אסור לאפשר לגדולים לטרוף את הקטנים

מדוע אין לאשר את רכישת שירביט על ידי הראל
תמונה של אבנר
ד"ר אבנר ברנע

בימים אלה נודע כי ענקית הביטוח, חברת הראל, מתכוונת לרכוש את חברת הביטוח שירביט ולהטמיעה בתוכה. הנושא יגיע בקרוב לאישור ראש רשות התחרות, ולטענתי, עליה להתנגד לרכישה זו. הסיבה לכך היא הפגיעה בנשמת אפה של הפעילות העסקית ורווחת הצרכנים – התחרות העסקית.

שירביט היא חברת ביטוח פרטית שנוסדה לפני כ-20 שנה. זוהי חברה בגודל בינוני אשר במשך שנות פעילותה צמחה באופן מרשים, בין היתר בזכות כך שהשכילה להיות תחרותית יותר מחברות הביטוח הגדולות, והצליחה לרכוש לעצמה אוכלוסיית לקוחות איכותית – בעיקר מקרב עובדי המדינה ומערכת הביטחון. החברה זוכה שוב ושוב במכרזים של עובדי המדינה בזכות המחירים האטרקטיביים שלה וגם בזכות השירות הטוב שהיא נותנת ללקוחותיה.

בנובמבר 2020 חוותה שירביט אירוע חמור – האקרים פרצו לבסיס המידע שלה, הצליחו להוציא שמות ופרטים של מבוטחיה והעלו אותם לאינטרנט. הפורצים ביקשו מהחברה לשלם כופר כדי שלא ימשיכו להפיץ את פרטי מבוטחיה. אולם שירביט סירבה לשלם וקיבלה סיוע כיצד להתמודד עם הפריצה מגורמים ממשלתיים שעניינם הגנת סייבר. האירוע זכה לתשומת לב מיוחדת ולדיווחים בתקשורת בגין אוכלוסיית היעד של החברה: מבוטחי מערכת הביטחון. הדבר פגע במידת מה בלקוחותיה שפרטי כמה מהם נחשפו באינטרנט, אך רובם המשיכו לתת אמון בחברה והשתכנעו כי בעקבות מתקפת הסייבר, שירביט הפיקה לקחים ועשתה את מה שנדרש ממנה כדי שאירוע כזה לא יחזור.

נגד שירביט הוגשו תביעות ייצוגיות בכמיליארד ש"ח וברבעון הרביעי של 2020 הפסידה החברה 8 מיליון ש"ח. סיכום שנת 2020 הראה כי החברה הרוויחה רק 800 אלף ש"ח בהשוואה לרווח של כ-26 מיליון ש"ח בשנת 2019. ניתן לייחס את הירידה הניכרת ברווח למתקפת הסייבר, שכן במשך כחודש ימים החברה לא יכלה לחדש פוליסות ביטוח, ואולי גם להאטת הפעילות הכלכלית בעת משבר הקורונה.

בשעות הקשות של חברת שירביט החלו חברות הביטוח הגדולות לגלות עניין ברכישתה. הראשונה להתעניין באפשרות הרכישה הייתה הפניקס, אך המהלך לא הסתייע. כעת עומדת חברת הראל לרכוש את שירביט, בתנאי שרשות התחרות תאשר את העסקה.

מדוע חייבת להתעורר התנגדות ציבורית למהלך המתוכנן של הראל, כולל בקרב לקוחותיה של שירביט? הסיבה ברורה למדי – הכוונה של הראל היא לחסל מתחרה אשר מטרידה אותה וגם לשים ידה על לקוחות איכותיים שעד כה הראל התקשתה להגיע אליהם משום שלא הצליחה לזכות במכרזים של עובדי המדינה. ואז – במקום להתאמץ ולהיות יותר תחרותית, הראל מנצלת את המשבר שאליה נקלעה שירביט כדי לטרוף את המתחרה הקטנה והמטרידה.

במדינת ישראל קיימת רשות התחרות (בעבר נקראה רשות ההגבלים העסקיים) בדיוק למטרה זו – לשמור על התחרות ואף לחזק אותה, בהנחה כי יותר תחרות משרתת את הלקוחות. אולם בשנים האחרונות מתרבים המקרים שבהם הרשות מאשרת לגדולים לטרוף את הקטנים – לאחרונה הייתה זו חברת סלקום שרכשה את חברת הסלולר גולן. רשות התחרות נדרשת לעמוד על משמר התחרות בכל כוחה – ויש לה הרבה כוח ויכולות למנוע מיזוגים שאינם נדרשים. אין כל סיבה שחברה ביטוח מצליחה, אף שנקלעה למשבר, לא תמשיך לפעול ואולי אף ביתר שאת, כדי להמשיך לתת מחירים תחרותיים ושירות מצוין. בשנים האחרונות מדובר רבות על ריכוזיות היתר של המשק הישראלי, המהלך הנ"ל הוא עוד צעד בכיוון השגוי של חיזוק הריכוזיות ולכן יש למנוע את התרחשותו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. בכל התחומים התחרות נהרסת. הגדולים בולעים מתחרים. אנחנו נשלם ביוקר. לפרק אחרי זה מונופולים קשה מאוד.

  2. בזמנו כאשר התבררה העובדה שהאקרים פרצו למערכות המידע של שרביט ונוצר רעש בענין, היו רבים שטענו כי יש כאן הגזמה וכי לחברה לא יגרם נזק. מסתבר שנגרם לה נזק עצום.

  3. ראש הממשלה בראשית דרכו היה מי שחף לחיזוק התחרות. למה כעת עוצם עיניים?

  4. זה הרי א-ב של כלכלה מתקדמת. למה אנשים ומנהיגים לא מבינים זאת בעצמם.

  5. ד,ר ברנע, תדוה על המאמר המעניין. דדעתי שונה. חברת שירביט אינה גורם לתחרות בשוק הביטוח. דרכה בשוק הביטוח הסתיימה כאשר לא שמרה כראוי על הנתונים של לקוחותיה. זה קורה גם לחברות בתחומים אחרים ובמדינות אחרות שאינן מגנות כראוי על נתוני לקוחותיהן מפני התקפות סייבר. התחרות בשוק הביטוח צפויה להערכתי לגדול ולא להצטמתם. המגמה היא התחזרות של חברות הביטוח האינטרנטיות הישירות הפועלות גם בישראל.

  6. לאבי- הכשלון בהגנה על החברה לא מצדיק שיימחקו אותה. וכאן – החזק ניצל את המצב המעורער של החלש וטרף אותו. איפה הרשתו לתחרות – זה בדיוק תפקידה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך