בחירות האמצע (2022) בארה"ב

המשמעות האמיתית של תוצאות הבחירות בארה"ב
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

בלילה שבין 11 ל-12 בנובמבר 2022, רשתות הטלוויזיה CNN ו-FOX עדיין שידרו את תוצאות ספירת הקולות בבחירות האמצע בארצות הברית. בשלב זה עוד לא נקבעו תוצאות סופיות של הבחירות מכיוון שבאזורי בחירה אחדים בארה"ב עדיין לא הסתמנה הכרעה.

כך או כך בשלב זה כבר נספרו הרוב הגדול של ההצבעות ועל מסכי הטלוויזיה הופיעו תוצאות כדלקמן: לסנאט, המונה 100 נציגים, נבחרו 49 רפובליקנים ו-48 דמוקרטים. לבית הנבחרים נבחרו 211 רפובליקנים ו-199 דמוקרטים. זאת יש לדעת: הרוב הנחשב לניצחון בסנאט מונה 51 נבחרים המשתייכים לאחת משתי המפלגות. בבית הנבחרים הרוב הנחשב לניצחון מונה 218 נבחרים המשתייכים למפלגה אחת.

בלילה שבין 13 ל-14 בנובמבר התקבלו תוצאות נוספות מאזורי הבחירה השונים. הסתבר שבסנאט יכהנו אותם 49 נציגים חברי המפלגה הרפובליקנית, אולם על נציגי המפלגה הדמוקרטית נוספו עוד שניים. אם כן אפילו אם ייכנס לסנאט עוד נציג רפובליקני וייווצר מצב של 50\50, בדיוק כפי שהיה לפני בחירות האמצע, הניצחון הברור הוא של הדמוקרטים, כיוון שעל פי החוקה האמריקנית סגנית הנשיא היא יושבת ראש הסנאט. במקרה של תיקו באחת ההצבעות, לסגנית הנשיא גב' האריס יש קול נוסף, וקולה יכריע לטובת הדמוקרטים. לפיכך ברור שהדמוקרטים שמרו על כוחם בסנאט, למגינת ליבו ואכזבתו של הנשיא הקודם דונלד טראמפ. הנשיא ביידן כבר הביע שביעות רצון והודה לעם האמריקני על ההצבעה לסנאט.

לעומת זאת, מצב ההצבעה לבית הנבחרים, המונה 435 נציגים, שונה במידה מסוימת. כאן מתקיימות בחירות ישירות ובהן כל מחוז בחירה, המונה כ-750,000 אמריקנים, בוחר נציג אחד לבית הנבחרים. לפיכך בבית הנבחרים, שלא כמו בסנאט, יש ייצוג דמוקרטי הרבה יותר. על פי הפרסום בלילה שבין 13 ל-14 בנובמבר, הרפובליקנים כבר הכניסו לבית הנבחרים 212 נציגים והדמוקרטים רק 204. כאמור, המפלגה שמצליחה להכניס לבית הנבחרים 218 נציגים נחשבת למנצחת ונציגיה שולטים בבית, כולל זכותם למנות את יו"ר הבית. אם הרפובליקנים יצליחו להכניס לבית הנבחרים עוד שישה נציגים הם יבחרו יו"ר אחר, או אחרת, במקום ננסי פלוסי, וכך יוכלו להגביל את צעדי הנשיא באמצעות מנגנון ה-CHECKS AND BALANCES (איזונים ובלמים) שנקבע בחוקה, ובעיקר באמצעות שליטה על התקציב הפדרלי. מנגנון זה נקבע לדורות על ידי האבות המייסדים של הפדרציה האמריקנית במיוחד כדי שהנציגים האותנטיים של העם האמריקני יוכלו להגביל את הכוח של הנשיא, כדי למנוע אפשרות של התפתחות תקופת נשיאות כזו או אחרת שתקנה לנשיא כוח בעל מאפיינים דיקטטוריים.

כעבור עוד יומיים הסתיימה ספירת קולות הבוחרים בעוד מחוזות בחירה אחדים. ב-17 בנובמבר התפרסמה בכלי התקשורת האמריקניים ידיעה שהנציג הרפובליקני ה-218 נבחר לבית הנבחרים. כך שלמעשה המפלגה הדמוקרטית איבדה את הרוב שהיה לה בבית והשליטה בו עוברת למפלגה הרפובליקנית. באותה יממה התפרסמו עוד שתי הודעות חשובות. הראשונה הייתה מטעם הנשיא לשעבר טראמפ, שערך מסיבת עיתונאים באחוזתו בפלורידה והכריז באופן רשמי על תחילת ריצתו המחודשת לקראת הבחירות לנשיאות שיתקיימו בנובמבר 2024. בכך יצר טראמפ עובדה שתקשה מאוד על מנהיגים רפובליקנים אחרים להציג את עצמם כמועמדים לנציגות המפלגה הרפובליקנית בבחירות לנשיאות ב-2024. ההודעה החשובה השנייה נמסרה מאת יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי: היא מקבלת את תוצאות הבחירות ופורשת מהנהגת בית הנבחרים. בכך כמובן נפתחה הדרך לבחירת יו"ר וראשי ועדות רפובליקנים בבית הנבחרים. יש לשער בסבירות גבוהה שהיו"ר הבא יהיה מינוי של רפובליקני ממקורבי טראמפ. סביר שהדבר יסייע לטראמפ בבחירות לנשיאות ב-2024. להערכת כותב שורות אלה השינויים האמורים בבית הנבחרים יהיו גם לטובת מדינת ישראל.

לצד ההודעות הללו בלטה בחשיבותה ידיעה נוספת שלכאורה לא שייכת לבחירות. נאמר בה שחברים בקונגרס האמריקני דורשים לפתוח בחקירה נגד בני משפחתו של הנשיא ביידן, ובעיקר נגד בנו האנטר, בחשד לעבירות כלכליות בקשר לעסקיו בתחום האנרגיה במדינות אחרות, כדוגמת סין ואוקראינה. יש לזכור שהמלחמה באוקראינה פרצה על רקע עימות בין רוסיה למערב כשברקע נחבאים אינטרסים מתחום משק האנרגיה האירופי. ארה"ב מהווה מקור רוח גבית לאוקראינים. אולם ככל שחולפים הימים מתברר היקף האסון ההיסטורי שמנהיגי אוקראינה הביאו על עמם בשל כישלונם להעריך את הנחרצות הרוסית.

כאפילוג אזכיר ידיעה "בלתי חשובה": ה-FBI הודיע שיפתח בחקירת מותה של העיתונאית האמריקנית-פלסטינית שירין אבו עאקלה. זו הודעה מוזרה מאוד, כיוון שתפקידו החוקתי של המשרד הפדראלי לחקירות (FBI) בארה"ב הוא ליזום ולבצע חקירות, בדרך כלל פליליות, בתוך גבולות ארה"ב. אם כן במה נשתנתה חקירה זו מכל יתר חקירות ה-FBI?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. ותודה לביבי שהרס לנו את היחסים עם הדמוקרטים מתוך דבקות בחברו הרפובליקני שכיום גם חברי מפלגתו סולדים ממנו

    1. סליחה – לא הרס. היה חייב להתנגד לאובמה – וכך עשה, בהצלחה.

  2. אתמול התחזק סופית עוד יותר הרוב של הדמוקרטים בסנאט.

  3. כל "הפריבילגים" האמריקאים מפחדים מטראמפ. היה הנשיא הכי טוב לישראל. נקווה שייבחר עוד פעם. אמריקה (וישראל) תחילה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

תמונה שלניצה

חוקי או לא חוקי

ההתנחלויות ועזה בבית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג

דילוג לתוכן