מי יהיה הנשיא הבא של ארצות הברית?

לקראת הבחירות לנשיאות ארצות הברית בנובמבר 2024
תמונה של דונלד טראמפ
דונלד טראמפ צילום:Gage Skidmore commons.wikimedia.org

מי יהיה נשיא ארצות הברית בינואר 2025 היא שאלה שמטרידה רבים, שכן יש לכך השלכות על ארצות רבות בעולם, וכמובן גם על ישראל.

האפשרות שדונלד טראמפ יהיה הנשיא מגדילה מאוד את אי-הוודאות לגבי התנהלות ארצות הברית בזירות רבות בעולם. במיוחד גדלים החששות במדינות מזרח אירופה שמרגישות מאוימות על ידי תוקפנות של רוסיה. שוודיה בצפון ופולין הגדילו את תקציבי הביטחון שלהן ומחזקות את הצבאות שלהן. גם המדינות במרכז ובמערב אירופה מרגישות מאוימות על ידי רוסיה והגדילו את התקציבים הצבאיים שלהן.

הגנרל הבריטי ריצ'ארד שירף (Richard Shirreff) היה סגן ראש המטה של נאט"ו באירופה. בשנת 2016, אחרי שרוסיה פלשה לחצי האי קרים וסיפחה אותו, התפרסם ספרו "מלחמה עם רוסיה" (War with Russia). הספר הוא בדיה ריאליסטית ומספר סיפור על מלחמה עתידית בין נאט"ו לרוסיה, שהצבא שלה פלש לארצות הבלטיות אסטוניה, לטביה וליטא. אציין כי הספר יצא לאור עוד בטרם הפלישה לאוקראינה.

בפתח הספר מצטט שירף מדבריו של הגנרל Mark Milley בישיבה של ועדת הכוחות הצבאיים של הסנאט של ארצות הברית שהתקיימה בקיץ 2015. הוועדה נועדה לאשר את מינויו כראש המטה המשולב של צבא ארצות הברית. בתשובה לשאלה: מהו האיום המסוכן ביותר לאורח החיים הדמוקרטי בארצות הברית ובאופן כללי בארצות המערב, אמר: "האיום מספר אחד היא רוסיה. רוסיה היא המדינה היחידה בעולם שמחזיקה פצצות גרעיניות בכמות שיכולה להרוס את ארצות הברית".

מן הציטוט הזה מובן מה חושבים בכירי הממסד הצבאי של ארצות הברית על החשיבות של נאט"ו, ועל חשיבות התמיכה של ארצות הברית במדינות אירופה ובייחוד באוקראינה ובמדינות מזרח אירופה.

בהנהגתו של ולדימר פוטין ביצעה רוסיה בפועל שתי התקפות אלימות על אוקראינה. פוטין לא היסס לאיים להשתמש בפצצות גרעיניות "טקטיות", במקרה שכוחות של מדינות המערב – צרפת, בריטניה, גרמניה ואחרות – יופעלו לעזרת אוקראינה במלחמה המתמשכת כנגד צבא רוסיה.

מדינות האיחוד האירופי ונאט"ו רואות את הפלישה של רוסיה לאוקראינה כניסיון לכבוש מדינה אירופית ולשנות את הסטטוס קוו הטריטוריאלי, והן מסייעות לאוקראינה להגן על עצמה, הן בכסף והן באספקת ציוד צבאי.

נשאלת השאלה, איך תשפיע על המצב בחירה אפשרית של דונלד טראמפ לנשיא ארצות הברית בבחירות הקרובות בנובמבר 2024? לפי סקרים שנעשו לאחרונה בחירתו לנשיאות אפשרית. מהסקרים הרבים שנעשים בארצות הברית על ידי עיתונים, תחנות טלוויזיה ועוד ארגוניים עולות תוצאות מגוונות. יש כאלה שחוזים ניצחון של ג'ו ביידן ויש שחוזים ניצחון של דונלד טראמפ.

לאחר שבית המשפט בניו יורק פסק שטראמפ אשם ב"רישום כוזב במסמכי תאגיד" בניסיון להכחיש ששילם "דמי שתיקה" לכוכבת הפורנו סטורמי דניאלס, נערכו שוב סקרים שהראו שפסק הדין לא השפיע על עמדות הציבור האמריקאי. אלה שהתכוונו להצביע עבור טראמפ ממשיכים לתמוך בו ואלה שהתכוונו להצביע עבור ביידן התחזקו בדעתם. במילים אחרות, צריך לחכות לשישה או לשבעה בנובמבר שאז ייוודעו תוצאות הבחירות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. בנתיים, הסיכוי של טראמפ להבחר, אחרי העימות הטלויזיוני האומלל (לביידן) עלה מאד ואי הודאות לגבי אירופה גדל. טראמפ מעריץ את פוטין ומייחל שיוכל לעשות בארה"ב מה שפוטין מרשה לעצמו ברוסיה.

  1. לפחות על פי פסק הדין שהושת על טראמפ אתמול כנראה שהוא יביס את ביידן. אנא זכור שביידן מוקף בפוליטיקאים שצמחו בבית מדרשה של מחלקת המדינה שעוד ב- 48 התנגדה לתמוך במדינת ישראל. יהיה מזל גדול לישראל אם טראמפ ייבחר. כנראה שרבים מאד לא קולטים את זה בשל כתבות מפרי עטן של עיתונאיות ישראליות (שמאלניות) היושבות בארה"ב. טראמפ צודק ב- 100% במדיניותו כלפי נאט"ו ונטייתו לאיון הקונפליקט עם פוטין. טראמפ מבין שצריך לתת משהו גם לרוסים ולא לתקוף את הפדרציה הרוסית כפי שעושה הממשל האמריקאי העכשווי. האם שמתם לב איזה אמריקאי מונה לדירקטור בחברת אנרגיה גדולה באוקראינה, ומה גודל השלמונים שהוא קיבל תמורת זה?

 2. מסתבר שהטירוף הפוליטי מדביק את כל הארצות שהיו דמוקרטיות נורמליות. ארצות הברית, צרפת, ישראל, …….

  1. בדיוק ההפך – מה שקורה בארה"ב,צרפת, ישראל וכמובן גם בבריטניה זה בדיוק הדמוקרטיה במיטבה. בבריטניה זה כנראה לטובתנו. גם בצרפת. כך יהיה גם בארה"ב. ובישראל? בני היקר זה לא טירוף. זו פוליטיקה. יכול להיות שזה לא מוצא חן בעיניך. כנראה הנך שייך לאליתות שזמנן עובר.

 3. על הדמוקרטים להחליף את ביידן מה שיותר מהר ולהציב מנהיג חדש מתפקיד מנכ"ל של חברה גדולה, או איש מצמרת האקדמי
  ולתת לו תמיכה מלאה של כל אגפי המפלגה
  ואז הוא יעקוף את טראמפ

 4. לצערנו הרב ביותר זה יהיה טראמפ. ביידן היקר והמכובד עשה את טעות חייו. הוא באמת נשיא חכם וערכי. לכן אסור היה לו לקחת כזה סיכון.

 5. נהיית הלב של הישראלי החילוני ואף חלק מהמסורתי-לייט היא לחבוש את הכובע הדמוקרטי ליברלי המאפיין את רוב ארצות המערב בעידן הנוכחי. אלא שמשהו השתבש בקרב המדינות הדמוקרטיות בעולם החוות אכזבה מגידול בפערי השוויוניות האדרת "חופש הפרט" לכדי הדרדרות לאנרכיה ואובדן משילות. והתוספת העכשווית של "פרוגרסיביות" הביאה את אירופה לנקודת משבר בצורה של תגובת נגד לחידוש הלאומיות שאבדה והניסיון להשיב את הסדר החברתי על כנו. במקרה הישראלי השמאל הליברלי פרוגרסיבי הוא נושא הדגל האנטישמיות המחודשת כפי שנחשף מהתגובות לטבח 7 אוקטובר. שחישק אפילו את הנשיא ביידן לפעול לעיתים בניגוד לרצונו נגד האינטרס הישראלי במאבק ההישרדות שנכפה עליה. לכן נשמעת העדפה לטראמפ שחרף הבעיתיות האישיותית נראה שמסוגל להתמודד מול הסחף הפרוגרסיבי המסוכן שמבחינת ישראל יש לכך עדיפות בעת הזו.

 6. בהתאם למה שמקובל היום בעולם, הכי מטורלל יקרה
  טראמפ יבחר
  מסכנים תושבי העולם ובעיקר אלה באזורי מתיחות ובארצות הברית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן