2024 – שנת בחירות

לתוצאות הבחירות במדינות העולם תהיה השפעה על כולנו
תמונה של אליהו עם כובע
ד"ר אליהו בורוכוב

בשנת 2024 תתקיימנה בחירות במדינות רבות ברחבי העולם. לפי השבועון האנגלי The Economist תתקיימנה בחירות בשבעים מדינות, שבהן חיים יותר מארבעה מיליארד בני אדם. הגדולה מביניהן היא הודו.

יש מדינות כמו בֶלָרוס או רואָנדה שבהן תוצאת הבחירות ידועה מראש, שכן כל מי שמנסה במדינות האלה להתנגד לשלטון, מוצא את עצמו בכלא או שהוא נפטר בטרם עת.

יש מדינות כמו הודו וטורקיה שבהן התוצאה ידועה בהסתברות גבוהה, אבל הבחירות הן בכל זאת משמעותיות; דוגמה לכך היא המהפך שקרה בפולין שמוכיח כי לעיתים האופוזיציה מצליחה, גם במדינות אוטוקרטיות, להדיח שלטון דרך הקלפי.

העורך של The Economist הפנה את תשומת לב הקוראים לכך שלבחירות לנשיאות ארה"ב בנובמבר 2024 עלולה להיות השפעה רבה על מדינות רבות בעולם. אם דונלד טראמפ ייבחר, הוא יפסיק את התמיכה באוקראינה. לטענת עורך השבועון, הבחירות בארה"ב יקבעו את גורלו של פוטין יותר מאשר הבחירות ברוסיה, שתוצאותיהן כנראה ידועות מראש. אם טראמפ יהיה נשיא ארה"ב, יש לשער שהוא ישנה את מדיניותה של ארה"ב בתחומים רבים, למשל: יפעל לערעור מעמדו האיחוד האירופי.

בבחירות לנשיאות ארה"ב ההתמודדות תהיה כנראה בין ג'ו ביידן לדונלד טראמפ. הבחירות תוכרענה על ידי הבוחרים בשש מדינות "מתנדנדות" (Swing States ) אריזונה, ג'ורג'יה, מישיגן, נבדה, פנסילבניה וויסקונסין. האוכלוסייה בשש המדינות האלה ביחד היא חמישים מיליון (פחות מן האוכלוסייה באיטליה). השבועון האנגלי The Economist מנחש, בהסתברות של שני שליש, שביידן יזכה בקדנציה שנייה.

תופעה ייחודית לבחירות האלה היא שהמועמד טראמפ מואשם בכמה עבירות פליליות. ב-5 במארס 2024 ייפתח בבית משפט בניו יורק משפטו של טראמפ, שמואשם בניסיון להפוך בכוח את תוצאות הבחירות לנשיאות בשנת 2020. ספק אם ההליך המשפטי הזה יסתיים עד יום הבחירות בנובמבר. הטקטיקה המשפטית של טראמפ ועורכי דינו היא לנצל כל אפשרות לעכב ולדחות את הדיונים בבית המשפט.

בשנת 2024 יהיו בחירות גם בבריטניה, השבועון האנגלי צופה שמפלגת הלייבור, כיום באופוזיציה, תזכה לרוב, ותרכיב את הממשלה הבאה. בקנדה הממשלה הנוכחית של המפלגה "הליברלית" היא ממשלת מיעוט. היא נתמכת על ידי מפלגת השמאל "הדמוקרטיה החדשה". בחירות צפויות במהלך הרגיל רק בשנת 2025. אבל השמרנים שבאופוזיציה, ושולטים בכמה פרובינציות, עלולים לגרום לכך שהבחירות תוקדמנה.

בחירות צפויות גם בהודו, בנגלדש ובלרוס, שבהן התוצאה ידועה מראש, כמו במצרים, שם כבר התקיימו הבחירות ב-6.12.2023.

בחירות צפויות גם בטייוון. המפלגה הדמוקרטית-הפרוגרסיבית, שמרכיבה את הממשלה הנוכחית, מתנגדת קיצונית לסיפוח טייוון לסין הקומוניסטית. לעומתה, מפלגת הקואומינטנג Kuomintang היא "ידידותית" יותר לממשלת סין.

גם במקסיקו יתקיימו בחירות בקרוב. תוצאות הבחירות יהיו מעניינות, שכן הנשיא שייבחר במקסיקו הוא אישה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. השאלה הכי חשובה עבורנו הישראלים: האם יהיו בחירות אצלנו השנה. לצערי אני חוששת שכן יהיו בחירות. אנחנו מתעסקים בפוליטיקה במקום להתעסקבביטחון ובחוסן הלאומי.

    1. זה יקרע כעת את העם וזה הכי גרוע שיכול לקרות

  2. ומבחינתנו לגורלנו חשוב יותר מכל
    מה יקרה בגינה שלנו גם בלי בחירות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן