מחכים לפנסיה

קבלת החלטות מושכלות לגבי קבלת פנסיה מגיל 60
תמונה של דורון
דורון ראובני

במהלך השנים שבהן אני עוסק בתחום הפנסיוני, נשאלתי לא מעט שאלות לגבי הפנסיה וגיל הפרישה:
"מתי אתחיל לקבל את הפנסיה שלי?"
"האם אפשר לקבל פנסיה לפני גיל הפרישה כחוק"?
"מה נכון לי לעשות? מה היית עושה במקומי?"

אקדים ואומר שאין תשובה אחידה לכולנו. במאמר זה אבקש להבהיר כמה נקודות חשובות בעניין קבלת פנסיה מגיל 60.

ראשית, בפן הכספי, ברור שככל שנדחה את מועד קבלת הפנסיה, כך היא תהיה גבוהה יותר: המשך הפקדות חודשיות יגדיל את צבירת החיסכון. כמו כן, מקדם הקצבה ישתפר, בשל קיצור תקופת קבלת הפנסיות עד לגיל תוחלת חיים ממוצעת.

מקדם קצבה הוא נתון שקובע את הסכום שנקבל כקצבה חודשית מהקרן הפנסיונית. על כל מנת מקדם נקבל מהקרן שקל קצבה. ככל שהמקדם יהיה נמוך יותר, כך קצבת הזקנה שלנו תהיה גבוהה יותר. מקדם הקצבה מושפע משני גורמים: האחד, תוחלת החיים. עלייה בתוחלת החיים גורמת לעלייה במקדם. המשתנה השני הוא הריבית שמניחה הקרן שתשיג על השקעותיה.

נוסף על כך, הפנסיה תושפע לחיוב או לשלילה מתשואות עתידיות על הצבירה (בטווח הארוך ההיסטוריה מלמדת שההשפעה היא חיובית).

שנית, השפעת המצב האישי על ההחלטה: למשל, מהו מצבי הבריאותי הנוכחי, ומה השפעתו (עד כמה שניתן להעריך) על תוחלת החיים; מהו תזרים המזומנים הנוכחי שלי וזה הצפוי לי עד גיל הפרישה; מדד האושר – עד כמה טוב לי במקום העבודה שלי? האם אני אוהב את התפקיד? את המקצוע? האם "התעייפתי" ואני מרגיש שאני חייב לפרוש כדי להגשים את חלומותיי?!

כמו כן כדאי לבחון מה אפשר לעשות בזמן הרב שעומד לרשותי – האם יש לי עיסוקים אחרים,תחביבים וכד' – מומלץ להיערך לכך מבעוד מועד.

ומבחינת המיסוי – יש לדעת שזכאות להטבת מס לפי סעיף 9א לפקודה חלה מגיל פרישה; לגברים מגיל 67 ולנשים, בהתאם לטבלה המתעדכנת, מגיל 65).

אם כן, החלטה מושכלת על פרישה מוקדמת תכלול התייחסות הן למצב האישי, והן להיבט הכספי, כלומר לגורמים כגון הסכום שנצבר, השכר העדכני, התשואות שנצפה שתהיינה וכמובן ההעדפה האישית.

לשם המחשת הדברים, להלן דוגמה קונקרטית: גבר בן 60 שחסך 1,200,000 ₪ – יקבל פנסיה חודשית בסך 5,665 ₪ החל מגיל 60. אותו גבר, ללא הפקדות נוספות, יתחיל לקבל פנסיה בגיל 67 בסך של 7,974 ₪. אם ימשיך לעבוד ולהפקיד מגיל 60 לפי משכורת חודשית של 10,000 ₪, הוא יקבל בגיל 67 סך של 9,023 ₪.

אכן פנסיה גבוהה משמעותית, אלא שאל לנו לשכוח שאנו "מוותרים" על הקצבאות מגיל 60 ועד לתאריך תחילת קבלת הקצבה, וייתכן שיתברר בדיעבד שעשינו מקח טעות.

הערה: חישוב הקצבה הצפויה התבצע על ידי מחשבון חיצוני המבוסס על כללים רגולטוריים הרלוונטיים למועד כתיבת המאמר, ועל הנחות כלליות לרבות הנחות תשואה ונועד לשמש לשם הערכה בלבד.

ראוי להדגיש כי מרגע שהתחלנו לקבל פנסיה, ההחלטה בלתי הפיכה! ועל כן חשוב ביותר להבין, להשוות ולחשב ורצוי בעזרת מומחה לנושא.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. לגעתי צריכה להיות פונקציה במשרד הרווחה שתייעץ חינם ובמקצועיות לכל פנסיונר מה הדרך הכי נכונה שלו ליישם את הפנסיה.

  2. האם ליועץ הפנסיוני יש אחריות לגבי העצות שהוא נותן לפנסיונר?

  3. כבר יצא לי לפגוש כמה אנשים שבגלל צעדים ובחירות שעשו, הם נותרו עם פנסיה לא מספקת, למרות שבשנים הרבות בהם עבדו הרוויחו טוב

  4. אנשים לא מבינים כמה מהר נוחתת עליך היציאה לפנסיה עם כל הכרוך בה

  5. מחכים באמת כבר לפנסיה. הגיע הזמן לצאת מהמירוץ המטורף. אבל צריך להיות בטוחים שהכל מסודר ויאפשר מנוחה באמת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן