מציצים

בעקבות התחקיר על מצלמות האבטחה
כל מיני מצלמות אבטחה
צילום: Tamasflex en.wikipedia.org

מתחקיר ידיעות אחרונות שפורסם ביום שישי 31 במרץ 2017, עולה כי מצלמות אבטחה הוצבו לכאורה במקומות אסורים על פי חוק. סעיף 1 לחוק הגנת הפרטיות, התשמ"א-1981 אוסר פגיעת אדם בפרטיותו של הזולת ללא הסכמתו, והוראת סעיף 3(2) לחוק קובעת, כי פגיעה בפרטיות יכול שתהיה צילום אדם כשהוא ברשות היחיד. לפיכך, אסור להציב מצלמות בחדרי טיפולים מכל סוג שהוא או לכל הפחות אסור להפעילן בזמני פעילות במקום, כמו גם מצלמות בתאי מדידה בחנויות או בסמוך להם, או אף במקומות עבודה בלי ליידע את העובדים.

נדמה כי תגובותיהם של כמה עורכי דין למאמר נבעו מחוסר הבנת העניין המקצועי או שנאמרו כדי לצאת ידי חובה ולמזער נזקים, לרבות תביעות ייצוגיות. אודה כי תגובותיהם אלו תמוהות למדי – לומר שהמצלמות הוסרו, אך למצוא במקום את ה-DVR המקליט עם קובצי ההיסטוריה או בלעדיהם – הרי ברור שהכול עורבא פרח.

התברר כי המתקינים, או אולי בעלי המקום, שכחו לשנות את סיסמת היצרן, ולכן המצלמה הייתה פרוצה לאינטרנט עבור כל חוקר. אין ספק שיש כאן עבירה על חוקי מדינה. לא רק עבירה על החוק להגנת הפרטיות, אלא גם חוק האזנת סתר – בכל מקום שבו מחובר מיקרופון למצלמה, וכן עבירה על תקנות הפרטיות, כולל אלו החדשות שפורסמו זה מקרוב, ותקנות אתיקה רפואית. למען ההגינות – בכל מקום שהותקנו בו מצלמות יש לתלות שילוט אזהרה מתאים.

עלינו להכיר ביתרונותיו הרבים של האינטרנט, אך בה בעת גם בחסרונותיו – אין פרטיות למי שלא מקפיד על אמצעי אבטחת מידע מינימליים. כמה פקודות בסיסיות חוקיות הקיימות במנועי חיפוש (ומתפרסמות באתרים רלוונטיים), וחיפוש שיטתי בתוכנה פשוטה לכתיבה, והנה לך אתר שיכול לאגור כל מצלמה בעולם. שימוש בפקודה אוטומטית בגוגל להתראה על כל ביטוי/נושא – והרי לך מעקב שוטף על כל תחום שתבקש. באתר עצמו שבו מצויות התמונות במנועי החיפוש, יש גם עשרות אלפי מצלמות פתוחות (לא פרוצות) הפרושות בכל רחבי העולם. התמונות ממוינות לפי ארצות. זיהוי מיקום פנימי איננו מדויק, אלא כנראה לפי שרתי האחסון. ניתן למצוא תמונות ברורות של מקומות ציבוריים, בתים פרטיים, חדרי מיטות, תאי מדידות בחנויות ועוד כהנה וכהנה.

רובנו ממלאים שאלונים אישיים בכתב, מתמסרים לכל סוקר טלפוני, מספקים פרטים אישיים, מרבים לדווח על פעילויות הפנאי שלנו בפייסבוק – "נמצא כאן ועכשיו" – הזמנה לגנב, מאפשרים אפליקציה לזיהוי מיקום בטלפון הנייד (ומוסרים מידע אחר בשיחה…), ועוד ועוד. למעשה, בכל הפעולות הללו אנחנו "מתפשטים" לעין כול, ואל לנו להתלונן על פרטיות שנפגעה, כי אנחנו הסרנו אותה ביודעין.

לסיכום, מסקנה, אולי כאובה ואולי לא, אין פרטיות במאה ה-21. שרת המחשב מזוהה, IP ידוע מיקומו, כתובת המייל בסריקה אינטרנטית תניב אתרים שבהם ביקרת או הגבת בציון הדואר. וכך, אזרחים מן השורה, אך גם גורמים עוינים, יכולים להציץ באמצעות האתרים השונים ולהשיג מידע רב.

קוראים יקרים, בתגובות למאמר זה אשמח אם תציינו מקומות שידוע לכם שיש בהם מצלמות אך אין שילוט המתריע על קיומן. כמו כן, מתוכנן אתר אינטרנט חדש הדן בנושא הפרטיות, פורטל שירכז את כל המידע בתחום, כולל קישורים, ואולי גם פרסומות למימון ההקמה. שותפים לחזון מוזמנים ליצור עמי קשר, ויחד נפעל למען הגינות, שקיפות ופרטיות לציבור, ככל שניתן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

    1. אין כל חדש, רק חיזוק העובדה שאין פרטיות, שהזכרון הציבורי קצר, שהציבור איננו נזהר, שהמתקינים עושים עבודה רדודה, מי שמתקין לבד- לא מבין משמעויות של ססמאות, ואנשים "מתפשטים" תרתי משמע בכל פינה ותחת כל עץ רענן. מאמר זה הוא רק בגדר תזכורת למאות מצלמות פתוחות ברשת בישראל ועשרות אלפי מצלמות קלות מאד לפריצה. גם בבתים פרטיים בהם יש מצלמות ללא ידיעת המתגוררים שם.

  1. כמה שיותר ידעו על כמה שיותר אנשים בעצם ידעו בפועל פחות עלי
    ומה בעצם עשיתי רע שאיכפת לי דידעו עלי?
    למה כל ההתנפלות והחששות?

  2. עדן בן זקן – לא בודדה. יש נשים רבות באותה חנות ובחנויות אחרות שנופלות לאותה מלכודת. קודי כניסה ושליטה במערכות המצלמות יש לבעלי החנוץ וגם לטכנאים המרכיבים. גם אם יחליפו ססמת יצרן – עדיין מי שיש לו קוד יכול להיכנס ואף לאחזר קבצים ולברור את "המעניינים". חפשו קבוצת "פרטיות – זכות" בפייסבוק, ותראו דוגמאות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות