תמיכה וקוץ בה

ג'ו ביידן והמלחמה ברצועת עזה
תמונה של ביידן
צילום: Gage Skidmore commons.wikimedia.org

כפי שידוע לכולנו, נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן לוחץ על מדינת ישראל להסכים להפסקת אש ברצועת עזה, ולתת הפוגה מהמלחמה שהביאה עד עכשיו לכ-30,000 הרוגים פלסטינים, לרבות ילדים, נשים וזקנים וגם לוחמים (מחבלים) של חמאס. לדרישה של הנשיא ביידן יש בוודאי כמה סיבות, ביניהן התקווה שהפסקת אש תביא לשחרור החטופים ותפסיק את הנפילה היום-יומית של חיילים ישראלים. אבל לעמדה של הנשיא ביידן יש גם מוטיבציה פוליטית שמאחוריה המצביעים האמריקנים המוסלמים. בארצות הברית יש מיעוט מוסלמי, שמונה לפי הערכה בערך 3.5 מיליון נפש. יש ביניהם רבים שנמצאים בארה"ב שנים רבות, לרבות בני דור שני ושלישי להגירה. הם הצמיחו פוליטיקאים וארגונים פוליטיים. יש חברי קונגרס מוסלמים, ראשי עיר במקומות שבהם יש ריכוזים גדולים של מוסלמים, חברים בבתי נבחרים של המדינות וכיו"ב.

מבחינת הקמפיין של הנשיא ביידן, מדאיג במיוחד המצב במדינת מישיגן. מדינת מישיגן היא מדינה מתנדנדת – בשנים האחרונות נדרש רוב קטן כדי להכריע את הבחירות במישיגן. בשנת 2016 השיג טראמפ רוב של 0.22% מול הילארי קלינטון, וזכה באלקטורים של מישיגן. בשנת 2020 זכה ג'ו ביידן מול טראמפ ברוב של 2.8%.

לקראת הפריימריז של המפלגה הדמוקרטית השנה ארגנו הפוליטיקאים המוסלמים במישיגן קמפיין, וקראו למצביעים לא להצביע בשביל ביידן, אלא לבחור באפשרות "לא מחויב" (uncommitted). התוצאה: 13% מן הבוחרים בפריימריז הצביעו uncommitted. מנהלי הקמפיין של ביידן נדאגו ושלחו למישיגן את מנהלת הקמפיין ואת סגן היועץ לביטחון של הנשיא במאמץ לשכנע את הפוליטיקאים המוסלמים לשנות את עמדתם. הם אף הם ניסו לארגן פגישה עם סגנית הנשיא קמלה הריס, אך ללא הצלחה.

ברור שאם דונלד טראמפ ייבחר לנשיא ולא ג'ו ביידן, מצב המוסלמים יהיה גרוע יותר, ובכל זאת כל המאמצים האלה נכשלו. הפוליטיקאים המוסלמים במישיגן ירשו מסורת של ניהול משא ומתן מהמזרח התיכון.

יש להזכיר שג'ו ביידן תמך במדינת ישראל והעניק לה סיוע חשוב אחרי ה-7 באוקטובר. הוא שלח שתי נושאות מטוסים למזרח הים התיכון, שהיו הזהרה לאויבים פוטנציאליים כמו חזבאללה ואיראן, אישר רכבת אווירית של תחמושת ממחסני הצבא האמריקני ואישר מענק סיוע גדול בסך 14 מיליארד דולר. סביר שממשלת ישראל תטה אוזן להמלצותיו.

תקנו אותי אם אני טועה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

  1. הלוואי שהיו לנו הרבה קוצים כמו ביידן. בלעדיו היינו המצב אנוש

  2. אינך טועה. ביידן אכן סייע לישראל. אולם הממסד הביטחוני האמריקאי נבהל והיה נדמה לו שאיראן, והפרוקסיז שלה, תיכף משתלטים על המזה"ת. לכן הוא שלח נושאות מטוסים למזרח הים התיכון. מהר התברר לו שישראל מצליחה להגן על עצמה ויותר מזה – עומדת בהצלחה בלחימה ב- 4 חזיתות. אחרי שאמרנו את זה, יש בהחלט לקבל את המלצתך שממשלת ישראל תטה אוזן להמלצותיו.

  3. כאשר מישהו תומך בך ומבלעדי תמיכתו היית סופג נוקאוט, וכשהוא מבקש ממך משהו לא קיצוני, אין אפשרות לסרב. אחרת יפסיק לתמוך בנו

  4. אל תשכחו שלביידן יש אינטרסים אישיים, ומפלגתיים, ולאומיים, משלו. למנהיגים שלנו הכל מותר ובידן צריך לחשוב רק עלינו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן