שורש הבעיה באונר"א

שורש הבעיה באונר"א
תמונה של שמחה
שמחה סיגן

ב-21.1.2023 פרסמה העיתונאית הבריטית הוותיקה מלאני פיליפס מאמר שכותרתו הראשית הייתה "המבנה הרקוב של ההומאניזם". כותרת המשנה הייתה חריפה לא פחות: "אונר"א צריכה לעמוד לדין על פשעי מלחמה".

פיליפס מזכירה לקוראים כי האו"ם הוקם כמערכת שתקדם שלום וצדק בעולם, אך עשתה חוכא ואיטלולא מהקרדיט שניתן לה. שיא חוסר הצדק בא לידי ביטוי בארגון אונר"א, שנוסד במטרה להקים מערכות בריאות, חינוך ורווחה עבור פליטים פלסטיניים, אך בפועל הפך לכלי שרת של חמאס. הדוגמה הבולטת לכך הוצגה כאשר התברר כי קבוצה של 3,000 מורים בבתי ספר של אונר"א חגגו את הפוגרום המזעזע בעוטף עזה ב-7.10, כשהם משבחים את הרוצחים ודורשים מהחמאס לרצוח גם את השבויים. האו"ם הכחיש זאת, אך קבוצה הקרויה "יו אן ווטש" החלה להפיץ את האירוע באמצעות טלגרם ו-X, והאו"ם נאלץ להודיע כי יפתח בחקירה.

רבים מדברים על אונר"א, בצדק, כגורם שכולו טרור, אך מחמיצים אלמנט חשוב לא פחות שהוא למעשה שורש הבעיה, הנעוצה בעצם קיומו של ארגון שמטרתו המוצהרת היא חיסול מדינת ישראל. המטרה האותנטית של הארגון היא לגרש את היהודים ולשקם בישראל כל פלסטיני שקיבל מעמד של "פליט", גם אם הוא דור שני, שלישי ורביעי לאבות אבותיו שגלו מארץ ישראל או נטשו אותה בשנת 1948. כל ספרי הלימוד שחוברו על ידי מורים המועסקים על ידי אונר"א מהווים פלטפורמות להסתה מבוססת שקרים ברמה של שטיפת מוח שהופכת תלמידים מכיתה א' והלאה ל"קורבנות-עד". האבסורד הוא שכל תינוק פלסטיני שנולד שם מקבל אוטומטית מעמד של פליט ולומד לשנוא יהודים לא פחות מהשנאה שספגו בתקופת הפוגרומים במזרח אירופה. כך נוצרה מורשת מוזרה שהפכה לפצצת זמן, ונכון לשנת 2020 פצצה זו מורכבת מ-5.9 מיליון בני אדם. תארו לעצמכם שיהודים שאבות אבותיהם הוגלו מספרד לפני כחמש מאות שנה היו צוברים דור אחר דור זכויות על נכסים שנלקחו מהם.

אונר"א, כארגון המהווה חלק מהאו"ם, הפך לכלי נוטף שקרים מאז שתפקיד המזכ"ל אויש בידי אנטוניו גוטרש, אדם בעל אוריינטציה אנטישמית המקדיש חלק גדול מזמנו לחפש כל דרך לפגוע בעצם קיומה של ישראל ולעמוד לימינו של חמאס. גישה זו נחשפה ב-7.10.2023 כאשר המזכ"ל התעלם מהרצח המתועב שטרם נראה כמותו והעז להציג את הפלסטינים בעזה כקורבנות שווא של היהודים. לכן כל הצעה להגדיל את היקף התמיכה הכספית באונר"א רק תחמיר את המצב. הדרך הנכונה היא לקבוע לוח זמנים להעברת הפליטים ל"נציבות האו"ם לפליטים", שבאמצעותה יוכלו להשתקם במקומות המבטיחים חיים וחינוך טובים יותר. הנציבות, שהוקמה בשנת 1950, הצליחה מאז לשקם למעלה מ-20 מיליון פליטים ברחבי העולם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. אם נשתף פעולה עם מדינות שהן בעצם בנות בריתנו, ונענה בחיוב לפחות לחלק מבקשותיהן, הן יוכלו לעזור לנו לנקות את האזור מאונרא

  1. מוטי שלום. בעקרון הגישה שלך נכונה, אך אסור לוותר על העיקר שעדיין לא ברור כיצד הממשלה רואה אותו.

 2. אין סיבה להנציח מצב פליטות של נכדיהם וניניהם של הפליטים הערבים שברחו מישראל לרצועת עזה במלחמת השחרור, כמו שמאות אלפי יהודי ארצות ערב שעזבו את רכושם שם והשתקמו במקומות אחרים בעולם כך גם הפליטים הפלסטינים אמורים היו להשתקם בארצות אחרות כבר מזמן.
  טוב יעשה האו״ם המתחסד אם ימצא בדחיפות את הדרכים לשיקום מהיר של תושבי הרצועה מחוץ לגבולות הרצועה.

  1. אונר"א הוקמה כסיוע לפליטים הפלסטיניים. אך למעשה היא סיוע לטרור. רוב עובדיה מגויסים ממחנות הפליטים ומע' החינוך של אונר"א מחנכת לעמדות פוליטיות קיצוניות. שנאת ישראל, ולתקוות שווא לשיבה לכל שטחיי מדינת ישראל . בזה שדורות על דורות מוכרזים כפליטים. יש לגרום לסילוקם מעזה מכיוון שהם למעשה ארגון טרור. ולא ארגון סיוע לפליטים הפלסטיניים

   1. זה שמנהיגים שלנו צועקים בקול רם כי צריך להוציא מעזה ויהודה ושומרון את התושבים ולדרבן טותם להגר, בטח שפוגע בגישת העולם כלפינו ורואים בנו כמי שנוהגים לא נכון וכי הצד הנפגע ראוי לעזרה

 3. נכון מאד נורית. "הפליטים" הם בני אדם שניטלה מהם זכות השיקום

 4. אני מסכים עם שתי התגובות, של מוטי ונורית. אין לי מה להוסיף פרט אולי להביע את סלידתי מהשימוש שעושה החמאס במוסדות האו״ם.

 5. 1.לא צוין באיזו במה פורסם מאמרה של מלאני פיליפס. הבמה משקפת בין השאר, את אמינות הכותב ואת מהימנות המאמר.
  2.מן הראוי היה להזכיר שסוכנות האו״ם לפליטים הוקמה ב-1950 ואונר״א הוקמה ב-1948 כדי לסייע לפליטים מפלסטין במזרח התיכון.
  מדינות ערב שלא רצו לקלוט את הפליטים בשטחן, הדגישו את הצורך להחזיר את הפליטים לבתיהם ודרשו להכליל את המילה פלסטין בשם הארגון. אונר״א הייתה אמורה לתפקד כסוכנות זמנית במשך כ-3-4 שנים בלבד. מדינות ערב שרצו כאמור, למנוע את פתרון בעית הפליטים בשטחן ומדינות המערב שתמכו בארגון כי רצו למנוע התקרבות של הערבים לגוש הסובייטי, הנציחו את קיומו כארגון שמטרתו בפועל, איננה פתרון בעית הפליטים אלא הנצחתה.

 6. ולכן צריך לעקור את הארגון מן השורש באזור שלנו. שישתלו אותו ביבשות אחרות

 7. אונרא בוודאי מזיקים כך גם גורמים רבים רעים שתרומתם מאוד שלילית. אבל בואו לא נשכח שגל לנו חלק בבעיות

 8. יותר מידי אנשים וגופים עושים כסף וצוברים כוח מהארגון הזה ולכן אין סיכוי שיוותרו עליו

 9. בתורת הארגון ידו כי השרדות של ארגון זה הכוח הכי חזק שמופעל עליו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן