עולם חדש ו"אמין"

השפעת שבעה באוקטובר על העולם, על שכנינו ועלינו (1)
תמונה של אריה
ד"ר אריה איתמר

בסדרת מאמרים זו אדון בהשפעת אסון שבעה באוקטובר עלינו, על שכנינו ועל העולם כולו. הכול כבר נאמר על האסון הכבד שנפל עלינו, ולכן בפרק זה אתאר רק בקצרה את הרקע ואת מצב הדברים באזורנו ובעולם. מיום שבעה באוקטובר ההבדל בין אמת לשקר הלך והטשטש והכול הפך יחסי: שכנינו חוגגים, ומה הפלא? אחרי שנים של השפלה צבאית שבקושי תוקנה במלחמת כיפור ובמלחמות לבנון, סוף סוף מכה אכזרית וכואבת לישראל. מעשי הזוועה לא מטרידים אותם – להיפך, ראשי החמאס, חסידי תיאוריית "קורי העכביש" של נאסראללה, האמינו שמעשי הזוועה, שתוכננו גם הם, נועדו לשבור אותנו סופית ולהבריח אותנו מהארץ. כך האמינו סינוואר וחבר מרעיו, וכגודל האשליה, כך גם מפח הנפש הוא בלתי נסבל.

מנגד, אם לנו הייתה איזושהי אשליה שהעולם סוף סוף יבין אותנו, הרי שגם זו התנפצה, שכן חלפו ימים ספורים בלבד והשנאה כלפינו פרצה את כל הסכרים האפשריים. לא שאין לנו ידידים, יש – והם מאוד מסורים, אך למרבה הצער הם המיעוט. וככל שאנחנו מפליאים את מכותינו בטרוריסטים, כך גוברת זעקת הצבועים הבינלאומית ומתחזק ניסיונם לעצור את חיסול חמאס, ראו למשל, התיאטרון בהאג והניסיונות להכחיש את זוועות שבעה באוקטובר.

אך עלינו להודות שתיאוריית "קורי העכביש" לא הייתה בחלל ריק. "הקונספציה" הייתה תוצאה של אי-הבנת השינויים בעולם בכלל ובאזור סביבנו בפרט. היעדר הבנה בסוג המלחמה החדש – מלחמת הטרור, וזלזול באויב כאילו העולם לא השתנה. בנוסף, במשך חודשים ארוכים הובלנו על ידי שלטון שהוא תערובת של אינטרסנטים מכל הסוגים: משפטיים, כוחניים והמסוכנים שבכולם – פנאטים אידיאולוגיים, נעדרי צל צילו של הרהור או ספק באשר לצדקת דרכם, אף ששורשיהם האידיאולוגיים נעוצים במי שהובילו את עמנו לאבדון – המרד הגדול ומרד בר כוכבא. וכל זה בתמיכה נלהבת של שיכורים מפולחן אישיות ומפולחן הכוח. הרצון של השלטון לדרוס כל ערך וכל נורמה אפשרית היה גדול כל כך, עד כי הם גרמו להמונים, האדישים בדרך כלל, לצאת לרחובות.

אכן ניצול המצב לטובת מכה צבאית נגדנו היה רק עניין של זמן, עם "קונספציה" ובלעדיה. אבל, בניגוד לציפיות אויבינו, התנער העם הזה – במיוחד הצעירים – זרק לפח את המחלוקות ויצא לקרב. אויבינו הוכו בתדהמה, לא רק חמאס, לא רק ההמונים ברחובות קהיר ועמאן, אלא גם בעלי בריתם בעולם הדמוקרטי, כל "האידיוטים המועילים", יצאו בזעקות שבר "הצילו", כלומר: הפסקת אש דחופה להצלת… לא להצלתם של תושבי עזה אלא של חמאס. הצבועים למיניהם הרואים בעיניים כלות איך החזון "מן הים לנהר – פלסטין תשוחרר" הולך ומתרחק, שועטים לאו"ם, להאג, לדרום אפריקה, לאירוויזיון, למשחקי הוקי קרח…

כמובן, לא בחלל ריק קרה הכול, אך הכוונה אינה ככוונתו של האנטישמי – מזכיר האו"ם, אלא לתהליכים גלובאליים עמוקים ומתמשכים המתבטאים בכמה תחומים, ובהם שניים חשובים מעולם המחשוב: אספקה של מידע רב ומגוון, באתרים רבים במחשב ובעיקר בוויקיפדיה, לכל דורש; והפצה נרחבת ומהירה של המידע ברשתות החברתיות. בעבר הנכדים היו שואלים את סבא וסבתא לגבי דברים שלא ידעו וצעירים היו מתחקרים מדען או היסטוריון בדבר סוגיות חשובות – העולם הזה מת ולא ישוב עוד.

לכאורה, ההתפתחות חיובית – הפיכת המידע מנחלת יחידים לנחלת הכלל, אך לתהליך הזה יש גם תוצאות הרסניות: הכמות העצומה של המידע גרמה להתפשטות של "תקצירים" למיניהם, אשר מצידם הביאו לשטחיות, להיעדר בקרה אובייקטיבית על כמויות ואיכויות המידע, לסילוף העובדות ולמצב הקיצוני שבו אין הבדל בין אמת ושקר, "הכול יחסי", הכול זה "נרטיבים".

השקרים והסילופים בעולמנו הלכו והתרבו, העולם הקומוניסטי הוא דוגמה מובהקת להפצת שקרים; למיליונים רבים נלכדו במסכת השקרים הזו וסירבו להאמין בעובדות. גם גרמניה הנאצית הצליחה במסכת השקרים שטוותה. אך במשטרים הללו התכנון היה מלמעלה בכוונת מכוון, ואילו ב"יחסיות האמת והשקר" של היום יש אלמנט ספונטני חזק המאפשר לאנשים לפקפק בדברים ואפילו לא להאמין בעובדות ברורות, ומנגד, להאמין בשקרים.

השטחיות שפשתה בעולם כולו פגעה קשות במיוחד בהקשר של האסון שפקד אותנו, כיוון שהיא משולבת במינון כזה או אחר באנטישמיות. ראו לדוגמה שתי מדינות רחוקות מאיתנו, שרוב תושביהן מצדדים בחמאס ובפלסטינים ולהן מידע קלוש ביותר על הסכסוך ועל מורכבותו – איסלנד ואירלנד. ויש עוד כמותן בדרום אמריקה.

בבורות כזו נתקלתי בעבר בעצמי: הוכחתי להיסטוריון בריטי ש"עובדות" שהוא כתב על אודותינו הן שקר ועלילה, ובתגובה הוא ענה: "כל אחד והדעה שלו". מעוררת רחמים הייתה בעיניי תחינתו של עיתונאי "הארץ" גדעון לוי, בפני הזמר רוג'ר ווטרס – מכחיש השבעה באוקטובר – לבוא לראות במו עיניו את תוצאות הזוועה. הרי אין ספק שווטרס, מלכת ירדן ועוד שכאלו, יודעים היטב שהזוועות אכן בוצעו, אך הם לא מסוגלים לעכל זאת ולהתעמת נכוחה עם המציאות. גישתם השטחית של אנשים כאלו כלפי הסכסוך, גישה המבוססת על סיסמאות ועל ויקיפדיה, מזכירה מאוד את שיח השקרים "שִׂיחָדָש" בספרו של ג'ורג' אורוול "1984". הם רואים אותנו, בעלי העור הבהיר, כ"קולוניאליסטים", ואת הפלסטינים כ"שחרחרים" ה"מדוכאים".

והנה מוקדם בבוקר שבעה באוקטובר עוד היה נראה לאותם טיפוסים שטחיים, שסוף סוף הגיח הערבי האציל על הסוס, שילוב של סלאח-א-דין (אגב, כורדי) וצ'ה גוארה, והכה ב"קולוניאליסטים הציונים המרושעים" (אסור להזכיר יהודים). ככל שנקפו השעות, ועם התרבות הדיווחים מהשטח על מעשי הזוועה הנוראיים שהתרחשו בגבול עזה, הלכה והתפוגגה התמונה ההרואית, פרי מוחם הקודח של הצבועים והשטחיים, והתגלתה במלוא שטניותה חבורת רוצחים שעלו במעשי אכזריותם על הנאצים ועוזריהם – בארי 2023 "עלתה" על באבי יאר 1941, אומנם הרוצחים מבאבי יאר השתכרו לפני הטבח והרוצחים מעזה צרכו סמים, אך מה גדול היה השוני: הראשונים, למרות האלכוהול, לא היו מסוגלים להתקרב ולהתבונן בקורבנות, ואילו הרוצחים מעזה נהנו מכל רגע, מכל מגע, הם והוריהם "הגאים". עולמם של הצבועים חרב עליהם, ותוך שעות ספורות עברו מהתרוממות רוח וגאווה – לדיכאון ותסכול. מכאן, הדרך להכחשה קצרה, מה עוד, שהמשך המערכה ומעבר המלחמה לשטח עזה, מספקים לצבועים מה שנראה כ"קרש הצלה" לאידיאולוגיה המעוותת שלהם – "סבל האזרחים", של עזה כמובן, לא שלנו.

בפרק הבא בסדרה אדון על ה"שיחדש" המודרני, על פי ספרו של ג'ורג' אורוול "1984", ועל המושגים ב"שיחדש" העכשווי הקשורים לישראל ולסכסוך הישראלי-פלסטיני.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. התנהגות חלק מחברי הממשלה והכנסת גורמים לנו להיראות לא טוב בעולם

    1. אכן, התנהגות ראוייה לכל גינוי, אך לעולם זה לא משנה, גם אם כולנו מלאכים, בעיניהם נישאר השטן.

  2. צביעות ואנטישמיות אצל שכנינו אבל גם בארצות אחרו
    ממש מבהילים

  3. אני מקווה שסידרה שלך תוביל אותנו להבנה שההתנהגות שלנו כעת תוביל אותנו לנקודה של להיות או לחדול. לא פחות. כל היתר זה רעשי רקע. אם רוצים להמשיך להתקיים חייבים לגבש רוב מאוד גדול של ביחד ולא לחוד, של שיתוף ולא של אנחנו והם …..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן