המחאה בגאורגיה יוצאת משליטה

חוק הסוכנים הזרים וההשפעה הרוסית בגאורגיה
ד"ר יבגני קלאובר

הדיון סביב "חוק הסוכנים הזרים", או "החוק הרוסי", עורר ויכוח סוער בתוך החברה הגאורגית. מן הצד הפרו-רוסי נאמר כי מדובר בחוק חיוני ונחוץ מכיוון שהוא מסדיר ומגביל את פעילותם של גופי מדיה שונים אשר מקבלים מימון חיצוני. מן הצד השני התייצבו כוחות ליברליים ופרו-מערביים אשר טוענים כי חוק הסוכנים הזרים עלול לבטל את חופש הביטוי מכיוון שהוא משאיר בידי הממשל הגאורגי את האפשרות להכרעה שרירותית בשאלה "מיהו/י הסוכן/ת הזר/ה?". נוסף לכך, מן הצד המתנגד לחוק נאמר כי מדובר בחקיקה מפלה, החותרת תחת אופיה הדמוקרטי של גאורגיה ומשקפת את האינטרסים האימפריאליסטיים הרוסיים. השאלה הגדולה שמתעוררת כעת בגאורגיה היא כיצד ליישב בין שתי עמדות הקיצון הללו ערב הבחירות לפרלמנט. ההתייחסות לחוק הסוכנים הזרים ולמשמעויותיו צריכה להיעשות תוך הסתכלות על תהליכים גיאופוליטיים רחבים המתרחשים בעולם ובקווקז.

מצד אנשי המפלגה "החלום הגאורגי", אשר נוסדה על ידי המיליארדר הפרו-רוסי בידזינה איוואנישווילי, נטען כי מדובר בסך הכול בהסדרה של הפעילות של ארגוני התקשורת הרבים בחברה האזרחית הגאורגית ובמאמץ להילחם בפייק ניוז. יש לציין כי אין זה ניסיון ראשון, אלא שלישי, של אנשי "החלום הגאורגי" להעביר את החוק הזה בפרלמנט, אך ההפגנות ברחובותיה של טביליסי עיכבו את המהלך הזה. ביום שלישי ה-14 במאי 2024 עבר החוק, סוף סוף, ברוב של 84 מתוך 150 מחוקקים לאחר המאמץ המשותף של אנשי "החלום הגאורגי" ושל הגופים הפרו-רוסיים הרבים הפועלים במדינה.

מבחינת הערכים של החברה הגאורגית, מדובר בחברה פרו-מערבית בעיקרה, בשעה שהפוליטיקה הגאורגית היא בעיקר פרו-רוסית. הפער בין האינטרסים הפוליטיים הצרים לבין הכיוון הכללי שהחברה הגאורגית צועדת אליו יצר מתחים רבים וגרם לאנשים רבים לצאת החוצה להפגנות ענק במשך השנה האחרונה. נשיאת גאורגיה סלומה זוראבישווילי הראתה הזדהות עם המפגינים במהלך ההפגנות והיא הוסיפה לבקר את הממשלה על שימוש יתר באמצעי אלימות בפיזור ההפגנות. ערב ההצבעה הודיעה הנשיאה זוראבישווילי שהיא מתכוונת להשתמש בזכות הווטו שלה על מנת לבטל את החוק, ומיד אחרי ההצבעה הגורלית הגיע המסר מבית הנשיאה כי היא אינה מתכוונת לסגת מההבטחה. במהלך השנה האחרונה, לא פעם ולא פעמיים, פרצו עימותים בין חברי פרלמנט מהאופוזיציה הפרו-מערבית, שמבקשים להוציא את גאורגיה מההשפעה של רוסיה, לבין מציעי החוק ממחנהו של ראש ממשלת גאורגיה איראקלי קובאחידזה.

האופוזיציונרים בגאורגיה טוענים כי ל"חוק הרוסי יש ריח רע" מכיוון שרוסיה מנסה להפיץ אותו במדינות החדשות מאז פירוקה של ברית המועצות על מנת להגביר את השפעתה. הצד הפרו-רוסי בגאורגיה מצדיק את חקיקת החוק באמצעות התקדים שכבר קיים במדינה הדמוקרטית ביותר בעולם – ארצות הברית. הצד הפרו-רוסי מזכיר לנו כי בשנת 1938 נחקק בארה"ב "חוק הסוכנים הזרים" (FARA) אשר הגביל באופן משמעותי מימון זר לארגוני תקשורת. החוק חייב את מי ש"פועלים למען אינטרסים של גורמים זרים" לדווח על הקשר עם "הגורם הזר", להראות את הקבלות אשר התקבלו ממנו ולהצביע על הפעילויות שנעשו למענו בגין ההעברות הכספיות. לפני כעשור שימש החוק האמריקני השראה לחוק "הסוכנים הזרים" ברוסיה עצמה. אלא שהגורמים הפרו-רוסיים בגאורגיה שכחו לציין כי החוק האמריקני מ-1938 לא חל על ארגוני זכויות אדם ואזרח אשר מגייסים תרומות במדינות אחרות מיוזמתם, אלא רק על ארגונים שמופעלים ישירות בידי ממשלות. הנוסח הרוסי והגאורגי של "חוק הסוכנים הזרים" הוא בדיוק הפוך: הוא חל על ארגוני זכויות אדם ואזרח הלא-ממשלתיים אשר מגייסים תרומות במדינות שונות. במילים פשוטות, בשנת 1938 בארה"ב הגבילו את הארגונים אשר ממומנים ישירות על ידי ממשלות זרות, בשעה שברוסיה, והחל מאתמול גם בגאורגיה, מגבילים ארגונים עצמאיים לא-ממשלתיים תוך האשמתם בבגידה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

  1. מאמרמעניין מאוד. רק דבר אחד לא ברור לי. אם רוב העם נגד רוסיה, איך יש שם ממשלה שהיא בעד רוסיה

  2. שוב פשיזם מורים ראש . רוסיה , הונגריה , צפון קוראה … ישראל

  3. בשתי פעמים שהייתי בגיאורגיה נפגשתי עם הרבה אנשים, כולם טובים, כולם עם גישה דמוקרטית. איך קורה שהממשלה שלהם הולכת ומתקרבת לרוסיה ועובדת בתיאום עם פוטין?

  4. בדרך כלל חלקי העם המתקדמים מתנגדים לדיקטטורות. אבל השלטון מצליח לדכא אותם בכוח. נקווה שלא במקרה של גיאורגיה

  5. אני לא הראשון ששואל: למה במדיה הישראלית זה זוכה לכיסוי קרוב לאפס?

  6. ממש לא מאמין שהמחאות כפי שהן כיום יביאו לשינוי במדיניות ממשלת גרוזיה. הממשלה חזקה בהרבה מהמחאה. וכן, כיום צריך לקרוא למדינה גרוזיה ולא גיאורגיה. כי כך השם ברוסית

  7. מעניין אותי מה עמדת אוקראינה לגבי הסכסוך שלנו עם הפלסטינים, משום מה לא מדברים על זה איתנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן