מועדון הנערים של דאבוס

הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס בצל עולם מפולג
תמונה של אפרים כהנא
ד"ר אפרים כהנא

הפורום הכלכלי העולמי (World Economic Forum) הוא ארגון ללא כוונת רווח והוקם על ידי מרטין קלאוס בשנת 1971. הפורום מפורסם בזכות הכנסים השנתיים שהוא מקיים מדי שנה בדאבוס שבשוויץ. מגיעים אליו בכירי הפוליטיקאים, הכלכלנים ואנשי העסקים כדי לדון בנושאים הבוערים של הכלכלה, הסביבה והרפואה העולמית. מכנים את הפורום בשם "מועדון הנערים של דאבוס" (Davos Boys' Club) בגלל השיעור הנמוך של הנשים המשתתפות בו . מסורתית כ-15 אחוזים מהמשתתפים הן נשים.

השנה התקיים הכנס באלפים השוויצריים החל מ-16/1 ועד ה-20/1, תחת הכותרת Davos 2023: Cooperation in a Fragmented World. אין צורך להתעמק יותר מדי במשמעות הכותרת. היא אומרת את הכול על מצב העולם השנה. הפורום נפתח בצל עולם מפולג ומפוצל, ועשירי העולם דנו כיצד "לתקן" את העולם המפולג והמפוצל שהם יצרו במו ידיהם. אירוני שעשירי העולם הם אלה המתכנסים כדי לדון בסוגיות הבוערות ביותר בימינו ובחיפוש פתרונות, ולא רק נציגי מדינות.

בכנס השתתפו 2,700 איש. מתוכם 52 ראשי מדינות, 600 מנכ"לים של התאגידים הגדולים, 160 צעירים הדוגלים בגלובליזציה ו-125 אנשי אקדמיה מובילים. מהבולטים שבמשתתפים: מנהל ה-FBI כריס ריי, מנכ"לי אמזון, בלקרוק ופייזר ובכירי קרן גייטס וקרן סורוס. השתתפו גם ג'ון קרי, נציגו של ביידן לנושא האקלים, אווריל היינס מהמודיעין האמריקני, שר העבודה של ארה"ב מרטין וולש, שרת המסחר של ארה"ב קטרין טאי ושרת האוצר הקנדית קריסטיה פרילנד, שאשתקד הייתה מעורבת בתקרית של צריכת סמים.

הנושאים הגלובליים החשובים שדנו בהם השנה בדאבוס היו משבר האנרגיה, האקלים והמזון וכמובן גם נושא האינפלציה העולמית והצמיחה הכלכלית הנמוכה. גם נושאי ביטחון לאומי היו בראש סדר היום של דאבוס, והדיונים התמקדו בחיפוש פתרונות למלחמה באוקראינה, משבר שהמדינות העשירות יצרו בעצמן.

אכן, אחד הנואמים הבולטים השנה היה וולדימיר זלנסקי, שנשא את דבריו במושב שבו השתתפו גם המזכ"ל של נאט"ו יין סטונברג ופאריד זכריה מה-CNN. המושב נקרא Restoring Security and Peace – "השבת הביטחון והשלום". במונחי ג'ורג' אורוול זהו "שיחדש", סילוף המציאות. למעשה במושב הם דנו כיצד להתגבר על רוסיה ולפרק אותה לאחר שהיא תהרוס את אוקראינה, וכפי שהדוברים מכנים זאת במושב, To Balkanize Russia.

אולם השנה לא הגיע אף משתתף רוסי לדאבוס.

לא כל אחד יכול להרשות לעצמו להשתתף בכנס דאבוס. מחיר ההשתתפות הוא 19 אלף דולר לאדם. וגם זה לא מספיק, כי רק משתתפים שהארגון שלהם חבר בפורום הכלכלי הזה יכולים להשתתף בכנס. מחיר החברות בפורום נע בין 60 אלף ל-600 אלף דולר לשנה. הערכה מינימלית היא שהכנסות הפורום יסתכמו ב-213,000,000 דולר. מהכנסות אלו יממנו את הצבא השוויצרי המצויד בסכינים שוויצריים כדי להגן על המשתתפים מפני תרחישים שהמאמינים בקונספירציות חוששים מהם.

נכון לפרסום שורות אלו הכנס עדיין לא הסתיים, אך שמועה מפי הסוס היא שלא יימצא פתרון גלובלי משותף ומוסכם על כולם, העולם ימשיך להיות מפוצל ומפולג וכל מדינה תצטרך לבסוף להתמודד לבדה עם בעיותיה. כנראה גם בשנת 2024 הכותר Fragmented World יתאים לכנס דאבוס.


 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

 1. המאמר המצויין של ד״ר אפרים כהנא ממחיש בבהירות עד כמה, הכלכלה משחקת תפקיד מרכזי וחשוב בכל התזוזות הגלויות והנסתרות של כלכלת העולם.
  ככל שהפעילות הפוליטית תתמוך בשילוב כוחות, האופטימיזציה של המשאבים, בשום שכל ובחמלה, כך ייטב.

 2. הארגונים הבן לאומיים כשלו וימשיכו להיכשל כי "סלט" של מדינות עם צרכים שונים, משטרים שונים, פוליטיקה פנימית שונה ותרבויות אחרות, לעולם לא ימצאו קו אחד אחיד.
  חילוקי הדעות הפנימיים כאשר כל אחד מביט רק בצרכיו וחלק מהמדינות לא מוכנות להתפשר על דבר שלא לדבר מרמות ומשקרות במצח- נחושה ואירן דוגמה מעולה לכך, שלא לדבר על חלק ממדינות אפריקה, מדינות ערב, סין, צפון קוריאה ובטוח שישנן עוד כמה שלא מניתי, לא יגיעו להסכמות שימלאו אחריהן גם אם יחתמו עליהן.
  מלחמות הן אינטרס של יצרניות הנשק שלחלקן יש כוח פוליטי בממשלים, יצרניות הבשר/ חלב/ תבואה שלא לדבר על יצרניות הנפט והגז שיכולות להשפיעה על החלטות הכינוסים הבן- לאומיים וליצור ניגודי אינטרסים.
  העולם נמצא בכאוס לא בגלל שהעולם מטבעו כאוס, אלא שאנחנו בני האדם הפכנו אותו לכזה ורק אנחנו נוכל להבריאו, אבל במתכונת הנוכחית של הארגונים הבן- לאומיים, כולל זה שהתקיים בשוויץ, אין מצב שזה יקרה.
  ישנה מדינה שמאיימת השכם וערב שהיא חפצה לחסל ולהשמיד את מדינת ישראל…, אירן.
  מה הארגונים הבן לאומיים עושים כנגדה למעט ברברת וסנקציות שלא עוצרות בעדה בעיקר גלל מדינות שמתעלמות מהחלטות האו"ם ואף מעצימות את יכולותיה הצבאיות, כלום.
  מה הם כן עושים, מגנים את ישראל על מאמציה לשרוד, שק- חבטות בן- לאומי נוח לכול אירוע ומזל שלא מאשימים אותנו גם בסופות הטורנדו והמונסונים או רעידות אדמה שמתרחשות בעולם.
  כל עוד לא תתאגדנה מדינות עם אותה מערכת תרבותית, צרכים פוליטיים דומים, יכולת שילוב צבאי, צורת ממשל דומה, כולל מערכת בחירות אחידה והכוונה שתי מפלגות ולא "סלט" מפלגות שהמשותף להן בעיקר סחטנות וראייה צרת אופקים, הכאוס הכלל עולמי ימשיך, הרעב ימשיך, התחממות כדור- הארץ תמשיך ונמשיך לפרנס את הארגונים הבן לאומיים שחוץ מכנסים לא עושים דבר מהותי כי עם כל הכבוד להם, בשביל לעשות צריך כוח והם אפילו לא נמר- של נייר.
  על הנייר הם עוצמה, במציאות… מישהו באמת מאמין שאיזה מדינה תתערב פיזית כולל שליחת חיילים מטעמה במלחמה שהיא לא מעורבת בה ישירות מול מדינה גרעינית?
  כמובן נשאלת השאלה מה עם המדינות הלא מאוגדות, כולם תתאגדנה, אבל לא כולם באותו ארגון כי מדינה שתהיה בחוץ, אני לא מקנא בה, אבל באיגודים שונים המתאימים להם פוליטית, כלכלית וצבאית.
  אז, יתכן סדר- עולמי מסוג כלשהו כי איגודים עם אינטרסים שונים ינהלו שיחות עם איגודים ושיטת תן- וקח עשויה להצליח, כיום, סלט מדינות שאין ביניהם כל התאמה מאוגדות בשלל ארגונים ללא התאמה ואנחנו מצפים מהם לדבר שלא יתכן שיתרחש, שהם יסכימו ביניהם וגם יקיימו אותו.
  מי שמאמין באוטופיה כלל עולמית במצב הקיים, מוטב לו שלא יתעורר משינת החלום כי הוא עשוי לחטוף את "שוק" חייו.

  1. אני אתך בענין
   "מערכת בחירות אחידה והכוונה שתי מפלגות ולא "סלט" מפלגות שהמשותף להן בעיקר סחטנות וראייה צרת אופקים "
   למה אתה מציג תסכול מזה שאין, שיתוף פעולה גלובלי, לא הבנתי?
   פועלי כול העולם התאחדו,או השלטון,הכמעט גלובלי הקתולי והאנגליקני, הצליחו כול כך שאתה רוצה לחזור על זה.

  2. לדביר, את דבריך אפשר לסכם במשפט אחד: מה שהיה הוא שיהיה. האידיאליסטים חשבו שהארגונים יחליפו את המדינות, ישלטו עליהם ויעשו סדר בזירה הבינלאומית. אך הארגונים לא עשו הרבה ראה דוגמת נאט"ו. NATO – No action, talking only

  1. מאמר מעולה, תודה לד"ר כהנא.
   המתרחק מהפרט, הורס לפרט.
   לאנושות שרובה חי רוב הזמן תחת דיקטטורות ומלחמות, יהיה טוב יותר, כמה שהיא תציב את הפרט בראש סולם הערכים ולא את
   הארגונים שמעליו, ובמיוחד ארגונים ששואפים להיות גלובליים.
   פרטים שעושים שותפות כולל לצורך זווג, וקהילות קטנות של פרטים, שפועלים לאינטרס משותף, יכולים ליצור חברה שתטיב עם חבריה, תאכוף חוק נגד מי שפוגע בחבריה, ותביא אושר למשפחות.
   כוח הלכידות האנושית, בתחומים החשובים לשרידות והבאת צאצאים, שהם הצורך האנושי האמיתי, מוגבל למספר חברים נתון. כמו שגודל יסוד מוגבל למספר פרוטונים ואלקטרונים נתון. שמה שגדול ממנו מתפרק מעצמו.
   וגודל בעל חי לזינוזאור,שגם הוא לא שורד.

   אין אף ארגון גלובלי שיכול אפילו להתקרב ללכידות ושותפות גורל, שיכולים פרטים עד כמות מסויימת. ארגון גלובלי יכול רק להביא ליצירת כוח אדיר, של מיעוט, שינצל את
   היתר, רק עבור עצמו. ויעשה קולות הסוואה של
   מיטיב אוניברסלי( תרגום המילה אוניברסלי ליוונית הוא קתולי)

   בשלטון עולמי, רוצים:
   מצד אחד מי שתאבת שליטה היא בעיה נפשית שלו.
   ומצד שני
   בעלי רגשי נחיתות , שמעדיפים לחיות בחלום על אוטופיה. כאן או בגן עדן, בה הם לפחות שווים. שלא לדבר על להיות עליונים על כל למי שהיה עד היום חזק מהם לדעתם. מלהכיר במציאות בה הם כמו כול אחד בטבע נחות, תלוי רק ביחס למתי למי ולמה.

   אז בא נזהר מהטוענים לזה שהם רוצים טוב ברמה הגלובלית, ונקשיב יותר לפרט בקהילה, או במדינה בה הוא בוחר ישירות את נציגיו, את החוק, השופטים ומה לא? כמו בשווצריה למשל. דמוקרטיה ישירה.
   דני עוזיאל.

 3. העולם הולך ימינה, מה שדוחף לפירוד ולניתוק וזה מדבק ביותר ויותר מדינות

 4. ולי דווקא יש הרגשה שמדינות המערב דווקא צועדים לקראת התחברות כנגד כוחות שליליים כמו רוסיה או אירן.

  1. לא נראה לי שמישהו אצלנו, כולל המנהיגים, מתעניין בכלל בועידה הזאת

 5. למה מנהיגי העולם ממשיכים להתחנף לעשירים במקום לשלוט בהם?

  1. חגית. דווקא נראה לי שהמתרחש בדאבוס מעניין וחשוב לנו
   נגיד בנק ישראל חזר מהכנס והו הוא שמע אזהרות שהמהפיכה המשפטית עלולה להוריד את דרוג האשראי של ישראל

  2. מי ששולט באמת הם מי ששולטים בהון (העשירים). כך היה תמיד וכך גם יהיה תמיד. גם במשטרים קומוניסטי וסוציאליסטי. בדרך כלל המנהיגים נבחרים או מתמנים בהשפעת בעלי ההון. לכן הם חייבים להתחנף, כפי שאת מציינת, לעשירים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן