גושפנקה חוקית לזילות ה"לייק"

החלטתו התקדימית של השופט עודד מאור
סמל היד של לייק

לפני כשנתיים פירסם אלמוני ברשת הפייסבוק חומרים פוגעניים כנגד חברת נידיילי תקשורת בע"מ, המוציאה לאור מקומון באזור רמת גן וגבעתיים. בני הזוג גלית ויואל שאול עשו "לייק" לפוסט אחד ושיתפו פוסט שני ברשת החברתית שלהם. החברה האמורה שמצאה עצמה נפגעת, הגישה נגדם תביעה בסך 640,000 ₪ בטענה של לשון הרע. בני הזוג עמדו במרכז התביעה. את מפרסם החומר המקורי לא הצליחו לזהות.

בימים האחרונים החליט שופט בית משפט השלום בתל אביב עודד מאור, לדחות את התביעה, וקבע כי שיתוף פוסט או "לייק" אינם בבחינת לשון הרע. על פי הכרעתו של השופט, הפרסום המקורי אכן מהווה לשון הרע, אולם בה בעת הוא דחה את התביעה כנגד בני הזוג תוך שהוא מבהיר שהחוק אינו מתייחס לסוגיית השיתוף. מאור אף קרא לגורמי החקיקה למסד בעניין זה קביעה ברורה.

עם זאת אי אפשר שלא להתרשם מהבעת דעתו המנומקת והבלתי-מתחמקת של השופט. מבחינתו יש להטיל אחריות של לשון הרע על משתפי פוסטים רק במקרים קיצוניים של פגיעה חד-משמעית וקשה. פרשנות אחרת עלולה, לגישתו, לפגוע בחופש הדיבור ברשת. כאן, במאמר הנוכחי, אינני מתכוון לדון בהיבטים המשפטיים של המקרה האמור ולנתח אותם.

בעיניי יש בפרשה הנדונה קודם כול אישור חוקי לזילות ה"לייק". זה מכבר פירסמתי כאן באתר מאמר שכותרתו "זילות הלייק", ובו הצבעתי על גורמים שונים שהופכים את רעיון מנגנון ה"Like", שבבסיס יצירתו הייתה כנראה כוונה טובה, לריקנות צרופה. השופט, בפסק דינו המשתרע על פני יותר מ-30 עמודים, מתאר בצורה נכונה את הקלות שבה מתבצעת פעולת ה"לייק", ואת מיעוט המחשבה שמסתתר מאחוריה.

אני אישית סבור שהתמונה חמורה אף הרבה יותר. אני נתקל ביותר ויותר אנשים שעושים מאות ואלפי "לייקים" מדי יום. הואיל ואותם אנשים גם ישנים, אוכלים ואולי אף עובדים או לומדים, הרי שגם לו היו רוצים, הם אינם יכולים להקדיש להתמודדות עם פוסט בודד יותר מכמה שניות. בקיצור, אחוז אדיר מה"לייקים" נעשים מבלי שלמחוללים אותם נהיר מהו תוכן הפוסטים. הגולש הממוצע רואה מה כתוב בחלק מהכותרת, או מי שלח את השיתוף ולוחץ בתגובה פבלובית. זאת כדי שהקבוצה תבחין בפעילותו, ובעיקר כדי שגם לאמירותיו שלו תהיה תגובה המונית ללא קשר לתוכנן.

בהיבט הטכני הדבר נהיר לכל מי שעיניו פקוחות. כעת בא גם כבוד השופט וקובע: אל נא תתייחסו ברצינות לכל "לייק". אלא שאני אינני בטוח כלל שקביעתו זו היא המילה האחרונה בקשר להיבטים החוקיים של הבוהן המונפת בגאון. הרשת שאליה כולנו רתומים יותר ויותר שעות ביממה, מעוררת כל העת סוגיות ושאלות, שההתמודדות המוסדרת עמן בחקיקה מסודרת רק הולכת ומתארכת. הפערים בין הבעיות ובין המענים גדלים. בינתיים, תלוי מאוד לאולמו של איזה שופט מגיעה ההכרעה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

 1. כשאני כותב אני מעוניין שהכתוב יגיע אל כמה שיותר קוראים.
  פרסום בדף שלי בפייסבוק מגיע אל אחוזים מעטים מ"חברי" ויש לזה מספר סיבות.
  כדי להרחיב את כמות האנשים אליהם מגיע הפוסט (זה עדיין לא אומר שכולם קוראים אותו..) אני מגייס הרבה "חברים" שאת רובם אני לא מכיר, אני מפרסם בשעות מסוימות ביממה כי אני חושב שאז רובם מחזיקים את הסמראטפון והפייסבוק מול עיניהם, אני מוסיף לייקים כי במנגנון שקיים זה מביא אותי אל יותר אנשים..
  אני יכול לקבל החלטה שאני מתחבר רק אל המעגל המשפחתי ואל חלק מהחברים וטוב לי.
  צריך לגייס את המודעות, להבין את המנגנון ואז אפשר לקבל החלטות שטובות למועד קבלתן…
  צריך לזכור שהחבר צוקרברג לא מבקש מאיתנו רשות לשנות את האלגוריתם…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אלוהים אינו שוטר

עבריינים בחסות הדת – כיצד ניתן להסביר את הסתירה