מיליציה עם אימפריה כלכלית

מה זה "כוח ואגנר"
תמונה של אליהו עם כובע
ד"ר אליהו בורוכוב

ב-24 ביוני התפרצה שיירה של כלי רכב מסביבת העיר באחמוט שבמזרח אוקראינה והתחילה מרד כנגד ראשי הצבא והשלטון המרכזי ברוסיה. זאת הייתה קבוצה של מיליציה (או כנופייה) של חיילים שכירים שנקראת "כוח ואגנר" בראשותו של יבגני פריגוז'ין (Prigozhin). הם הודיעו שהם מתכוונים להגיע למוסקבה ולגרש את הפרזיטים המושחתים. בדרך הם ירו במספר הליקופטרים של הצבא והרגו כ-20 חיילים. הם הגיעו לעיר רוסטוב, שבה נמצאות המפקדות ונמצא המרכז הלוגיסטי של הצבא הרוסי שנלחם באוקראינה. הם לא נתקלו בהתנגדות ממשית עד שאחרי 36 שעות מספר מטוסים של חיל האוויר הרוסי הפציצו אותם.

כך נודע שמה של המיליציה הזאת בכל העולם.

בשלב הזה פריגוז'ין ניהל משא ומתן עם פוטין, וזה אפשר לו לעבור עם אנשיו לשטח בלרוס.

כוח ואגנר הוא המצאה של פוטין. פריגוז'ין היה בעל מסעדה בסנקט-פטרבורג, ופוטין היה מתארח אצלו בזמן ששהה בעיר לפני שנעשה נשיא רוסיה. הוא הטיל עליו להקים את המיליציה הזאת כדי להפעיל אותה באפריקה במקומות או באופנים שהוא לא רצה שהצבא יהיה מעורב בהם, כדי שיוכל להכחיש שהמדינה אחראית להם. פוטין העמיד לרשות פריגוז'ין תקציבים גדולים, ציוד ומספר קצינים משירות הביטחון GRU.

כוח ואגנר פועל כבר יותר מ-15 שנים ביותר מ-12 מדינות באפריקה, ביניהן מאלי, קמרון, קונגו וסודן. כמו כן הוא פועל בסוריה ובלוב. לעיתים במדינות שבהן מתנהלת מלחמת אזרחים הכוח פועל כמיליציה צבאית שכירה תמורת תשלום של אחד הצדדים. בחלק מן המקומות הם קיבלו מכרות או בארות נפט או השתלטו עליהם. כך למשל במזרח סוריה באזור דיר-א-זור הם כנראה מקבלים רבע מההכנסות של בארות הנפט באזור. בקונגו הם השתלטו על מחצבים במזרח המדינה, ומשם הם פועלים נגד שבטים שמתנגדים לשלטון המרכזי. בסודן קבוצת ואגנר תמכה, וכנראה עדיין תומכת, במוחמד חמדן דאגלו (Hamdan Daglo), שנלחם נגד עבדל פתח בוהאן (Bohan), ראש הצבא והשליט הרשמי במדינה. הם סיפקו לדאגלו נשק וטילים. הם שולטים במכרות זהב ומנהלים מפעל לזיקוק זהב.

ברפובליקה המרכז-אפריקאית (רמ"א) מתנהלת מלחמה אכזרית ביותר, אך כוח ואגנר לא רצה להיות מעורב בה בעצמו. הם הקימו מיליציה מאנשי המקום, אנשי השבט של השליט במדינה טואדרה (Touadera). הם משמידים כפרים של בני השבטים שמתנגדים לשלטונו, הורגים את כל התושבים ושורפים את הכפרים. אלה הם פשעי מלחמה מובהקים. בתמורה קיבל כוח ואגנר מכרה זהב במזרח המדינה. בתמצית, כוח ואגנר הקים באפריקה אימפריה כלכלית.

גם ברוסיה עצמה הקים פריגוז'ין אימפריה כלכלית, שכוללת חברות נדל"ן, חברת תקשורת ועסקי הסעדה הכוללים מסעדות ועסקים נרחבים של אספקת ארוחות מוכנות.

מיד אחרי "המרד" ב-24 ביוני, אחד משירותי הביטחון שמשרתים את פוטין פרץ למשרדים של קבוצות התקשורת של פריגוז'ין והחרים מחשבים ומסמכים. אחת מן הפעילויות של קבוצת התקשורת הייתה להפעיל רשת מחשבים אוטומטיים (בוטים), ששימשו בין השאר להתערבות במערכת הבחירות בארצות הברית בשנת 2016, מערכת הבחירות שבה נבחר דונלד טראמפ.

אני משער שפוטין ינסה להשתלט על כל העסקים של פריגוז'ין וכוח ואגנר. ברוסיה הוא יכול לעשות זאת בקלות. האם יוכל להשתלט גם על הפעילות באפריקה? להערכתי זאת עדיין שאלה פתוחה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. פעם חשבתי שהם מיליציה עם כוח משמעותי. עד היום שהם עלו לכיוון מוסקווה והתפוגגו תוך כמה שעות, בניגוד לכל מה שאמרו כל הפרשנים בקול רם

    1. לא צריך לזלזל ביכולות שלהם .מ יש לו כנראה קשר למה שקורה בניז'ר.

  2. רוצחים שכירים
    מקצוע שהמנהיגים מטפחים כבר בכמה מקומות בעולם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן