איך פותרים את התסבוכת הבינלאומית

ההשלכות הגלובליות של המלחמה מול חמאס בעזה
תמונה של אפרים כהנא
ד"ר אפרים כהנא

העולם שלאחר המלחמה בעזה יהיה שונה מהעולם שהכרנו עד שבעה באוקטובר. למלחמת חרבות ברזל תהיינה השלכות גלובליות מרחיקות לכת. ההיסטוריה מלמדת כי גם לאירוע בזירה אחת ויחידה בעולם יש השלכות על זירות אחרות.

הסבירות שהמלחמה בעזה תגרום למלחמת עולם שלישית נראית נמוכה, אך עם זאת אין לשלול אפשרות כזו לחלוטין. חיזבאללה, איראן, טורקיה ורוסיה מעדיפות לא להסתבך במלחמה מול ארצות הברית. וממשל הנשיא ביידן, מצידו, מנסה למנוע את התפשטות הסכסוך מעבר לגזרת עזה. ביידן סבור כי להתרחבות המלחמה לזירות נוספות תהיינה השפעות שליליות על ארצות הברית ובמיוחד בשנת בחירות. אולי הדיפלומטיה שמנהל מזכיר המדינה אנתוני בלינקן למניעת התרחבות המלחמה לזירות נוספות תצליח.

לפני המלחמה בעזה ניהלו ארצות הברית ונאט"ו מלחמת פרוקסי באוקראינה, שמטרתה הייתה לגרום לרוסיה להסיג את כוחותיה מהאזורים שכבשה באוקראינה בפברואר 2022, וכך להחליש את רוסיה ולמנוע ממנה לנקוט צעדים תוקפניים נוספים בעתיד. מתקפת הנגד של אוקראינה שהחלה בקיץ האחרון לא צלחה והפכה לדשדוש בשדה הקרב. רוסיה יצאה מחוזקת מול אוקראינה ממתקפת הנגד.

לפני שבעה באוקטובר ניהלה ארצות הברית מלחמה כלכלית דה-פקטו מול סין. ארצות הברית ביקשה למנוע מסין להשיג יתרונות בתחום שבבי המחשב, הבינה המלאכותית והמחשוב הקוונטי. ארצות הברית התייחסה לסין כאל היריב העיקרי שלה. ממשל ביידן כינה את האסטרטגיה האמריקאית מול סין: "חצר קטנה, גדר גבוהה (SMALL YARD, HIGH FENCE)". משמעותה של אסטרטגיה זו: הגבלת ההשקעות בחברות סיניות. החצר הקטנה הלכה והתרחבה וההגבלות על סין הלכו והתרחבו.

במזרח התיכון ניסה ממשל ביידן למנוע את התקרבות ערב הסעודית לסין. כדי להשיג מטרה זו היה ממשל ביידן מוכן להעניק לערב הסעודית גרעין אזרחי. ואז, כרעם ביום בהיר הגיעה המתקפה הברוטלית של חמאס על ישראל. מתקפת שבעה באוקטובר עצרה את תהליך השלום והנורמליזציה בין ישראל לערב הסעודית. קרוב לוודאי שזו הייתה מטרת חמאס.

הקשיים להשגת הסכם שלום ונורמליזציה בין ישראל לערב הסעודית היו קיימים גם לפני שבעה באוקטובר. אולם כעת נאלצת ארצות הברית להקדיש זמן רב יותר ומאמצים גדולים יותר לפתרון הסכסוכים במזרח התיכון במקום להקדיש זמן ומשאבים לסכסוך מול היריבה סין.

לפי שעה מזכיר המדינה בלינקן מגיע לעיתים תכופות לירושלים. מה שמונע ממנו להקדיש זמן לאזורים אחרים בעולם. הקדשת מרבית זמנו של בלינקן למזרח התיכון איננה מבשרת טובות לטאיוון, לפיליפינים, ליפן ולכל מדינה אחרת בדרום מזרח אסיה החוששת מהגמוניה סינית באזור. הצבת צי משמעותי של נושאות מטוסים בים התיכון ובמפרץ הפרסי נתפסת כהפחתת היכולת של ארצות הברית להגיב להתגרויות סיניות בדרום מזרח אסיה. נושאת המטוסים בים התיכון הוצאה בינתיים. אם המלחמה תתרחב לגזרת לבנון ואיראן, תיאלץ ארצות הברית להשקיע משאבים גדולים יותר במזרח התיכון.

ההשלכות הגלובליות של המלחמה בעזה כבר באות לידי ביטוי, למשל, עבור אוקראינה זו צרה צרורה. הזרקורים של התקשורת העולמית אינם מופנים יותר אל אוקראינה, ובנוסף הסיוע הביטחוני מארצות הברית ילך ויפחת. המלחמה בעזה גרועה גם עבור האיחוד האירופי שהתאחד באמת מול רוסיה. וכעת הוא שוב מפולג לתומכי ישראל ולמתנגדי המשך המלחמה של ישראל מול חמאס בעזה. ההתפתחויות במזרח התיכון גרועות עבור אוקראינה והאיחוד האירופי, אך הן טובות עבור רוסיה וסין. מדינות הדרום שאינן תומכות נלהבות של ישראל וזאת בלשון המעטה, אינן מרוצות מתמיכת ארצות הברית בישראל, ותעדפנה העמקת הקשרים הדיפלומטיים והמסחריים עם סין על חשבון קשרי הסחר שלהן עם ארצות הברית.

למלחמה של ישראל מול חמאס בעזה, גם ללא התרחבות לגזרות אחרות ולמלחמת עולם שלישית, כבר יש השפעות גלובליות שליליות. מעניין כיצד המנהיגים של מדינות המערב וארצות הברית יפתרו את התסבוכת הבינלאומית שנוצרה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

20 תגובות

 1. מאמר חשוב הנוגע בסכסוכים הבינלאומיים הנמשכים בימים אלה שגם ישראל מעורבת בהם. להלן כמה הערות ושאלה –
  1. המלחמה באוקראינה גרמה נזק לארה"ב בעיקר בזירה הפנימית. ראה הביקורת שמותחים מתנגדי ביידן נגד ממשלו בעניין זה.
  2. מדיניות החוץ שמוביל בלינקן, מטעם קבוצת יחסי החוץ של המפלגה הדמוקרטית, מהווה המשך למדיניות שהוביל קרי ולפניו בז'ז'ינסקי, בהשראת
  ממשל קרטר. זו מדיניות מושפעת מהאינטרסים של הלובי של חברות אנרגיה רב-לאומיות שקנתה שביתה במחלקת המדינה.
  3. כיום כבר מתנהלת מלחמת עולם רביעית. המלחמה הקרה נחשבת לשלישית שהסתיימה בקריסת הסובייטים וניצחון המערב וכמובן השפיעה גם על
  ישראל. ברביעית, שאפשר לכנותה "האסלאם נגד כולם", לצערנו הרב, ישראל מעורבת עד לצווארה. מלחמת העולם הרביעית הנ"ל תימשך עוד
  שנים רבות. לצערנו ישראל תהיה מעורבת בה ללא סוף הנראה לעין.
  4. ושאלה – לאילו מדינות הנך קורא "מדינות הדרום" שאינן תומכות בישראל?

 2. הניתוח שלך נכון מאד והמסקנה ממנו היא שהמערב ובראשו ארה"ב צריכים להגביר את הלחץ על ישראל לסיים את המלחמה ולעבור למשא ומתן על פתרון יציב של המצב.
  זה בניגוד לאינטרס של ביבי והחטופים ולכן, בלי לחץ אמיתי, זה לא יקרה.

 3. אכן החמאס הקדים את תכניות הזדון של ציר הרשע (סין רוסיה צפון קוריאה ואיראן) בגלל התקדמות הסכמי סעודיה שהתעלמה לגמרי מרעיון הג'יהאד והשמדת ישראל (מטרות החמאס).
  אבל אנחנו רק חלק קטן מהתמונה. ציר הרשע או איחוד הרודנים זומם להדביר את העולם החופשי ובראשו כמובן ארה"ב, בלי קשר לישראל. נראה שתכנית העל הצבאית היא שסין "מקבלת" את טאיוואן, צפון קוריאה את הדרום, רוסיה את אירופה ואיראן את המזה"ת. ייתכן והמועד הוא הבחירות בארה"ב כנקודת זמן של חולשה.
  אם התכנית הזו תצא לפועל ארה"ב תצטרך לחוש לעזרת בנות בריתה בחזיתות רבות. אין לדעת
  איפה ישראל תהיה בסולם העדיפויות.

  1. אנא ראי את תגובתו של נח שמיר שלעיל. שארה"ב תלחץ על ישראל להפסיק את הלחימה ולעבור למשא ומתן על פתרון יציב של המצב.
   באמת רעיון שמחזיק מים. זה מותנה בכך שארה"ב תלחץ גם על האיראנים לחדול מלהכריז על שאיפתם להשמיד את ישראל. ועל החיזבאללה לפרק 150 אלף טילים שבהם הם הצטיידו כדי להשמיד את ישראל. ולשכנע את החמאס לשנות את ספרי הלימוד שלהם. וכמובן שארה"ב תלחץ להחליף את ביבי. אחרי כל אלה בוודאי יושג פתרון יציב למצב.

 4. ידידי
  לעניות דעתי למתרחש בין סין לטייוואן פוטנציאל למלחמה בין גושית אולי יותר מזו שסביבנו

 5. מאמר מצויין של ד״ר אפרים כהנא.
  מציג את הדילמות בדיוק ובפשטות.
  ד״ר כהנא מציג היטב, מה היה הטריגר לפרוץ המלחמה –
  שהוא החשש מפני הסכם שלום סעודי ישראלי.
  מה שעדיין חשוב לברר זה את האינטרס האיראני, להפעיל את כל כוחות הפרוסי שלהם, על מנת להסיט את תשומת הלב, מהפיכתה של איראן למעצמה גרעינית.

 6. שלום,ד"ר כהנא,
  המאמר מצוין ופורש בבירור את התמונה הבינ"ל העגומה והמדאיגה ואשר מבהירה לנו היטב שאמחנו שחקן לא ממש דומיננטי בגלובוס.
  לחשוב שכל זה היה יכול להמנע בשבת הארורה ע"י 2 מסוקים ממש מרתיח את הדם.
  נשאר רק לקוות לאיזה מהלך שיטה את המצב קצת לטובתנו.

  1. לעניות דעתי, גם עשרה מסוקים לא היו מספיקים, וגם לא 20 מזל"טים, כי בזמן הקובע לא היו קס"א ( קצין סיוע אוירי) על הקרקע, כול כמה ק"מ גבול ( כחלק מכיתות הכוננות בישובים, שבעצמן נוטרלו לפני כשנתיים). כדי לראות מה באמת קורה, ולתת להם הוראות תקיפה מהאויר ומטרות. הבנתי שאפילו מי שכן הגיע, כולל מסוקי המשטרה, לא הורשו להכנס לקרב, די הרבה זמן.
   מרתיח לחשוב שבשביל זה היה צריך רק פריסה של 20 קציני סיוע אוירי וסיוע תותחנים,24/7
   ברווחים של כמה ק"מ זה מזה.
   סביב כול העוטף היו ,דרושים לכך רק 60 קצינים/סמלים,ברוטציה, עם 20 מכשירי קשר, משקפת שדה,ואוהלים או מיגוניות. בשביל צה"ל עם תקציב של עשרות מליארדים ועשרות אלפי חיילים בסדיר וקבע בלבד, זה מאמץ זניח לחלוטין.
   אך בלי זה חיל האויר,מסתבר, חסר משמעות, בהגנת העוטף מתקיפה קרקעית.

   החוסרים האדירים, בסד"כ הכוחות, בקו ב6/10, (ולא שהיו חסרים לצה"ל שפע אמצעים או כוחות, וגם לא היה חסר לכוחות הביטחון שפע מידע על האוייב בעין), נבע
   ממה שאני מעדיף לא להציג כאפשרות הסבירה בעיני.

   מעניין מה חושבים אחרים שהיתה הסיבה לכך שחיל האויר עם/בלי טייס, לא היה לפחות מזה כשנה שנתיים, לפני התקיפה, בעמדה ממנה הוא יכל לסייע בזמן, למניעת פשיטה קרקעית, על ישובי העוטף?
   אותה שאלה תופסת גם לגבי החטיבות שלהן אלפי טנקים
   אך רק בודדים מהם הוצבו כך שיהיו במצב כניסה מיידית למלחמה. ונכנסו לכן למלחמה בעוטף, רק שכבר היה מאוחר מידי.

 7. מכובדי דר כהנא מאמרך ממורכז במזרח התיכון קרי עזה/ישראל. לעניות דעתי שני תהליכים מרכזיים ממרכזים את המתרחש בזירה הגלובלית ובה בלבד. מרכז הכח של גוש המערב האגלומרט תעשייתי/כלכלי/צבאי במערב קרי ארהב וגרורותיה הן באסיה הן במזרח התיכון והן באירופה מנהל מדיניות אגרסביבית כנגד מדינות הציר בראשות סין ורוסיה וגרורותיהן כך שהאירוע המשפיע העעקרי הוא לאו דווקא הקונפליקט ישראל/ עזה.

 8. מקובל לחשוב שמלחמת עולם היא מלחמה שבה משתתפות מרבית מדינות העולם. מאחר שלפי שעה רוב מדינות העולם אינן משתתפות, לפחות פיזית, במלחמה הרי שאינה עונה על אמת המידה להגדרתה של מלחמת עולם. בראייתי מה שמסביר את המתרחש בעולם הוא התנגשות ציוויליזציות על פי המסגרת התיאורטית שהיתווה סמואל האנטיגטון. אינני יודע האם ההיסטוריה חוזר על עאצמה אם לאו,אך לעניות דעתי ניתן לראות באיראן את הרייך הרביעי. פתח למחשבה.

 9. מאמר מצוין אם כי מדאיג מאד;נראה ששוב מתקדרים השמיים מעל חלקים נרחבים של הגלובוס.

 10. מאמר מענין ומקיף אשר מבהיר לנו שוב שהעולם הפך להיות קהילה אחת וכל מה שקורה באיזור אחד משפיע על האיזורים האחרים

 11. אנחנו במלחמה בגלל תרבות שפעם אולי היתה מוצדקת, היום היא קלוקלת,והפער נסגר לאט מידי.
  יקח זמן עד שמי שחונך על תרבות ודת המקדשים השגת משאבי קיום בכוח. יבין שהעולם כיום התפתח ומאפשר לו ( ולכול מדינה ) לעסוק בלימוד ,ייצור ופיתוח,דברים מועילים ,וכך לחיות כך בכיף. ( ואפילו במדינות מועטות משאבים כמו, שוויץ, יפן, ישראל…).

  עד אז אסור לתת למי שתרבותו מקדשת; שרידרות בכלל ומיטבית בפרט, ע"י שוד נכסי ומשאבי האחר, ועוד באמצעות טרור אכזרי. ללמוד וללמד שזו תרבות הכרחית, ומשתלמת, שכדאי לאמץ.
  וחשוב אפילו יותר, אסור להפקיר חסרי ישע ולהשלות את עצמינו שמי שתרבותו היא קיום ע"י שוד נכסי האחר בכלל ובאמצעות טרור אכזרי בפרט, והיא עדיין תקפה לגביו, יתנהג אחרת, רק כי אנחנו משקיעים מכול הלב, בלקדם אותו לחיי שפע, על בסיס לימוד,ייצור,ופיתוח דברים מועילים.

 12. לא אנחנו הקטנים הם אלה שבהם תלוי הפתרון. בואו נשמור על פרופורציות

  1. שלומי ארבל היקר,
   אני מאמין בך ובאזרחים ,כלומר בדמוקרטיה.
   אתם עבורי, ממש גדולים בכול הקשור למה שחשוב לכם, ואני סומך על זה שהאזרחים,שיש הקוראים להם "קטנים", רוצים כמוני בטובת האזרחים והגנה צמודה על עצמם ויקיריהם.
   לכן, כמה שיהייה לאזרחים יותר השפעה ישירה, ( מה שקוראים גם "דמוקרטיה ישירה". עם הרבה הצבעות, והצגת נושאים להצבעה ע"י האזרחים, חבר מושבעים, ומה לא?)
   כך יהייה לנו טוב יותר.

 13. החיים לימדו אותי שבתקופה מטורפת, ההתרחשויות וההתנהגויות הן לאו דווקא הגיוניות.

 14. בוחרים מנהיגים ראויים
  אבל אין ספק שזה לא יקרה
  כי בפועל הבחירותיהיו בכיוונים הפוכים

 15. זה יכול לקרות רק אם מדינות המערב יבינו שאם הן לא מתאגדות באמת וברצינות ומיד מארגנות תקציבי בטחון גדולים וצבירת כלי נשק והרחבת הצבאות ובניית עזרה הדדית לכל מדינה מהחבורה שתמצא בסכנה

 16. מאמר חשוב עם הסתכלות רחבה, מבלי להסתפק בגזרת ראיה צרה שגורמת למסקנות מעוותות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן