איך להסביר לחיילים הרוסים שעליהם למות באוקראינה?

התעמולה הרוסית מתקשה להסביר את המלחמה הכושלת
תמונה של פוטין
ולדימיר פוטין צילום: Russian Presidential Press and Information Office, creative commons

שנה לאחר תחילת המבצע הצבאי באוקראינה נראה כי תהליך הפירוק של האימפריה הרוסית כישות פוליטית בעלת השפעה גלובלית ואחידות שלטונית הגיע לשלב מתקדם מאוד. לראשונה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בעצמו התייחס לתרחיש האימים של עצמו, שלפיו רוסיה מתפרקת כמדינה ובמקומה יקומו, לדבריו, רפובליקת סיביר, רפובליקת מוסקוביה לצד רפובליקה עצמאית של עמים בהרי אורל. התמיכה הצבאית של הקואליציה הבין-לאומית, המונה למעלה מ-54 מדינות וכן ארגונים כמו נאט״ו והאיחוד האירופי, פוגעת בתכניתו של פוטין להקים ולבסס אימפריה רוסיה גרסה 2.0. ואמנם, מגמת היחלשותה של רוסיה החלה להסתמן במהלך שנת הלחימה, כאשר תבוסות צבאיות הביאו לאובדן שליטתה בערים כמו חרסון ובמחוזות מרכזיים כמו חרקוב, שעליהם השתלטה בראשית הלחימה.

אף שרוסיה ממשיכה להחזיק בכ-18% משטחה של אוקראינה, התבוסות הצבאיות החוזרות ונשנות יצרו פער בין החזון של הפרופגנדה הרוסית, שלפיה פוטין תמיד מנצח, לבין המציאות המרה ובה החיילים הרוסים ממשיכים להיהרג בקצב חסר תקדים בתעלות הקפואות של אוקראינה. פוטין יצר בעצמו מלכוד: התעמולה שטיפח ומימן כל השנים האלה הפכה לדרקון רעב שדורש ניצחונות. בתמימות הוא חשב שהתעמולה תעניק לו לגיטימציה על ידי העצמת האיום שהובע מהאויב בדמות של נאט״ו ואוקראינה. התעמולה הרוסית אכן עשתה זאת מצוין. יחד עם זאת, יש צד נוסף למטבע המסוכן הזה: התעמולה רוצה מנהיג חזק ומצליח, מכיוון שקל יותר לטפח דמות של גיבור מאשר דמות של מפסידן.

כעת התעמולה מתחילה לחפש את האשמים בהפסדים במלחמה מכיוון שהיא, כמו אותו הדרקון, מריחה דם. במילים פשוטות, נשיא רוסיה יצר דרקון פרופגנדיסטי בממדי ענק שמסוגל כעת לבלוע את פוטין עצמו. התעמולה הרוסית כעת אינה יודעת כיצד להסביר לציבור הרוסי את אי-מימושו של החזון הרוסי להשתלט על אוקראינה תוך שלושה ימים ואינה מצליחה להחליף אותו בהבטחה להתממשותו בעתיד, תוך הדגשת הסיכונים הטמונים בהתפרקותה של רוסיה עצמה. כלומר, פוטין רצה להשתלט על אוקראינה, אך הוביל לתהליכים אשר חותרים תחת ריבונותה של רוסיה עצמה. לשם כך מקפידים דוברי התעמולה הרוסית להציג את ההפסדים הצבאיים של רוסיה בתור נסיגה טקטית וזמנית, ושופריה ממשיכים לקרוא לציבור הרוסי להצטרף למאבק ההיסטורי, המלחמה הקדושה, שבה רוסיה נאבקת מול כל גוש נאט״וֹ. אך התעמולה מתקשה לתאר את התמונה הזאת, מכיוון שלצד האבדות הרבות ברוסיה ובאוקראינה, אף חייל של נאט״ו לא נהרג במלחמה הזאת. לפוטין ולתעמולה הרוסית קשה להצדיק מלחמה שבה רוסיה לבדה עומדת מול כל גוש נאט״ו כשאף חייל של הברית הזאת לא נהרג. 

הקושי להסביר לעם הרוסי מדוע הוא צריך לשלוח את בניו למוות בטוח במלחמה באוקראינה מתחדד לאור הפרסומים על השחיתות האין-סופית בקרב האליטה השלטונית ברוסיה ושל פוטין עצמו. גוף עיתונאי ששמו ״פרויקט״ (Proekt), אשר עוסק בפרשיות שחיתות והלבנת הון, פרסם בימים האחרונים נתונים על חברה אלמונית בקפריסין אשר אחראית להלבנת הון של חבריו הקרובים של פטין ושל משפחתו. לדברי חוקרי ה״פרויקט״, החברה הקפריסאית ״ארמירה קונסולטנטס״ (Ermira Consultants), אשר רשומה על שמו של עורך הדין מסנט-פטרסבורג ולדיסלב קופילוב, בעצם שייכת לפוטין. למעשה, הארמון המפואר והסודי שפוטין בנה לעצמו בגילנגי׳ק שבקרים, בעלות של קרוב למיליארד וחצי דולר – גם הוא מומן על ידי החברה הקפריסאית של קופילוב, אשר הוקמה לצורך הלבנת הון. לחברה הקפריסאית נכסים רבים ברוסיה ומחוצה לה: דירות יוקרה, פנטהאוזים וגם וילות עצומות. לפי דיווחי ״פרויקט״, העברות הון לאלינה קבייבה, המאהבת הסודית של ולדימיר פוטין, נעשו גם הן באמצעות ״ארמירה קונסולטנטס״. נוסף לכך, חוקרי ה״פרויקט״ טוענים שפוטין הרוויח הון עתק ממכירות של וודקה "פוטינקה" (Putinka) – המותג המקומי שהשתייך לכאורה לחברת ״ווינקסים״ (Winexim), אך בפועל שייך גם הוא לפוטין עצמו. לתעמולה הרוסית, שעובדת 24/7 על מנת לצייר את האיום המדומה של נאט״ו, אסור בתכלית האיסור להעלות לסדר היום נושאים הקשורים לשחיתות שלטונית, שהרי סדר היום מפוקח ישירות על ידי הקרמלין.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. המאמר הכי פסימי מזווית הראייה של פוטין שבו נתקלתי

 2. מדוע צריכים להסביר לחיילים רוסים מדוע הם צריכים למות באוקראינה? את מי הם מעניינים?
  המלחמה עוד לא הסתיימה. מי שבינתיים מרוויח ממנה הן תעשיות הנשק בעיקר בארה"ב שמקבלות הזרמת מיליארדים מהאוצר הפדרלי האמריקאי.
  כפי שכתבת הרוסים כבר כבשו כ- 18% משטח אוקראינה, דהיינו כ- 110.000 קמ"ר, בערך פי 5 משטח מדינת ישראל.
  במשך השנה הזו החל להתארגן ציר מדיני-ביטחוני בין רוסיה סין ואיראן. עכשיו הצטרפה לציר זה סעודיה.
  זו התוצאה של הרפיסות האמריקאית שנמנעה מתגובה לתקיפת מתקני הנפט של סעודיה.
  רוסיה אמנם סובלת מנחיתות של הצבא הרוסי. אולם הם החלו לתקן את החולשה הזו. יש בידם אמצעים צבאיים שעוד לא הופעלו.
  המפסידים הגדולים והמסכנים במלחמה זו הם האוקראינים. ארצם נהרסה.
  מפסידים נוספים הם האמריקאים שכבר נמצאים תחת ביקורת עצמית בשל עשרות המיליארדים שהם "מבזבזים" באוקראינה.
  ד"ר יבגני. בבקשה להרחיב פרספקטיבה. רוסיה עוד לא מתפרקת.

 3. מנהיגים חכמים צריכים למצוא נוסחה שכל הצדדים יהיו מרוצים, אולי לא מאושרים, אבל מרוצים כי לא יצאו פראיירים. כן זה נכון גם במישור הבינלאומי

 4. אתמול ראיתי בטלוויזיה דיווח על הפגנה ברוסיה של נשים , בנות זוג, אמהות ….
  כולן מחו באומץ נגד הגיוס של הגברים שלהם
  היה מרגש לראות את הנשים האמיצות

 5. מעניין איך תשפיע ההחלטה של בית המשפט ה,ינלאומי נגד פוטין
  האם תהיא להפסקת הלחימה או להקצנה

  1. אל דאגה. בית המשפט הבי"ל לא יפעל נגד פוטין. גם אין לו סמכות להפסקת או הקצנת הלחימה.

  2. אני חושבת שהדבר רק יהפוך את פוטין ליותר אכזרי ויותר עקשן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן