האם המטאטא החדש יטאטא היטב?

נשיא חדש נבחר בארגנטינה
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

הנשיא החדש של ארגנטינה חאבייר מיליי, שנכנס לתפקידו ב-10.12.23, הוא ליברטאני וידיד ישראל, ולא אנטישמי כמו כמה מקודמיו – ובארגנטינה יש אנטישמים בוטים. אחד הדברים הראשונים שעשה כנשיא היה לבקר בישראל, להיפגש עם ראשי המדינה ולבקר בכותל המערבי ובעוטף עזה.

אבל עיקר סדר היום שלו הוא לטפל במשבר הכלכלי המתמשך של ארגנטינה. בינואר שיעור האינפלציה בארגנטינה היה למעלה מ-200%. לבנק המרכזי אין רזרבה של מטבע חוץ, ושער החליפין הולך ועולה.

מיליי לא חיכה זמן רב לפני שהתחיל לפעול. תוך יומיים מכניסתו לתפקיד הודיע שר האוצר שהוא מינה, לואיס קאפוטו, על קיצוץ 2% מתקציב המדינה ופיחות של שער הפסו. כמו כן הוא הודיע כי מתוך 19 משרדי ממשלה בכוונתו לבטל תשעה, שלדעתו הם מיותרים. שבוע לאחר מכן הודיע שחברות ממשלתיות יופרטו וכי תהיה רפורמה בחוקי העבודה.

ההכרזות של מיליי ושל שר האוצר שלו מצאו חן בעיני קרן המטבע הבין-לאומית, שארגנטינה חייבת לה 43 מיליארד דולר. יידרשו מספר שנים עד שהכלכלה של ארגנטינה תתאושש כך שתוכל לפרוע את ההלוואה הזאת.

בעיה נוספת שהנשיא מיליי מתכוון לטפל בה היא מס הכנסה. שר האוצר בממשלה הקודמת ביטל את מס ההכנסה לחלוטין. אבל אף על פי שלכאורה ביטול מס הכנסה מתאים לאידיאולוגיה הליברטאנית, בגלל הצורך להגדיל את הכנסות המדינה כדי לצמצם את הגירעון הודיע מיליי שבכוונתו ליזום חקיקה שתחדש את מס הכנסה. החקיקה הזאת צריכה אישור של בית הנבחרים, וצפויה לעורר ויכוחים קשים.

בעיית האיגודים המקצועיים היא בעיה קשה מאוד בארגנטינה. האיגודים המקצועיים הם המוקד של מציאות כלכלית מונופוליסטית שאינה מעודדת חדשנות ותחרות. האמצעי שמיליי מתכוון להשתמש בו כדי להחליש את האיגודים היא חקיקה שתקבע שעובד יצטרף לאיגוד וישלם דמי חבר רק באופן אישי ואם זה רצונו. כיום המצב הוא שעובדים במקומות רבים מצורפים אוטומטית לאיגוד ודמי חבר נגבים מהם.

החקיקה הזאת, אם תאושר בבית הנבחרים של ארגנטינה, תגרום למשבר פיננסי באיגודים המקצועיים, ולא יהיה להם כסף למשכורות שהם משלמים לראשי האיגודים ולעובדיהם. האיגודים, שיש להם כוח פוליטי רציני, לא ישלימו בקלות עם החקיקה הזאת, וגם היא תעורר ויכוחים קשים בבית הנבחרים.

ייתכן שיש למיליי אשליות שביכולתו להעביר שינויים כאלה במהירות וכי אפשר להבריא את הכלכלה של ארגנטינה תוך קדנציה אחת. אבל באופן ריאליסטי, תהליך הבראה של כלכלה במצבה של ארגנטינה עשוי להימשך מספר שנים.

בינואר הגיש מיליי לקונגרס (בית הנבחרים) של ארגנטינה הצעת חוק שבה 664 סעיפים, לא פחות. אלה, לדבריו, מבטלים עשרות חוקים ותקנות שמונעים חדשנות ויזמות כלכלית או מקשים עליהן. בנאום הפציר בחברי הקונגרס לפעול "לטובת העם" ולאשר את החוק.

זה לא היה מעשה פוליטי חכם. מכיוון שהמפלגה של מיליי מהווה רק 10% מן המושבים בקונגרס, הוא חייב לנהל משאים ומתנים עם סיעות אחרות ולמצוא הסכמות לסעיפים אחדים או למצוא צעדים שמפלגות אחרות מעוניינות בהם, כדי ליצור אפשרויות להעביר לפחות חלק מן החקיקות שהוא מעוניין בהן.

בינתיים אי אפשר לצפות לסימנים להבראת הכלכלה. אבל תקוות יש. בפברואר עלה מדד המחירים ב-13% בהשוואה לינואר, וזה לעומת עלייה של 22% בהשוואה בין ינואר לדצמבר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

3 תגובות

  1. מדינה שכבר עשרות שנים מקרטעת. מנהיגים שונים לא הצליחו להביא לה פריחה. כנראה שגם לא המנהיג החדש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן