אנחנו והאנטישמיות

אנטישמיות, אנטי-ישראליות ומעמד ישראל בעולם
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

אין ספק שהאנטישמיות בעולם קיימת, רוחשת ומשפיעה. ראיתי זאת אפילו במפגשים שערכתי לפני שנים. ב-1998 בברזיל פגשתי בנשיא ליברל מוערך מאוד. הוא היה ידידותי ונטל חלק באינטרנציונל הסוציאליסטי בסאו פאולו. הוזמנתי לביתו לשיחה – בעיקר על ברזיל ופחות על ישראל. כשדיבר עלינו אמר מבלי משים, "אני אוהב ישראלים, הם ממש היפוכם של היהודים שפגשתי", והמשיך בדבריו. ראיתי בהם דעה מגובשת על מהות היהודי שאנחנו במדינת ישראל שינינו את דימויו ואת דרכו. אודה שלא השבתי לו על כך, כי הדברים היו כאילו מובלעים בשיחה ארוכה ואחרת, אבל רשמתי לפניי שאפילו הנשיא קרדוזו הליברל אמר לי דברים כאלו.

בפגישות רבות שקיימתי כמזכ"ל מפלגת העבודה עם אנשי בונדסטאג גרמנים ועם אוהדי ישראל בלייבור הבריטי לא שמעתי נימות הסתייגות כאלו, אבל הם היו מרוכזים בדמות הישראלי החדש, זה שבן-גוריון ניסה לצקת בדמות הכלאה בין יהודי לישראלי. אם אסכם את התרשמויותיי, הייתה נטייה עמוקה לאהוב את ישראל והישראלים, נטייה שלא הביאה לחיבת יהודים באשר הם. גם היהודים, בחלק הלא חרדי לפחות, הבליטו את תמיכתם בישראל. הנס של הקמתה וקיומה החמיא להם בארצות מושבם.

דומה שהפירמידה התהפכה, ולא לפי הפירמידה שיצר בר בורוכוב על מנצלים ומנוצלים. אותם יהודים שהבליטו את אהדתם לישראל הפכו שנואים יותר ויותר. האנטישמיות שכה מדברים עליה היום היא אנטי-ישראלית הרבה יותר מאשר אנטי-יהודית.

קראתי מאמר מקיף בסוף שבוע על שנאת יהודים מדאיגה מאוד בסין. זוהי שנאה שנובעת מתעמולה ישירה נגד ישראל. עבורם, ללא יסוד מונותאיסטי, ישראל היא מולדת היהודים והיא רוצחת ללא הצדקה, ומכאן שהישראלי הוא גם יהודי. השגרירות בבייג'ינג לא יודעת כיצד לעצור את הסחף.

לרוב הישראלים קל להתמודד עם האנטישמיות הרושפת. היא הסיבה לכל ביקורת, לכל סנקציה, לכל איום מהאג. האנטישמיות משריינת את הישראלי הממוצע מתוצאות מהלכינו. הוא לא יעצור לרגע ויחשוב שההצגות בכל המסכים על מהלכינו בעזה הן שמביאות רבים שאינם מוסלמים ואינם מהשמאל הפרוגרסיבי או מהימין העמוק לפנות נגדנו.

שמעתי מבני, שחי בניו יורק, על תגובות נכדתי הלומדת שם פסיכולוגיה למראות שהיא חוזה בטלוויזיה. היא לא מוכנה להשלים איתן, אפילו שאחרי ה-7 באוקטובר היא נשאה את תמונות החטופים לכל אשר הלכה.

נכון, יש אנטישמיות עמוקה ברחבי העולם, והיא משפיעה על רבים שלא לקו בשום הרהורי אנטי-ישראליות בעבר. אך עלינו להיות רגישים לביקורת שלא באה משונאים עקביים. ישראל היום היא אומה מוקעת על רצח ילדים מטעם האו"ם. גם פה ארדן פורט על נימת האנטישמיות, שהיא תגובתנו הקבועה לכל ביקורת.

מעמדה של ישראל בעולם הוא תנאי יסודי לחוסננו. עלינו להבין זאת בכל פעם שאנו ממרקים עצמנו בקריאת הקרב "א נ ט י ש מ י ו ת".

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

 1. וראוי לציין את תרומת התנהגות חלק מהמתנחלים ששרים על שריפת כפרים, ומנהיגיהם מטיפים לשיטוח ישובים פלסטינים להתיישבות בכל עזה, ועוד

 2. עוזי ברעם מעלה נושא שככל הנראה אנחנו נמצאים רק בתחילתו, נושא שיכול לגרום לנזקים משמעותיים למדינה שלא לומר גם מעבר לזה. כן, האנטישמיות שהייתה מאז מלחמת העולם השנייה בשוליים הפכה במהלך השנים לאיום של ממש לעתידה של ישראל. כיום גדל והולך מספר המדינות המשמיצות אותנו לאחר 7/10/2023. הסיבה העיקרית לכך היא תרדמה עמוקה של ממשלת ישראל בשני העשורים האחרונים שהתעלמה מתופעה שכולנו למדנו בבית הספר היסודי שלפיה ניצנים מסוג מסוים, במיוחד מגזע הנאצי הופכים לאיום של ממש. בקטגוריה זו ניתן לכלול לא רק את המדינות המקיפות אותנו. ישראל של היום כאילו הרימה ידיים ואינה מתייחסת לתופעות מזעזעות כמו זו של כרים חאן הלבנוני, שבפועל הוא אויב, המנצל את תפקידו באו"ם לעצור את ראש הממשלה ואת שר הביטחון. כלל האצבע שישראל צריכה לנקוט בו, הוא להגיב בחריפות יתר לכל האשמות שווא, שמעולם לא עברו בדיקה מסודרת. זוהי תופעה שמחייבת שידוד מערכות של ההסברה שאין לה את הפריווילגיה לנוח אפילו דקה אחת.

  1. הייתי רגוע יותר לו האמנתי שהבעייה בהסברה.האנטיישראליות והאנטישמיות הולכים ביחד.אבל מרבית המפגינים רואים את עלילות עזה שאנו לא חוזים בהם.מסכים שהסברה יכלה לסייע במיתוג החמאס כחבורת טרור.אבל שום הסברה לא תקהה את התמונות.אנחנו חוגגים בצדק את הצלת 4 החטופים בעולם רואים את המחיר שגבינו ואין אדישות כלפיו.
   אין ספק שמחמירים עם ישראל יותר מאשר עם כל מדינה אחרת אבל ישראל שממנה משתמע "שער שכם ואל אקצא הם שלנו" או "נתנחל בעזה" או התמונות מיום ירושליים לאילו לא תעזור שום הסברה

   1. יש בעיה עם המונח "הסברה" המשדרת התנצלות. המונח היותר מדויק הוא "מיתוג" שמשמעותו שינוי תדמית לטוב וגם לרע.

 3. בהכירי לא מעט אנשי ציבור מובילי דעת קהל בגרמניה נוכחתי לראות שאהדתם את מדינת ישראל הולכת בד בבד עם מאבקם באנטישמיות אבל לשני הדברים יש מניעים שונים.

 4. ניתוח מדויק של המצב. קל להשתמש באנטישמיות כגורם ליחס אלינו. אבל זה ממש לא עוזר לפתור את הבעיה

 5. אני מקווה שמתחיל תהליך נגד הגישה המוסלמית באירופה ואמריקה, זה יפתור חלק גדול מהבעיה

 6. כמו תמיד בקיצור וישר לעניין. המצב כלפינו בעולם לא טוב. אבל בידינו לשפר זאת

 7. אני חושבת שתומכי הערבים האלה לא מבדילים בין יהודים לישראלים. אני ראית הוכחה לכך בסרט שהביאו היום בטלוויזיה על ערבים פורעים שנכנסו לרכבת התחתית וחיפשו ציונים.

 8. יותר ויותר עובדות שנחשפות בעולם בסרטים והקלטות, ומוסתרים למעשה מהישראלים כמעט לגמרי, מוכיחים עד כמה אנחנו נוהגים בטיפשות. מעשים קשים כאלה רק מזיקות לתדמית בעולם, אבל לא מביאות שום תועלת

 9. ההתנהגות של אוהדי הימין הקיצוני שלראשונה הוכנסו לממשלה, ומנהיגיהם חסרי המעצורים, הם שמלבים את הטענות הקשות נגדנו

 10. רבים מאיתנו וגם אצלכם באתר רואים את שורשי הבעיה באנטישמיות. טוב שיש גם מי שמפנה לכיוון הנכון של אנטי ישראליות, שאנחנו בטיפשות ומבלי להבין, עוזרים לה לצמוח

 11. אם היו עוד כמה מאות אלפים שחושבים כמוך, מצבנו כיחידים וכאומה היה הרבה פחות גרוע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן