ארה"ב רוצה ממשלה אחרת

ישראל צריכה ממשלה אחרת
תמונה של עוזי
עוזי ברעם

הנשיא ביידן נראה בחודשיים האחרונים כנשיא כבוד של התנועה הציונית, והוא לא. ביידן שייך לאסכולה שרווחה במפלגה הדמוקרטית של אהדה לישראל, גם משום שהיא דמוקרטיה בלב מזרח תיכון ערבי עוין וגם בשל ההשפעה היהודית בארצות הברית על המערכות הפוליטיות והכלכליות. כמובן כיום לארה"ב יש גם אינטרס של יצירת גוש אוהד בעולם הערבי בראשות סעודיה ומצרים, וישראל תיכלל בו אם תגיע להסדר כלשהו עם הפלסטינים.

ביידן מוכן כנראה לתת לנו סיוע מדיני וצבאי מתוך מחשבה שניצחון על חמאס יסייע לו בבניית הגוש, שחיוני עבורו מול הברית האיראנית-רוסית שמאתגרת אותו. גם הנשיא ביידן וגם שר החוץ שלו הפנימו שעם ממשלת ימין על מלא לא תקודם הבעיה הפלסטינית, שאנו מנסים להימלט ממנה אבל היא תרדוף אותנו למשך שנים.

ארצות הברית רוצה ממשלה אחרת. אפילו טראמפ, שקידם את "הסכמי אברהם", דרש מישראל דרישות טריטוריאליות מול הפלסטינים. כל ממשל יתקשה להגן על ישראל של סמוטריץ' ובן גביר. אמנם אנו מדינה דמוקרטית ושום משטר לא יכתיב לנו את טיב ממשלתנו. אבל המשטר האמריקני יכול לדרוש מישראל את הפסקת ההתנחלויות והצהרה שהיא מוכנה לשבת עם הפלסטינים. יש לה כלי איום – מרמת הסיוע לישראל ועד הסרת הווטו באו"ם. דעת הקהל האמריקנית שזועמת על ביידן מורכבת רובה ממצביעיו, והוא עלול לשלם טבין ותקילין על עמדתו.

איש מהמנהיגות הבין-לאומית לא מאמין לנתניהו. רוב אזרחי ישראל לא מאמינים בנתניהו. האיש שאחראי גם בתוקף תפקידו וגם בתוקף מדיניותו לאסון ה-7 באוקטובר חייב לרדת מהבמה הציבורית. זה אינטרס עליון של מדינת ישראל.

אודה שאין פרטנר פלסטיני ברור לניהול משא ומתן. זאת הבין אולמרט, שחרף חטאיו היה ראש הממשלה הישראלי הטוב ביותר במאה ה-21. הוא ניסה לנהל משא ומתן עם אבו מאזן כי הבין שניתוק השיח עם ההנהגה הפלסטינית הוא אסון לישראל. נתניהו לא נהג כך. הוא ביכר בגלוי את החמאס על פני הרשות, כי זו דורשת הסדר חלוקה ומדינה פלסטינית, וחמאס רוצה רק מזוודות כסף מקטאר…

אני שומע אלוף כגיורא איילנד, שמבקר את האמריקנים על דרישותיהם ההומניטאריות שמפריעות לנו במלחמתנו. אולי הוא צודק מנקודת ראותנו, אבל הוא לא מישיר מבט לדעת הקהל העולמית, שכל יום לחימה – שחיוני עבורנו – מקצין אותה.

ארצות הברית רוצה ממשלה אחרת, אבל גם אנחנו. שינוי כזה תלוי בנו. אחרי מחדל מדיני וצבאי כה עמוק דרושה רעידת אדמה, לא משום שביידן רוצה אלא משום שזו תכלית הקיום שלנו בארץ אכולת מכאוב שעברה פוגרום שלא ייסלח.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

17 תגובות

 1. אחרי מחדל ופוגרום בלתי נסלחים ברור שנתניהו חייב להחזיר את המפתחות ולשחרר אותנו מנוכחותו המעיקה, אך אין להסתפק בכך ונכון שדרושה רעידת אדמה. גם אם עדיין לא ברור מי יחולל את רעידת האדמה ומה יהיו תוצאותיה על רקע המצב הבינלאומי המסובך, רגישות יחסי ארה"ב-ישראל, מקומה העתידי של הרשות הפלשתינאית והמצב הבינלאומי שבו ישראל נתונה. העלאת הדילמות הכרוכות בפתרון התסבוכת חשובה גם אם המאמר של עוזי לא מעלה פתרונות ליציאה מהמשבר ומהסבך.

  1. יש רק דרך אחת להוציא את ישראל מהמשבר הפוליטי – לסכל את הצבעת ה- 64 בכנסת. כל זמן שביבי יצליח לשמור על ה- 64 מקומו בראש השלטון מובטח. יש גם דרכים אחרות – הפיכה צבאית למשל. לא יקרה אצלנו. יש עוד דרכים. אבל לבטח לא תרצה לדון עליהן כאן. אבל אין להבין למה אתה מתכוון כשאתה מטיף ל"רעידת אדמה". אולי תפרט כדי שנדע.

   1. רעידת אדמה איננה ניתנת לחיזוי כך גם רעידת אדמה פוליטית.מסכים כמובן לתזה שמי שיש לו 64 חברי כנסת לא ניתן להפלה.
    אבל ביבי מעורער הציבור לא מאמין לו ואני מכליל. רעידת אדמה אילו מחאות פי 3 גדולות יותר נראה אם אז אפשר לשמור על ה64? אינני מנבא שזה מה שיקרה אבל רציתי להמחיש דרכים ללחץ אדיר על 6-7 חכי"ם זה תסריט ריאלי.

 2. הכל נכון, אבל 64 חברי הקואליציה דבוקים הדבק כל כך חזק לכיסא, שנראה ששום רעידה וטלטלה לא תשבור את הדבק הזה.

 3. מאמרו של עוזי ברעם נוגע בנקודות חולשה משמעותיות בקשר בין ישראל לבין הנשיא ביידן. ארה"ב מחפשת את הדרך ליצור גוש של מדינות ערביות בראשות סעודיה ומצרים במטרה לכלול בהן גם את ישראל רק לאחר הסדר עם הפלסטינים. בפועל זה סוג של חלום באספמיה במיוחד תחת המשטר הנוכחי של נתניהו הפועל בדיוק בכיוון ההפוך. ניתן לומר כי נתניהו מכר את עתידה של ישראל בנזיד עדשים בכך שהעמיד לרשות סמוטריץ' ובן גביר "דף נקי" לעשות ככל שיירצו. המהלכים של סמוטריץ' הם המסוכנים ביותר. הם מתעלמים משני מיליון פלסטינים תחת שלטונו של אבו-מאזן שעמדתו העיקשת מהווה גם היא מחסום לכל הסכם שהוא . קשה להאמין שבתקופה זו שבה חלק ניכר מהציבור הגלובלי אינו אוהד את ישראל הסיכוי היחידי הוא החלפת המשטר הנוכחי.

 4. אני רואה שבסוף ביידן מצליח להעביר כל החלטה עליה הוא מתעקש

 5. בינתיים אחרי מאמרך ביידן אישר שהיה מאוד שמח אם ביבי לא ימשיך להיות ראש הממשלה

 6. כעת ביבי יתחבר שוב עם טראמפ בבחירות נגד ביידן. בדיוק מה שהיה חסר לנו

 7. לא ידוע לי על נשיא אמריקני שכל כך מתחשב בנו ולכן אנחנו חייבים להתחשב בעמדותיו. אלא שראשי המדינה שלנו חושבים שעמדותיו החיוביות כלפינו מעידות על חולשתו ואנחנו יכולים לעשות ככל העולה בדעתנו
  וזאת ממש טעות

 8. הנה זה מתחיל
  מקהלת הימין יוצאת ישירות נגד ביידן
  אם יבוא במקומו נשיא אחר ולא משנה מאיזה מפלגה
  נהייה מסכנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

דילוג לתוכן