את כוס התה הזאת אי אפשר להמתיק

הבחירות באנגליה 2024 והשלכות הברקזיט עליהן
תמונה של דיויד
דיויד שולמן

ב-22 במאי הכריז ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק על בחירות לפרלמנט, והן עתידות להתקיים ב-4 ביולי 2024. הכרזתו של לא הפתיעה איש. סונאק, המכהן כמעט שנתיים בתפקידו, מאז נבחר לתפקידו בנובמבר 2022, סבר כי אף שידע שסיכויי המפלגה השמרנית לנצח שוב הינם נמוכים, הוא האמין שירידת האינפלציה באנגליה במאי 2024 וסימנים ראשונים להתחזקות הכלכלה עשויים להביא לשיפור בסיכויים לניצחון בבחירות. אולם הוא טעה. סונאק לא הביא בחשבון מספר משתנים אשר היטו את הכף בכל הסקרים, ואלה מראים על ניצחון עתידי חסר תקדים ללייבור בהובלת סר קיר סטראמר, יו"ר הלייבור שהחליף את ג'רמי קורבין איש השמאל הקיצוני.

קודם כול ברקזיט. המהלך של ברקזיט, שעיקרו היה פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי בהובלת מייקל גוב ובוריס ג'ונסון, הפך לכישלון כלכלי וחברתי חסר תקדים. ראשית, הייצוא הבריטי לאירופה, שהייתה יעד הייצוא הגדול ביותר לכלכלה הבריטית, ירד באופן חסר תקדים בשל הגבלות המכס שהוטלו בשני הצדדים על הייצוא והייבוא הבריטי. שנית, גם הגישה הפיזית לשווקים הוגבלה בגלל הקמת גבולות פיזיים בין אירופה לבריטניה ובדיקות מכס חמורות שיושמו במעברים בין אנגליה לצרפת, אשר הביאו לעיכובים משמעותיים בהגעת סחורות לשני הצדדים. כל אלו פגעו קשות בכלכלה הבריטית. הניסיון של אנגליה לחתום על הסכמי סחר בין-לאומיים עם מדינות ייעודיות כתחליף ליעד הייצוא האירופי, שהיו אמורים להביא לקיזוז בירידה בייצוא לאירופה, לא התרומם. בד בבד, ניסיונות לחתום על הסכמי סחר חופשיים עם מדינות כגון ארצות הברית, הודו ויפן לא הגיעו לכדי מימוש. הייצוא האנגלי שקע ואנגליה החלה להיתפס בעולם כמדינה שאיבדה את דרכה.

נוסף לכך, ההגירה האיכותית של בעלי מקצועות חופשיים לאנגליה נפגעה מאוד. רופאים, מדענים, חוקרים, פרופסורים, עורכי דין וכלכלנים, כל אלו החלו לעזוב את בריטניה על רקע הגבלות ההגירה החמורות שממשלת בריטניה יישמה בעקבות ברקזיט, ונוצר חוסר בעובדים איכותיים. במקביל, היקף ההגירה החוקית ממדינות העולם השלישי כמו גם היקף ההגירה הלא חוקית הגיעו לשיאים חדשים ואנגליה לא הצליחה ליצור מנגנון תיאום עם צרפת, המדינה שממנה הגיעו אותם מהגרים לא חוקיים, על מנת למנוע זאת. מאז 2021, המועד החוקי של פרישת בריטניה מהשוק האירופי, היא מוצפת במהגרים ממדינות לא מפותחות, והתוצאה היא הקצנה בחלקים רבים של דעת הקהל הבריטית. גם הניסיונות של רישי סונאק וקודמו בתפקיד בוריס ג'ונסון לקדם מהלך של גירוש מהגרים לא חוקיים לרואנדה לא הצליח לעמוד על הרגליים, לאחר שבית הדין הגבוה לצדק האירופי, שאנגליה חברה בו, התערב ומנע את המהלך.

הברקזיט אף איים על היציבות הפוליטית בצפון אירלנד. לפני הברקזיט המעבר בין אירלנד החופשית, שחברה באיחוד האירופי, לצפון אירלנד, שהיא חלק מהממלכה הבריטית, היה אמור להיות מלווה בבדיקות מכס בין שני הצדדים. הרעיון של הקמת גבול פיזי בין אירלנד לצפון אירלנד עמד בניגוד גמור להסכם "יום שישי הטוב" שנחתם ב-1998 בשיתוף ארצות הברית ובו הוסכם על הורדת כל סממני הגבולות. הברקזיט איים להחזיר את תשתיות הגבול ולחבל בהסכם. מתיחות זו איימה על השקט שהושג באירלנד ב-1998, אף על פי שאף צד לא רצה בשבירת ההסכם. רק בפברואר 2023 הכריזו בריטניה והאיחוד האירופי על הגעה להסכם בנושא, אולם ההתנגשויות פגעו בדימוי הציבורי של הממשלה הבריטית בעיני הציבור הבריטי והפרשה הוסיפה עוד מסמר בארון המתים של הברקזיט והממשלה.

במקביל לכל הצרות שיצר הברקזיט, המציאות הכלכלית בבריטניה נפגעה אף היא, כמו בכל מדינות המערב, מהאינפלציה שנוצרה בעקבות הקורונה. הבנקים המרכזיים העלו את הריבית, ובכך נפגעו מאוד האזרחים כמו גם העסקים. חברי הממשלה של סונאק והמפלגה השמרנית נתפסו יותר ויותר כחדלי אישים אשר אינם מסוגלים לטפל בדבר ולפתור אותו. הסקרים בימים האחרונים מדברים על תבוסה חסרת תקדים לשמרנים, והלייבור עשוי את לשבור את הרוב שטוני בלייר השיג בבחירות ב-1997.

דומה שהיהירות כמו גם הטיפשות שאפיינו את ממשלות ג'ונסון וסונאק עשויות לשלוח את השמרנים לאופוזיציה לעשור אם לא יותר מכך.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. מדינה שבחרה את ג'ונסון לראש ממשלה, מגיע לה העונש שקיבלה.
  דרך אגב, זה מה שקורה לנו היום בארץ

  1. חד משמעית אתה צודק.
   ורישי ישלם את המחיר .ביג טיים.

 2. בריטניה שיכולה היתה להיות מעצמת על, עם רווחה לאזרחיה, הולכת ונחלשת במהירות בשל מנהיגים פוליטיים פופוליסטים. וזאת מגיפה שמכה בהרבה ארצות עם פוטנציאל

 3. האנגלים כמו רבים בעולם נסחפים אחרי מנהיגים פופוליסטים ומשלמים את המחיר

 4. אם הלייבור לא יתנער מתמיכה עוצמתית בפלסטינים, לא בטוח שהם יקבלו את השילטון

  1. הלייבור ינצח בצורה חסרת תקדים ב 4 ליולי ובאותו היום רישי סונק יעזוב את דאונינג מס 10. אין אם אין אולי זה לא קריקטורה כמו פה.

  2. יופעל לחץ על ממשלת הלייבור להכיר בפלסטין בשנה שנתיים הראשונות זה לא יקרה. לקראת הבחירות ב 2029 יש סבירות שזה יקרה.
   וב4-ביולי הלייבור ינצח בענק ורישי סונק יעזוב יום למחרת את דאונינג 10

   1. כל הכבוד שאתה נחרץ גם לגבי פרטים. זה חשוב. רוב הכותבים לוקחים בניסוח מרווחי ביטחון. נראה אם אתה צודק. אם כן אז אתה רציני

    1. אני כותב רק אחרי שאני בודק 100 פעם את הדברים ובניגוד להרבה אנשים לא מספר סיפורים, לא מגזים ולא לוקה בהערכת חסר.
     ב4 ביולי הלייבור ינצח בצורה חסרת תקדים ואם סטארמר לא יעשה שטויות ויביא הישגים הוא יהיה ראש ממשלה לפחות 10 שנים. מה שברור זה שהוא יהיה חייב לטפל ב NHS , חייב יהיה להוריד את ההגירה הלא חוקית והוא צריך את צרפת לזה ויהיה לייבב ואני מעריך שיעשה את זה להתקרב חזרה לאירופה כדי להציל את הכלכלה הבריטית.

 5. הגיבורים על כיבוש אירופה על ידי המוסלמים לא רציניים. אחוז הכי גבוה של מוסלמים יש בישראל. ואם לוקחים בחשבון את יהודה ושומרון עם ההתנחלויות, אז עוד מעט אין לנו רוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן