Goodbye בן גביר וסמוטריץ

מה עומד מאחורי הדרישה להטיל סנקציות על "נצח יהודה"
תמונה של עוזי
עוזי ברעם

אמירתו של נתניהו "שאנחנו איננו רפובליקת בננות" נאמרה בעקבות התערבותה של ארצות הברית בעניין המשך הלחימה בעזה והפלישה לרפיח. איש איננו רוצה שמדינתו תהפוך לחסרת עצמאות בשיקוליה. אבל מייד עולה השאלה: האם ישראל אכן עצמאית? הרי היא תלויה לחלוטין באספקה ביטחונית יומיומית?; הרי ללא וטו אמריקאי נחרץ כנגד כל חברי מועצת הביטחון הייתה הרשות הפלסטינית חברת האומות המאוחדות, ככל מדינה אחרת. כל תומכי הצטרפותה ידעו שהיא איננה מדינה משום בחינה טריטוריאלית, אבל רצו לקבע את העובדה הפוליטית שמדינה פלסטינית בגבולות מוכרים מקובלת על משפחת העמים.

כוח המיקוח של ישראל תואם את מצבה הגאו-פוליטי. עצמאות נחלשת כאשר דירוג האשראי מתערער. כאשר התמיכה במדינת ישראל בעולם צונחת לשפל ללא תחתית. כאשר התלות במדינות זרות הופכת כמעט לקיומית. ממשלה שרוצה לשמר עצמאותה חייבת לפתור בעיות שמעצבות את מצבה הנוכחי.

מעולם לא חשבתי כרבים אחרים ש"רק ביידן יציל אותנו", אמירה שמתוכה עולה ייאוש מיכולתם של אזרחי ישראל להיאבק על חילופי שלטון במדינתם.

ארצות הברית הייתה רוצה לראות את בצלאל סמוטריץ ואיתמר בן גביר מחוץ לממשלה. בהתאם לשיפוטם של האמריקאים, הם גורם מפריע לכל פתרון מדיני שארצות הברית רואה מול עיניה. כמו כן, ברור שבן ציון גופשטיין ותנועת להב"ה עשויים להיחשב כגורם פשיסטי שהוא כרגע חלק מתמונת הממשלה, שהרי הברית בינו לבין השר לביטחון לאומי הדוקה ומתפקדת.

הרעיון הנואל, לדעתי, להטיל סנקציות על גדוד "נצח יהודה" בא לומר לסמוטריץ שהמשך המדיניות המפלה בגדה המערבית ייתקל בהתנגדות הממשל האמריקאי אפילו שהוא מסתייע ביחידה צבאית מוכרת. הרעיון להטיל סנקציות על יחידה של צה"ל איננו מתקבל על הדעת, כי אז צריך להטיל סנקציות על צה"ל כולו שהגדוד הוא חלק אינטגרלי ממנו.

דעתי היא דעת יחיד והיא איננה מעלה או מורידה מהצעד שנעשה, שמטרתו לומר שוב לממשלת ישראל: "איננו מוכנים שעזרתנו למדינת ישראל תגיע לגופים ולאישים שבשמם נקבנו".

הממשל יכול למנוע מסמוטריץ ומבן גביר להיות בני שיח עם כל רשות אמריקאית רשמית, אך אינו יכול לומר מפורשות שעל נתניהו להקים ממשלה אחרת ללא השתתפותם. דעת הממשל האמריקאי ברורה כשמש שעה שהאמריקאים מזעיפים צעדיהם כנגד ארגונים ואישים העלולים להיות קרובים לשניים.

נתניהו איננו פונה עורף לשר האוצר ולשר לביטחון לאומי שהרי הם מיסודות שימור הקואליציה הקיימת. קואליציה ששימורה היא האסטרטגיה המובילה של מדיניותו.

האמריקאים שואפים להסדר מדיני חדש במזרח התיכון, הסדר שכל העולם הדמוקרטי שותף לו. נראה שממשלת ישראל בכל הרכב שונה תיתן ידה לפתרון רחב ומשמעותי.

יש בתוככי הימין חוגים המשליכים יהבם על דונלד טראמפ כנשיא הבא של ארצות הברית. טראמפ הוא אישיות בלתי צפויה, והוא שואף לבריתות חדשות ושונות אולי עם פוטין ולאו דווקא עם מדינות נאט"ו.

עלינו לנצל את שלהי תקופת כהונתו של הנשיא ביידן בבית הלבן. אישיות נאצלת המסייעת בידינו בכל כוחה. הוא רוצה אותנו, לא את בן גביר ולא את סמוטריץ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

39 תגובות

 1. לצערי נידמה לי שאתה מידי אופטימי בקשר לסיכוי להחליף את השלטון של הימין בראשות ביבי, באמצעות בחירות בהן העם ידיח אותו

  1. אני לא אופטימי שהימין יקרוס כן אופטימי שביבי יפול.הוא תפוס מכל הכיוונים אפילו מהאג. אין לדעת איך ישפיעו המאורעות לדעתי אבדן אחיזתנו בדעת הקהל הבינלאומית זו בעייה אקוטית.ישראל דומה בעולם לדרום אפריקה בתחילת שנות ה90.אנו לפותים מכל כיוון מקווה שנצא מזה אבל אין כל ערובה לכך.

 2. בין השמירה על עצמאות פעילותה של ישראל כמדינה ריבונית ובין חשיבות שישראל תהיה חלק מהברית של ארצות המערב ובראשן ארצות הברית … המרחק עצום. חשוב שנסתמך ונסתייע הארה"ב לא רק בנשק ובאמצעי לחימה אלא גם במציאת פתרונות משיניים לאזור שלנו ובכלל… צריך וחשוב לדחות בכול דרך את הטלת הסנקציות על נצח ישראל ועל כל יחידה אחרת מהצבא… אך חשוב להבין ממה היא נובעת ולמה היא מגיעה וחשוב שנפעל למנוע זאת בפעילות של בנייה וקשר ולא במדיניות של מחאה.. מי ייתן

 3. עוזי ברעם מעלה את השאלה "האם ישראל אכן עצמאית?" זאת לאחר הודעה של נתניהו "שאנחנו איננו רפובליקת בננה". השאלה כמו התשובה מיותרות כולנו מכירים את הגודל והיכולות של המדינה שאמנם הן מרשימות אך במציאות של היום התלות של מדינת ישראל במדינות אחרות ובמיוחד בארה"ב היא עובדה, ולעתים אף נמצאת על חוט השערה, כמו לפני כמה שבועות כאשר נפלה הצבעה באו"ם להקמת מדינה פלסטינית, בשל הווטו של ארה"ב. צודק עוזי הקובע כי עצמאות נחלשת כאשר דירוג האשראי מתערער ואכן זה מה שקורה כיום לישראל, העתיד הכלכלה לוטה בערפל. עוזי שולל לחלוטין את הבקשה של ארה"ב להטיל סנקציות על גדוד "נצח ישראל". זו חדירה עמוקה מידי לצה"ל מאחר שגורם חיצוני אינו יכול להפריד בין גדוד תקני לבין הצבא בשל בעיות כאלה ואחרות. עוזי מבהיר עוד כי הממשל האמריקני, הסולד כמו ישראלים רבים מההתנהלות הבעייתית של סמוטריץ ובן גביר אינו יכול לדרוש את פיטוריהם לאחר שנבחרו כחוק לכנסת ובכך סגרו את הדלת להתערבות חיצונית.

 4. מאמר חשוב!
  כל מי שמשליך את יהבו על דונלד טראמפ מניח את עתידנו על קרן הצבי.
  לכן יש לכת יד ביד עם האמריקאים לקראת הסדר מדיני חדש באזורנו ולהיפטר מהר ככל האפשר מהנוכחות המעיקה, המפריעה והמשתקת בממשלה של בן-גביר וסמוטריץ' ויפה שעה אחת קודם.

 5. ביומיים שחלפו מאז שכתבת את המאמר, הדברים שאמרו ועשו בן-גביר וסמוטריץ', רק מסבירים ומוכיחים כמה נזק הם גורמים למדינת ישראל

 6. התנהגותו של נתניהו עלולה להותיר אותנו בודדים במערכה ללא בני ברית אקטיביים, ואני לא רוצה לחשוב לאן זה יוביל אותנו. אני ממש מקווה שזה לא יקרה, וזנתפכח.

  1. נתניהו מפוחד.מקיצוני הימין,מבחירות,מביידן,מדעת הקהל בעולם,מהאג,מעיסקת חטופים.אדם חזק מתקשה לתפקד בתנאים כאלה אדם חלש על אחת כמה וכמה.ברגע זה הוא סכנה מוחשית למדינתו

 7. אם באמת יהיו אנשי מפתח בארץ שבתי הדין הבין לאומיים יבקשו לחקור, סמוטריץ ובן-גביר יהיו בטוח בניהם
  ויש לכך הסתברות גבוהה

 8. ברגע שהמשטר בישראל הוא פרלמנטרי, אז אין לביידן כל אפשרות להודיע שביבי צריך לפטר את סמוטריץ ובן גביר.
  זה התערבות חסר טעם בבחירות בישראל וגם אין להם השפעה על העם בישראל.
  נראה שביידן כלל לא מבין את מבנה המשטר בישראל.
  ========
  זה כלל לא קשור לנושא האם סמוטריץ ובן גביר, הם אכן מפלגה טובה.
  אלא שהם זכו בבחירות ובמשטר פרלמנטרי, אז אין לנתניהו כל ברירה אחרת.

  1. אין ויכוח שביידן לא יכול לפםרם לא על זה המאמר.ביידן רוצה ממשלה בלעדיהם לשם כך עשוי ללחוץ מדינית אבל אין לו כל אפשרות לפטרם זה בטוח

 9. האש בפתיל של הקואליציה הולך ומתקרב לנפץ. הקואליציה תתפוצץ ותתפרק בקרוב

 10. יחסים פירושו דו סיטריות
  ואם אנחנו מחזיקים מעמד בזכות ארצות הברית ובראשה ביידן
  אנחנו צריכים להיענות לבקשות שלו שמשרתות את הערכים ואת האינטרסים שלו

 11. לא לדאוג, כפי שמשתמע בעקיפין מאמרך, ביידן יבחר פעם נוספת

 12. סמוטריץ ובן גביר יכשלו אותנו לא רק נגד החמאס, אלא גם מול ארצות הברית. ואם ביידן יפסיק לחבק אותנו אני לא רוצה לחשוב מה יקרה לנו

 13. מעולם לא היו שרים כה קיצוניים וכל כך לא דמוקרטיים בממשלה ישראלית

 14. נראה לי שאנחנו בדרך להתנגש עם ביידן. וזה הדבר הכי לא רצוי לנו

 15. ביידן הוא המשענת וההצלה שלנו למרות יחס לא נאות של מנהיגים שלנו כלפיו.

 16. חייבים להיפטר משני השרים המזיקים האלה ולהוציאם מהממשלה. זה יעזור מאור לחזרה למסלול סביר

 17. בן גביר צעק לכבוש את רפיח. והצבא התחיל לנוע. איך הוא הפך מכלום למנהיג הקובע?

 18. אני מדום מה חושש שאנחנו הולכים להתנגשות עם ביידן, בגלל השרים הקיצוניים, שתעלה לנו ביוקר!

 19. נראה שביידן מתחיל לאבד סבלנותו כלפי ביבי וחבר שריו

 20. נכון שביידן איננו ממצביעי הציונות הדתית
  אבל אם נעזור לטרמפ להיבחר בשנית
  נשלם על כך מחיר כבד

 21. בן גביר ושמוטריץ ביחד, אחת המפלגות הגדולות בארץ הקודש. התאמינו?

 22. האמירות והציוצים של בן גביר כנגד ביידן והתוצאות לכך כולל תגובות נתניהו, מבהירות כי הפסדנו בעצם במערכה מול התופעה המסוכנת הזאת

 23. מלחמתו של ביבי ושרים מממשלתו בביידן עלולה להסתיים באסון מבחינת מדינת ישראל. לא פחות.

 24. מעולם לא העליתי בדעתי שיתכנו בממשלת עם הספר דמויות כאלה. מסכנים אנחנו

 25. אין יום שבו בן גביר לא משחרר הודעות שמזיקות לישראל בכל העולם

 26. כל פעם שבן-גביר פותח את הפה, הוא גורם נזקים גדולים למדינת ישראל. והוא מדבר יותר ויותר ובקיצוניות גדלה והולכת.

 27. סמוטריץ באימרות שלו מצוטט על ידי התובעים בהאג. אף פעם לא היו לנו מנהיגים כך כך מזיקים

 28. כל השנים התקדמנו כמדינה, והנה בשנים האחרונות אנחנו נסוגים אחורנית, נותנים את ההגה בידי מנהיגים שיהרסו את כל ההישגים מאז קום המדינה. מצרפים לצוות המוביל דמויות הזויות.

 29. הימין הקיצוני הולך ומקצין. זה יכניס אותנו לבעיות גדולות גם מול מגץדינות שהיו תומכות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן