למה ביטוח הוא נושא מאוס כל כך?

ביטוח הוא אמצעי להקלת סיכונים ואינו תכנית חיסכון
ביטוח. תמונה: Chris Potter-Flickr

בכל פעם שמישהו מעלה את נושא הביטוח האוזניים נאטמות. אוהו… שוב הנושא המאוס הזה… ביטוח הוא בדיוק כמו תור לרופא שיניים – כולם זקוקים לו אך דוחים את הטיפול שוב ושוב. מרבית האנשים מכניסים לזיכרון של הטלפון את כל מספרי הטלפון של סוכן הביטוח רק כדי שיוכלו לסנן את השיחות ממנו, כי תמיד נראה שכל שיחה אתו עולה לנו עוד כמה שקלים עבור עוד כיסוי ביטוחי שאיננו מבינים לשם מה הוא נחוץ.

מכל 100 אנשים שרכשו ביטוח רכב, למשל, 30–33 אנשים יגישו תביעה. מתוך כל מי שהגישו תביעה, תביעתם של כ-6 תידחה בשל סיבות שונות: המבוטח לא מילא אחר תנאי הפוליסה, אי-כיסוי בפוליסה ועוד. גם מתוך התובעים שתביעתם התקבלה ומטופלת יהיו תמיד כמה מאוכזבים, אולי בגלל שלא קראו קודם את הפוליסה ולא היו מודעים למונחים המופיעים בה, למשל השתתפות עצמית, תת-ביטוח, בלאי ופחת, הפחתת פיצוי בגין שיפורים ועוד, מונחים שכולם מפחיתים מן הפיצוי שהמבוטח חשב כפיצוי ראוי וכבר בנה לגביו ציפיות בהתאם. הוסיפו לאלה את אותם המאוכזבים שקיוו לתקן בתביעה הזאת שריטות וחבטות מאירועים קודמים ולא התאפשר הדבר, ומה קיבלנו? עשרה או פחות מתוך מאה מבוטחים, שיצאו מרוצים מהביטוח שרכשו. כלומר, כ-90% מהמבוטחים עשויים להרגיש ש"זרקו את הכסף", שזו הייתה הוצאה כספית לחינם. האמור מתייחס בעיקר לביטוח רכב, אך כך גם בביטוחי דירות ובביטוחים אחרים. חשוב לזכור כי בביטוחי דירות ובתים ובביטוחי עסקים מספר התובעים קטן בהרבה, 7–10 מכל 100 מבוטחים, מה שמביא אותנו למספר נמוך מאוד של 3–5 מרוצים של ממש מתוך 100. ההוצאה על ביטוח אף פעם לא סבלה מפופולריות יתרה, וודאי שלא בעת הזאת. נוסיף לכך את שיחות יום השישי שבהן מסופרים סיפורי ה"איך רימו אותי בחברת הביטוח" ונמצא שהאהדה הנמוכה ממילא לעולם הביטוח אף הולכת ופוחתת.

החיים שלנו שזורים סיכונים רבים ושונים, ואת הביטוח יש לראות כאמצעי להקלת הסיכונים. לא את כל הסיכונים אנחנו יכולים להעביר למישהו אחר תמורת תשלום פרמיה, אולם חלק מאותם סיכונים אפשר לחלק עם גורמים אחרים – עם חברות הביטוח. בטרם רוכשים כיסוי ביטוחי כדאי לחשוב ולשקול בתבונה לאיזה צורך אנו רוכשים ביטוח ומפני מה אנו רוצים להבטיח את עצמנו. לאחר מכן יש לדאוג שסוכן הביטוח שלנו, שאמור להיות גם היועץ שלנו לניהול סיכונים, ישיג לנו את הכיסוי הביטוחי המתאים והרצוי.

כמי שנמצא 40 שנה בצד השני של הביטוח, אני יכול להעיד על אין ספור מקרים שבהם הביטוח היה הצלה של ממש ממצבים של אבדן כול. מבוטחים שכלל לא ידעו איזה ביטוחים יש להם קיבלו בקרות אסון כסף שאפילו לא חלמו עליו. הייתי עד למקרים שבהם מבוטח ביקש להפסיק ביטוח, והסוכן מיזמתו הפריש מהפרמיות ששילם עבור ביטוחים אחרים של המבוטח גם פרמיות לטובת המשך ביטוח בריאות כזה או אחר. כשהתרחש האירוע אפילו לא פנו אל הסוכן, כי היו בטוחים שפוליסת הבריאות בוטלה לפני שנים, והנה התברר שהגיע להם פיצוי שאפילו לא ייחלו לו. אבל אלה סיפורים טובים, ומי מעוניין היום בסיפורים טובים? הסיפורים הרעים הם המושכים את העין. ולא שאין סיפורים רעים, דווקא יש ויש, ועל אלה נרחיב בקרוב.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

חוק הנאשם

מדוע חוק הנאשם בפלילים אינו סביר ואינו ראוי