מה עובר על הדמוקרטיות?

זעזועים במדינות דמוקרטיות ועליית כוחות קיצוניים
תמונה של גדעון
ד"ר גדעון שניר

הזעזוע שעבר בדמוקרטיה הישראלית במהלך הבחירות האחרונות, ובמיוחד לנוכח הצהרות הקואליציה החדשה על כוונותיה לשנות את הסדר הקיים, זוכה לחסידים נלהבים מזה ולחששות המתבטאים בקינה על "קץ הדמוקרטיה" מזה. חסידי השינוי מרבים לטעון ש"העם אמר את דברו" ונתן בידיהם את המנדט לחולל מהפכה – טענה חלולה, כי ניכר שכשליש ממצביעי הליכוד אינם מזדהים עם האג'נדה של "השותפים הטבעיים", אך נגררים בעל כורחם למהלכים בעייתיים הנוגעים ליחסי דת ומדינה שסכנת מרי אזרחי מרחפת מעליהם, והכול למען מטרת הפטור מהמשפט.

אבל מה שקורה אצלנו אינו משתווה למה שעוברת הדמוקרטיה בארצות הברית, ויש לכך השלכות משמעותיות על ישראל. התנועה הדמוקרטית-ליברלית-פרוגרסיבית שהתנחלה במעוזי האקדמיה נחלה הצלחה עת כבשה את גבעת הקפיטול, וכעת היא אף מתכוונת להעמיד לדין את דונלד טראמפ, הנשיא הרפובליקני לשעבר, באשמת המרדה. ואם תצליח, יכולות להיות לכך השלכות: השתלטות המפלגה הדמוקרטית-פרוגרסיבית על סדר היום בציבור האמריקני שמשמעו הצפת היבשת במהגרים מדרום אמריקה, פגיעה במגזר העובדים, ומכאן ערעור הכלכלה והמשך הרפיון במעמד ארה"ב בזירה הבין-לאומית.

הקיטוב בחברה האמריקנית בין הרפובליקנים והדמוקרטים גובר. תוצאת לוואי היא מסעי רצח של יחידים בבתי ספר ובמרחב הציבורי. במה שנוגע ליהודים ולישראל, ניכרת החמרה בעוינות העיתונות, ברשתות החברתיות ובעיקר בקמפוסים האוניברסיטאיים – מעוזי הדמוקרטים. עיתון "הניו יורק טיימס" מוביל במאמרים אנטי-ישראליים תוך תמיכה בלתי מסויגת בצד המוסלמי והפלסטיני והדהוד עלילות דם כלפי צה"ל. באוניברסיטאות מתנהלת תעמולה אנטי-ישראלית גלויה השואבת את הלגיטימיות שלה מההתנהלות הנרפית של הנהלות המוסדות בשם "חופש הביטוי", כולל הזדהות עם ארגוני שטנה כמו BDS וארגוני "זכויות" דומים אחרים. אנטי-ישראליות משתלבת עם אנטישמיות בהיקפים ובחומרה שלא היו כדוגמתם בארה"ב, ומאיימת על סטודנטים יהודים במכללות ברחבי ארה"ב. אלה נאלצים להסתיר את יהדותם מחשש להתנכלות פיזית בהם, כפי שיהודים בלבוש מסורתי נתונים להתקפות אלימות ברחובות ניו יורק.

שיח התרבות החדשה משגשג בארה"ב. לאחרונה פורסם שמרצה באוניברסיטת קליפורניה נדרש על ידי סטודנט (לבן) לתת ציונים ב"רחמנות" יתרה לתלמידים השחורים על פני הלבנים, בטענה שהם חוו פחדים ומתחים בקהילתם וכי הם ראויים לאפליה מתקנת בשם "הצדק, הגיוון וההכלה". משסירב המרצה להתייחס לתלמידים על פי צבע עורם השעתה אותו ההנהלה, ורק בהתערבות "ועדת הסנאט לחופש אקדמי" והמשרד "למניעת אפליה" הותר לו לשוב ללמד… וזאת לאחר ששמו כ"גזען" הופץ ברבים.

מושל קליפורניה חתם לאחרונה על חוק המחייב חנויות צעצועי ילדים להחזיק מחלקה נטולות מגדר – ללא סממנים אופייניים של זכר ונקבה – ויצרניות הצעצועים החלו כבר להתנתק מהנורמות המגדריות המסורתיות. גם ממלכת החיות עומדת בפני מהפכה של ממש כאשר במדינת ניו יורק מתנהל קמפיין להעניק לפילים "זכויות אדם" במטרה להעביר אותם מגני החיות למעון מקלט לפילים מכוח "זכויות הפילים". בית המשפט הגבוה לערעורים הסכים לדון בעתירה שמטרתה לאסור לגמרי על אחזקה של חיות, כך שניתן יהיה לתבוע בעלי חתולים וכלבים בגין שלילת החופש מהם. מכאן יבוא הקץ על גני החיות, הספארי, הדיג וכו'. חברת "DC קומיקס" עומדת להעניק לסופרמן מטרה חדשה, לאחר 80 שנה. במקום "מגן הדרך האמריקנית" יהיה המוטו "אמת וצדק, ומחר טוב יותר", המתאים יותר לקהל שחש אנטי-פטריוטיות חזקה וחושב שאמריקה אינה צודקת ולא שווה להגן עליה.

אלו, על קצה המזלג, דוגמאות לשינויים במודל הדמוקרטיה בארה"ב. מודל זה זוכה להדהוד באירופה ובמוסדות האו"ם, מחזק את ארגוני הטרור המוסלמי (שאסור לכנותם כך) ובעיקר את הארגונים האנטי-ישראליים והאנטישמיים ומעורר חלחלה בקרב יהדות ארצות הברית של אמריקה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. אפלטון הפילוסוף היווני כתב (בתרגום חופשי) כי "דיקטטורה מתפתחת באופן טבעי מדמוקרטיה" דמגוגים משתלטים על המדינהוגומים נזקים גדולים.

  1. אליהו- טיעון שלך מעניין. הרי פטריארכליות ובהמשך הדיקטטורות – קדמו לדמוקרטיות. המצב בארהב ובאירופה הוא שאליטות מסוימות משתלטות על סדר היום, והחלו למתוח את הדמוקרטיה לדרגה אבסורדית הגובלת באנרכיה המערערת את היסודות הבריאים של דמוקרטיה, וזה מצידו גורמם לתגובת נגד ("הבא לנו מלוכה..")
   כנראה שזה חלק בלתי נמנע ממעגל/מחזור החיים של דמוקרטיה, שלשם הישרדותה חייבת להביא עצמה לידי קצה- כי רק כך הציבור יבין מה הוא עלול להפסיד אם לא יתאושש ומהר. נראה שישראל נמצאת בימים אלא בדיוק באותו מצב: שיהיה מספיק רע- כדי שנבין מה צריך לעשות כדי שיהיה טוב יותר. אז תנו להם להתפרע עכשיו לרדת נמוך- מספיק- שיהיה ל-מה לעלות מחדש..

   1. לד"ר גדעון שניר הנכבד,
    אכן הצדק אתך. הדמוקרטיות כיום מאותגרות על ידי גורמים אינטרסנטיים שריבונות העמים היא לצנינים בעיניהם. אולם יש לזכור שמונרכיות, דיקטטורות, קלפטוקרטיות, קלריקליות, אריסטוקרטיות וכיו"ב קיימות כבר אלפי שנים. לעומתן דמוקרטיות קיימות רק במשך כמאתיים שנים ורובן למעשה התפתחו רק החל מאמצע המאה העשרים. במשך מעט השנים הללו נוצר "דגם שלוש הרשויות" והדגם היותר צעיר ה"פדרליזם".
    המאבקים בערך ברבע ממדינות העולם (קיימות כ- 230 מדינות) שהפכו דמוקרטיות כדיין לא הסתיימו ולמעשה אין לדעת מתי ובכלל אם מאבקים אלה יפסקו אי פעם. החברה האנושית מצטיטינת בדינמיות שלא פסקה אף פעם.
    כזה הוא המצב גם במדינת ישראל. המשטר כאן נקלע לכאוס בגלל היותו דמוקרטי. נכון שהם מתפרעים כמו שאתה כותב, אבל עדיין זה בהחלט במסגרת מודוס אופרנדי דמוקרטי.

    1. דגני- תודה להארותיך החשובות. אני התייחסתי בעיקר למתרחש בדמוקרטיות הוותיקות, שחלקן נובע מהשתלטות אליטות מסוימיות, ואחרות מתחילות להבין את האסון שהמיטו על עצמן עם קליטת מיליוני מהגרים שאין להם כוונה להתערות בתרבותה אירופאית- אלא לכבוש אותה. לאחרונה פירסם סופר צרפתי מאד נחשב על כך שמתארגנות מיליציות חמושות בצרפת כדי להתמודד עם כנופיות המהגרים וזה עוד לפני שנתפסה ופורקה ההתארגנות החמושה בגרמניה..
     אין ספק שהדמוקרטיות מאותגרות עי כחות פנימיים וחיצוניים והסוף בינתיים לוט בערפל

     1. לגדעון שניר
      נכון מאד. אתה יותר מצודק בהערותיך. מיליציות כאלה מתארגנות לא רק בצרפת. עניין זה דורש התייחסות נפרדת. אולם מיליציות חמושות הן רק חלק ממה שקורה בדמוקרטיות הוותיקות. ניתן להבחין בהם "תחיה" מחודשת של מפלגות ימין קיצוני עד כדי נטייה לחידוש הפשיזם. התהליך מאד ברור – צפויות הפגנות ויתעוררו קרבות רחוב בקנה מידה הולך ומתרחב. זה מבשר שובן של דיקטטורות.
      בפולין והונגריה זה כבר קורה.

  2. לא בדיוק ברור למה התכוון אפלטון, אבל ב- 200 השנים האחרונות כל הדמוקרטיות התפתחו מדיקטטורות ולא לפי מה שאפלטון אמר (אם אמר).

 2. הקיצוניות זאת הדרך העליונה להוביל המוני שלא רוצים להעמיק אלה נסחפים בכוח הרוב הרועש והרדוד, מבלי להתעכב כלל על ערכים של ממש.

 3. דבר נוראי עובר על הדמוקרטיה. הדוגמאות שאתה מביא אולי הן באמת מוגזמות, אבל עיקר ההגזמה היא דווקא מהכיוון השני האנטי דמוקרטי שמחפש מנהיג מסית, משלהב, שמסרב להיות כפוף לחוק, ומבטיח הבטחות פופוליסטיות. זאת כאמור הסכמה האמיתית למה שקורה לדמוקרטיה במי שהינה מדינת הדגל של הדמוקרטיה

  1. יצחק- כאן טמונה בעיה, ככול שאבסורד הפסבדו דמוקרטי ליברלי פרוגרסיבי משתלט על השיח הציבורי ובמיוחד האקדמי – כך הוא מעורר תגובת נגד חריפה. דוגמא טובה לכך היא תופעת ה"פוליטיקל קורקט", שהשתלטה על מערכות התקשורת והרשתות החברתיות וגרמה להתעלמות מכל שייכות קבוצתית או התייחסות לתרבות ולחברה.
   כל ביקורת על תפיסה חברתית/תרבותית מיוחסת מיד "גזענות, פשיזם, אפרטהייד" (אלא אם היא ביקורת על המערב הקפיטליסטי ובמיוחד נגד ישראל).
   כך למשל מוזהרים סטודנטים באונ' קולורדו מפני שימש באימוג'ים הקשורים למגדר ברשתות החברתיות כדי להיות "יותר מכלילים". או להימנע משטיפת מדרכות באמצעות צינורות מים העלול להזכיר פיזור הפגנות, למחוק את המילה צ'יפ מתואר ניהולי שמא מכוון לגזע מסוים. לא להשתמש בכיסאות קטנים כדי לא לפגוע ברגשותיהם של אנשים שמנים, ו-הס מלציין בני הדת המוסלמית העלול להצביע על שייכות לארגוני טרור. מילים- שהמשתמש בהם עלול לתיו כגזען שוביניסט חשוך. אפילו האימרה "להרוג שני ציפורים במכה אחת"- נפסל כי מעורר אלימות.
   האוניברסליות הגלובליסטית המוחקת זהויות וייחודיות תרבותית, והדבקות האובססיבית בזכויות הפרט האולטימטיביות- מעוררת כוחות לאומניים וכמיהה למנהיגות אוטוריטטיבית, הערצה לשלטון כוחני, כמו זו שהביאה את טראמפ לשלטון בארה"ב.

 4. עדיף רגישות יתר לעקרונות הדמוקרטיה מאשר רגישות חסר לדמוקרטיה

  1. עודד- אנרכיה יכולה להיות הרבה יותר מסוכנת משלטון מלוכני למשל. ראייה קרובה אלינו לכך הן המדינות הערביות הנמצאות תחת שליטה פטריארכלית כמו האמירויות, סעודיה, כווית, בחריין, קטאר ודומיהן שהן לאין שיעור הרבה יותר יציבות ומשגשגות בהשוואה למדינות ערביות מרובות שבטים המנסות לחקות משטרים סמי "דמוקרטיים" הנמצאות באופן תדיר בחוסר יציבת פנימית המלווה במלחמת אזרחים ומהפכות פנימיות (האביב הערבי) והרבה יותר עניות כמו סוריה, עירק, מצריים, לבנון, לוב ואחרות. הכול שאלה של מינון ותרבות.
   לכן הניסיון להשליט "דמוקרטיה" על הכול- כי בעיינים מערביות – אין בילתא- יכולה להיות הרת אסון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן