ביטוח נסיעות – איך מגישים תביעה?

הדרך הקשה והדרך הקלה
תיירת בשדה התעופה
צילום: Istock

אם אתם מתכננים נסיעה לחו"ל, אתם בוודאי דואגים גם לביטוח נסיעות לחו"ל, המאפשר לנסוע "בראש שקט". ברוב המקרים, מרביתנו לא עושים שימוש בביטוח הנסיעות – נוסעים וחוזרים בשלום, עם כל הכבודה שלנו – אבל מה עושים במקרה שיש צורך להפעיל את הביטוח? איך מגישים תביעה ומקבלים שיפוי כספי עבור הוצאות מכוסות?

מה מכוסה בביטוח שלכם?

נניח שאתם בחו"ל, ונניח שהתרחש אירוע לא צפוי שידרוש מכם הוצאה כספית. איך תדעו אם יש או אין טעם לתבוע את ביטוח הנסיעות שלכם?

הכל כתוב בפוליסת הביטוח שקיבלתם, קרוב לוודאי, במייל. ביטוח נסיעות עשוי להכיל סעיפי שיפוי בנושאים שונים, השכיחים שבהם הם:

 • החזרים כספיים עבור הוצאות רפואיות: ביקור אצל רופא, רכישת תרופות, חלילה אשפוז בבית חולים, ועוד.
 • החזרים כספיים עבור נזק לצד ג' שהוא באחריותכם.
 • כיסוי הוצאות בגין טיפולים רפואיים שנגרמו כתוצאה מפעילות אקסטרים או פעילות ספורטיבית – בביטוח פעילות ספורט או ספורט חורף, בתשלום נוסף.
 • כיסוי הוצאות בגין ביטול או קיצור נסיעה – רק במקרים של שינויים בגין מצב רפואי בלתי צפוי של אחד הנוסעים או קרוב משפחה מדרגה ראשונה.
 • ביטוח כבודה – ביטוח עד סכום מסויים למקרה של אבדן רכוש, מזוודה וכדומה – בדרך כלל כיסוי ביטוחי עבור מחשבים ניידים, סמארטפונים, מצלמות, או מכשור יקר וייחודי – כרוך בתשלום נוסף
 • ביטוח תאונות אישיות – בדרך כלל קבלת סכום פיצוי במקרה של תאונה במהלך החופשה

קרה אירוע שמכוסה בפוליסה – מה עכשיו?

מרבית הביטוחים, בארץ ובעולם, מאפשרים שיפוי כספי עבור הוצאות ואירועים המכוסים בפוליסה – רק בדיעבד. זה אומר, שתקבלו סכום כסף המיועד לכיסוי ההוצאות שלכם – לאחר שתציגו את כלל הקבלות וההוכחות הנדרשות בעניין הנזקים הכספיים והתשלומים שנאלצתם לבצע במהלך החופשה המבוטחת. בכל חברת ביטוח, תהליך הפעלת הביטוח הוא קצת שונה, זה ההליך בדרך כלל:

 • מיד עם התרחש האירוע, יש להתקשר למספר החירום של חברת הביטוח שלכם, ולדווח על מהות האירוע. בחלק מחברות הביטוח, תוכלו גם לקבל הכוונה בנוגע לכתובות רלוונטיות או מידע, שיעזור לכם להתמודד עם מקרה חירום בלתי צפוי, במדינה לא מוכרת
 • במהלך הטיפול באירוע, חשוב לאסוף כל קבלה עבור כל תשלום. אם מדובר על אבדן מזוודה או רכוש – שמרו קבלות בגין רכישות למוצרים שמחליפים את אלה שהיו לכם במזוודה. בגין טיפולים רפואיים – שמרו את כל הקבלות, כולל נסיעה במונית, רכישת תרופות, וכל הוצאה אחרת.
 • מומלץ לקרוא את הסעיפים הרלוונטיים בפוליסת הביטוח שלכם. כך תוכלו לדעת, למשל, מה הגובה המרבי לשיפוי ומה גובה ההשתתפות העצמית, אם יש, בגין האירוע שאתם מתמודדים עמו.
 • כשאתם חוזרים ארצה, תתבקשו לנסח מכתב תביעה המסכם את פרטי האירוע, כולל הסכום הנדרש לתשלום. את מכתב התביעה שלכם, לצד כל הקבלות הנדרשות, תעבירו לחברת הביטוח.
 • מכאן – הטיפול במקרה שלכם הוא בידי חברת הביטוח. במרבית המקרים, תקבלו מענה (כמו דרישה למסמכים נוספים), בתוך עד שלושה ימים.

אפשר לעשות את זה אחרת – וכדאי לדעת שיש דרך קלה יותר

שיטה חדשנית להפעלת ביטוח נסיעות היא כזו שבה פוליסת הביטוח מספקת מעין כרטיס אשראי – שנטען באופן מיידי בסכומי כסף קבועים על פי המצב שאיתו אתם מתמודדים. בכל מקרה של דיווח על אירוע המכוסה בפוליסת הביטוח שלכם, כרטיס הביטוח (שהוא בעצם כרטיס מגנטי, הפועל ככרטיס אשראי), נטען מטעם חברת האשראי בסכום כסף שיכסה את כל ההוצאות הכרוכות בטיפול באירוע – בין אם מדובר בנזק או אבדן של רכוש, או בין אם מדובר חלילה בנזק בריאותי.

בביטוחים מסוג זה, אין צורך להוציא כספים פרטיים – ההוצאות מכוסות באופן מיידי בעזרת כרטיס האשראי של חברת הביטוח.

בחלק מן המקרים עדיין תתבקשו להציג מסמכים והוכחות. למשל, במקרה של הפעלת הביטוח עקב קיצור הנסיעה – תתבקשו לצרף צילום הדף בדרכון עם חותמת הכניסה לארץ; במקרים של אבדן או נזק למזוודות שלכם, כנראה שתתבקשו להציג מכתב רשמי מטעם המשטרה המקומית, לדיווח על הנזק, וכדומה.

כמובן, שאין מה להשוות בין השירות של קבלת שיפוי כספי לאחר זמן, עבור הוצאות שכבר ביצעתם ורק לאחר ששכנעתם את חברת הביטוח שלכם – לבין השירות של קבלת סכום כסף מיידי המאפשר טיפול איכותי באירוע, מבלי שתצטרכו להוציא כסף מכיסכם. הנוחות, יעילות ומהירות הטיפול – לעיתים, עושים את כל ההבדל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

תמונה שלניצה

חוקי או לא חוקי

ההתנחלויות ועזה בבית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג

דילוג לתוכן