חשבונות פתוחים

היחסים בין פולין וגרמניה
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

היחסים בין פולין וגרמניה מתוחים. מקור המתיחות הוא רטוריקה אנטי-גרמנית של בכירי מפלגת "חוק וצדק", שהיא מפלגת השלטון הפופוליסטית בפולין. סגן שר החוץ של פולין פרסם דברי ביקורת חריפים נגד גרמניה. הוא השתתף בהכנת מסמך שטוען שבזמן מלחמת העולם השנייה גרמה גרמניה לפולין נזקים בשווי של 1.3 טריליון יורו. אין ספק שהנאצים גרמו נזקים עצומים בפולין, אבל מאז חלפו כבר יותר מ-77 שנים. אחרי המלחמה הועברו שטחים גדולים ממזרח גרמניה לפולין ובמשך השנים נחתמו הסכמים בין ממשלות פולניות וגרמניות, שבעקבותיהם ממשלת גרמניה הנוכחית סבורה כי "החשבון נסגר".

המצב במציאות הנוכחית היה נותן יסוד לחשוב שהיחסים תקינים. בין שתי המדינות יש מסחר בשווי של 150 מיליארד יורו בשנה. יתרה מכך, בעקבות פלישת רוסיה לאוקראינה אפשר היה לחשוב כי בפולין יחשבו באופן אחר על יחסיהם לגרמניה.

לפולין יש גבול משותף ארוך עם אוקראינה, ומרבית הסיוע שמגיע לאוקראינה עובר דרך פולין. חלק ניכר מן הסיוע מגיע מגרמניה. זה לא מנע מראש ממשלת פולין ירוסלב קצ'ינסקי להזכיר לממשלת גרמניה את השגיאה של ממשלת אנגלה מרקל, שהשתדלה לקיים יחסי ידידות עם רוסיה ועם הנשיא ולדימיר פוטין, ואת ההסתמכות על יבוא גז טבעי מרוסיה. הוא גם חזר על ההאשמה, המופרכת כנראה, שגרמניה הייתה שותפה למזימה של רוסיה להתקיף את אוקראינה. כאשר בנובמבר האחרון נפל בפולין טיל ממקור אוקראיני, גרמניה הציעה לפולין סוללה של טילי פטריוט נגד טילים. בהתחלה סירב קאצ'ינסקי להצעה, אבל בהמשך הסכים והסוללה הוצבה בפולין.

על רקע היחסים בין פולין וגרמניה קיים הנתק בין פולין ונציבות האיחוד האירופי, שמונעת מפולין סיוע בסך 36 מיליארד יורו. הבעיות בין האיחוד האירופי ופולין נסובות סביב עצמאות מערכת המשפט בפולין. ממשלת פולין פגעה באי-תלות של בתי המשפט, מינתה שופטים חדשים לבית המשפט העליון ופיטרה את השופטים הוותיקים. על העניין הזה כתבתי כאן ב-14.12.2021 בכותרת: "האיחוד האירופי לפני פיצוץ".

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. פולניה והונגריה חייבות לחזור להיות מדינות דמוקרטיות, אחרת אין להן מקום באיחוד האירופאי.

  2. שני החמים האלה לא עשו חסד עם עמנו. הגרמנים משתדלים לפחות כעת לכפר במשהו.

  3. למרות ההבדל במשטרים יש הרבה משותף בין שתי הארצות האלה. שתיהם חוששות ובצדק מרוסיה וישמחו אם פוטין יעלם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עמירם

הֶסְתֵּר פָּנִים              

בְּיוֹם הָעַצְמָאוּת בַּשָּׁנָה הַקָּשָׁה  מַשֶּׁהוּ עָצוּר, נוּגֶה בַּהַרְגָּשָׁה. אָנוּ נְתוּנִים בִּתְחוּשַׁת הַתָּשָׁה, נָעִים בֵּין הַרְעָשָׁה לְהַחְרָשָׁה. וּמָה שֶׁכּוֹאֵב שֶׁבָּאֵלּוּ הַזְּמַנִּים בִּיבִּי וְשָׂרָה בְּ"הֶסְתֵּר פָּנִים". הַזּוּג

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן