עלייתו ודעיכתו של הסדר העולמי הליברלי

האם עידן השלום הארוך עומד להסתיים?
תמונה של אפרים כהנא
ד"ר אפרים כהנא

מאז שתמה מלחמת העולם השנייה אנו עדים למאמצי ארצות הברית להנהיג סדר עולמי ליברלי. סדר שיהיה מבוסס על מדינות דמוקרטיות שוחרות שלום הפותרות סכסוכים מדיניים באמצעות משא ומתן דיפלומטי ובעזרת ארגונים בין-לאומיים – האו"ם ובית הדין הבין-לאומי או ארגון הסחר הבין-לאומי עבור סכסוכים כלכליים.

הגוש הסובייטי בהנהגת ברית המועצות הפריע לארצות הברית לממש את חזון הסדר העולמי, אך עם סיום המלחמה הקרה והפיכתה של ארצות הברית למעצמת-על יחידה נראה היה כי אין עוד מכשולים להגשמת הסדר העולמי הליברלי. החל מנפילת חומת ברלין ב-1989 התרחבה הכלכלה הליברלית וגדל מספר המדינות הדמוקרטיות, וגם חופש המידע הלך והתפשט ומידע זמין הפך לנחלת הכלל. מבחינת ארצות הברית תהליכים אלה נראו טבעיים לחלוטין ומתבקשים כמובן מאליו, אך לא כך היה במציאות.

לאחר שלושה עשורים של הגמוניה אמריקנית, סין התחזקה וכעת היא שואפת להגמוניה בדרום מזרח אסיה. רוסיה התחזקה גם היא והתחרות הבין-מעצמית חזרה ועלתה לבמת העולם. גם שחקנים מדינתיים אזורים מאתגרים את תהליך הסדר העולמי הליברלי שארצות הברית ניסתה להנהיג. איראן במיוחד מובילה באמצעות שלוחיה את המאבק נגד הסדר העולמי הליברלי.

ולדימיר פוטין, שי ג'ינפינג ואייתוללה חמינאי סבורים כי הסדר העולמי הליברלי נוגד את הערכים שלהם ומסכן את שלטונם האוטוריטרי בארצותיהם. גם על הדמוקרטיות המערביות חולף כעת גל אנטי-ליברלי-פופוליסטי, שמוצא ביטוי בהתחזקות מפלגות הימין במערב אירופה.

תקופת הסדר העולמי הליברלי של שלושים השנים האחרונות כונתה על ידי פרופ' ג'ון לואיס גודיס כ-Long peace (השלום הארוך) – תקופה ללא יריבות בין-מעצמתית וללא מלחמות בין המעצמות. בתקופה זו הכלכלה העולמית פרחה ושגשגה. הסחר העולמי, שבשנת 1913 הסתכם ב-30 אחוזים מהתוצר העולמי, עומד כיום על כ-60 אחוזים מהתוצר הלאומי. סיפוח טריטוריות בכוח צבאי הופסק ברובו. פלישת רוסיה לאוקראינה בתחילת 2022 נחשבה הפרה בוטה של הסדר העולמי הליברלי. שאיפת סין לספח את טאיוואן באמצעות כוח צבאי נחשבת אף היא איום על הסדר הגלובלי הליברלי.

הגישה ההפוכה לתומכי הסדר העולמי הליברלי היא גישת הריאליזם המדיני, שלפיה הסדר העולמי נשמר באמצעות עוצמה המאזנת עוצמה. לדידם של התומכים בגישה זו, הרחבת נאט"ו, לרבות נכונות המערב לצרף את אוקראינה לנאט"ו, הייתה הסיבה העיקרית לפלישת רוסיה לאוקראינה. פוטין רואה בכך סכנה קיומית, הואיל ועל אדמת נאט"ו ניתן להציב נשק גרעיני, ממש בחצר האחורית של רוסיה. אך זו כנראה איננה הסיבה העיקרית. אוקראינה תמיד נחשבה ליהלום שבכתר של רוסיה ושל ברית המועצות, וגם ללא כוונה לצרפה לנאט"ו פוטין היה מנסה לספח אותה בכוח. ההיסטוריה מלמדת כי מעצמות שקרסו ניסו להשתמש בכוח צבאי כדי לשמר חלקים מהאימפריה שאיבדו. הצרפתים ניהלו קרבות דמים כדי לשמר את אלג'יריה ואת הודו-סין (וייטנאם) וההולנדים את אינדונזיה.

לגבי סין, אשמת ארצות הברית הייתה שהיא סייעה לה להתחזק וקיבלה אותה כשותפה מלאה בארגון הסחר העולמי מתוך מחשבה נאיבית כי סין משגשגת כלכלית תהיה דמוקרטית, מתונה ושוחרת שלום. הסתבר כי ההפך הוא הנכון – בגלל התחזקותה סין החלה לתמוך בכל מתנגדי הסדר העולמי הליברלי.

מעניין יהיה לראות כיצד המערב וארצות הברית יצליחו לשמר את הסדר העולמי הליברלי, או אם ארצות הברית תזנח רעיון זה ותחזור לעידן הבדלנות. שובו הצפוי של טראמפ לבית הלבן איננו מבשר טובות לסדר העולמי הליברלי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

19 תגובות

 1. המחשבה הנאיבית של המערב מבוססת על הנחה שכל התרבויות וכל ערכי בני האדם מבוססים על השאיפה לחיות כאינדוידואלים חופשיים. זה פשוט לא נכון. ערכי ההשתייכות ללאום / דת / מסורות שבטיות וכ' חזקים לא פחות.
  כשבתרבות הליברלית פרוגרסיבית רוצים הכלה תרבותית או "גיוון" מתכוונים לשוני במראה חיצוני, בהגדרה מינית פתוחה, בשוני בלבוש, אוכל, שפה, מוסיקה וכ' שזה "בסדר" כל עוד הערכים הבסיסיים של ה"שונים" הם אלה של הדמוקרטיות המערביות. הנאיביות הזו מבוססת על בורות במהות האמיתית של התרבויות השונות והאנשים המשתייכים אליהן. כך למשל אנו רואים להט"בים תומכים בהתלהבות במוסלמים בלי לדעת ולהבין שהם בני מוות בתרבות האיסלם.
  צד אחר של הסדר העולמי הליברלי המסכן אותו הוא פתיחת שערי המדינות למהגרים מתרבות שונה וניצול עבודה זולה ומקלטי מס בכל העולם לטובת חברות בינלאומיות ואינדוידואלים המתעשרים ברמה המאפשרת להם לקבוע את המנהיגים הפוליטיים של מדינות המערב.

 2. הכל תלוי במי שיבחר להיות נשיא ארצות הברית
  אם זה יהיה ביידן, המערב הליברלי דמוקרטי ידעך מאוד

 3. עידן השלום העולמי הארוך כבר הסתיים. שגשוג כלכלי לא מבשר שלום עולמי. ההפך הוא הנכון. החמאס בעזה – אין הוכחה טובה מזה. השאלה היא אם בתוכנו יהיו "מטיפי שלום" שסופסוף יבינו עניין זה. וכשיחליפו את ביבי יבוא פתאום שלום? החמאס יהפוך לתנועת צופים מוסלמים? הגרוע הוא עוד לפנינו עם ביבי או בלעדיו. אולי כניסתו של טראמפ לבית הלבן תשפר מעט, ולו זמנית, את עידן דעיכת השלום הליברלי.

 4. 1. לדעתי יש הבדל בין סין, לבין איראן ולבין רוסיה. הכי מסוכנת זו איראן כי זו מלחמת דת והיא מצליחה להביא עוד המון "שלוחים" מהרבה מקומות שנלחמים עבורה מלחמת דת. סין זו מלחמה בעיקר כלכלית, ולמרות שכבר שנים דיברו שהיא תהפוך לכלכלה המובילה בעולם, יש לה הרבה קשיים וזה עדיין לא קרה. לכם בעיני היא פחות מסוכנת. פוטין זה מגלומן אימפריאליסט, ואחרי איראן הוא הסכנה לשלום העולם.
  2. טראמפ הוא בריון בור שמצליח לסחוף אחריו המונים כי אנחנו בעידן שבו הכוחניות הלאומניות מאוד עולה. מציע לאנשים לקרוא את הספר "פחד" של בוב וודרוד.
  3. בדבר אחד אני מסכים – המצב בכל העולם הוא בעייתי מאוד, ובישראל עוד הרבה יותר גרוע מכך, לא ברור מה יהיה.
  4. האם תוכל להוסיף המלצות ? שורה תחתונה ? תחזית ?

  1. טל- ברשותך אגיב
   1. נכון שיש הבדל בין המניעים היחודיים של שלושת המדינות סין/אירן/רוסיה הלעומתיות לארהב- אך המשותף לשלושתם היא שלילת הדמוקרטיה לטובת ממשל אוטוקרטי כסגנון כזה או אחר, ממלחמת אירן מעת דתית אך "מוות לארהב – שטן גדול אינו דתי אלא לאומניאידאולוגי.
   2. אפשר שטרמפ הוא בריון בור כדבריך אבל ראוי לבחון אותו על פי השגת היעדים שלו בהשוואה לדמוקרטים כמו אובמה וביידן במה שנוגע ל מצבה של ארהב בזירה הבין לאומית וסוגיית אירן גרעינית. בינתיים הוא היחיד שממש איים על אירן ואילמלי אירופה שנמנעה מלהצטרף ולמעשה חיבלה בסנקציות הכלכליות – אירן היתה במצב הרבה מאד יותר גרוע על סף מהפכה פנימית אזרחית- ביידן החזיר לאירן מליארדי דולרים שטרמפ חסם – כספים שמימנו את הטרור נגד ישראל.. !!
   3 מצבנו בעולם אכן רע, לצערי השמאל האנטי ישראלי בצרפת חזר לשלטון ואולי דוקא הליבור החדש באנגליה, שמתנער מהאנטישמיות – יהווה נקודת מפנה
   4. עצות? קודם כול לקרוא נכונה את מפת הכוחות הגלובליים, למשל להתנער מכינוי הימין האירופי "קיצוני" כי התוספת הזו מוטה פוליטית שאומצה עי התקשורת- בעוד שדווקא השמאל הליברלי פרוגרסיבי- (ראה סקנדינביה- אירלנד- בלגיה-ספרד) נמצא שמקדם את תפיסת העולם אנטי ישראלית אנטישמית קיצונית בסגנון רוג'רס. .

 5. יש בעולמינו שני סדרים עולמיים. ה"הסדר הכלל עולמי" ( האוניברסלי, בלטינית קתולי) שנלחם רוחני ופיזית על שליטה בכמה שיותר מהעולם. ו"הסדר המקומי" שלו שופטים ושוטרים מקומיים בשעריו וחומה מסוג רואה-יורה המגינה על תושביו כאשר עניי עירו קודמים.( זאת עם/בלי שיתופי פעולה שונים מרצון עם ישויות מקומיות אחרות).
  סין שהקיפה את עצמה בחומה הסינית( שנבנתה עשרות פעמים במתכונות שונות, לאורך מאות אם לא אלפי שנים) וארה"ב שמוקפת באוקיינוסים ( from sea to shining sea) הם דוגמאות לישויות שלפחות היו, עם תפיסת עולם של "סדר-מקומי".
  הפולשים מאיי הים הצידונים,והיוונים של אלכסנדר מוקדון, הם דוגמא עתיקה לבעלי תפיסת עולם גלובליסטית . כך גם האימפריה הבריטית שהשמש לא שקעה עליה מעולם, ברית המועצות מקוריאה עד קובה.האימפריה הרומן קתולית הקדושה, לימים הרייך השלישי וישויות דומות.
  מה שקרה לאחרונה הוא שסין כנראה עברה מלרצות בסדר עולמי מקומי מאחורי החומה הסינית, לשאיפה לרצות בשליטה גלובלית,בשם הרוחניות הקומוניסטית שתמיד דיברה על פועלי כול העולם, ומפעילה לשם כך בן היתר את אירן כפרוקסי.
  שלה להתפשטות.
  האוניברסיטאות כשמן הם כמובן דלק למנוע האוניברסלי,וגם מועדון ההתחממות הגלובלית ואפשר להמשיך להבהיר את הנושא.
  מה שחשוב להבין כרגע זה
  שהגלובליטים לא רואים ממטר את המקומיים, וההיסטוריה מלמדת על הדריסה שלהם את כולם פרט למעגל ראשון ( כדברי סולזניצין) קטן מאד של משמרות המהפכה.
  אז אנחנו כרגע מול הגרעין הגלובליסטי הקרוי BRICS++ שחובר לגרעין הגלובליסטי האיסלמי, ורואה אותנו כחלק מהגרעין הגלובליסטי המערבי של נאט"ו בראשות ארה"ב.

 6. מאמר מצויין ומחכים של אפרים כהנא;
  הכוחות המדינתיים, עדיין מכלים את כוחם בנסיונות אכזב, להכתיב את סדר היום שלהם, ובאופן שכזה במקום לפעול למען אחדות אנושית בינה ומתחשבת, הם מביאים לא אחת לכאוס, מלחמות, ומשברים.
  מי ש״גוזרים קופון״ במצבי המשבר, הם הטייקונים הציניים.

 7. נדמה לי שההבדלים הם כבר לא בין ימין לשמאל, אלא יותר בין דמוקרטיה אמתית לבין שלטון לא דמוקרטי

  1. אכן כך. המושגים ימין ושמאל בנהיגה בכבישים וכדומה. בפוליטיקה אין לכך משמעות. מקור ההבחנה בפוליטיקה הוא מהאסיפה הלאומית הצרפתית. אלה שדגלו ברעיונות קפיטליסטיים ישבו בצד ימין ואלה שדגלו ברעיונות סוציאליסטיים ישבו בצד שמאל.
   אצלנו אין הבדל. מפלגת העבודה (מפא"י) דאגה לביטחון הלאומי. ישראל גלילי מהעבודה היה אדריכל ההתנחלויות בשטחים. מנחם בגין מהליכוד לא הקים אף התנחלות חדשה. מנהיגים אמיתיים פועלים בהתאם לצורכי השעה והאילוצים ולא על בסיס אידיאולוגיה . הימין שאמור להיות קפיטליסטי הלאים את הבנקים בישראל בשנת 1983, לא בגלל אידיאולוגיה, אלא בגלל שהבנקים כולם פשטן את הרגל. רבין מהעבודה, לכאורה אידיאולוגית שמאל, הפריט כמעט את הכל בתי זיקוק, החברה לישראל בגלל תהליך "השלום" שנראה כאילו , אני חוזר כאילו מגיע ובעקבותיו החלו השרעות זרות בישראל ונמצאו משקיעים ורוכשים למפעלים רבים בישראל. כמו כן , רבין במסגרת אוסלו לא התכוון למדינה פלסטינית. הוא התכוון לאוטונומיה. הוא גם לא אמר את המילה מדינה פלסטינית. לעומת זאת , נתניהו בנאומי בר אילן הזכיר את המילים: מדינה פלסטינית.

 8. פתאום הבנתי כי בהתפתחות החברה האנושית, יש גם נסיגות אחורנית, וממש לא פשוטות

  1. אכן כך, החברה האנושית מתקדמת אך לא באופן ליניארי. כמו שאתה כותב , יש עליות ומורדות. רק דוגמא אחת לאחר ההפיכה הצרפתית החזירו את המלוכה לצרפת ושוב בוטלה.

 9. אם גל הטירוף האנטי דמוקרטי לא יעצר בהקדם, ההתדרדרות תמשיך וידרשו שנות דור או יותר להחזיר את עולמנו למוטב.

  1. גלגל. המנהיגים מטריפים את ארצותיהם, והעולם כולו משתגע

 10. התופעה הכי שלילית שהתרחשה בעשרות הרבות של שנות חיי

 11. בריטניה נרגעה, צרפת התעשתה, ואם בארה"ב טראמפ לא יבחר אני אהיה בהחלט אופטימי

  1. בריטניה – בסדר. צרפת עוד לא התעשתה. אבל מה יש לך נגד טראמפ? הלוואי שייבחר. היה טוב מאד לישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן