טראמפ – הסיכוי היחיד של ביידן

תובנות משיחה עם ידיד מניו יורק
תמונה של ביידן
צילום: Gage Skidmore commons.wikimedia.org

בימים כתיקונם אני נפגש עם חבריי הניו יורקרים בעירם. כולם וטרנים, אנשי תקשורת בעברם או חברי קונגרס בדימוס, נוטים למפלגה הדמוקרטית ורובם יהודים. אני מפיק הרבה מהמפגשים איתם, כי דרכם אני רואה את התמונה הכללית ולא את דעותיהם הברורות למדי.

בשבוע שעבר פגשתי אחד מהם שהגיע לעירנו והתעניין מאוד בתופעות הפוליטיות שפוקדות אותנו. הוא צרכן תקשורת וגם כאן יש לו מערכת היכרויות רחבה למדי. "הפוליטיקה שלכם ושלנו דומות מאוד" אמר, "השנאה בארצות הברית בין המחנות – קוטבית. לא תיתכן הידברות כמו שהייתה בין הנשיא קלינטון לניוט גינגריץ, מנהיג הרוב בבית הנבחרים". הוא המשיך וטען שהדמוקרטים עסוקים בציפייה לפרשיות טראמפ והרפובליקנים רוצים לעלות לכותרות את בן הנשיא האנטר ביידן ועסקיו המפוקפקים עם אוקראינה לפני שנים.

הוא לא חסך ביקורת על דימויו של ביידן בארצות הברית וטען כי האינפלציה, יוקר המחיה ותחושת חוסר הביטחון האישי יהיו בעוכריו. לדעתו המפלגה הדמוקרטית, שנראתה כמפלגת שלטון לשנים, איבדה את התמיכה הכמעט מוחלטת של ההיספנים בשל נטיות שמרניות, שאינן מתאימות לליברליות הבולטת של המפלגה הדמוקרטית.

דבריו מעידים על מבוכה גדולה במחנה הדמוקרטי. אין לביידן מחליף טבעי ואין מועמדים מהזירה הפוליטית שנראים מבטיחים. ביידן גם חייב להחזיר את מפלגתו למרכז ולמנוע ניצחון של מגמה פרוגרסיבית מדי, שאיננה תואמת את עמדת הציבור הרחב שתומך במפלגה הדמוקרטית.

בתוך חברי המפלגה הרפובליקנית יש לטראמפ יתרון על כל מועמד אחר, כולל רון דה-סנטיס, מושל פלורידה. לפי הערכתו, ראשי הרפובליקנים לא ירצו בטראמפ כמועמד אבל הוא יכול לזכות בפריימריס ולהפוך למועמדה לנשיאות. "זה הסיכוי היחיד של ביידן" אמר, "טראמפ לא יכול לנצח בחירות בארצות הברית". מה עוד שפרשות הניסיון לשנות את תוצאות הבחירות בג'ורג'יה ומאורעות ה-6 בינואר יעלו לדיון משפטי, והן רציניות הרבה יותר מפרשת תשלום דמי השתיקה שעליה הובא למשפט בניו יורק.

הוא הפתיע אותי באומרו ש"דה סנטיס לוקח בהליכה כל מועמד דמוקרטי". הרפובליקנים יודעים זאת, אבל טראמפ הנרקיסיסט הקיצוני ותאב השלטון ינסה לחזור לתפקידו בכל דרך.

התיעוב לטראמפ משותף לכל דמוקרט-ליברלי. אמנם הוא עשה כמה מעשים לכיוון מדינת ישראל, אבל טעה בעניין ביטול ההסכם עם איראן, שאפשר לאיראנים להתקדם לעבר הפצצה הגרעינית. הוא ידיד של רוח פורום קוהלת. פחות דמוקרטיה, יותר הפרטה, אוריינטציה ל"דמוקרטיות" כמו של פולין והונגריה.

תמיד כפרתי בתמיכה במן דהוא רק משום שהוא "אוהד ישראל". היום אינני יודע לומר באיזו ישראל תומך טראמפ. טוב לנו, לדעתי הסובייקטיבית מאוד, שבבית הלבן יושב מישהו שמשקיף על ערכיה הדמוקרטיים של מדינת ישראל ואיננו ניטרלי בשאלה כה קיומית וכה ערכית, ואף מבין את מחויבותה הממושכת של מדינתו לביטחון ישראל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

24 תגובות

 1. אם במדינה המובילה בעולם האופציות גרועות ויש בלאגן, לא מפתיע שגם בישראל הקטנה זה כך.

 2. ביידן רחוק מלהיות מנהיג עולמי אידאלי.בעיקר בשל מגבלות גיל. אולם אין כלל להשוות אות לטרמפ, שהוא לא ישר, חסר ערכים, וחסר גבולות.

 3. הסיכוי הגדול של ביידן מול טראמפ הוא כיוון שמולו, גילו המתקדם של ביידן לא יהווה שיקול מכריע אצל הבוחר, בגלל הקירבה בגיל שלהם. מול כל מועמד אחר ביידן נראה כמו סבא צולע.

 4. אני חולק על ידידו של ברעם.ביישן הוא ברווז צןלע וטרמפ יביס אותו אם ירוץ ב2024

  1. לדן יתכן ותחזיתך צודקת אבל על מנת לשחזר את דברי חברי לפחות תדע על מה הוא מבסס אותם.הוא טוען שיש מעט מאד מדינות שהתוצאות בהן לא ברורות.מדינות מתנדנדות הן מישיגן,ויסקונסן ופנסילבניה.לפי סקרים שנערכו מעמדו שם בקרב נשים לבנות מפוקפק מה שלא נכון לגבי כל מועמד אחר.היות ויחסי הכוחות שם הם די שווים הוא מעריך שעל זה יפול טראמפ.הבאתי התחזית כלשונה אין לי מידע לחרוץ לכאן או לכאן

 5. כלל לא בטוח שביידן יבחר, ללא קשר מי יהיה מולו מטעם הרפובליקאים
  הכל תלוי מה יקרה עד אז באוקראינה, מול סין בנושא טייוואן, באינפלציה בארה"ב, וכן הלאה. כל אלה יכולים להפיל איתו או להעניק לו ניצחון גדול. הכל תלוי ,תוצאות.

  1. שניכם צודקים. ביידן יסיים תקופת נשיאותו עם הרבה כישלונות. אם יתמודד מטעם הדמוקרטים, כל רפובליקאי שיתמודד מולו יביס אותו. אם זה יהיה טראמפ, זה יהיה לטובת מדינת ישראל. ובגדול.

   1. לאחזה מדינת ישראל יהיה טוב שטראמפ ייבחר? לא למדינת ישראל שלי

 6. מצאתי עניין רב במאמרו של עוזי ברעם בעיקר בשל הסאבטקסט הנוגע ישירות לישראל. המצב אליו נקלע ביידן אינו ניתן לחיזוי והוא תוצאה של אירועים גלובאליים ובעיקר הפלישה הרוסית לאוקראינה והתוצאות הקשות שיצרה הן ברמה האזורית וזו הבינלאומית. נוצרו גלים המנבאים סערה. ביידן, בין אם בכוונת מכוון, ובין אם בקוצר ראייה, גרם למצב חדש במזרח התיכון שבא לידי ביטוי בלידה של גוש חדש הכולל את איראן, סעודיה וסין, המאיים בראש ובראשונה על ישראל, אך גם על מעמדה של ארה"ב כמעצמה. נכון שגישתו הבסיסית של ביידן לישראל היא חיובית אך קשה לדעת כיצד יינהג בעת שתיבחן הלכה למעשה. כאן, נכנסת לתמונה האיוולת של נתניהו שהרים להנחתה הפניית עורף גסה לידידה מספר אחת שלנו בהתגרות חצופה לנשיא האמריקני בדרישה להפסיק להתערב בענייניה הפנימיים של ישראל.

  1. מאיפה לקחת שנתניהו התגרה בנשיא האמריקאי בדרישה שיפסיק להתערב בענייניה הפנימיים של ישראל?
   כנראה שבשל שנאה לנתניהו כל מיני מתנגדים מדביקים לו כל דבר שהיה או לא היה.

   1. שנאה לנתניהו=שנאה לטראמפ
    תמיכה בנתניהו=תמיכה בטראמפ
    זה כל המשחק ואין אחר

   2. "ישראל היא מדינה עצמאית שמקבלת את החלטותיה על פי רצון אזרחיה ולא על סמך לחצים חיצוניים, כולל מחברינו הטובים ביותר” טען ראש הממשלה בתגובתו לביידן." כך הגיב נתניהו לביקורת שמתח ביידן

    1. אם ישראל היא מדינה עצמאית שלא שואלת פי ידידותיה וגורמי דירוג האשראי.אז מדוע היא מותירה את היועצת המשפטית על כנה? ומדוע היא לא מעזת לחוקק את חוקי ה"רפורמה" של לוין האטום?.עצמאות היא מילה יפה וצודקת על מנת להשתמש בה במגרש הפוליטי יש שיקולים נוספים.

 7. מהמאמר עולות נקודות דמיון מדאיגות בפוליטיקה של ישראל וארה"ב שאינן מבשרות טובות לשתי המדינות בהעדר מנהיגות ראויה בשתיהן. נצפה ונייחל להפתעות. המסקנה: דרוש באופן דחוף מנהיג מחונן ופורץ דרך גם שם וגם פה

 8. איך יתכן שביותר ויותר מדינות מפותחות ומתקדמות אנשים עם יכולות ופוטנציאל נמנעים מלהכנס לפוליטיקה ורק תגרנים, פופוליסטים, גזענים, בעלי דעות חשוכות, לוקחים את הגה ההובלה.
  זה הרי העתיד של כולנו.
  ממה מפחדים האנשים הראויים?

 9. יתכן שמשהו בשיטה הדמוקרטית צריך להתעדכן
  הבעיות של מועמדים לא ראויים שזוכים בבחירות, הרוח הנושבת לדיכוי הדמוקרטיה מתרחשת בכל העולם

 10. אין יתכן שבדיחה עצובה כמו טראמפ צובר סיכויים להתמנות פעם נוספת למנהיג העולם המערבי?

 11. ככל שטראמפ יותר משתלח וככל שמתקדמות החקירות נגדו, הוא מאבד כל סיכוי. ובמקרה שכזה באמת טוב שהוא יהיה נציג המפלגה הרפובליקאית

 12. פשוט לא יאומן איך בשנת 2023 כמחצית מתושבי ארה"ב מאמינים לכל מילה של טרטמפ גם אם היא סותרת את העובדות. עבורת האמת היא מה שטראמפ אומר. וזאת המדינה שפעם נהגנו להתייחס אליה כעמוד התווך של הדמוקרטיה בעולם

 13. התגובות ובעיקר התגובות לתגובות שמר עוזי טורח לכתוב עושות את המאמרים ליותר עמוקים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן