מוטב להקדים תרופה למכה

סיכונים שאליהם חשופים מלאי ורכוש ואפשרויות הביטוח
תמונה של זיו רייך
פרופ' זיו רייך

בעלי עסקים, קטנים כגדולים, מתמודדים מדי יום עם אין-ספור בעיות, מכשולים וקשיים, יש ברשותם רכוש שמצריך תחזוקה שוטפת ולעיתים תחלופה. גם לרכוש יש "אורך חיים", ואנו רוצים לנצל את מקסימום התועלת לאורך חייו המתוכנן. לצערנו רכוש מתקלקל, נגנב ולפעמים אף נשרף. כדי להפיק את מקסימום התועלת מהרכוש נצטרך לעשות הכול כדי שלא ייפגע וכדי לשמור על יעילותו. לכך נדרשת, כמובן, רזרבה כספית, שיכולה לבוא לידי ביטוי בכיסוי ביטוחי.

יש להבחין בין מלאי לבין רכוש קבוע:

מלאי – נכס המוחזק לצורכי מכירה או נמצא בתהליך ייצור אשר, בסופו של דבר, נועד למכירה על מנת לספק את שירותי הלקוח. מלאי נמכר ונקנה, ערכו עולה ויורד.

רכוש קבוע – משמש לייצור הכנסה, כלומר, בסופו של דבר הרכוש נמצא במסגרת העסק ואינו מיועד למכירה, לדוגמה: מכונות, מחשבים או אפילו מקרר.

לעיתים ההבחנה בין השניים קשה מאוד. נוסף על כך, המלאי יכול לעבור תהליך ייצור ולהפוך לרכוש קבוע, כמו כן נכס קבוע יכול להיחשב כמלאי, לדוגמה חנות שמוכרת מחשבים, המחשבים יחשבו כמלאי אך לעיתים הם יכולים להיות גם רכוש קבוע, מכיוון שהם מייצרים הכנסה, למשל במשרד גדול.

כפי שאנו יודעים, מלאי נקנה במחיר מסוים ונמכר במחיר גבוה יותר על מנת שהעסק ירוויח. אז לפי מה חברת הביטוח תשלם? לפי מחיר הקנייה או לפי המכירה? הכיסוי הביטוחי משלם על הרווח ממכירה של המוצר שניזוק. לעיתים כאשר מוכרים מלאי בהפסד, הביטוח ישלם מחיר גבוה יותר ממחיר המכירה, כלומר יכסה את ההפסד. לעיתים מלאי בתהליך ייצור יכול להינזק בגלל תפעול לא נכון של מכונה, טמפרטורה משתנה וגם לעיתים המוצר פשוט יכול ליפול ולצאת מכלל שימוש, ישנה הרחבה שבה הביטוח מכסה כל נזק שנעשה למלאי בתהליך היצור.

הרכוש חשוף לסיכונים רבים: ישנם נזקים שאינם צפויים כמו גניבה, נזקים מהתלקחות, שריפה ואש שהם הסיכון הגדול ביותר. נוסף על כך, הרכוש יכול כמובן להתקלקל כתוצאה משימוש לא נכון. כל אלה כרוכים בהוצאה כלכלית, ודורשים רזרבה כספית שחברת הביטוח יכולה לכסות. נביא בחשבון גם נזקים מטבע הבריאה כמו בלאי, שבעקבותיהם נצטרך להחליף חלקים או אפילו להחליף למוצר חדש. חברות הביטוח אינן מוכנות לבטח בלאי ולשלם על מלאי בערכו כחדש אלא אם כן נבקש כיסוי לפי ערך כינון.

סיכוני רכוש כוללים ארבעה שלבים:

מניעה – שאיפה למנוע מצב שבו אנו מגיעים לסיכון, מניעה מוחלטת היא בלתי אפשרית.

סיכול – נצמצם השפעות אפשריות, ונמצא דרכים כדי לבטל את אפקט המכשול.

ספיגה – אם לא הצלחנו לסכל לחלוטין או באופן חלקי, נספוג את הנזק.

שיקום – שיקום עולה כסף, וכדי לשקם את רכושנו נצטרך אמצעים כספיים.

יש לציין שהשלב האחרון תלוי בבעל הרכוש. אם הרכוש מבוטח – נוכל לצמצם נזקים כספיים. וכן שלב זה צריך לכלול בתוכו תהליך של התאוששות, כדי שבמקרה של נזק גדול נדע להתמודד ולחזור לנקודה שבה הכול יתנהל כרגיל.

הסיכון העיקרי לפגיעה ברכוש הוא אש. האש מתלקחת באופן מקומי, "מפרנסת את עצמה" ומתפשטת במהירות. כאשר בוחנים סיכון אש בוחנים את הפוטנציאל של הרכוש כ"דלק", ולכן החלק החשוב ביותר בכיסוי הוא מילוי נכון של השאלון (הצעת ביטוח), על מנת לעזור למבטח לצמצם נזקים ולנסות להקטין אותם. לרוב המבטח דורש מהמבוטח התקנה של אמצעי מיגון כמו ספרינקלרים וצינורות כיבוי אשר ימנעו נזק כבד. פוליסת האש מגוונת ומהווה כיסוי רחב לנזקים למיניהם. על סוכן הביטוח לבדוק את כל האופציות על מנת שהמבוטח יהיה מכוסה בכל מקרה של נזק.

ביטוח חשוב נוסף הוא ביטוח שבר מכני. כיסוי זה נועד לבטח נזקים הנובעים מהפעלתם של ציוד ומכונות בבתי מלאכה ובמפעלים. זהו ביטוח משלים לביטוח הרכוש ומכסה בין היתר נזקים הנובעים מקלקול. על פי הפוליסה, הביטוח מכסה מכונות המונעות בכוח מכני כמו טורבינות, משאבות, מדחסים וכו'. בדרך כלל אין כיסוי לחלקים שאינם מתכת, פלסטיק קשיח ועוד, כמו כן הפוליסה מכסה תוכניות ושרטוטים מטעים, ותכנון לקוי בייצור המלאכה.

הן המלאי והן הרכוש ניתנים להעברה. ישנן פוליסות המעניקות כיסוי לכל מקרה של אובדן או נזק לסחורה בעת הובלתה, מעניקות שקט נפשי ופיצוי כספי במקרה של שריפה או נזקי אש אחרים, התפוצצות ותאונת דרכים. ניתן להרחיב את הפוליסה לכיסויים נוספים הכרוכים בדרך כלל בתוספת תשלום כגון פריצה לכלי הרכב, נזק כתוצאה מפריקה וטעינה, נזקי רטיבות כתוצאה ממי גשם וכו'. יש לציין שסחורה המועברת בים או ביבשה מבוטחת בענף אחר – ביטוח ימי ואווירי.

ביטוח הרכוש רחב ומגוון, ישנם אין-ספור מוצרים נייחים וניידים ואין באפשרות חברת הביטוח לקטלג את הסוגים השונים ולהכניס אותם תחת כותרות ספציפיות, שכן הסיווג יכול להיות אין-סופי. על לכן חובה לציין שאין אחידות בין הפוליסות השונות וכל מקרה נדון לגופו. בשל כך הפוליסות בין חברות הביטוח משתנות וכך גם מעסק לעסק.

*

קישור לאתר של כותב המאמר

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. במאמר קודם המלצת לקנות ביטקוינים. כי זה מטבע העתיד. האם אפשר גם לבטח את הביטקוינים נגד הפסדים?
    מה גובה הפרמיה?
    האם המבטחים יקבלו תשלומים בביטקוין?

  2. לא ממש מכירים את הפוליסה והדקויות שלה והערכת הסיכןנים וכן הלאה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן