כאשר העולם יהפוך לגרעיני

מלחמת רוסיה-אוקראינה – תחילתו של תהליך הרס העולם
תמונה של דביר
דביר שושן

במאמר זה אבקש להציג תזה ולפיה העולם עלול להידרדר למלחמת עולם בגלל מצבה הצבאי של רוסיה במלחמתה באוקראינה. נכון להיום האוקראינים הודפים לאיטם את הרוסים מעמדותיהם, ואם מגמה זו תמשיך, הם ירהיבו עוז וינסו לשחרר גם את המובלעות הפרו-רוסיות, או לפחות את אלה שהיו, בחלקן, פרו-רוסיות לפני הפלישה הרוסית, ואת חצי האי קרים.

במצב הזה תהיינה לרוסיה שלוש ברירות: הראשונה, לסגת לגבולותיה עם או בלי לחימה, להודות בכישלון המערכה ולהגיע לשיחות במצב נחיתות ברור.

הברירה השנייה, להמשיך להילחם ולשלוח כוחות וכך לפגוע בכלכלת המדינה ואזרחיה, מתוך הבנה שהניצחון אינו מובטח, לפחות לא בחודשים הקרובים.

האפשרות השלישית, שעד עתה רוסיה רק רמזה לאוקראינה ולמערב שתוכל להשתמש בה, אך מחשש לתגובת אירופה וארה"ב נמנעה מלממשה, היא השימוש בנשק גרעיני טקטי על מנת לעצור ולשנות את כיוון המלחמה השלילי מבחינתה, אם תחפוץ בכך.

אדון תחילה באפשרויותיה של רוסיה ללא שימוש בנשק גרעיני. שני תרחישים אפשריים: האחד, הרוסים נהדפו לשטחם, האוקראינים שיחררו כל שעל אדמה ועומדים על גבול רוסיה וביהירותם מחליטים "להעניש" את רוסיה ופולשים לאדמתה, או יורים מגבולם רקטות וטילים על ערים ברוסיה כולל או לא כולל מוסקבה.

תרחיש שני: הרוסים נהדפו לשטחם והאוקראינים לא פולשים ולא יורים, אולם תחזוקת הצבאות בכוננות מלחמה יוצרת עומס כלכלי אדיר על מדינותיהם ועצירת הצמיחה, כי כל אחד מהצדדים חושש שהשני ינסה לנצל מצב של רפיון בצד השני.

לדעתי, בכל אחד מהתרחישים רוסיה עשויה לעמוד בפני הדילמה האם להשתמש או לא להשתמש בנשק גרעיני כפתרון היחיד שנותר לה. ייתכן שתחילה תירה טילים או פגזים טקטיים ואם הם לא יעצרו את האוקראינים מלהתקדם, תחליט רוסיה להשתמש בנשק גרעיני אסטרטגי.

לירי הזה יהיו השלכות על העולם כולו. לדעתי, האמריקאים, למעט איומים, לא יעשו דבר, שכן אוקראינה רחוקה מגבולם והם לא יסתכנו במלחמה גרעינית על אדמתם. ארה"ב לא תתערב פיזית בשום מלחמה עם פוטנציאל גרעיני עבור כל מדינה אחרת.

ייתכן שאירופה תעצים אולי את הסנקציות, תתחמש בטירוף בנשק קונבנציונלי וגרעיני, אבל גם היא לא תתערב לעזור לאוקראינה מאותה הסיבה בדיוק. וכך אוקראינה תישאר לבדה במערכה. גם הספקת הציוד הצבאי וההומניטרי עלולה להיעצר מחשש לתגובה רוסית אלימה כלפי מדינות אירופה, וגם הן תהפוכנה להיות גרעיניות.

נוסף על כך, סין וצפון קוריאה "יקראו" היטב את ההשלכות ויבינו שאף מדינה לא תתערב לטובת מדינה אחרת אם הן תתקופנה, ובעיקר בגלל שהטילים שלהן יכולים לכסות כל מדינה בעולם. סין תוכל לכבוש את טאיוון ללא כל תגובה צבאית חיצונית וצפון קוריאה עשויה לפתוח במלחמה כנגד דרום קוריאה, בידיעה שקרוב לוודאי ארה"ב לא תתערב גם שם.

ואם לא די בכך, הרי שגם איראן צופה במתרחש והיא תבקש להאיץ את פיתוח היכולת הגרעינית שלה בעזרת רוסיה שרואה בה כעת בעלת ברית, ואולי גם בעזרת צפון קוריאה.

התוצאה היא מזרח תיכון גרעיני, שכן כל מדינות האזור יתחמשו/ יקנו/ ייצרו נשק גרעיני, ואילו ישראל לא תעשה דבר, למעט להעצים את יכולת ה"מכה השנייה" להרתיע כל מדינה. ישראל לא תפתח בלוחמה גרעינית. מכה ראשונה קונבנציונלית במקרה הטוב תאט את האיראנים אבל לא תעצור אותם, נהפוך הוא. הבעיה העיקרית תהיה עם ארגוני טרור שישיגו טילים גרעיניים ויפעלו ממדינה זרה, ללא נקיפות מצפון שהמדינה הזו תספוג מכה גרעינית כתגובה.

אולם מצב הדברים עלול להסלים אף יותר, כי על מנת למנוע מכה ראשונה או שנייה, ומפני שהטילים המדויקים מסתמכים בעיקר על לוויינים ולא על כוכבים כמו בתקופת "מגלי הארצות", ותובנות "מובנות" בטילים ניתן לשבש – יְפתחו לוויינים משמידי לוויינים, ולפני כל מלחמה עם פוטנציאל גרעיני, תחל מלחמה בחלל (נזק עקיף, חלקי לוויינים שיפלו במקומות מיושבים ויגרמו להרס ונפגעים).

והאדם, שיצר ההרס טבוע בו מאז ימי בראשית, לא יעצור גם שם, בעתיד יבנו תחנות על כוכבים (כרגע הירח הכי קרוב ונוח) ויציידו אותן בנשק "שובר שוויון" להשמדת לוויינים, ייצרו לוויינים כנגד תחנות החלל ובנוסף יכולות פגיעה באויבים על כדור הארץ מתחנות החלל, ותחל המלחמה הראשונה בין תחנות חלל על פני הירח, מלחמה שתנדוד ברבות הזמן גם לכוכבים אחרים. ביום מהימים כל כוכב לכת יהיה ברשות עצמו וכולם יפנו כנגד כדור הארץ, שכן יראו בו ישות נצלנית מתוך ההנחה שהוא הפטרון שלהם.

כל זה לא יקרה כנראה בתקופת חיינו, אבל אם האוקראינים והרוסים לא יתעשתו על עצמם לאלתר ויניחו בצד את יהירותם וכבודם, נזכה לראות את תחילתו של תהליך הרס העולם.

אוסיף גם שההשלכות של התרחישים האלה על מדינות אפריקה, דרום אמריקה ואסיה שיחפצו גם הן להתחמש בנשק גרעיני שהופך להיות לגיטימי, תהיינה בלתי צפויות ומאיימות בכל רגע ורגע בחיי העולם.

עידן שבו העולם יהפוך לגרעיני, ונשק גרעיני יהיה זמין בידי שליטים פזיזים הפועלים ללא שיקול דעת, לא מבשר טובות לאף יצור חי.

התרחישים העתידים שתיארתי בתזה שלי, כנראה יתבטלו אם נשיא רוסיה יפנה את מקומו באופן טבעי או טבעי פחות… ויעבור לממד רוחני יותר וינוח על משכבו בשלום. הסתלקותו של פוטין תפתח בפני מחליפו אפשרויות נוספות מיידיות, שיחות שבעקבותיהן רוסיה תיסוג לגבולותיה ואף צד לא יבוא בדרישות לצד השני, ייתכן גם שתתאפשר הגירת תושבים מהמובלעות הרוסיות לרוסיה ושחרורם לידי האוקראינים.

לדעתי, ההתעצמות האירופית בנשק גרעיני לא תיפסק ויחל מרוץ גרעיני חדש. אירופה שחשבה שלא תיתכן שוב מלחמה כוללת על אדמתה, תתעורר מהאשליה ותשוב לאיטה להיות אירופה פחות מלוכדת ויותר מכונסת בעצמה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

14 תגובות

 1. WOW. אכן סופר פנטזיה. מאיפה אתה לוקח את כל זה? הרס העולם? אם כך אתה חייב להציע מקום שנוכל לברוח לשם. כמו לוט ובנותיו. גדול.

 2. אני מבין שלמעט האופציה "הרס העולם" כל השאר מקובל עליך שהרי אם לא, מדוע אין לגביהם התייחסות?
  ואם השאר מקובל, מפליא אותי שהתמקדת רק על "הרס העולם" והדוגמה שלך לוט ובנותיו.
  כתבתי מספר אפשרויות, אחת מהן "הרס העולם" ומלחמה גרעינית תהרוס את העולם כולו וכל עוד ישנן מדינות המצוידות בנשק גרעיני, זאת אפשרות קיימת ואם "ייפול" נשק גרעיני בידיי טרוריסטים זה יותר מ"רק" קיימת ועל אחת כמה וכמה עם במדינה שמטורף או קיצון דתי שולט בה יהיה בידה נשק גרעיני.
  האדם מחפש דרכים לחקור כוכבים אחרים ולהקים מושבות בהן, מושבה של חוקרים זה צעד ראשוני להתיישבות נרחבת יותר ואחר כך להגירת עובדים, מדענים וכול בעל מקצוע שיכול לקדם את המושבה ויעז לעשות כן, אם בגלל תשלום ואם מסיבות אחרות ואפילו סתם הרפתקנים.
  דרך אגב, את אוסטרליה יישבו בתחילה על ידי אסירים (ואני לא מנסה לרמוז כלום), אלא שזאת לא פעם ראשונה שמיישבים יבשת ותאמין לי שאני מודע להבדל בין ליישב את הירח או מאדים לאוסטרליה.
  סופר פנטזיה ובדיוני מחויב למספר תכונות שאינן מצויות תמיד אצל כל אדם… דמיון מפותח ויצירתיות+ חשיבה מעבר למקובעות וראייה של מספר צעדים קדימה כמו שחקן שח-מט ופתרון בעיות שמתרחשות בסיפור שלפעמים צריך "לשבת" עליהן ימים כי ככול שהספר דמיוני הוא צריך להיות גם הגיוני וגם מציאותי מבחינת חוקים בתחומים קוסמולוגיה, אסטרונומיה, אסטרופיזיקה, עיוות- זמן המתחשבת ב"פרדוקס הסבא" (מה יקרה אם חוזר בזמן הרג את סבו בטעות, הרג, איך נולד, ואם נולד, איך הרג), כולל המצאת טכנולוגיות ממגוון תחומים.
  מי שחושב שהאנושות לא תפרוץ מעבר לחזקת כדור הארץ, ניתן לדמותו (לדעתי), לאותם שהאמינו ומאמינים שכדור הארץ שטוח.
  לכן, זאת לא תיאוריה בעלמה אלא עובדה שמתגבשת לאיטה שהרי למה לחקור אם לא חפצים לממש?
  "הרס העולם"
  מלחמה גרעינית גם אם לא תמחק את האנושות כולה, תהרוס את העולם כלכלית, תשמיד חלק גדול מהחי והצומח שהשפעתו על האדם תהיה קטסטרופלית, כנראה נחווה עידן קרח בעקבות מעטה אבק שיחצוץ בינינו לבין השמש שיוסיף לכאוס שלא לדבר על מספר האבדות והמתים מעבר לנפגעי המלחמה בגלל קרינה, ומגיפות.
  קשה לי לראות בתי חולים מתפקדים ובעיקר שתשתיות חשמל, מחשבים, אינטרנט וכנראה גם לוויינים לא מתפקדים והתרופות אזלו שלא לדבר על תשתיות כבישים וגשרים, מים מורעלים בקרינה ותחבורה מושבתת.
  האמת ניתן לכתוב תחזית אף גרועה יותר, אבל זה גרוע מספיק ומלחמה גרעינית תביא לכך.
  אני לא מציע מקום לאן לברוח כי כיום אין מקום כזה כי כאן בארץ כל העולם יורעל ויחווה חורף גרעיני גם אם לא נורה בחלק ממנו אפילו קפצון.
  כתבתי בעתיד וכתבתי שלא נזכה לראות זאת בחיינו, לפחות לא את היכולת ליישב כוכבים.
  אתה יכול להיות ציני, אתה יכול לא להסכים, אבל זה לא אומר שאני לא צודק, אלא שיכולת המעוף שלך ושלי והדמיון היצירתי שונה בתחזית שתיתכן תאורטית.
  אתה יכול לחשוב על זה, אתה יכול לבצע ואם לא אתה, אחר.
  זו'ל וורן כתב נחיתה על הירח בפגז תותח.
  כלי שיגור- תותח.
  פגז- טיל (המורה אפילו דומה.
  מישהו בתקופתו חשב שזה בר- ביצוע?
  אנחנו היום כאדם הקדמון לפני שהבין שאבן הורגת מול הטכנולוגיות שיהיו בעוד מילניום ובטח בעוד עשרה מילניומים ואני מודע שאני סותר כעת את עצמי שהרי אם העולם ייהרס… אין יותר מילניומים.
  מצד שני כתבתי שישנן 3 אפשרויות ואולי התחזית של "הרס העולם" לא תתגשם.
  אבל אחת מהן לבטח כן.

 3. אין ספק כי ככל שיהיו יותר שחקנים עם נשק גרעיני גדל הסיכוי שמנהיג מטורף כלשהו יפעיל את הנשק בפועל ואז כדור השלג יתחיל להתגלגל

  1. אמת, נשארת אמת גם אם היא כואבת.
   אשמח להתבדות בתחזית, אבל אני בספק.
   אחת מהאפשרויות שכתבתי תתגשם, השאלה רק איזה מהן ומתי.

 4. דביר מכובדי,. כתבה מעניינת. לנלן הערותי לכתבה:
  1. האוקראינים עדיין לא שחררו את כל השטחים שרוסיה כבשה
  .
  2. יש אמירה: אם רואים אקדח במערכה הראשונה יהיה בו שימוש במערה השנייה. האמירה מיוחסת להיצ'קוק אחד מגדולי הבמאים. על פי אמירה זו אם מנפנפים באופציה הגרעינית במערכה הראשונה עלול להיות בו שימוש במערכה השנייה.

  3. מאז ימי שר ההגנה רוברט מקנמרה, הנחשב לאבי דוקטרינת ההרתעה האמריקאית: נשק גרעיני משמש להרתעה בלבד. אין מנצחים במלחמה גרעינית.

  4. יחד עם זאת כאשר מתחילה הסלמה, ההגיון לא תמיד פועל. לפיכך מעצמות עם נשק גרעיני נרתעות מעימות ישיר ביניהן.

  5. תרחיש הטימים הוא שיכולת גרעינית לרבות חומרים רדיו-אקטיביים עלולים להגיע לארגוני טרור. אם נשב בטייס האוטומט ולא נעשה כלום בסופו של דבר נשק גרעיני יגיע לארגוני טרור. אם הוא יגיע לארגוני טרור השאלה היא מתי הם ישתמשו בו ולא אם ישתמשו בו. בשנת 1995 כת האמת הצרופה ביפן כבר םיזרה גז סרין ברכבת התחתית של טוקיו (חומר כימי נחשב כנשק גרעיני לעניים).
  6. לפיכך צריכים למנוע את הגעתם של חומרים בקיעים (אורניום ופלוטוניום) למי שאיננו מורשה להחזיק בחומרים אלה אם חומרים אלה יהיו ללא פיקוח לא ניתן יהיה למנוע את הברחתם לכל מי שישלם עבורם. לפיכך צריכים להדק את השמירה והםיקוח על המקומות בהם הם מאוחסנים כשם שמאבטחים את מרגר הזהב בארצות הברית בפורט נוקס. עד היום לא נעלמה ולא נגנבה מפורט נוקס אפילו אונקיה אחת של זהב

 5. 1. עדיין. מילת מפתח לעתיד. אני בהחלט מקווה שיגיעו לפתרון לפני שישחררו את השטח כולו והשחרור יהיה בהסכמה ולא תבוסה רוסית.
  לא נראה לי שפוטין "יבלע בשקט את הצפרדע הזאת" ובטוח שלא ההנהגה שלו, האלמנות והיתומים.
  אם הוא יובס… הנבואה ניתנה לנביאים ולשוטים.
  אני לא נביא ומקווה שגם לא שוטה.
  סתם אדם שיודע לנתח מצבים ברבידיהם ומקווה שבניתוח הזה שלי אני טועה ובגדול.

 6. כתבה מעוררת חשיבה
  המצב בהחלט מדאיג והלוואי שנתבדה
  והלוואי שיותר אנשים בעולם יתחברו לרוח 💜

 7. לאירופה המאוחדת יהיה כוח משמעותי, וזה חשוב גם מול סין

  1. האמת, לא נראה לי שישנה ולו מדינה אחת באירופה שתתערב לטובת אוקרינה ותיקח על עצמה את הסיכון שהלוחמה תעבור גם אליה.
   מדינה שמשתמשת בנשק גרעיני מעצם השימוש מצהירה שהיא מוכנה לקחת סיכון והשאלה אם אירופה כאיחוד תהיה מוכנה להתעמת מול רוסיה על שטחן ולא רק באומות המאוחדות בצווחות ואיומים.
   אני לא רואה את אירופה מתגייסת פיזית לטובת אף אחת ממדינות אירופה כולל נאט"ו ואוקרינה אפילו לא שם.
   בקשר לסין, יש הבדל בין משטר אחד דיקטטורי שמחליט בלי להתחשב בעם לבין מאגר מדינות לא אחיד ולא מאוחד ברובדיים היותר עמוקים, מסוכסכים ביניהם, עם חוזק כלכלי שונה, יציבות/ אי-יציבות פוליטית, משברים פנימיים וצבאות ברמות ושיטות לוחמה אחרות.
   מדינות אירופה לא מאוחדים ולא אחידים בדבר, הם רבים בינם ובין עצמם ללא הרף, נמצאים במשבר כלכלי עמוק ואין מצב (לדעתי) שיתערבו. לשלוח נשק ויועצים, זה לא מקביל לירי תגובה גרעיני.
   בכול מקרה אירופה, לא תתערב ללא ארה"ב וארה"ב הולכת ונסגרת בתוך עצמה ואני לא רואה את ביידן או כל נשיא אחר כולל של הרפובליקנים מורה על המפציצים של ארצו להפציץ את רוסיה וגם לא ירי טילים בליסטי.
   לדעתי, אוקרינה תיוותר בודדה בדיוק כמו ישראל אם נותקף.
   מדינה שלא מסוגלת להגן על עצמה, או שאין לה הכוח לאיים במכה שנייה הרסנית ומצפה שאחרים ילחמו עבורה, חיה באשליות, זה לא יקרה.
   אף אחד לא יבוא לעזרתה.
   נשק, ציוד, מתנדבים, תמיכה מילולית, כן. אבל דבר לא מעבר לכך. לפחות זאת דעתי.
   מצד שני, אם אני טועה ויבואו לעזרתה, סכסוך מקומי מוגבל (כרגע), ככול שהוא אכזרי ורצחני, יתפשט מעבר למושג מקומי כמו מגיפה.
   ההתחלה ידועה, הסיום לנביאים.
   אני לא נביא.
   תזכורת, הייתה מלחמה שהחלה בפולין, כאשר הסתיימה, כל העולם היה כבר מעורב ונהרגו עשרות מיליונים.

 8. הראשון שיעז להשתמש בנשק גרעיני, ברור שטקטי ולא אסטרטגי, יחטוף מכת נגד כזו שלפחות מאה שנים העולם ירגע מהטירוף הזה

  1. הבעיה עם מכת נגד בהנחה שתהיה מדינה שיהיה לה העוז להיכנס לעימות מול מדינה ש"שברה את הכלים" ושתמשה כבר בנשק גרעיני, גם אם "רק" טקטי, שהם עשויים לחטוף מכה- שנייה נגדית ומשם… .
   במקרה כזה, מדינות נוספות עשויות להיגרר, והרי מלחמת עולם גרעינית.
   גם אם לא תיגררנה מדינות נוספות ורק אוקראינה תספוג ירי גרעיני, הנזק התודעתי הכלל עולמי שהשתמשו "הלכה למעשה" בנשק גרעיני, בנוסף ש"יחטוף" טראומה שלא ישתחרר ממנה אולי לעולם, זה ישחרר את ה"רצועה" שכבלה את העולם מלהשתמש, ויקל בעתיד על מדינות נוספות להשתמש בו במלחמה והמילה "פירוז" תימחק מהלקסיקון.
   מה שבטוח שיכל מיד מרוץ גרעיני מטורף כלל עולמי ומה שכתבתי בכתבה עשה את הצעד הראשון.
   עד היום לא מומש הפוטנציאל הגרעיני בידי מדינות שמחזיקות בנשק גרעיני (היינו קרובים לכך יותר מפעם מאז משבר קובה) בעקבות המהלומות על יפן במלחמת העולם השנייה וההשלכות האיומות של ההפצצות על הירושימה ונגאסקי וההבנה שיש קו שאסור לחצותו.
   אני מקווה שברוסיה מבינים את ההשלכות על רוסיה עצמה, על העולם כולו כולל הלא- מעורבים, עתיד האנושות ולא יעברו את סף הדיבורים למעשים.

 9. שימו לב שאנחנו יכולים להיות יעד לאיראן, ותראו במה מתעסקים אצלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך