הכרה ישראלית ברצח העם האשורי ܣܝܦܐ

הזדמנות למלא חובה מוסרית וגם להיפרע מטורקיה
תמונה סמלית
תמונה: יעקב מעוז

בשנת 1915 הגיעה לשיאה רדיפה מתמשכת של העמים האשורי, הארמני והיווני על ידי הטורקים העותומנים ולאחר מכן הטורקים הצעירים ועוזריהם הכורדים. האסלאם הטורקי והכורדי החליט לשים קץ לקיום הנוצרי האשורי באזור הגבולות המוכרים כיום כטורקיה, כסוריה וכצפון עיראק. הטורקים והכורדים טבחו, אנסו, שדדו ושרפו כשבע מאות אלף אשורים. השיטה לא הייתה שונה במידה רבה מזו של רצח העם שביצעו הנאצים פלסטינים חמאס-ג'יהאד במיעוט היהודי במזרח התיכון ביום שמחת תורה תשפ"ד. תיעוד נרחב במקורות ישראליים על רשעותם ואכזריותם של הטורקים והכורדים ניתן למצוא בספרם של הפרופסורים דרור זאבי ובני מוריס "לילה ללא סוף, השמדת הקהילות הנוצריות בטורקיה 1894–1924" וכמו כן בספרו של מחבר מאמר זה "ירושלים ונינוה, התחדשות הארמית בישראל וברית ישראל-אשור". מי שיקרא את החלקים המתארים את הפשעים של הטורקים והכורדים לא ימצא מנוח לנפשו.

רצח העם האשורי (ܣܝܦܐ סַיְפוֹ) זכה להצלחה מסחררת מבחינתם של הפושעים והוריד את נוכחות הנוצרים באזור זה בשיעור של תשעים וחמישה אחוזים. עד עצם היום הזה אין מדינה אחת המעיזה להסתבך עם הטורקים בראשות נשיאם האחוז בדיבוק הנאציזם האסלאמי, אשר שם לעצמו למטרה את הכחדת את הנוכחות היהודית בין הנהר לים. גם מדינת ישראל, למרבית הדאבה, איננה עוצרת כוח להעניש את הפושעים ולו באופן הצהרתי.

על העם היהודי להביט במראה כאשר הוא נדרש להכיר ברצח עם שביצעו עמים אלה באלה. דווקא מי שסבלו במשך כל ההיסטוריה מרדיפות שיטתיות, שהגיעו לשיאן בשואת העם היהודי בידי הנאצים הגרמנים, צריכים להיות הראשונים לתמוך בעמים שסבלו מרדיפות. על כתפינו רובצת האחריות המוסרית להכיר ברצח העם האשורי באופן רשמי ובאופן פומבי. אינני ממעיט בערכם של יחסים דיפלומטיים ובצורך של מדינת ישראל לשמור על יחסיה הדיפלומטיים התקינים עם שכנותיה במזרח התיכון. ברור לנו כי במשך שנים רבות חששנו לדרדר את היחסים עם טורקיה, שהיא מעצמה אזורית ואחת המדינות המשפיעות ביותר על הכלכלה הישראלית. אך בעשורים האחרונים טורקיה עוברת תהליך של הקצנה אסלאמית, שאחת מתוצאותיה היא שנאת ישראל מן הגרועות ביותר שחווינו מאז הקמת המדינה. כיום טורקיה פועלת במסגרת קואליציה אסלאמית להכשיל את ישראל בכל דרך אפשרית. היא מארחת מנהיגים נאצים פלסטינים של חמאס וג'יהאד, היא מטילה עלינו חרם כלכלי והיא שותפה לתביעה של דרום אפריקה נגד ישראל בבית הדין הבין-לאומי (ICJ). טורקיה, רוצחת העם השנייה לאחר הנאצים הגרמנים, שותפה כעת לתביעה בבית הדין הבין-לאומי נגד היהודים באשמת רצח עם. טורקיה חותמת על כתב התביעה נגד היהודים בדיו אדומה מדם האשורים.

השלום המעושה בין מדינת ישראל לבין כמה ממדינות ערב חשוב מאין כמותו, אך עלינו לזכור תמיד כי שלום זה הוא בין מדינות ולא בין עמים. כבר ראינו כיצד "האביב הערבי" מערער את יציבות המדינות הללו וכיצד רוב הערבים במזרח התיכון שואפים לעשות נקמה ביהודים. למיעוט הנוצרי במזרח התיכון אין מדינה משלו אך הוא כציבור בעל הברית הפוטנציאלי היחידי של עם ישראל. בבסיס הברית הזאת עומדת הזהות המדהימה בין הדת היהודית לנוצרית ובין הלשון העברית והארמית-יהודית לבין הארמית-אשורית. לשני המיעוטים, היהודי והנוצרי-אשורי, אויב אסלאמי משותף ושניהם נרדפים עד כדי איום קיומי של ממש.

החשש מפני הידרדרות היחסים הדיפלומטיים עם טורקיה כבר לא קיים, רק מפני שהטורקים בעצמם דרדרו את היחסים לשפל המדרגה. עתה עלינו לבחור בין צו המצפון היהודי ובין הצדק האנושי האוניברסלי לבין שרידי השיקולים הדיפלומטיים האזוריים. דומני שהתשובה מתבקשת מאליה. על מדינת ישראל לפעול בדחיפות להכרה ברצח העם האשורי בידי הטורקים. לא זו בלבד, על מדינת ישראל להוביל מהלך בין-לאומי להכרה שכזאת. בראש ובראשונה להשפיע על ידידתנו אמריקה, המעצמה מספר אחת בעולם, להוביל מהלך כזה. כך נוכל להשיג שתי מטרות ראויות, לפרוע חוב מוסרי ולהיפרע מאויבינו ומבקשי רעתנו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

  1. מי שלא אכפת לו מעוולות שעושים לעמים אחרים, שלא יתפלא שעמים אחרים לא יהיה איכפת להם ממכות שינחיתו על העם שלנו

    1. יום אחד ארדואן ייעלם. העם הטורקי לא. יש בהחלט סיכוי שיחסי ישראל טורקיה יחזרו לקדמותם. לא מומלץ להסתבך עם העם הטורקי.

  2. הדגשת הנקבה בארדואן היא שגיאה. תומכים בעם האשורי כי מגיע לו ערכית ולא כנקמה במישהו אחר

  3. קוראים להם ארמים ולא אשורים שנכחדו מזמן. השפה שלנו היא ארמית ולא אשורית. מכאן מתחיל העיוות והטעות שלך ד"ר מעוז מכובדי. אנו בעמותה הארמית נוצרית הישראלית פועלים להכרה בארמים מזמן והשגנו זאת. מוזמן לתמוך באמת הארמית ולא בשם שאין לו כיסוי. השפה היא ארמית והעם הוא ארמי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן