מרגלים בניו זילנד

החתרנות הסינית שולחת זרועות
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

מתי אנחנו מתוודעים לפעולות ריגול? לפעולות ריגול מתוודעים רק אחרי שהן נחשפות ורק אחרי שארגון הביון הנגדי חושף את מה שגילה. כתבתי כאן לא פעם על פעילות הריגול של סין ועל פעולות חתרניות אחרות, כולל רכישת השפעה פוליטית (ראו מאמרי מה-13 לנובמבר "האיום הסיני" וכן מה שכתב כאן אפרים כהנא ב-12 בדצמבר בכותרת "המלחמה הקרה השנייה"). סביר לשער שיש עוד פעילויות חשאיות רבות שאיננו יודעים עליהן.

והנה חדשות מניו זילנד, שם נחשפו פעולות ריגול וחתרנות פוליטית של סין.

שירות הביון של ניו זילנד פירסם שבשנת 2017 התגלה שאזרח ניו זילנד בשם יאנג ג'ן הדריך מרגלים פוטנציאליים במרכז הדרכה של הצבא הסיני במשך עשר שנים. חבר בפרלמנט של ניו זילנד ממוצא סיני, ריימונד הו שמו, גם הוא קיים קשרים עם זרועות של המפלגה הקומוניסטית של סין. לאחר שנחשף, שירותי הביון פעלו להרחקתו מן הפעילות הפוליטית. סין פעלה גם בערוצים אחרים כדי לרכוש השפעה פוליטית. הסינים תרמו כסף למפלגות הגדולות. הסינים שכרו פוליטיקאים, וכשאלה פרשו העסיקו אותם בחברות עסקיות סיניות.

סין היא לקוח מספר 1 של היצוא מניו זילנד וקונה 30% מן היצוא שלה, למשל מוצרי בשר וחלב. ללא ספק העובדה הכלכלית הזאת מכוונת את ממשלת ניו זילנד לנקוט זהירות ומתינות בתגובות לפעילות החתרנית של הסינים.

עם זאת, בשנים האחרונות, על אף החשיבות הכלכלית של יחסים תקינים עם סין, ממשלת ניו זילנד הקשיחה את עמדתה לנוכח התנהגותה של סין. ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן התבטאה בביקורת על פעולות הדיכוי של סין בהונג קונג ובאזור שינג'יאנג. ממשלת ניו זילנד חיזקה את היכולת החוקית שלה למנוע השקעות זרות מסיבות של ביטחון, ואף מנעה מיצרנית הטלפונים הסינית Huawei להשתתף ברשת דור 5 של הטלפונים החכמים. כמו כן החוק שונה ונאסר על מפלגות לקבל תרומות מגורמי חוץ.

טעות לחשוב שהסינים אינם אוספים מודיעין בישראל. ייתכן שהם עוסקים בעיקר באיסוף מידע בתחום הסייבר. האיראנים עוסקים גם בריגול וגם בחבלה בתחום הסייבר בהיקף גדול, ופעילותם מטשטשת את הפעילות של סין ורוסיה. אבל ממש כעת, בשבוע שבו אני כותב, פרסם ארגון זכויות אדם ספרדי שסין מקיימת בישראל "תחנה" שעוקבת אחרי מתנגדים למשטר בסין ופעילי זכויות אדם סינים שנמלטו מסין.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. לד"ר בורוכוב,
    תודה על מאמר המציף בעיה שגם מדינת ישראל מתחבטת בה. אבל הסינים לא המציאו את השיטה. הם חוזרים כמעט בדיוק על אותן פעולות ריגול וכל הכרוך בכך שבהן השתמשו הסובייטים עד שנת 1989. מקבלי ההחלטות בישראל חייבים להפנים עניין זה ולנהוג (בזהירות רבה) בהתאם.

  2. הסינים חופרים בכל מקום. אבל גם הרוסים.וגם האמריקנים. ועוד ….

  3. כדי לעלות לראש הצמרת הבינלאומית על סין לשמור על קשרים טובים גם עם ארצות הברית וגם עם ארצות המערב

  4. אפילו כאלה שאינם אויבים אוספים מידע על בני בריתם. אז בטח כאלה שיש להם אינטרסים שונים, אפילו בקצת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אפרים כהנא

מנהיגים והחלטות

כיצד התקבלה ההחלטה על המלחמה נגד עיראק בשנת 2003?