בין ביידן לטראמפ

שני המועמדים לנשיאות ארצות הברית
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

במרוץ לבית הלבן נותרו שניים: הנשיא המכהן ג'ו ביידן והנשיא הקודם דונלד טראמפ. אצלנו כל עיסוק בטיבם של המועמדים יוצא מנקודת ההנחה "מה טוב יותר לנו", אבל אני רוצה לדון בשאלה גם מהזווית האמריקנית והבין-לאומית.

מצבו של ביידן נראה קשה. אמנם לא הגענו לישורת האחרונה, אבל אין סיבה שייראה לפתע צעיר יותר וחיוני יותר. גילו וגם התנהלותו מול התקשורת קובעים את מעמדו. יש האומרים שביידן הוא מטובי הנשיאים שהיו, גם כלכלית וגם מדינית, ויש החולקים על כך. יש עימו עוד בעיה, שממעטים להזכירה – סגניתו הגברת האריס כשלה מול הציבור האמריקני. רבים אומרים, "ביידן קשיש, מי יודע אם יחזיק כהונה שלמה, ואז? קמלה האריס תחליף אותו?"

ביידן מפגר בסקרים באחוזים ספורים אחרי טראמפ, ונתון זה צריך להדאיג אותו מאוד. הילארי קלינטון קיבלה 3 מיליון קולות יותר מטראמפ, אבל בחלוקה בין המדינות ובמספר האלקטורים הוא גבר עליה. כך שעל ביידן לסגור פער ענק.

דונלד טראמפ הוא אישיות נלעגת, וולגרית וגרוטסקית, מבוזה כמעט בעולם כולו, אבל יש לו בסיס תמיכה איתן בקרב האוכלוסייה הלבנה במעמד בינוני ומטה. העולם כולו מתקומם נגד מועמדותו, אך הוא ממשיך, למרות כל הסקנדלים, כל המשפטים, כל הסכומים ששילם לנשים לסכור את פיהן, וגם למרות החשד שאנשיו ניסו לגנוב מנדטים בג'ורג'יה (עניין מסובך משפטית). בוחריו יודעים על כל אלה ומבקרים את דמותו הצבעונית מול יריביו. אין לזלזל בתמיכה בטראמפ, שעשויה להפוך אותו לנשיא בשנית.

ביידן הוא מדינאי ערכי, צפוי וזקן. טראמפ איננו צפוי, אין לו קווים אדומים, ובארצות הברית יש הדואגים לגורלה של הדמוקרטיה. אך יש נקודת השקה מעניינת בין שניהם – חלקים נרחבים בעם האמריקני לא רוצים את שניהם. ניקי היילי פמפמה בכל מסע הבחירות שלה שטראמפ בסופו של דבר ייכשל ביום הבחירה. ואילו המפלגה הדמוקרטית התגלתה בשיא חולשתה כאשר בכל ארסנל מועמדיה לא מצאה תחליף לביידן, שאיננו מועמד שיש לו איזה כוח סחף.

סיכוייו של טראמפ עדיפים, למרות דרך החתחתים שיעבור עד יום הבחירה. אבל התזה שאני מאמין בה היא שבסופו של יום תהיה ההכרעה לא בין השניים. השאלה שתעמוד בפני הבוחר היא בעד או נגד טראמפ. כסף רפובליקני רב מושקע במרוץ נגד טראמפ, אבל אינני בטוח ביכולתו לחרוץ את התוצאות לאשורן.

ברור שברוסיה של פוטין ובישראל יש רוב לתומכי טראמפ. פוטין – בהנחה שטראמפ יוציא אותו מבידודו ולא ימשיך באוריינטציה של ביידן על בניית נאט"ו. בישראל הימנית מצפים שיהיה פחות נחרץ לגבי ההתנחלויות ולגבי שיתוף הפעולה עם הפלסטינים.

אין לשכוח שביידן עומד לצד ישראל בשעותיה הקשות ועושה זאת מול דעת הקהל הבין-לאומית, שדורשת מהלכים אחרים. רבים חוששים מהפרוגרסיבים משמאל, אבל האנטישמיות הישירה באה ברובה מחוגי הימין האמריקני הגזעני.

החודשים הקרובים יקבעו לאן פניה של ארצות הברית, אבל ישפיעו ישירות על מצבה של ישראל. התלות שלנו בארצות הברית בעייתית, גם בעניין אספקת ציוד ביטחוני וגם בעניין הווטו במועצת הביטחון, שחשוב מאוד עבורנו.

שני מועמדים רצים לראשות המעצמה החזקה בעולם, ואף אחד מהם אינו המנהיג שארצות הברית על כל גווניה הייתה רוצה לראות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

21 תגובות

 1. מאמרו של עוזי ברעם ממחיש עד כמה ישראל נמצאת במצוקה עקב התנהלותו של נתניהו. עוזי מתייחס בעיקר למצבו של ביידן שמספר קטן של אחוזים מפריד בינו לבין טראמפ, אך יחד עם זאת הוא מאמין שהתאוששות שלו בקרב הציבור האמריקני אפשרית. כך מוצאת את עצמה מדינת ישראל בין שני נשיאים שכל אחד מהם לא ממש מאוהב בנתניהו בלשון המעטה. הסיכוי שטראמפ יזכה בבחירות אינו דמיוני כלל וכלל, ומבחינת ישראל עדיף שלא יקרה, גם אם נתניהו ירד מכס ראש הממשלה. לטראמפ יש בטן מלאה על נתניהו שהפנה את גבו אליו עם כניסתו של ביידן לנשיאות. טראמפ אינו שוכח זאת ואומר "לעולם לא אשכח כיצד נתניהו אכזב אותנו". גם ב 12.10.23 חמישה ימים לאחר ה "שבת השחורה" מתח טראמפ ביקורת קשה על נתניהו והגדיר את החיזבאללה כ "חכמים ביותר". כך נותרה ישראל בין הפטיש טראמפ לבין הסדן ביידן שההתחייבות שלו לישראל עומדת מעל הכל, למרות ההתייחסות המתנשאת ולעתים גם עוינת של ראש הממשלה. על ישראל להתפלל שביידן ימשיך בתפקידו.

 2. אכן המאמר שלך מדויק ומתאר את המצב הפוליטי בארה"ב לאשורו. אבל נשאלת השאלה – אם טראמפ הוא כזה, כפי שאתה מתאר אותו נכונה, איך זה קורה שיש לו תמיכה ציבורית כל כך רחבה, וכנראה שעכשיו עוד יותר מאשר בבחירות הקודמות, מהציבור האמריקאי?

  1. מסתבר שלא רק בישראל ההמון הנבער וחסר הערכים הדמוקרטיים גדל ומחפש מנהיגים פופוליסטיים ומגוחכים ככל האפשר

  2. שאלתך שאלה טובה.היא נשאלת בכל העולם ואני לא מכיר תשובה הולמת. העובדה שהוא מעורב בכל כך הרבה פרש/יות והוא צף מעל פני המיים מעלה תהיות אני יכול לתת תשובות אבל אינני בטוח שהן מספקות. מה שברור שברוב העולם ההתנגדות לטראמפ גדולה משהייתה כי מכירים אותו בעיקר משלהי הכהונה הקודמת

 3. גם אני מתלבט. שני המועמדים אם ייבחרו לא טובים לישראל בשעה זו, אבל בעיני עדיף ביידן עם כל חסרונותיו הגילניים, כי נשיא כל כך בעייתי ובלתי צפוי כמו טראמפ יכול לגרום נזקים בלתי הפיכים ברמה העולמית ובמישור הישראלי גם יחד.

 4. מי שלא מבין שביידן פי מיליארד ראוי מטראמפ (למרות שהוא עצמו בעייתי), הוא בטוח ביביסט

 5. עצם העובדה שהיום הנטייה בארצות הברית היא לטובת טראמפ מעידה כי גם שם חטפו את המגיפה שכבר היכתה בישראל

 6. אני מאלה שמאמינים כי ביבי מעוניין שטראמפ יבחר. לטרמפ יש הרי סיכוי להיבחר. ואם זה יקרה כולנו נסבול, כולל ביבי שמעוניין בו

 7. אתה מעלה תמיד את השאלות הכי חשובות וחכמות. אבל מה עם הפיתרון?

  1. אם היו לכולנו פתרונות לא היה כלל צורך במאמרים.השאלות היום כל כך קשות שאין להן תשובות חד משמעותיות

 8. כולנו בני אדם. לכולנו מינוסים ופלוסים. אבל יש כאלה שחצו כל גבול. בולט בניהם טראמפ

 9. ככל שהנשיא האמריקני תומך בנו יותר כך ביבי נלחם איתו. כך היה גם מול אובמה, שרבים מידי לא יודעים כמה עזר לנו

 10. איך יתכן שבעצמה הגדולה, שיש בה מאות מליונים, עם השכלה, ודמוקרטיה, והכל ….
  אין מועמד אחד ראוי לנשיאות?
  למה הטובים לא מעוניינים?
  כמו אצלנו

 11. על טראמפ אי אפשר לסמוך. טראמפ לא מהסס לשקר. הוא רחוק מלהיות ישר.

 12. לביבי כישרון להכעיס את כולם
  לא משנה מי יבחר לנשיא ארה"ב
  יהיו לא הרבה טענות מול ישראל

 13. כנראה שביידן הבין שבנימוס הוא לא יגיע להסכמות עם ביבי
  התחיל לקאסח

 14. שימו לב אין מתייצב ביידן איתנו מול אירן בימים האחרונים. ממש לא מובן,ן הרוע של הביביסטים שממש נגדו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן