מי "יפרום" את החות'ים

האם האיום החות'י בים הערבי מונח רק לפתחה של ישראל?
תמונה של דודי ירון
דודי ירון

ההתנכלויות מצד החות'ים בים הערבי לספינות שיש להן קשר או זיקה כלשהי לישראל, מאלצות אותן לשנות את נתיבן ולהאריך מאוד את מסלול השיוט; כעת עליהן להקיף את היבשת השחורה כולה. לאיום זה נלוות משמעויות כלכליות כבדות משקל, הן בעלויות תפעול הספינות, הן בהארכת או בדחיית מועדי אספקה ללקוחות, והן בייקור דרמטי של תעריפי הביטוח העולמיים. מיותר לציין שעיקר ההתייקרויות יגולגלו כמובן עלינו הצרכנים.

השאלה העומדת לפתחנו היא האם החות'ים יסתפקו בתקיפת ספינות בבעלות ישראלית כזו או אחרת, או שירחיבו את פעילותם לכלל הספינות (כולל הזרות) שיעדן הוא אחד מנמלי הים של ישראל. לפני שאתייחס לסוגיה זו, אבקש להזכיר את שהתרחש באותו ים ערבי ממש לפני כמה שנים, ולתאר כיצד טופלה בזמנו בעיית הטרור הפיראטי, למרות השוני הגדול שבין שני המקרים.

עם פרוץ מלחמת האזרחים בסומליה (1991) החלו פיראטים, שהיו לא יותר מיחפנים עם קלצ'ניקובים, להשתלט על ספינות בים הערבי. המניע לפעולתם היה אך ורק כספי, קרי קבלת כופר כנגד שחרור הספינה. חברות ספנות רבות אכן העדיפו לשלם לפיראטים ולסגור את הבעיה בחשאיות. כשהתופעה הלכה והתגברה, הוקם כוח ימי צבאי רב-לאומי (כוח מס' 150), שכלל יחידות קומנדו להשתלטות מהירה. לכוח הימי הזה חברו גם ספינות מחֵילות הים של סין ורוסיה, שכן גם ספינות מטען שלהן נשדדו בידי אותם פיראטים. בשנת 2011 אירעו רק ארבעה ניסיונות תקיפה והתופעה למעשה חוסלה.

האיום החות'י על נתיבי השיט כיום שונה תכלית השינוי מזה שידענו בעבר מצד אותם יחפנים סומלים. ראשית, משום שהאיום, נכון להיום, אינו על כלל התעבורה הימית בים הערבי, אלא על ספינות שיש להן זיקה או קשר לבעלים ישראלים. שנית, לרשות החות'ים עומד ארסנל חימוש שלא היה מבייש צבאות רבים בעולם, מרביתו מתוצרת איראנית, והוא כולל מגוון כלי טיס וטילים לרבות טילי חוף-ים סיניים במקורם, המיוצרים כיום באיראן. להזכירכם, אותו טיל בדיוק פגע במהלך מלחמת לבנון השנייה (2006) בספינת חיל הים "חנית" וגרם להריגת ארבעה מחיילינו ולנזק מהותי לספינה.

אל לנו לזלזל ביכולותיהם של החות'ים, הם נשענים על אמל"ח איראני, ועל הדרכה וסיוע צמוד וקרוב גם בהפעלתו. החות'ים החזיקו מעמד באופן סביר ביותר במשך תשע שנות לחימה מול ערב הסעודית, שלרשותה עומד חיל אוויר גדול, מגוון ומודרני. הם אף זכו לכמה הישגים ראויים לציון במלחמה זו, כאשר טילי הקרקע-קרקע שלהם פגעו לא אחת במטרות איכותיות ברחבי סעודיה. ודאי זכורה לרבים התקיפה שביצעו החות'ים (כנראה בהנחיה ואף בתפעול איראני), על שדות הנפט הסעודיים של חברת ערמקו. התקיפה שבוצעה על ידי כלי טיס בלתי מאוישים, העידה על יכולת מבצעית מרשימה בכל קנה מידה שהוא. הנזק באותה תקיפה היה גדול וגרם לירידה של 50% ביכולת הפקת הנפט הסעודי, מה שהביא כמובן להאמרת מחירי הנפט בעולם.

המעורבות החות'ית במלחמת "חרבות ברזל" באה לידי ביטוי גם בשיגורי טילי קרקע-קרקע וטילי שיוט לעבר ישראל. בתחום זה נתקל המאמץ החות'י במערכת היירוט/ההגנה הרב-שכתבית הישראלית, שכמוה אין בנמצא בשום מדינה אחרת בעולם. בתוך כך גם מערכת החץ 3 החדישה זכתה לטבילת אש מבצעית ראשונה – טילי קרקע-קרקע ששוגרו מתימן יורטו בהצלחה והרחק משטחנו.

השאלה שמן הסתם מעסיקה כעת את מערכת הביטחון בישראל היא, האם כשתחדל הלחימה ברצועת עזה, יחדלו גם החות'ים מלהטריד אותנו? או האם יתמידו במעשיהם, וההתקפות בים הערבי דווקא יתרחבו לכלל הספינות שיעדן נמלים בישראל?

היעדר התגובה (הפומבית לפחות) עד כה מצד ישראל לתוקפנות החות'ית, נובעת מהרצון הישראלי להציג את הנושא כבעיה כלל-עולמית ולאו דווקא ישראלית, זאת בתקווה שאכן המדינות החופשיות יארגנו שוב, כבעבר, כוח ימי צבאי משולב, שימנע פעילות התקפית חות'ית בנתיבי שיט בינלאומיים.

נכון לעתה, דומה שנשיא ארה"ב ביידן אינו ממהר לאמץ את רצוננו ותקוותינו. עם זאת, בפנטגון יש רבים הסוברים שהאיום החות'י רלוונטי גם לכלי השיט של ארה"ב, ולכן במוקדם או במאוחר יהיה עליהם לפעול התקפית כנגד האיום החות'י. עד כה ספינות קרב של הצי האמריקאי המצויות באזור, הפילו כלי טיס חות'יים בלתי מאוישים שהיו בדרכם לישראל או שנמצאו טסים בנתיב המהווה איום על הספינות האמריקאיות עצמן.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

23 תגובות

 1. הבהרה:
  מאמר נכתב לפני ארבעה ימים אך פורסם רק היום (ראשון). בינתיים החות'ים פרסמו אתמול (מוצ"ש) את כוונתם להחמיר ולהרחיב את המצור הימי, חשש אותו הבעתי כאפשרות במאמר זה.

 2. כתבה מצוינת. גם אני עוקב אחר התימנים המרושעים והאומללים, העניה שבמדינות ערב והמסוכסכת ביותר לאורך שנים. השכנות ״החביבות״ מנצלות את הרוע והאכזריות של העם האומלל הזה לטובתן, או בכל אופן שלא יופנה כנגדן…(אירן וסעודיה)…. טוב שמרבית יהודי תימן נחלצו משם כבר!…

  1. תודה רבה קורא נאמן שכמותך. זה לא בדיוק השכנות החביבות כי שכתבת אלא איראן בלבד שבתמורה הפכה את היחפנים הללו לכח שמצוייד במייטב האמל"ח

 3. לא להשקיע כעת יותר מידי מאמץ בחורים
  הם רחוקים ולא יכולים לפלוש
  הם חלשים יחסית
  אפשר לטפל בהם בסוף הרשימה

  1. יוסי רק להזכירך כי על סגירת מייצרי טיראן ב 67 יצאנו למלחמה

 4. עד שארה״ב לא תכה קשה את ראש הנחש – איראן
  לא יהיה פשוט לגמור את החוטים וגם את החיזבאלה .

  1. איראן אכן ראש הנחש אלא שתגובה צבאית על איראן תצית מלחמה אזורית ומכאן ההירות שלנו והעדפה לטפל ישירות בשלוחים שלה באזורנו

   1. איפה כתוב שתגובה צבאית על איראן תצית מלחמה אזורית? מי ילחם לצידה של איראן? האם יש לאיראן חילות אוויר או שריון משמעותיים?
    נא לא להפחיד אותנו עם האיראנים. יש להם בעיות קשות מבית. התחלנו לטפל בשלוחים שלהם. הם מתחמקים מלעזור להם. הם הפסידו מיליארדי דולרים בשל הכישלונות של שלוחיהם.

  1. זה חלום לא ראלי משום שללא הלחימה בחמאס וחלקית בחיזבאללה, להערכתי גם החותים היו יושבים בשקט. המעורבות הרחוקה שלהם נועדה ליצור סיוע כזה או אחר ללחימת החמאס, וכאב ראש לנו שכביכול אמור להפחית לחץ מסוים מצידנו על החמאס. בפועל זה לא מעבר לסולידאריות

 5. בניגוד לחיזבאללה, שיכול לגרום לנו נזקים חסרי תקדים, החותים הם ממש לא מסכנים אותנו. אחרי שתיגמר פרשת עזה נוכל לטפל איך ומה שנרצה

  1. לאורן
   בלוקדה ימית (אם תמשך גם לאחר סיום הקרבות ברצועת עזה) היא סיבה כבדה בפני עצמה ולכן "הלא נורא" לא ממש נכון

 6. אם נפיל את החות'ים על ראש הארצות המערביות, זה יגדיל אצלהן את האנטי ישראליות

  1. לריטה
   אנחנו לא יכולים להפיל את זה על ארה"ב אלא לקוות שיראו בזה בעיה כלל עולמית ולא ישראלית ולכן גם סביר שיוקם כח צבאי ימי בינלאומי שיטפל בבעיה

 7. החות'ים ממש לא קובעים כלום. אין להם גם זכות קיום כשלעצמם. העניין יסגרו בין מעצמות המערה לבין איראן.

 8. עוד מוקדם לקבוע עמדה. חזית חדשה שרק בעת הזאת נפתחה ומוקדם להעריך אפילו לאן זה מתקדם. טוב שהסבת תשומת ליבנו לאיום הפוטנציאלי, אבל בואו לא ניחפז בקביעות נחרצות

  1. אכן אין מה להיחפז, מה גם שהעימות הנוכחי רחוק מאוד מלהסתיים

  1. לא טופל מספיק במדיה בכוונת מכוון, שוב מתוך אותו רצון לא להתמודד לבד אלא להמתין להתגבשות חזית מערבית וזו אכן מתחילה להתגבש, אם כי ישראל שלחה לאזור כמה ספינות טילים כולל אחת מהחדשות/מודרניות ביותר שבידינו (סהר 6)

 9. להשאיר אותם לטיפול של ארצות אחרות. יש לנו מספיק חזיתות. הם הרי פוגעים לא רק בנו.

 10. הכל ברור ופשוט
  ככל שישראל מקרבת את החמאס לקריסה
  כך תגבר התוקפנות מהחיזבאללה והחתים
  כדי למנוע את הריסוק של העזתים

 11. לדובי,
  מסכים בהחלט ומכאן שהשיא מול החות'ים וחיזבאללה, יוד לפנינו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן