להבדיל בין בדיה למציאות

האם ייתן פוטין הוראה להשתמש בנשק גרעיני?
תמונה של אלי
אלי אשד

המומחים חושבים שחלק גדול מהאוכלוסייה ברוסיה מאמינה לתעמולה המטורפת שהיא שומעת ורואה בכל אמצעי התקשורת מידי יום ביומו. לדעת המומחים, גם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מאמין למה שהוא רואה בטלוויזיה שלו, וכבר אינו יודע להבדיל בין בדיה ומציאות. האם יש כיום מישהו ברוסיה שיודע להבדיל בין בדיה למציאות? נראה שחלק מיועציו של פוטין, כמובן לא כולם, מסוגלים לכך.

הרוסים מאיימים עכשיו השכם והערב שיפעילו כלי נשק גרעיניים. בתקופה הסובייטית, כאשר בהחלט היה ברור שיש בידיהם נשק כזה, הם לא איימו כך. יורשיה של ההנהגה הסובייטית של אז הם בבירור ברמה נמוכה יותר מקודמיהם. הם מאיימים כמטורפים אחוזי פאניקה. כאילו היו השליט הצפון קוריאני. האינטרס של הרוסים הוא שלא יהיה פיצוץ גרעיני ליד גבולותיהם. ואם אכן יקרה, הם יאשימו כמובן את המערב.

נשאלת השאלה הגורלית: האם פוטין ישתמש בנשק גרעיני? לדעתי, בשלב זה גם הוא עצמו אינו יודע. אבל מהניסיון של מנהיגי צפון קוריאה, למשל, ככל שירגיש שדוחקים אותו לפינה, כן הוא ואנשיו יתחילו לדבר יותר ויותר על הנשק הגרעיני שלהם. האם אכן ישתמש בו בסופו של דבר? ברגע שירגיש את עצמו לחוץ במיוחד עלול פוטין להורות לאנשיו להשתמש בנשק הגרעיני, אבל עדיין נשארת השאלה האם אנשיו ימלאו את הוראותיו. מה יקרה בפועל? את זה גם פוטין וגם אנשיו לא יודעים. הם ואנחנו נדע זאת רק ברגע האמת.

ברור ששימוש בכלי נשק גרעיני טקטי יהיה הפרה חמורה ביותר של ההסכם שחתמו עם האוקראינים כשאלו העבירו לידי הרוסים את כלי הנשק הגרעיניים שהיו ברשותם. אבל אם כן יופעל נשק גרעיני טקטי על אדמת אוקראינה, דבר שיעיד על חוסר שפיות מתעצם בצד הרוסי, נראה לי שלמערב לא תהיה ברירה. ובעקבות הפרת ההסכם יידרשו מדינות המערב להעביר לידיו של זלנסקי כלי נשק גרעיניים טקטיים, והוא יחליט אם להפעיל אותם ברוסיה כמיטב הבנתו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

 1. להערכתי, האיומים של פוטין הם לצורך איומים ולא ביצוע. זה לא ודאי. דבר אחד בטוח. בשום סיטואציה המערב לא יעביר לזלנסקי שום נשק גרעיני. ניתוח מופרך.

 2. על איזה הסכם בין רוסיה לאוקראינה בעניין הגרעין אתה מדבר? כאשר ברית המועצות התפרקה הצבא הסובייטי (שהפך אח"כ לצבא רוסי) נטל עמו את כלי הנשק שלו, כולל הנשק הגרעיני. צודק נח שמיר בקבעו בהחלטיות שהמערב לא יעביר לזלנסקי נשק גרעיני, וכל הנאמר במאמר שלעיל מופרך.

 3. מבלי שרוסיה מנצחת
  מגדיל את הסיכוי שפוטין יעלם
  ואטום אף אחד לא יגע

 4. פצצת אטום בטח לא ישליכו
  הסכנה האמיתות שהם יפעילו נשק גרעיני טקטי

 5. לצבא פוטין יש נשק גרעיני אבל אין לא מספיק תחמושת לטנקים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן