סכנת התלקחות בים סין הדרומי

סין שולחת עוד אצבע אימפריאליסטית
תמונה של אליהו עם כובע
ד"ר אליהו בורוכוב

המצב בים סין הדרומי מתוח. המדיניות של סין, שכוונתה להשתלט על כל שטחו של הים, מתנגשת עם זכויותיהן של המדינות האחרות שגובלות איתו, שלכל אחת מהן זכות לגיטימית למים כלכליים בשטח שעד 200 קילומטר מחופיה. סין מתעלמת מן הזכויות האלה. התנהגות סין בים סין הדרומי אופיינית למדיניות האימפריאליסטית והאגרסיבית שאימץ נשיא סין הנוכחי שי ג'ינפינג.

ים סין הדרומי הוא שטח ים גדול (שטחו גדול מן הים התיכון) הגובל בשבע מדינות: טאיוואן, הפיליפינים, אינדונזיה, מלזיה, ברוניי (מדינה קטנה בחוף הצפוני של האי בורנאו), וייטנאם והחופים הדרום מזרחיים של סין. לפי השערות יש מרבצי נפט או גז בקרקעית הים וכן ייתכן קובלט, נחושת וניקל ואולי מתכות אחרות. נוסף לכך בים סין הדרומי עוברים נתיבי השיט של אוניות המובילות מטענים מיפן ומקוריאה הדרומית לאירופה ולמזרח התיכון וכן מכליות נפט המובילות נפט מן המזרח התיכון ליפן ולקוריאה.

הסינים בנו בסיסים צבאיים על איים קטנטנים ועל שוניות אלמוגים שבמרכז ים סין הדרומי ותובעים בעלות כמעט על כל שטחו. המפות שלהם מצביעות על שטחים הרחוקים עד כ-1,200 קילומטר מן החופים של סין כמים טריטוריאליים שלהם. התביעות האלה של סין נידונו בבית המשפט הבין-לאומי בהאג וזה פסק כי התביעות של סין נדחות מכול וכול.

הפיליפינים, כצעד לעומתי, העמידו אונייה ששמה Siera Madre על יד שונית הנמצאת 200 קילומטר מן החוף של האי פלוואן (Palawan), אי בינוני במערב הפיליפינים, כאלף קילומטר מן החוף הדרומי של סין. באי נמצאים באופן קבוע מספר אנשי צבא של הפיליפינים. הפעולה הזאת לא מצאה חן בעיני סין, שדורשת מן הפיליפינים לסלק את האונייה מן השטח "הריבוני" שלה.

האונייה Siera Madre עברה כמה משימות במשך שנותיה בשיט על הימים. האונייה נבנתה בארצות הברית בזמן מלחמת העולם השנייה בשם U.S.S. Harnett ושימשה להובלת טנקים בין זירות המלחמה באוקיינוס השקט. בזמן מלחמת וייטנאם היא שימשה להובלת ספינות תותחים של הצבא האמריקני בנהר המקונג וביובליו. בסוף מלחמת וייטנאם היא שירתה בשם My Tho תחת דגל וייטנאם הדרומית לפינוי אנשי צבא ואזרחים של דרום וייטנאם שרצו להתפנות מסייגון לפני שנכבשה על ידי הוויאטקונג. עכשיו היא משרתת בשם Siera Madre תחת דגל הפיליפינים כמאחז בלב ים סין הדרומי.

ב-5 באוגוסט, כאשר אונייה פיליפינית הביאה אספקה ל-Siera Madre, אוניות סיניות מנעו ממנה את הגישה והשתמשו בתותחי מים כדי להרחיק את האונייה הפיליפינית. הפיליפינים הגישו לשגריר סין "מחאה חריפה". במצב הזה יש פוטנציאל להתלקחות מלחמתית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

3 תגובות

  1. הסינים הולכים והופכים לבעיה העולמית הגדולה. מתכוונים להתנגש עם ארצות הברית

  2. הבעיה היא שגם טראמפ וגם ביידן פעלו ויפעלו (אם יהיו נשיאים) מול סין, והרבה מזה בשל שיקולים פוליטיים פנימיים בארה"ב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של שאול

היום שאחרי

שלוש האפשרויות של ישראל ליום שאחרי כיבוש הרצועה