מכה קשה לצי הרוסי

הטבעת הספינה הרוסית "סרגיי קוטוב" על ידי אוקראינה
תמונה של יבגני קלאובר
ד"ר יבגני קלאובר

ביום שלישי, חמישה במרץ 2024, הותקפה ספינת הדגל הרוסית החדשה, "סרגיי קוטוב" (מסוג פרויקט 22160), באמצעות כמה רחפנים או כשב"מים (כלי שיט בלתי מאוישים) אוקראיניים מסוג מאגורה וי-5 (Magura V5). לספינה שעמדה במי מצר קרץ' היה תפקיד חשוב בהגנה על "גשר קרים" – המעבר הימי התחבורתי והלוגיסטי החשוב ביותר שיש לרוסיה בים השחור.

משרד הביטחון הרוסי, כדרכו, אינו מספק מידע אמין לגבי הספינה והצוות. רק פיסות מידע מגיעות מהבלוגרים הצבאיים הרוסים אשר דיווחו על התקיפה הלילית על חצי האי קרים ועל נטרול הספינה. האוקראינים מצידם, דיווחו על שבעה חיילים רוסים שאיבדו את חייהם במהלך ההתקפה. לפי המקורות המודיעיניים של אוקראינה, 52 אנשי צוות חולצו מהספינה.

השמדת "סרגיי קוטוב" היא מכה משמעותית עבור הצי הרוסי, בייחוד לאחר שנוטרלה ספינת הדגל של הצי הרוסי, "מוסקבה", ב-16 באפריל 2022. בתחילת המלחמה לקחה "סרגיי קוטוב" חלק חשוב בקרב המפורסם ב"אי הנחשים" בים השחור ביחד עם הספינה "מוסקבה".

התקרית בים השחור קיבלה תשומת לב מיוחדת באירופה, בארה"ב וברוסיה עצמה. הצי הרוסי, או באופן יותר מדויק כמחצית ממנו, אשר הצליחה לשרוד את המלחמה, פועלת באזור הים השחור, וכעת היא חשופה לרחפנים האוקראיניים.

התעמולה הרוסית היללה את "סרגיי קוטוב" ותיארה אותה כ"אונייה המתקדמת ביותר, שמאפייניה הופכים אותה לכמעט בלתי ניתנת לגילוי עבור הרדארים של האויב". בשנה האחרונה אוקראינה השמידה כ-12 כלי שיט רוסיים (בממוצע 1 בחודש) ובקצב הזה, תוך שנתיים רוסיה תישאר ללא צי. חיל הים הרוסי איבד 26 ספינות מאז תחילת הלחימה בפברואר 2022. כבר היום רוסיה אינה יכולה לקדם את האינטרסים שלה בים השחור בגלל האובדן הזה.

נוסף על כך, הטבעת "סרגיי קוטוב" מדגישה, הן בפני ארה"ב והן בפני חברות בברית נאט"ו, את פגיעותן של הספינות הרוסיות. בקצב כזה של השמדת הספינות הרוסיות, הקרמלין צפוי להרחיק את ספינותיו מטווח הפגיעה של רחפנים אוקראיניים. מנגד, רוסיה פועלת אף היא להשיג אמצעי לחימה שיאפשרו לה לנהל מלחמת רחפנים נגד אוקראינה.

אוקראינה, שוב, עושה שימוש מבצעי מוצלח ברחפן מסוג מאגורה וי-5 (Magura V5) שפיתחה בשנים האחרונות. הפיתוח זכה לתהודה עולמית בעקבות השמדת מספר משמעותי של ספינות רוסיות. היעד האסטרטגי של קייב הוא להקטין את היכולת הרוסית לשגר טילים מהים. לרוסים יש עדיין את היכולת הזאת, אך היא מצטמצמת מיום ליום. יש לציין שאוקראינה השמידה שליש מן הצי הרוסי מבלי שיש לה צי משלה. יש פרשנים שמעריכים כי מתחילת המלחמה איבדה רוסיה כמעט רבע מצי הים השחור שלה.

בשבועות האחרונים רוסיה תקפה את עיר הנמל האוקראינית אודסה, ולקייב היה חשוב להקטין כמה שאפשר את פגיעותה. צמצום בהיקפים של הצי הרוסי בים השחור יאפשר לאוקראינים לצמצם את הכוחות המזויינים באודסה ולהציב אותם באזורים אחרים באוקראינה שזקוקים להם יותר. אף שאוקראינה אינה מצליחה להרחיק את הרוסים בקרבות הקרקעיים, היא מנהלת מתקפה מוצלחת עד מאוד בים השחור ובעצם כמעט החזירה לידיה את השליטה עליו.

אוקראינה עדיין סובלת ממחסור בפגזים אשר מתעכבים בגלל הוויכוחים הפנימיים בקונגרס ובסנאט האמריקאיים, והיא מתקשה להתמודד עם השימוש המאסיבי שעושה רוסיה בטילים הישנים בחזית דונבאס: על כל טיל שמשוגר על ידי האוקראינים, בממוצע, רוסיה יכולה לשגר שבעה טילים. חוסר איזון זה גרם לנסיגה מהעיירה האוקראינית אבדייבקה. עם זאת, אוקראינה מפצה על חוסר איזון זה באמצעות התקפה אמפיבית מאסיבית אשר כבר עכשיו מובילה לתוצאות חיוביות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. המלחמה באוקראינה היא ביזיון של רוסיה שכבר שנתיים מבוססת בביצה האוקראינית
  ואגב, זה כנראה מה שעומד לקרות לנו במלחמה מול האויבים כאן

  1. לא. המלחמה באוקראינה – מלחמת אזרחים של דוברי רוסית נגד דוברי רוסית. אין מה להשוות אלינו.
   הסיפור אצלנו שונה לחלוטין. מעגל האש שהאיראנים בנו סביבנו במשך כמה עשורים הולך ומתנפץ. זה לוקח זמן ועולה בדמים.

 2. בשל המלחמה אצלנו, אין שום התועסקות עם מה שקורה באוקראינה. אין גם דיווחים וכתבות. אבל זה מאוד חשוב ומשפיע בינלאומית הרבה עלינו. תודה על העידכון

 3. לא מסוגל להבין למה ארצות הברית לא עוזרת עוד יותר לאוקראינה. חסר שטראמפ יבחר, ואז יפקיר את אוקראינה לחברו פוטין

 4. מומחה אמיתי לרוסיה ובנותיה. יש נושאים שכולם כותבים עליהם. יש כותבים שמתמחים בנושא שאחרים לא ממש מבינים בהם, זה המקרה לדוגמה

 5. אם מדינות המערב היו עוזרים יותר לאוקראינה, העו יכולים לה יותר הישגים
  אבל במצב הקיים אני חושש שאוקראינה תפסיד והרוסים יקחו ממנה עוד חלקים

 6. היום שוב התקיפו האוקראינים ברוסיה, והפעם בתי זיקוק
  כל הכבוד להם

 7. הרוסים ממש בתחתית. כעת הגיעו עם אירן להסכם עם החוטים. לאן עוד פוטין יכול לרדת…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן