סיבות לדאגה

מלחמה גרעינית עלולה להוביל להרס עולמי
תמונה של אליהו עם כובע
ד"ר אליהו בורוכוב

מאז מלחמת העולם השנייה לא נעשה שימוש בנשק גרעני למטרות צבאיות, אולם בשנה האחרונה גדל הסיכון שתפרוץ מלחמה גרעינית. במדינות רבות בעולם הולך וגובר החשש משימוש בנשק גרעיני לנוכח אמירותיהם של כמה מנהיגים "בלתי אחראיים" או כאלה שיש ספק לגבי שיקוליהם, שיש בידיהם פצצות גרעיניות. ולדימיר פוטין איים לפני חודשים אחדים שאם מדינות המערב יתערבו במלחמה באוקראינה, הוא ישתמש בפצצות גרעיניות נגדן ונגד אוקראינה. בצידו השני של העולם, בצפון קוריאה, מאיים מפעם לפעם הדיקטטור העריץ Kim Jung Un שיתקוף את דרום קוריאה.

התקרבותה של איראן ליכולת ייצור פצצות גרעיניות מעוררת דאגה רבה בקרב כלל מדינות העולם ובעיקר בקרב שכנותיה של איראן מדרום למפרץ הפרסי: האמירויות, ערב הסעודית והמדינות הקטנות יותר בחריין, קטאר וכווית.

גורם נוסף שמעורר דאגה הוא הסיכוי שדונלד טראמפ ייבחר לנשיא ארצות הברית. הסיכוי הזה מייצר ערפל של אי-ודאות שמדאיג מדינות רבות גם באירופה וגם במזרח אסיה. הממשלה האמריקאית שברשותה מלאי הפצצות הגרעיניות הגדול בעולם ואמצעי שיגור כמו צוללות, טילים בין-יבשתיים, ומטוסים שמסוגלים לשאת פצצות לכל קצווי העולם, הבטיחה "מטרייה גרעינית" למדינות אירופה החברות נאט"ו וגם ליפן ולדרום קוריאה. התבטאויותיו של טראמפ נגד נאט"ו בזמן הקדנציה הקודמת שלו, מעלות חשש האם הוא אכן יקיים את הבטחותיו.

יפן וקוריאה הדרומית חוששות מפני קוריאה הצפונית וגם מפני סין. החששות הללו הניעו אותן לנקוט פעולות הכנה ליצירת אמצעי התגוננות עצמאיים. ליפן יש מלאי משמעותי של פלוטוניום ואילו קוריאה הדרומית בנתה צוללת שמסוגלת לשגר טילים נושאי פצצות מכל סוג.

הנשיא ביידן הוכיח את מחויבותה הבין-לאומית של ארצות הברית להגן על בנות בריתה, כמו לדוגמה שליחת צוללת גרעינית שמצוידת בטילים בליסטיים לביקור בקוריאה הדרומית.

המסקנה העולה מהאמור לעיל היא שמלבד האיומים מצד חיזבאללה וחמאס יש לנו עוד סיבות לדאגה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. כל זה נכון, אבל הסיכוי לכך שזה יתממש הוא קטן כל כך, שזו לא אמורה להיות הסיבה שבגללה לא נישן בשקט. יש מספיק סיבות אחרות…

  2. ככל שמתבררת טיפשות המנהיגים בכל העולם כך הסכנה הזאת נעשית יותר ריאלית

  3. עם מנהיגים הזויים כמו שיש כיום בעולם לא יפתיע אם אחד מהם יתעורר בבקר וישתמש בנשק גרעיני, ולאחרים לא תהיה ברירהה אלא להגיב בנשק כזה וחזק יותר

  4. אני תקווה כי בנושא כה מהותי מנהיגי המעצמות יחדיו יעזרו למנוע את האסון

  5. די
    אף פעם לא חשבתי שאפשרות כזאת תעלה
    והנה פתאום זה עולה ולכמה אנשים שאני פוגשת בכלל נידמה שסביר שזה יקרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן