נשיא נכבד ונחשד

הסכנה בעצם הרעיון של נאום נשיא ארה"ב בכנסת
תמונה של ביידן
צילום: Gage Skidmore commons.wikimedia.org

מאז ומתמיד טענו כל שוחרי הברית בין ישראל לארצות הברית שהיא מבוססת על ערכים משותפים ולא רק על אינטרסים. הערך מספר אחת של מערכת היחסים הסבוכה הזאת הוא כמובן הדמוקרטיה. בכל המרחב העצום ממזרח אירופה ועד למזרח אסיה, מצפון אפריקה ועד לדרומה, אין בנמצא ישות היכולה להשתוות לדמוקרטיה הישראלית. הדמוקרטיה שלנו איננה רק שיטת ממשל אלא היא הלך רוח המושרש ברוב חלקי העם היהודי בישראל. אפשר לומר שהאמריקנים אוהבים בדרך כלל את הדמוקרטיה הישראלית, אך זאת רק עד שהיא מתנגשת באינטרסים המדיניים הגלובליים והמגמות הפוליטיות הפנימיות שלהם. לאחרונה המקרים האלה מתרבים והולכים והם בהחלט מקור לדאגה, שכן ההצלחה שלנו במלחמה הנוכחית תלויה ברובה באחותנו הבכורה, אמריקה.

כל האסטרטגים בעולם יסכימו פה אחד שמערכה מנצחים אך ורק אם יש בצידה הישגים מדיניים. בלעדיהם מעגל הדמים לא ייחלש לעולם. מתקפת הנאצים-פלסטינים חמאס-ג'יהאד הביאה אותי למסקנה העצובה שמעגל הדמים לא ייפסק לעולם, ולכן אסתפק בביטוי "החלשה". מדינת ישראל, בצירוף הנסיבות הנוכחי, איננה מסוגלת ליצור אופק מדיני משלה ביחס לתשעת מיליון הפלסטינים החיים בין הירדן לים. למדינת ישראל אין מה לספר לאזרחיה ולעולם כולו באשר לאיזה מצב מדיני משופר חותרת המלחמה הזאת. הממשל האמריקני טוען בצדק רב שעל האחות הקטנה להמציא תכנית כלשהי שאליה ניתן להתייחס ועליה ניתן לשאת ולתת. אך הדרך שנוקט הממשל פוגעת בברית הדמוקרטית בין שתי האומות.

לאחרונה נתבשרנו כי נשיא ארה"ב מזמין את עצמו לנאום בפני מליאת הכנסת. לכאורה, אין כבוד גדול מזה שנשיא המעצמה הדמוקרטית מספר אחת בעולם מטריח עצמו אל מדינת היהודים הזעירה ומכבד אותה בנאום לאומה. אין לי ספק שכמה משונאי ישראל הרבים ישתנקו למראה תמונת הנשיא בבית המחוקקים של מדינת הציונים על רקע סמל המנורה ודגל ישראל. לכאורה, צעד חשוב בדרך לניצחון מדיני. אך משהו מריח לא טוב במחווה היוצאת מן הכלל של כבוד נשיא ארה"ב. הוא מנסה לנגח את ממשלת הימין הישראלית ואת העומד בראשה באמצעות הכנסת. הוא מנסה לעשות את מה ששנוא עליו ולחקות את שעשה ראש ממשלת ישראל לנשיא הדמוקרטי הקודם כאשר נאם בקונגרס ב-3 במרץ 2015 נגד הנשיא האמריקני דאז.

מי שטען כי כללי המשחק הפוליטיים בין שתי הידידות הדמוקרטיות הופרו אז, לא יכול להפר אותם עתה. נשיא ארה"ב הנוכחי מתערב באופן לא דמוקרטי בדמוקרטיה הישראלית תוך שאיפה להדיח את ראש ממשלת ישראל ולפרק את קואליציית הימין שנבחרה באופן דמוקרטי. גילוי נאות, אינני ולא הייתי מעולם מתומכי אחת ממפלגות הקואליציה, ואף על פי כן אני חושש שנשיא אמריקה, שיש לו מעלות רבות וטובות בלי שום ספק, מסכן את הדמוקרטיה הישראלית, מסכן את ברית הערכים המשותפים ופוגע בסופו של דבר בתדמיתו כמנהיג העולם הדמוקרטי. מי שיתלהבו ממפגן האדנות הזה הם דווקא שונאי הדמוקרטיה ולא שוחריה.

לאחר שאמרנו את מה שאמרנו, איננו יכולים להסתפק בביקורת על אחותנו הבכירה, שיש להודות שוב ושוב כי אנו תלויים בה כעובר במעי אימו. הדמוקרטיה הישראלית חוֹוָה שפל שלא היה כדוגמתו בכל ההיסטוריה של מדינת ישראל. כוחות פנימיים מאיימים עליה ומנהיגי הדור נתונים בסכסוך עמוק המאיים להמיט עלינו אסון גדול מזה שחווינו ב-7 באוקטובר. הורדת דירוג האשראי של מדינת ישראל מרמז על הורדת דירוג הדמוקרטיה ודירוג יתר העוצמות של סיפור ההצלחה הציוני. היחלשות המרקם החברתי והתדרדרות הדמוקרטיה הן מעין פרצה הקוראת לגנב. במצב עניינים שכזה אנו בעצמנו מזמינים כוחות חיצוניים להתערב בתוך הפוליטיקה הישראלית.

כדי למנוע את הסחף המסוכן הזה עלינו לפעול בכל הזירות האפשריות. מצד אחד של המתרס הפוליטי, עלינו לדרוש את חיזוק הדמוקרטיה, את שיכוך המחלוקת ההרסנית בעם ואת התיקון הבהול ביחסי ישראל וארה"ב. מן הצד השני, כדאי להזהיר את כל מי שמנסים לשסות את נשיא ארה"ב ביריביו הפוליטיים, שהם עלולים למצוא את עצמם באותו המצב רק לאחר זמן מועט, אם ינצחו בבחירות. את שימור הדמוקרטיה הישראלית וטיפוחה ניתן לעשות אך ורק בכוחות עצמנו. כל התערבות חיצונית מסכנת אותנו ומסכנת את רעיון הדמוקרטיה בישראל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. רק להתפלל שטראמפ לא יבחר. זה יכניס אותנו לבעיות חסרות תקדים

  1. לא להתפלל ולא להיבהל. על פי התקשורת בארה"ב כנראה שטראמפ ייבחר. דווקא יתכן שכתוצאה מכך חלק מבעיותינו ייפתרו באופן חסר תקדים.

 2. ישראל תלויה בארצות הברית כך שאיננה יכולה להרשות לעצמה לסרב לבקשה או המלצה או דרישה של ארצות הברית . האווירונים של חיל האוויר, חלקי חילוף לאווירונים (שבלעדיהם האווירונים לא יכולים לתפקד), טילים מכל מיני סוגים, ציוד אלקטרוני,ועוד. מענקים בכסף בשווי של 14 מיליארד $. כל אלה באים מארצות הברית. האם ישראל יכולה להחזיק מעמד בלי כל העזרה הזאת ?

 3. אנחנו חייבים להבין. אנחנו מדינה קטנה. אויבינו רבים מאוד. ללא התמיכה של כמה מדינות ובראשם ארה"ב לא נחזיק מעמד. ארה"ב, בריטניה, גרמניה, צרפת הן המשענת שמאפשרת לנו קיום כלכלי, פוליטי, ובעיקר בטחוני. ומתוך זה 90% נשען על ארה"ב. אז אי אפשר רק לבקש ולקבל ומצד שני לא לקבל על עצמנו בקשות של ארה"ב ויתר הארצות האלה

 4. הלא יאומן קורה דוב בארצות הברית
  אני מפחד אפילו לחשוב על מה שעומד לקרות בקשר אלינו

 5. כמו שהאימרה אומרת: "כשארצות הברית מצטננת ברזיל מקבלת דלקת ריאות", וישראל עלולה …?

 6. הלוואי ולנו היה ראש מדינה כמו ביידן. עוזר לנו כל כך, ויורקים בפניו. כאשר ביבי נסע לבית הנבחרים של מעצמת העל ודיבר נגד נשיא ארצות הברית באותם הימים אובמה, הביביסטים דווקא אהבו

 7. זכותו של מי שנותן לנו המון שיצפה מאיתנו להיענות לבקשותיו

 8. בוא נניח שאתה צודק – שאנו תלויים 100% בארה"ב. וגם בוא נניח שבארה"ב יקום יום אחד ממשל שיחליט לנתק את הקשר עם ישראל. מה לדעתך יקרה? ישראל תתחסל ואיראן והפרוקסיז שלה יעשו "שמחת תורה בנוסח 10\7 בעוטף" ליהודים היושבים בציון? לישראל אין אופציה אחרת?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן