בין ביידן לטראמפ

לקראת הבחירות לנשיאות ארצות הברית
תמונה של עוזי
עוזי ברעם

בשעה שמאמר זה נכתב אין כל ודאות אם ג'ו ביידן ימשיך במרוץ מול טראמפ. אני מנחש, מבלי לדעת את העובדות לאשורן, שלא ירוץ בשנית.

הציבור בעולם סבור שביידן לא צריך לרוץ כי זקנתו בולטת. זיכרונו קהה ותגובותיו רפות. עובדות אלו היו ידועות לו ולמפלגתו זמן רב לפני העימות, וכבר שמונה חודשים שטראמפ מוביל, אפילו במדינות המתנדנדות שקובעות תמיד את תוצאות הבחירות.

לו היה ביידן מפסיד לאישי עבר, כמו בוש, רומני או מקיין, היה השרביט מועבר ממפלגה למפלגה. טראמפ הוא חריג, שהרי האיש המוזר הזה בא עם רגשות נקם על מפלתו ב-2020. זו ריצתו האחרונה ואיש אינו יודע מה יהיה סדר יומו (כולל הוא עצמו).

העולם כולו מודאג, אבל דומה שתומכיו הנלהבים אינם מתרשמים מרחשי לב העולם. עבורם טראמפ הוא "הפנים של ארצות הברית". גם אם הוא בור, נאשם בפלילים, שקרן פתולוגי ופופוליסט מסוכן.

אינני חושב שמחליפו של ביידן יוכל לעצור את טראמפ, שנהנה מבית משפט עליון אוהד ופעיל. הסיכוי היחיד בתקופה שנוצרה היא למועמד שלא בא מלב המאפליה. שהרי אפשרות של פרישתו של ביידן תעלה את מועמדותה של סגניתו פמלה האריס, שלא הותירה חותם חיובי על דעת הקהל האמריקנית, אבל נראית כמועמדת טבעית. מועמדים אפשריים אחרים אינם מבטיחים – מושלי קליפורניה ומישיגן, שאינם חשופים לדעת הקהל האמריקנית, או הילארי קלינטון, שאיננה פופולרית וגם כישלונה מול ביידן נכתב לחובתה.

מישל אובמה, שבעבר הוצע לה לרוץ, עשויה לסרב, אף שבסקרי דעת קהל היא היחידה שיש לה יתרון על טראמפ. אינני מאמין שתרוץ, אלא אם המפלגה כולה תתאחד מאחוריה, וזה לא נראה אפשרי.

אם ביידן ירוץ מול טראמפ הוא צפוי לכישלון ודאי. לשאר המועמדים עומדת "זכות החפות הפוליטית", וניסיונם לבלום את טראמפ חשוב, אבל אינני מייחס למי מהם אפשרות ניצחון בתנאים שנוצרו.

התמיכה בטראמפ איננה אחידה. אי אפשר להפילו במדינות רפובליקניות מסורתיות, כטקסס, אלבמה ואפילו פלורידה, אך במדינות המפתח התמיכה בו לעיתים אינה אלא ברירת מחדל בינו לבין נשיא קיים שהתדלדל מכוחו.

חוגים רבים מחשיבים את ביידן לנשיא מעולה בעל אידיאולוגיה ליברלית ברורה. גם הכלכלה התאוששה בשלהי כהונתו ובמבחני החוץ עמד יפה, הן באוקראינה והן במערכה הניטשת כאן. לישראל הרשמית יש ביקורת על ביידן, אבל לדעתי אין לנו סיכוי בעתיד למועמד פרו-ישראלי ממנו.

העמדה של המועמדים כלפי ישראל חשובה, הגם שאודה שאיננה קובעת את עמדתי. רבים בישראל מייחלים לטראמפ מתוך אמונה שהוא "חזק", שהוא "מרתיע", כפי שהוא מחשיב את עצמו.

ייתכן שהעולם שלנו על עברי פי פחת. טראמפ מסמל את סופו של עידן המנהיגות השקולה וחזרה למדיניות של צווים נשיאותיים. אבל הנסתר רב מהנגלה, ואיש איננו יודע כיצד יפלו הדברים עם טראמפ או בלעדיו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

24 תגובות

 1. קמאלה הריס (KAMALA) לא פמלה. סגנית הנשיא היא במובהק פרו-ישראלית. אם היא תהיה המועמדת (בכלל לא ברור) זה לא בהכרח לרעת ישראל.
  באשר לטראמפ – אתה צודק. מרבית הסיכויים שהוא יביס כל מועמד נגדי. בזמן נשיאותו השקט הביטחוני בעולם היה מרשים. אתה גם צודק בקשר לתדמית אישיותו של טראמפ. כן – רק תדמית. כנראה שאם ייבחר בשנית זה יהיה לטובת ישראל. בשל יחסו השלילי לביבי, מבחינתו בצדק, יכול בהחלט להיות שהוא יטרפד את המשך כהונתו של ביבי כראש ממשלת ישראל. אם כך יהיה הרי שכולנו נצא נשכרים. השאלה היא מי יהיה הפוליטיקאי המועדף על טראמפ (וקושנר) להחליף את ביבי בבלפור?

  1. ממש אינני יודע מה יהיה יחסו לביבי או לישראל.טראמפ מועמד כעייתי איש לא יודע לאן יחתור.הוא מסכן את הפוליטיקה האמריקאית ואת החוקה ממילא גם טיהור פוטין אפשרי.
   טראמפ יהיה כנראה הנשיא הבא.קמלה האריס איננה מוערכת ומישל אובמה שהיא היחידה שיכולה לנצח לא תרוץ.
   האם יהיה טוב לנו? לא יודע.אבל כן יודע שהוא רע לעולם כל תחליף מהמפלגה הדמוקרטית או הרפובליקאית ייראה לי לידו.
   ביידן זן נכחד לא היה אוהב ישראל כמוהו עוד מזמן היותו סנטור.אבל ביידן בזקנתו מביא על העןלם צאה שלא פילל

   1. רק זה חסר לנו – מישל אובמה. בהחלט יתכן שביידן יפרוש. הבעיה של הדמוקרטים – מי יבוא במקומו. הדעת נותנת שאם ביידן יפרוש או לא, בכל מקרה טראמפ יהיה הנשיא הבא. על כן מוטב כיום ללמוד מי הוא באמת, מה עשה לטובתנו בקדנציה הקודמת שלו. ולהתכונן בחכמה לקראתו.
    זו הזדמנות לציין שבבריטניה הפוליטיקה זורמת לטובתנו. לעומת זאת בצרפת האיש המשפיע באליזה יהיה כנראה מלנשון. שם אכלנו אותה.

    1. מישל אובמה מועמדת טובה מטראמפ יותר מוכשרת יותר ייצוגית ויותר "מערבית".טראמפ רע לאמריקה רע לאירופה רע לישראל

   2. צודק לגמרי בקשר לשניהם. וגם בקשר לחוסר היכולת כעת לנחש מי יזכה. כל ההתפתחויות אפשריות

 2. אם הבנתי נכון אתה מאמין שטראמפ יהיה הנשיא הבא. קלקלת לי את סוף השבוע.

  1. זה מה שקלקל לך את סוף השבוע? אתה מאד צנוע. ישנן היום סיבות הרבה יותר טובות לקלקול הרבה סופי שבוע.
   וכן – אם טראמפ ייבחר, בסייעתא דשמיא, זה יכול להיות רק לטובתנו. טראמפ בבית הלבן על בטוח ישנה את הכיוון הכללי שכיום מתקדם בו המזה"ת.

   1. אם הייתי מאמין באמת ב"סייע דשמיא" והייתי חושב על מדינת ישראל הייתי מבקש ממנו לאושש את ביידן. הרי בלתי הגיוני שממרומים יתנו אישור לשקרן לנוכל לפושע מורשע לשבת על הכס.אם זה יקרה זה ייתן אישוש עמוק לדעתי שאלוהים לא במשחק וחבל..

 3. מאמרו של עוזי ברעם רצוף ספקות ובכך הוא שותף למחשבות של רבים. נכון שהעולם רוצה את ביידן אך אמריקה לא כל כך. הוא נכנס לקטגוריה של זקנה בולטת מעוררת רחמים. מאידך, טראמפ שעשוי לזכות בבחירות אך בכל הקשור לישראל הוא עדיין אניגמה, כשרק לפני מספר חודשים הוא תקף באופן בוטה את נתניהו שלא שמר על החברות ביניהם ועלול לגלות שהוא (כלומר אנחנו) נצא קרחים משני הצדדים. התנגדותו הגלויה והמביכה של נתניהו לביידן שנחשב לנשיא מעולה מצביעה על העדפות פוליטיות אישיות. תחושת הבטן מכל הסיפור הזה שאנחנו עלולים לגלות שמצבנו גרוע יותר. אישית אני מאמין כי עדיף שביידן ימשיך כי הוא נראה שיעשה את הכל כדי שיוכל לגייס את כוחותיו.

 4. אם להצטרף לספקולציות עם ניפוי משאלות לב, נראה שטראמפ ינצח. בכהונה שניה הנשיא אינו עוסק (כמו בראשונה) בבחירתו לקדנציה נוספת, וזה משחרר אותו במידה רבה. במלים אחרות, טראמפ יוכל לעשות כרצונו בלי אילוצים אלה.
  אולי הוא יחשוב על מורשתו וירצה שהיא תהיה כה טובה שתמחוק את כל הביקורת השלילית כלפיו. אולי ה"דווקא" שלו יהיה חיובי בשל כך. בניגוד לנתניה ששרידותו בשלטון עומדת בסתירה לטובת המדינה, טראמפ יהיה חפשי ויש סיכוי שהוא ירצה להוכיח שהביא ברכה לארה"ב ולעולם.

 5. אכן קשה להעריך וקשה לנבא אבל נראה לי שבחירת כל מועמד שאינו ביידן או טראמפ יהיה בגדר בשורה רצויה ותוצאה מרעננת לפוליטיקה האמריקאית וכנראה גם לישראל.

 6. תחרות על התואר הנשיא הכי לא מוצלח בהיסטוריה של ארה"ב

 7. לא זה מתאים ולא זה
  על האומה האמריקנית להעמיד מועמדים ראויים אחרת הם ידעכו
  ראו את הדוגמה הקטנה של מה שקורה בארץ הקטנה שלנו

 8. היום השתכנעתי שביידן לא יהיה מועמד הדמוקרטים. כעת הכל תלוי בממי שיבחר ליצג את הדמוקרטים בבחירות לנשיאות

 9. אם פעם הייתי רואה סרט שהיה מתאר מצב כמו שיש כעת בארה"ב בבחירות בין שני מועמדים כאלה לנשיאות, הייתי אומר שזה סרט גרוע כמי הוא לא הגיוני ולא יכול לקרות

 10. סיטואציה שהולכת ומסתבכת. הזמן קצר ובידן מעכב את תהליך ההחלפה. הדמוקרטים יחטפו בפרצוף

 11. על כל הפרשה של הנשיאות במעצמת העל, אין מה לומר, אלא
  לא יאומן כי יסופר

 12. עד כה אהבתי את ביידן. כעת הוא מאכזב. שיעזור ומהר למצוא מנהיג מחליף

 13. אם מישהו היה מארגת מערכת טוטו לגבי מי ינצח טראמפ או בידן, הוא היה יכול להביא אין סוף מיליוני מהמרים ולהפוך מיד לעשיר.

 14. אולי ביבי יספח את ארה"ב וינהל גם אותה, בשיתוף הצוות המבריק שלו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן