שובר השוויון באוקראינה בפתח, אבל מי יזכה בו?

הכישלון רוסי ברור, אך תכניות להמשך כבר מתרקמות
תמונה של דודי
דודי ירון

בימים הקרובים תמלא שנה לפלישה הרוסית לאוקראינה, פלישה שעל פי התכניות המבצעיות הרוסיות הייתה אמורה להסתיים בניצחון ובהחלפת השלטון בקייב בתוך כעשרה ימים בלבד. אך ככל שהתארכה הלחימה, ההלם במוסקבה רק גבר והעמיק, משום שכל ההערכות הרוסיות בטרם הפלישה התנפצו אל מול פני המציאות.

להפתעת הרוסים, נאט"ו – המסוכסכת והמפולגת בראייה הרוסית – התייצבה שכם אחד לצד אוקראינה והעניקה ועדיין מעניקה לה גב כלכלי ובעיקר צבאי בהיקפים בלתי נתפסים. שווי הסיוע הצבאי שקיבלה אוקראינה מארצות הברית לבדה ובשנת לחימה אחת כבר עבר את ה-20 מיליארד דולר, לשון אחר, סכום המשתווה לשבע שנות סיוע ביטחוני שארה"ב מעניקה לישראל!

רבות כבר נכתב על רוח הלחימה, על הנחישות ועל ההקרבה של אוקראינה, שהפתיעו רבים, ומצד שני על קולקציית הכישלונות הרוסיים כמעט בכל תחום ועניין, מדרג השדה הלוחם ועד המטה הכללי במוסקבה. כשל עקבי, רציף וממושך הן בדרגי הפיקוד השונים והן בכל האמור בציוד הלחימה ובלוגיסטיקה, כגון קווי אספקה, מלאי חימוש, דלק, חלפים ואף מזון.

אז מאחר שרבים כבר עסקו בכשלים הרוסיים וניתחו אותם, ובהם גם אנוכי, אציין הפעם רק כמה דוגמאות המעידות על עומק השבר הרוסי, דוגמאות שאיש לא היה מעז להעלות על דעתו, לא ברוסיה ולא במדינות נאט"ו, שאכן יתקיימו בפועל.

 • לאחר שכלי טיס אוקראיניים בלתי מאוישים תקפו שדות תעופה בעומקה של רוסיה,  ומחשש שאלו יופיעו גם בשמי מוסקבה, הציבו הרוסים מערכות טילי ותותחי נ"מ בלב מוסקבה ממש, על גג בניין משרד ביטחון ומבנים אסטרטגיים נוספים, חלקם קרובים ממש לחומות הקרמלין.
 • בתוך שנת לחימה אחת ולאור התוצאות העלובות בשטח הודח בפעם הרביעית מפקד הלחימה הרוסי באוקראינה. האחרון שבהם, "הקצב מסוריה" הידוע לשמצה, הוחלף על ידי ואלרי גרסימוב, לא אחר מאשר הרמטכ"ל הרוסי.
 • רוסיה, מעצמת-העל מטילת האימה לשעבר, מצאה עצמה בתוך שנה עם קווי ייצור תחמושת שאינם מצליחים למלא את החוסרים, וכך צומצם קצב האש מהצד הרוסי. כמו כן יש עדויות על שימוש בפגזים בני כ-40 שנה, פגי תוקף מן הסתם. בתחום האמל"ח האימפריה האדומה בדימוס נזקקת לחסדי האיראנים והצפון קוריאנים.

השוויון הנוכחי בשטח הוא הישג אדיר לעם האוקראיני, אך לרוסיה זהו כישלון קולוסאלי שבקרמלין לא יכולים ולא רוצים להאריך ימים עימו. לאחרונה התרבו הידיעות על כך שרוסיה מתארגנת לקראת מבצע צבאי עצום שיכלול עד כחצי מיליון חיילים, מסה שבכוחה לנתץ את התיקו המביש ולהכניע סוף סוף את העם האוקראיני.

כל בר-דעת מניח שמתקפה רוסית שכזו סביר שתתוכנן להתבצע באביב, וזאת בשל תנאי מזג האוויר והחורף האוקראיני הקשה. למרות זאת מקורות רבים סבורים שההתקפה תבוצע דווקא לקראת יום השנה לפלישה הרוסית – 24 בפברואר, וזאת גם כדי למנוע מהאוקראינים לציין את היום הזה, שמן הסתם יהפוך ליום חג. שר ההגנה הרוסי סרגיי לברוב, זה המרבה בבורותו "לגייס" לצידו את השואה במלחמה עם אוקראינה, רמז אף הוא על המבצע הקרב כשאמר שהרוסים לא יאפשרו לאוקראינים לחגוג את יום השנה למלחמה.

בין שהאופנסיבה הרוסית הגדולה אכן תתבצע לקראת סוף חודש זה או שתתבצע בכל זאת באביב, העדר הכרעה אינה אופציה מבחינת הקרמלין, שכן המשך התיקו גם לאחר האופנסיבה הקרובה יתקבל ככישלון נוסף וחמור, וסביר להניח שיביא עימו טלטלה כה עזה, עד שגם הקרמלין עשוי לשנות את פניו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

22 תגובות

 1. קראתי פעמיים את מאמרך והבנתי שאתה סבור שרוסיה תכה בסופו של דבר את אוקראינה

  1. לזיו,
   ממש לא, היכן מצאת סימוכין לעמדה שאתה מייחס לי?

 2. אכן כך. מערכת הביטחון הרוסית נתגלתה במלוא קלונה. למרות העושר הטבעי של רוסיה ייקח להם עוד זמן רב לתקן את "קללת הקומוניזם".
  אבל, למרות האומץ המרשים שמפגינים האוקראינים, אוקראינה היא המפסידה הגדולה. חלק נכבד מתשתיתה הכלכלית נהרסה. עשרות אלפים מאזרחיה נהרגו. רבים עוד יותר נפצעו והפכו לנכים. ייקח להם זמן רב להשתקם. אוקראינה לא תצורף לנאט"ו ולא לקהילייה האירופית. בערך רבע משטחה, כולל קרים, נכבש וסופח לרוסיה. בסופו של דבר הרוסים יארגנו אופנסיבה כמו המענה למבצע ברברוסה ויכניעו את אוקראינה. המרוויחים היחידים ממלחמה זו הם הטייקונים האמריקאים, בעלי התעשיות הביטחוניות, שקיבלו הזרקת דולרים עצומה מהממשל הפדרלי האמריקאי. זה כנראה הרציונל העיקרי מהסיוע המאסיבי האמריקאי לאוקראינים.

  1. תודה על ההפניה ללחימה נגד מבצע ברברוסה. בדיוק לתסריט מסוג זה התכוון מחבר התגובון. להשקעות בשיקום אוקראינה יידרשו עשרות מיליארדים.
   זה לא ייעשה בלי הסכמת הרוסים. גם ההסתברות שתכנית מרשל תחזור על עצמה באוקראינה אינה גבוהה. יותר מזה, כבר כיום נמתחת ביקורת רבה בארה"ב על "בזבוז הכסף" למען אוקראינה. ימים יגידו.

 3. אני מאוד מקווה שהאוקראינים יצאו כמי שניצחו. מגיע גם אור לעולם

  1. תיקו פרושו אסון לרוסיה, כלומר למרות גיוס הכוחות הגדול וההכנות המרובות יובן בעולם כולו שפשוט במצבם הנוכחי אינם מסוגלים להכריע את אוקראינה

 4. הכל הכל הכל תלוי כמה ומה יהיו ארצות המערב מוכנות לתת לאוקראינה

  1. בינתיים הארנק האמריקאי פתוח ונדיב. הרוסים יתקפו בימים הקרובים (לפני יום השנה), גם כדי לתקוף לפני שיגיע לשטח חימוש כבד שאושר להספקה (טנקים ורקטות ארוכות טווח)

  1. למי ניתנה הנבואה שנינו יודעים. אגב בהחלט יתכן מצב שתיקו ממושך ללא הכרעה (גם לאחר המתקפה הגדולה הקרובה ובתנאי שלא יעשב שימוש בנשק הכרעה בקטריולוגי ו/או גרעיני), עשוי להביא גם הוא לפתיחת מו"מ ובהמשך להסכם

   1. אין כאן עניין של נבואה. גם לא תיקו. האוקראינים הם המפסידים הגדולים. המנצחים הם תעשייני הנשק האמריקאים. מנצחי משנה – הרוסים. כבשו כרבע משטח אוקראינה, סופגים את התקפות האוקראינים, מנעו הצטרפות אוקראינה לנאט"ו. הכניסו מורא לחלק מהמדינות שהיו שייכות לאימפריה הסובייטית וכיום התקרבו למערב (למשל – ליטא, לטביה, אסטוניה) וכל זאת למרות שצבא היבשה הרוסי הפגין חולשה אינהרנטית ותעשיית הנשק הרוסית כשלה מלספק תחמושת וכלי נשק מתקדמים (למשל – כטב"מים למיניהם). המילה "שובר שיוויון" שבכותרת המאמר מטעה במידה מסוימת את הקוראים. אין, לא היה ולא יהיה שוויון בין הרוסים לאוקראינים.

    1. המתקפה הרוסית הענקית הקרבה, אמורה בפרוש להיות שובר שיוויון. החשש שלי שאם זו לא תניב את התוצאה המקווה בקרמלין, יגברו מאוד הסיכויים לעשות שימוש בנשק לא קונבנציונאלי

    2. לפני שאתה מתאר את כיבוש רבע מאוקראינה כדאי שתעכיין במפת המצב הנוכחית ותגלה, שמרבית שטחה של אוקראינה בשליטתה הסוברנית ורוסיה מחזיקה בשטח קטן , שלמרבה הצער כולל את חצי האי קרים.

 5. זה לא מצב שלצד אחד יהיה הכל ולשני לא יהיה כלום
  אני מעריכה שלאוקראינה יהיה 75 אחוז ניצחון ולרוסיה עשרים וחמישה
  זה גם מעולה מבחינת אוקראינה.

 6. האם יתכן ששני הצדדים פשוט נתקעו
  או שזה השקט לפני הסערה?

  1. אורית את צודקת, בפועל הם אכן נתקעו מבלי יכולת של צד זה או אחר להגיע להכרעה. זה כאמור נכון לעכשיו אך הרוסים לא יכולים להשלים עם השפלה שכזו מבחינם ולכן זה השקט שלפני הסערה שאם זו (כלומר המתקפה הרוסית הגדולה) לא תביא לשינוי, יגבר מאוד הסיכוי לשימוש בנשק כימי או אף גרעיני טקטי

  1. אכן כך זה מתחיל להסתמן (בתנאי שפוטין ביאושו לא יפנה לנשק הכרעה לא קונבנציונאלי) גם הצבא האוקראיני שינה פניו. ברשותו כבר טנקים מערביים, וסוללות טילי פטריוט, שהפילו השבוע 2 מטוסי קרב ו 2 מסוקים שטסו בשטח רוסיה באזור בריאנסק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן