום האינטרנט.

עד כמה התחום חם אתם שואלים? ב – 1.1.16 היו 11,232,981 דומיינים רשומים עם סיומות חדשות. לאחר שנה, בתחילת 2017, המספר צמח ל-27,610,716 – כמעט פי 2.5. מיליארדים זורמים בנהר שעד לפני כמה שנים היה יבש יחסית. ב – 1.2.2014 היו רק 5,000 דומיינים רשומים בסיומות החדשות אשר החלו להשתחרר (נתונים מ-ntldstats.com).

XYZ .TOP .WIN .LOAN. – סיומות אלו מהוות כ-48% מהרכישות היומיות של משתמשים ברחבי העולם. 6,339,213  דומיינים רשומים רק בסיומות XYZ. גם ישראלים אוהבים את הסיומת הזו והיא מהווה 11.87% מסך הרכישות של סיומות חדשות על-ידי ישראלים (מקום שני לאחר הסיומת uno) דמיינו שאתם הבעלים של ABC.XYZ או FITNESS.CLUB. האם יש לכך ערך בעיניכם? ובעיני אחרים? אם התשובה היא כן, תוכלו להבין מדוע ישנה פעילות ערה כל כך בשוק הדומיינים. ברגע שסיומת חדשה נפתחת להרשמה, אלפי בני אדם וארגונים עטים על הטרף ורושמים כל צירוף, מילה או מספר שלדעתם הוא בעל ערך.

ב – 05.04.2017 שוחררה הסיומת fun. ובשבועיים מאז ההשקה, נרשמו 5,330 כתובות תחת הסיומת הזאת, כלומר מיליוני כתובות פופולריות עדיין פתוחות להרשמה. האם למהר ולרשום אותן?

לפני 32 שנים, בחודש מרץ 1985, החלה ההרשמה לסיומת COM. מאז השתנה הרבה ונכון להיום ישנן 1,218 סיומות, לעומת 280 שהיו בחודש מרץ 2009. האם זהו סופו של COM. או אולי גושפנקה לערכו? האם חוסר הפוקוס היחסי בקרב משקיעים ותיקים כלפי "המלך" COM. מהווה הזדמנות למשקיעים חדשים?

כל ערך כספי של דומיינים נגזר מ-COM. לדוגמה, אם הדומיין games.com שווה 5 מיליון דולר, הדומיין games.net יהיה שווה כ-10%–15% מערכו של "אחיו הגדול". כל סיומת אחרת כלל לא רלוונטית, אלא במקרים מסוימים. ללא ספק COM. היא הסיומת המזוהה ביותר באינטרנט, וכל חברה שואפת לדומיין קצר וקליט תחתיה. Games.fun כנראה שווה כסף, אבל באותה מידה ייתכן שהוא לא שווה כלום. אין הוכחה לערכם של הדומיינים החדשים. השוק מוצף ויש סיכון גבוה להחזיק דומיין במשך שנים ללא התעניינות.

הדומיין היקר ביותר עד עתה שנמכר בסיומת חדשה (שימו לב, כתובת אחת בסיומת אחת מתוך מיליארדי כתובות ב-1218 סיומות) הוא casino.online שנמכר ב-22.03.2017 ב-201,250 דולר דרך אתר המכירות הפומביות Sedo. מקום שני, אגב, הדומיין video.games שנמכר ב-183,000 דולר בפברואר השנה (נתונים מ-namebio.com). מכירה כזו מהווה סוג של אינדיקציה ל-video.fun אבל אינה הוכחה למחיר שלו או למידת ההתעניינות.

לעומת אלפי מכירות בשנה לסיומות הוותיקות, ממאות הסיומות החדשות נמכרו בסך הכול דומיינים בודדים במחירים גבוהים. אין גם דרך אמתית לדעת אם הדומיינים החדשים לא נמכרו בין רשמים ומשקיעים, בינם לבין עצמם, על מנת ליצור מראית עין של עניין, ולדחוף את המחירים מלאכותית כלפי מעלה.

שימו לב שעלות החידוש השנתית של הסיומות החדשות אינה סטנדרטית ויכולה לנוע בין 15–60 דולר (תלוי ברשם ובסיומת). שאלו את עצמכם האם אתם מוכנים להחזיק את הדומיין במשך לפחות 3 שנים (2 תקופות חידוש) ואם יש לכם רעיון ויכולת לפתח את הדומיין לאתר משלכם. אם התשובה היא בוודאות כן, לכו על זה, רק אזהרה – אל תקנו יותר מדי. מדובר בהשקעה לשנים רבות ואין היתכנות שמישהו אי פעם יתעניין בכך או יקנה דווקא את הצירוף שבבעלותכם. להחליט כל שנה האם לחדש פורטפוליו של 500 דומיינים ב-7,500 דולר לפחות, זו לא חוויה נעימה.

ישנה חשיבות לסיומות החדשות במונחי חשיפה ברשת וקלות ההיזכרות. משתמשים יכולים להבין מידית באיזו תעשייה אתם פועלים לפי הכתובת שלכם. סיומת של רואה חשבון accountant. או עורך דין lawyer. אינה משתמעת לשתי פנים. יש גם ערך מבחינת קידום האתר במנועי חיפוש, אבל זהו נושא לכתבה אחרת. עם זאת, סיומות COM. לעולם תהיינה הוותיקות ביותר, ויש לכך יתרונות. בתרבויות ובמדינות רבות הסיומת הזאת נחשבת לטובה ביותר. בארה"ב, בקנדה, באנגליה, בישראל ובסין העדיפות היא חד-משמעית ל-COM.

אף על פי שגוגל לא מודה בכך בפה מלא, קניית דומיין COM. בן 10 שנים שיש לו "עקבות" (Backlinks) ברשת, יהיה עדיף מדומיין בעל שם מדויק יותר, אבל תחת אחת מהסיומות החדשות – אם מדובר באתרים זהים לחלוטין. מעניין יהיה לראות בשנים הקרובות האם אתר ראשי של חברה גדולה יהיה תחת אחת מהסיומות החדשות.

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

  1. בהחלט נושא מרתק, מעניין איך האינטרנט ייראה בכלל עוד כמה שנים

  2. כתבה שהיא כלי חשוב מאוד בכל נושא הדומיין כל הכבוד ישר כח

  3. אם מדובר בסיומת בינלאומית והגולשים מישראל והאתר בעברית אני חושב שזה פחות טוב.

  4. דוקא בגלל זה היה רצוי לכתוב בקצרה גם על הסיומות הישנות כדי שתהיה פרופורציה

  5. זה מרגש כמו שמרגש השינוי במספרי הרישוי של הרכב בישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמה על הבית

מלחמת הקיום של היום דורשת חשיבה מחודשת

כף רגל

פטריות ברגליים

כף רגל אתלט היא מצב עור שכיח המשפיע על כפות הרגליים. זה נגרם על ידי זיהום של העור עם פטריות. רגל אתלט היא זיהום עור