תכניות לימוד לדור העתיד

איום לוחמת הסייבר כהזדמנות חינוכית וכלכלית
פרופסור גילה קורץ

בעידן שבו יותר ויותר תחומי חיים נשאבים מהמרחב הפיזי אל הווירטואלי, כך גם גוברת התלות בטכנולוגיות. פגיעה בהן יכולה לשבש, לשתק ולפגוע עד כדי איום לחברה האנושית.

ההתפתחות הטכנולוגית האחרונה המכונה "אינטרנט של דברים" מעצימה את האיום, שכן חפצים כדוגמת בגדים, משקפיים, תכשיטים, כלי רכב, מקררים ומגוון מכשירים המופעלים כבר כיום במסגרת "הבית החכם", הופכים להיות מופעלי אינטרנט ומימושם המיטבי במרחב הפיזי מתבסס על תשתיתם הווירטואלית. מהלך זה מזמן אין ספור הזדמנויות מרתקות וחדשניות אך גם אתגרים וסכנות שלא היו קיימים בעבר. לשם כך נדרשת היערכות מתאימה. בין היתר, נדרש מאמץ חינוכי לפיתוח תכניות לימוד להדרכת דור העתיד לשימוש אתי ובטוח כמו גם לטיפוח מודעות לאיומים הטכנולוגיים ולמניעתם.

בשנת 2011 הוקם בישראל מטה הסייבר הלאומי שאמון על הטיפול בהגנת המרחב הקיברנטי הישראלי, הכולל קידום פיתוח תכניות לאומיות לחינוך ילדי ישראל לשימוש נבון במרחב הסייבר. בעבודת גמר לקראת תואר שני בהתמחות תקשוב ולמידה שנערכה על ידי הסטודנטיות אסנת פריבס וריטה שטכמן מהמרכז ללימודים אקדמיים, נבחנו ההתייחסויות החינוכיות הנדרשות להתמודדות עם אתגרי הסייבר. השתיים פנו למומחי מחשבים ואבטחת מידע, לעובדי הייטק, למפתחים, למהנדסים, לסטודנטים ולמורים למקצועות טכנולוגיים ולמדו את עמדותיהם בנושא. איתור משתתפים למחקר המכירים את תחום הסייבר או שהנם מומחים לסייבר, ללא מסגרת דגימה ברורה היה אתגר לא פשוט. לאחר מאמצים אותרו 104 נסקרים מהתחום שהשיבו על שאלון מפורט בחודשים פברואר-מרץ 2016.

מהממצאים עולה שרובם המכריע של המשתתפים מכיר במרכזיות תחום הסייבר לביטחונה של מדינת ישראל ורואה במערכת החינוך את המפתח לפיתוח הון אנושי מתאים בתחומי הטכנולוגיה והסייבר. להערכתם, בית הספר צריך להציג דוגמה אישית של ארגון העושה שימוש מושכל ובטוח בטכנולוגיות מתקדמות ומכשיר את תלמידיו לעולם הסייבר.

עם זאת, בין המשיבים התגלו חילוקי דעות למי מתאימים לימודי הסייבר. חלקם הגדול סבר שלימודים אלו מתאימים רק לתלמידים בעלי יכולות גבוהות. אציין שהסייבר נחשב לענף חם בבורסות וכמה חברות ישראליות בולטות בתחום – סייברארק, ורוניס, פאלטו אלטו וכמובן צ'ק פוינט – נסחרות בוול סטריט. בקרוב מתוכננים גיוסי הון נוספים בהיקפים משמעותיים.

בחינת תחומי הלימודים במגמות סייבר הקיימות בישראל מגלה כי להערכת המורים המלמדים במגמות אלו, התלמידים נחשפים לאתגרים טכנולוגיים לא שגרתים במתודות הוראה המשלבות למידה תיאורטית ומעשית. עם זאת, נמצא שלהערכת המשיבים התלמידים נחשפים במידה מועטה לנושאי לימוד העוסקים בסכנות ובאיומי סייבר. ביקורת נוספת נוגעת לדרך ההוראה: המורה נתפס כמומחה בלעדי והתלמיד כמעט לא נדרש לייזום למידה עצמאית.

בסיום השאלון התבקשו המשתתפים להמליץ על תכנים, על מיומנויות ועל ערכים שיש להקנות לתלמידים במערכת החינוך בכלל, ובמגמות סייבר בפרט. שלא במפתיע, כמעט כל המשיבים סברו שיש להרחיב את חשיפת התלמידים לסכנות באינטרנט ולדרכי ההתמודדות אתן, וכן להקנות לתלמידים מיומנויות של למידה עצמאית ויצירתית.

בנוסף לכך, העריכו המשיבים כי אתיקה קיברנטית ושימוש מוסרי בכלים טכנולוגיים חייבים להיות ערכי בסיס לא רק במגמות הסייבר אלא אבן יסוד ערכית של כלל מערכת החינוך. באופן מפתיע סוגרת את רשימת ההמלצות סוגיית לימודי תכנות. מחצית מהמשיבים סברו שיש להתחיל ללמד תכנות כבר בבית הספר היסודי אך כמחצית הסתייגו מכך, ואף נמצא שמחצית מהמשיבים כלל אינם סבורים שתכנות צריך להיות מקצוע חובה בבית הספר.

לאור השיח הציבורי בעולם ובישראל, המדגיש את חשיבות לימודי התכנות מגיל צעיר, מפתיע לגלות כי חלק גדול מהמומחים בתחום הסייבר אינו שותף לה. הסבר אפשרי לממצא זה נעוץ בהערכה שידע בתכנות אינו חלק מסל כישורי חיים כדוגמת קריאה וכתיבה הנדרשים לעידן חברת הידע.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

33 תגובות

 1. הסייבר הפך בשנתיים האחרונות ללהיט בישראל וגם בעולם המערבי. חבל שאין לימודי סייבר ישירות אחרי תואר ראשון במחשבים.

 2. סקר חשוב אבל לא היו מספיק נסקרים. 104 איש מייצגים כיוון לא מגמה חד משמעית בתחום.

  1. אכן אתה צודק (או את) שלא ניתן לטעון שמספר המשיבים מייצג (את מי?) משום שאין מסגרת דגימה. עם זאת, התוצאות מצביעות על מגמה ברורה המספקת מזון למחשבה על כיווני התפתחות מומלצים.

 3. איום הסייבר מחייב הערכות בטחונית מיוחדת. נהנתי מקריאת המאמר. לדעתי חלק מאירועי הטרור בעתיד יהיו על בסיס איומי סייבר.

  1. גד,
   תודה על המילים הטובות. אני מסכימה איתך שהסייבר יהווה (ואולי כבר מהווה) בסיס לאורעי טרור. משום כך עלינו להערך ובאופן מיידי.
   גילה

 4. הבית החכם, המכונית האוטונומית,מצד אחד איכות החיים והנוחיות ישתפרו מצד שני יהיו יותר מובטלים. מי שלא ירכוש השכלה ימצא עצמו ללא עבודה. ישנם המונים בגילאי 30+ שאינם מסוגלים כבר ללמוד ולרכוש השכלה והם נמצאים בסכנת אי מציאת עבודה בעתיד.

  1. אפשר להתכונן לא רק לסייבר ולבית החכם אלה גם להכשרת עובדים ולפחות מובטלים. במקום להשקיע כסף אבוד בשטחים צריך ללמד מקצועות חדשים. הבעיה שהממשלה לא חושבת קדימה…

  2. ירון,
   אני מסכימה איתך לגבי יצירת מעמדות כתוצאה מפער דיגיטלי. אסור לנו לזנוח גם את הקבוצה בוגרת ולסייע להם להשתלב בחברה.
   גילה

  3. מסכימה איתך שיש להתאים את ההשכלה לשוק העבודה העתידי. אני , ביחד עם סגל המרצים, במגמת תקשוב ולמידה שאני עומדת בראשה מעריכים כיווני התפתחות עתידיים ומכשירים את הסטודנטים לאורם.
   גילה

 5. התלות בטכנולוגיה עלולה ליצור מעמדות בחברה- בין מי שמבין ומשתמש לבין מי שאינו מתמצא וימצא עצמו מוגבל. רבים מעל גיל 40-50 עלולים לא להבין את המהפכה הטכנולוגית הצפויה שהיא מהפכה בנוסח המהפכה התעשייתית לפני מאה שנה ויותר.

  1. ירון,
   אני מסכימה איתך לגבי יצירת מעמדות כתוצאה מפער דיגיטלי. אסור לנו לזנוח גם את הקבוצה בוגרת ולסייע להם להשתלב בחברה.
   גילה

 6. עבודת גמר יפה.לצערי השימוש של תלמידים (וסטודנטים) בידע אינטרנטי אינו זוכה למספיק הדרכה ומקצועיות במהלך הלימודים ובעיקר בחיים. צריך לדאוג לשיפור מהותי בהבנה ובשינוש נכון.

 7. מיומנות של למידה עצמית זהו מוקד החשיבות כיום לתלמידים ששקועים שעות בעיקר בפייסבוק ומבזבזים זמנם.

 8. לחנך את הנוער לקרוא ספר טוב וספרות יפה לא פחות חשוב מחינוך לטכנולוגיה ומיחשוב. בימנו היוצרות התהפכו.

 9. דור העתיד ידע להתמצא דור העבר ואני בינהם בקושי מבין את שפת הבסיס. מאוחר לאנשים כמוני להבין ולהתקדם.

  1. אין דבר כזה מאוחר. אם יש מוטיבציה, יש אפשרות להתמצא…

 10. האם משרד החינוך נערך עם תוכניות לעתיד הטכנולוגי כפי שצריך להיות? אני בספק אם במשרד מבינים את המשמעות למרות שהשר הוא אדם שמבין היי טק.

  1. משרד החינוך עסוק בלימוד של קברות צדיקים יוצאי המזרח,טיולים לאזורים כבושים בגדה, חינוך לאומני ודתי, ולא בנושאים כמו סייבר ותקשוב.צריך לשנות דגשים בחינוך ויפה שעה אחת קודם.תלמידים בתיכון בקושי שמעו על ש"י עגנון או חיים הזז ועולי הגרדום.

 11. מה יעשו המבוגרים שלא מתמצאים בחדר חכם וסייבר? יעסיקו פיליפיני שיעבוד עבורם בתפעול? יש דור אבוד בנושא.

 12. הסייבר הוא מפתח לביטחון ישראל בתחומי המשאבים כמיים,תקשורת, מודיעין ועוד.צריך לתת לסייבר עדיפות בלימודים.

 13. יש להתחיל לימודי תכנות בגיל צעיר ככל שניתן. העולם מתקדם במהירות רבה.

 14. כל זמן שיש ראשי חוגים שאפילו דואר אלקטרוני מסובך עבורם – לא יחונך דור חדש. כדוגמה יכולתי לתאר מכללה וחוג, ובית ספר יוקרתי להנדסאים. כדי שלא לביישם נותר לי רק לומר שראוי שיינתן דירוג חיצוני לגופי הוראה שנותנים דעתם לנושא.

  1. מאיר,
   אני מזדהה עם ניסיונך. גם אני נחשפתי לו כשעבדתי באוניברסיטה. מניסיוני הנוכחי במרכז ללימודים אקדמיים ההנהלה מקדמת מאד את שילוב התקשוב הן בתקשורת הפנים ארגונית והן בהוראה בקמפוס ומחוצה לו.
   גילה

 15. אין אתיקה קיברנטית או מוסרית -אלה מושגים שלקוחים מהאקדמיה ולא מהמציאות.

 16. תודה על המאמר החשוב ועל התגובות
  צריך להבין – אין שום חדש תחת השמש.
  קידום טכנולוגי מתרחש כול הזמן, כנראה מאז המצאת הדפוס (גוטנברג) ואולי אפילו עוד לפני כן.
  תמיד נכנסים לזירה הכלכלית מקצועות ומיומנויות חדשים.
  תמיד יש מי שנשארים מאחור.
  תפקיד המדינה הוא לדאוג להם ע"י מתן תשלומי העברה – מה שמדינת ישראל עושה במידת ביצוע בינונית.
  אל תצפו לכלום מהממשלה – דווקא שם מתקבצים אנשים פחות מוכשרים.
  אל תצפו לכלום מארגוני המורים – אתם יודעים למה יותר טוב ממני.
  אל תצפו לכלום משר החינוך – השוטה הזה מינה משורר מתוסכל לספר לנו שגם למזרחיים הייתה שואה.
  האמת היא שכל אחד חייב לקחת את האחריות לגבי עצמו.
  כול משפחה צריכה לדאוג לילדיה.
  מי שיכול הכי טוב להביא את בשורת הקידום האנושי לציבור הרחב היא האקדמיה.
  זאת היא בדרך כלל עודה אם כי כנראה לא במידה מספקת.

  1. יצחק,
   תודה על המילים הטובות. אני מסכימה איתך שמהפכות מתרחשות תדיר ומהפכת האינטרנט ואחת מניגזרותיה – איום הסייבר הוא אחד מהם. עם זאת, אני בהחלט מצפה ממקבלי החלטות ברמה הלאומית לנקוט פעולה אקטיבית ולסייע לאזרחים לנווט את דרכם במהפכה זו. גם לאקדמיה תפקיד. בתכנית שאני עומדת בראשה אנחנו מכשירים סטודנטים (לתואר שני) להוביל ולקדם את מהפכת התקשוב.

 17. לדעתי זו טעות להתייחס אל הסייבר רק כ"איום". הסייבר כאן. הוא חלק מהתקדמות טכנולוגית שמלווה אותנו כברמאות שנים. עקב פיתוחים של עשרות שנים אחרונות מה שקורה הוא שהקצב מואץ ולחלקנו קשה להשיג…כל מי שמאמץ את ההסתכלות הזו יקבל גם שחינוך "סייברי" מתאים כמעט לכולם, ברמה כזו או אחרת. המאמר מצא חן בעיני מעצם הנסיון להרים את כפפת הסייבר ולפקוח לאנשים את העיניים למה שקורה מסביבנו (אנחנו בפנים…) "פחד הסייבר" מהפחד ממטוס כאשר לא ברור למתבונן כיצד צינור כזה גדול מתעופף..מרחב הסייבר ברובו בלתי נראה לעין וטבעי שיביא תגובות של פחד מהבלתי נראה והבלתי נודע. חינוך הוא בוודאי אחת הדרכים לחיו ת עם זה בשלום…נהניתי לקרוא את המאמר וכן את התגובות.

  1. אבנר,
   תודה על המילים הטובות. אני מסכימה איתך שחינוך "סייברי"נדרש לכל אזרח ואזרחית בעידן המכונה "חברת הידע". נקודת המוצא שלי היא שאנחנו אכן לא יודעים את כיווני ההתפתחות העתידיים של הסייבר. עם זאת, במגבלת אי הוודאות יש ללמוד ולהבין את יתרונות הסייבר כמו גם חסרונותיו.
   גילה

 18. ביקושים גדולים לכוח אדם וזה רק ילך ויגדל ומול זה ההיצע של מומחים בנושא זה קטן. ממליצה לחשוב על העתיד בתחום זב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שרטוט סמלי בית

מהי חברת ניהול נכסים?

שירותים נרחבים לבניינים על מנת שהמבנה יישאר מטופח וישמור על ערכו

שאול אייזנברג

שכונה

פיטורי המאמן במכבי תל אביב

פיצוץ אטומי

על הסף

חידוש הסכם הגרעין עם איראן – תרחישים אפשריים