גם 300 אלף חיילים לא יביאו ניצחון

היחלשות מעמדה הבינלאומי של רוסיה בעקבות המלחמה
תמונה של פוטין
ולדימיר פוטין צילום: Russian Presidential Press and Information Office, creative commons

לאחרונה, מתוך ייאוש, נתן פוטין פקודה לגייס 300 אלף חיילים ולהגדיל את הצבא. הצבא האוקראיני מביס את הצבא הרוסי בשדות הקרב, וחולשתו ורקבונו של הצבא הרוסי נחשפים, התקווה לנצח את אוקראינה הולכת ומתפוגגת.

נוסף על כך, תקוותו של פוטין לכפות בכוח על מדינות אירופה אי-תמיכה באוקראינה על ידי הפסקת אספקת הגז – כשלה. אירופה סובלת אומנם כתוצאה מהפסקת אספקת הגז מרוסיה, המחסור בגז הביא לעליית מחירים כואבת של גז ושל חשמל, אבל היא לא נכנעה ללחץ הרוסי.

לעומת זאת, הסנקציות שהוטלו על רוסיה גרמו נזקים גדולים לכלכלת רוסיה: התוצר המקומי הגולמי צפוי לקטון השנה ב-7.5%. האינפלציה צפויה להגיע ל-18%. הריבית על אג"ח של הממשלה היא 10%, והבורסה במוסקבה נפלה ב-30% מראשית השנה.

המלחמה באוקראינה גרמה נזק גדול למעמד הבינלאומי של רוסיה. לפני הפלישה לאוקראינה בסוף פברואר, נחשבה רוסיה למעצמה חשובה ורבים המליצו לממשלת אוקראינה להתפשר במידה כזאת או אחרת עם הדרישות של רוסיה. אולם עכשיו סביר שאיש לא מצפה שאוקראינה תתפשר עם הדרישות הטריטוריאליות של פוטין.

בכנס של "ארגון שנחאי לשיתוף פעולה" שהתקיים בסמרקנד שבאוזבקיסטן, ובו השתתפו נשיאי סין ורוסיה, ראש ממשלת הודו Narendra Modi ונציגי מדינות מרכז אסיה, קזכסטן, אוזבקיסטן ועוד, התברר עד כמה המשך המלחמה באוקראינה מטריד את נשיא סין Xi Jinping. הוא הסתמך על רוסיה חזקה כשותפה כדי להתעמת עם המעמד הבינלאומי של ארה"ב. ככל שמעמדה הבינלאומי של רוסיה נחלש, יש לסין פחות סיוע.

מנקודת מבטה של סין יש בהיחלשות מעמדה הבינלאומי של רוסיה נזק נוסף: התקרבותה של ממשלת הודו לארה"ב, והסתמכות עליה בעימות עם פקיסטן שנתמכת על ידי סין.

הפרשנים הבינלאומיים של השבועון האנגלי The Economist (שאולי נעזרו בהדלפות ורמזים שליקטו כתביהם באוזבקיסטן וקזכסטן) משערים כי בשולי הכנס נזף נשיא סין שי ז'ינפינג בפוטין, והמליץ לו לסיים את המלחמה באוקראינה בהקדם.

אם פוטין מאמין ש-300 אלף החיילים הנוספים ישיגו לו ניצחון באוקראינה הוא משלה את עצמו. חיילים אלה הם אנשים חסרי מוטיבציה, שלא עברו אימונים צבאיים מינימליים. יתרה מזאת, אין לצבא רוסיה סגל של קצינים שיכול לאמן לאלתר "טירונים" בהיקף כזה. לכן הסיכוי שרוסיה תצא מנצחת מן המלחמה הזאת הולך וקטן.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. לאליהו בורוכוב
  אנא שים לב שרוסיה כבשה וסיפחה בערך 150 אלף קמ"ר (כולל קרים) מאוקראינה.
  יצרה חיבור יבשתי עם קרים וסיפחה את ארבעת המחוזות התעשייתיים שגם עשירים במקורות טבעיים.
  הלחימה תמשיך אם לא באופנסיבה רחבה אז בפעולות טרור.
  הסנקציות משפיעות על מערב אירופה וארה"ב יותר מאשר על רוסיה.
  זה לא רק פוטין אלא שכבה שלימה של בוגרי KGB שהולכת איתו לטוב ולרע.
  בגדול אוקראינה עשתה טעות נוראה, בקנה מידה היסטורי, כשנגררה למלחמה.
  בוא נראה מה יקרה בארה"ב עוד חודש (בחירות האמצע) ואז נוכל להמשיך להעריך את השפעת המלחמה המיותרת הזו.

  1. נכון מאד.
   ובואו לא נשכח את הסבל הנורא של מיליוני אזרחי אוקראינה שזלנסקי כפה עליהם אסון וחורבן,
   וגם לא את העובדה שאוקראינה גם היא מדינת משטרה עכשיו, ורק קול הנשיא ואנשיו נשמע.
   מבחינת אזרחי מדינות אירופה לרבות רוסיה אוקראינה וחלקית גם ארה"ב, אף שליט אינו יוצא נקי כאן.

 2. השאלה היא מה כח העמידה של האוקראינים. זה לא עומד להסתיים בקרוב.

 3. ד"ר בורוכוב, תודה על המאמר. המספר 7.5% הוא לא מדויק, ירידת התמ"ג הצפויה היא בסביבות 4%. אלא שהמספר הזה כשלעצמו הוא לא העיקר. העיקר הוא חוסר יכולתה של רוסיה להמשיך ולקיים תעשיות עתירות ידע, כמו תעשיית רכב וגם תעשיות צבאיות. התעופה הרוסית בצרות, כי למעשה צי המטוסים שלה לא שייך לה אלא נלקח בליסינג והבעלים תובעים להחזירו – לכן חברות התעופה הרוסיות לא חוצות את גבולות המדינה וגם אין אספקה של מטוסים וחלקי חילוף. משתמשים בחלק מצי המטוסים לצורך חלקי חילוף. מכל הבחינות, פוטין עשה טעות גורלית. אם יפסיד בשדה הקרב באוקראינה (מיד אומר מהו הפסד מבחינתו), סביר מאד שיתמודד מול מרי מצד בכירי משטרו הניציים ממנו. הוא יודע זאת ולכן קיים סיכוי סביר לגמרי שילך עד הסוף, כלומר ינסה להשתמש בנשק גרעיני טקטי. אלא שארה"ב הבהירה לו שיקבל מענה (לא גרעיני) שיחליש אותו מאד (למשל, השמדת הצי של הים השחור שעוגן בסבסטופול). אגב, מה שהרוסים זרקו על מריופול בזמן המצור עליה שקול ל-5-6 פצצות גרעיניות קטנות.
  ומהו הפסד מבחינת פוטין? ככל הנראה, אובדן אחת הערים הגדולות שהוא כבש, חרסון, לוהנסק, מריופול או דונצק יעמיד אותו במצב מאד קשה מבית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן