CSR – זה טוב לכולם

הקשר בין חברות הביטוח לאחריות חברתית תאגידית
תמונה של זיו רייך
פרופ' זיו רייך

חברות הביטוח פועלות כמתווכות פיננסיות בחברה: הן מתמחרות ומעריכות נכסים פיננסיים, הן עוקבות אחר לווים, מנהלות סיכונים פיננסיים וכן מכסות את ההשלכות הכספיות של נסיבות ומצבים סיכוניים שאנשים בדרך כלל מעוניינים להימנע מהם. על ידי ביצוע פונקציות אלה, חברות הביטוח משפיעות על החברה ויש להן תפקיד חשוב וחיובי בצמיחה הכלכלית. הפיתוח הכלכלי, מצידו, קשור ישירות להתפתחות אנושית, חברתית וסביבתית. בניגוד לרוב הענפים האחרים במשק, ההשפעה של מוסדות פיננסיים על הפיתוח היא בעיקר עקיפה מכיוון שהם מקלים על צמיחה והתפתחות של חברות ומשקי בית אחרים. למשל, על ידי שיפור המידע על ארגונים, ניהול ותנאי שוק, שמבטחים אוספים לצורכי הערכת פרמיות. לפיכך, המוסדות הפיננסיים עשויים להאיץ את הצמיחה המוצקה ואת הצמיחה הכלכלית.

אך מעבר לפיתוח הכלכלי הברור הנובע מפעילותן העסקית, ניתן לתהות כיצד חברות הביטוח משפרות את פני החברה, מה שמכונה "פיתוח בר-קיימא". החולשה של חברות הביטוח, בכל הנוגע להשפעה על פיתוח בר-קיימא, היא שפעילותן החברתית היא בעלת אופי עקיף ואימפקט בינוני. למשל, על ידי מתן ביטוח, חברת הביטוח תורמת למימוש פעילויות ופרויקטים שחלקם חברתיים. עם זאת, קשה להעריך את תרומתן של חברות הביטוח לשיפור פני החברה בצורה זו. בכל מקרה, אין ממצאים מובהקים הקושרים בין עסקי הביטוח להתפתחות חברתית-מוסרית נלווית.

אולם ניתן להסתכל על התועלת החברתית של חברות ביטוח גם ברמת המשרד המבטח כשלעצמו דרך קיומה של אחריות חברתית תאגידית (Corporate Social Responsibility – CSR). אחריות חברתית זו באה לידי ביטוי בהשתתפות הארגון בפעילויות חיוניות התורמות לרווחת החברה (הקהילה) כלומר לרווחת הקהילות המקומיות, הלקוחות, בעלי המניות, הסביבה והעובדים. האימוץ הגובר של אחריות חברתית תאגידית בעסקים גדל עם מודעות גוברת לאתגרים שעימם נדרשים החברות והארגונים להתמודד, כמו הפרות אתיות, חוסר יושר כלכלי, בעיית מחויבות, סיבוכים מגדריים, מחלוקות והתעסקויות, בעיות בהפקת רווחים וחולשות במנגנון האחריות.

כמו כן, ה-CSR קיבלה תפנית עסקית כאשר השקעות בהתנהגויות אחראיות חברתית כמו פילנתרופיה הפכו לאסטרטגיות שממוקדות במתן תשואות מוחשיות לעסק עצמו ולא רק לסביבה שבה מתנהל, כמו כוונות רכישה מוגברות, הגדלת מכירות, רווחיות, תדמית משופרת ושיפור המורל של העובדים. חברות הביטוח לא שונות מעסקים אחרים, גם מהן הציבור מצפה להתנהלות יותר מוסרית, שקופה ואחראית כלפי החברה והסביבה. על מנת שלא לאבד מהלגיטימציה שלהן, חברות הביטוח מגיבות לציפיות הציבור ומנסות להתאים את עצמן לסטנדרטים של ה-CSR.

ישנן מגוון דוגמאות לביטויי CSR בחברות הביטוח:

  1. פעולות CSRהקשורות למעורבות קהילתית: כגון תרומות; צדקה; פרסום תוכנית קהילתית ביחס לבריאות וחינוך; יצירת קרן למימון פרויקטים ומתן תרומות; התנדבות העובדים בקהילה המקומית דרך הוראה, טיפול או בניית פעילויות לקהילה המקומית; חסות לפעילויות הקשורות לספורט, אומנות, מוזיקה, פרויקטים סביבתיים או פרויקטים הקשורים לבריאות; ועוד.
  2. פעולות CSR הקשורות לסביבה: שקיפות בנוגע למדיניות סביבתית; תמיכה כלכלית בפעילות ציבורית/פרטית להגנה על הסביבה; חיסכון בחשמל ובמים; התקנת מערכת לניהול איכות הסביבה ועוד.
  3. פעולות CSR הקשורות במוצר ובשירות של חברות הביטוח: ערך מוסף סביבתי-חברתי המגולם במוצרי החברה, כגון סבסוד ביטוח ליזמויות חברתיות; הקפדה על יחס הוגן ושקוף ללקוחות; עמידה בהבטחות החברה; שמירה על אתיקה בניהול הכספים של הלקוחות; ביצוע השקעה אחראית חברתית SRI כחלק מההשקעות שחברת ביטוח עושה (למשל השקעות בחברות בודדות בעלות ערך חברתי טוב, או באמצעות קרן נאמנות חברתית או קרן נסחרת חברתית (ETF) ועוד.
  4. פעולות CSR הקשורות בפעילות משאבי האנוש של החברה: יחס מוסרי לעובדים; שוויון הזדמנויות בעבודה; קידום נשים; הכלה של מגזרים מוחלשים; שוויון בשכר ותמריצים; הקפדה על בריאות ובטיחות בעבודה; הכשרה שווה לכל העובדים.
  5. פעולות CSR הקשורות במשילות: פעילויות CSR מעוגנות בקוד אתי, המתייחס לכל הפעילויות שהוזכרו לעיל וכן לפעילויות נוספות שמשקפות אתיקה מקצועית והנחיות בניהול קונפליקטים אתיים. יש לוודא כי החברה אכן מממשת את הקוד האתי שלה בכל הרמות (מעובד זוטר ועד חבר דירקטוריון).

אם כן, באמצעות CSR מנסות חברות הביטוח להתאים עצמן לציפיות הציבור ולהתחשב בעובדיהן, בלקוחותיהן ובבעלי עניין אחרים (עובדים, קהילה, ספקים וכו'), בסביבה הטבעית וגם בסיכויים העתידיים של העסק (רווחים ותשואה).

עולה השאלה, האם CSR, מעבר לתרומתו החברתית והסביבתית, מועיל גם לחברות הביטוח? אכן, מחקרים גלובליים מראים כי ל-CSR של חברות הביטוח מתגלה תשואת רווחים טובה יותר, שיפור במדדים הפיננסיים השונים ועלייה בהחזר על ההשקעות של החברה. יתרה מכך, מתן דגש על היבטים חברתיים ואתיים של אחריות חברתית נמצא כמשתלב טוב יותר בפעילות העסקית של מבטחים מאשר מתן דגש על היבטים סביבתיים. ממצאים מעין אלו מצביעים על כך שחברות הביטוח צריכות להשקיע מאמצים בהגדלת ה-CSR ללא הרף, שכן אחריות חברתית משפרת את הביצועים שלהן.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. הרעיון נכון וחיובי. השאלה איך מוודאים שהוא מיושם בעיקר בארץ, הרי כאן לא כל כך מתייחסים ברצינות למושגים כאלה

  2. תמיד מחשיבים אותנו רק כחמדנים. הנה הסתכלות אחרת וחיובית

  3. לא ידעתי. יפה. אבל הייתי מצפה מחברות כה עשירות לתת יותר ובתרומה יותר ישירה.

  4. טוב לקרוא במדור ביטוח גם התייחסות לנושאים ערכיים ולא רק פיננסיים.

  5. הכי חשוב שחברת הביטוח יורידו תעריפים בביטוחים חיוניים. זאת תהיה תרומה חברתית חשובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן