סולם לירידה מהעץ ואולי אפילו הפסקת אש?

משמעות הסיפוח הרוסי במזרח אוקראינה
תמונה של דודי ירון
דודי ירון

בימים האחרונים נפל דבר במחוזות לוהנסק, דונייצק, חרסון וזפוריז'ה שבמזרח אוקראינה, כשחיילים חמושים עברו מדלת לדלת בבתי התושבים שעוד נותרו שם, כשהם נושאים איתם קלפיות ניידות עשויות פרספקס שקוף (על פרגוד כמובן לא שמעו שם). על פי פרסומים ראשונים ממקורות רוסיים, אחוז "אומרי ההן" לסיפוח מחוזות אלו לאמא רוסיה עלה אפילו על האחוז המוכר לנו מהבחירות לנשיאות סוריה.

בסוף שבוע זה צפוי הפרלמנט במוסקבה לאשר את "רצון התושבים" ומיד לאחר מכן צפויה הודעתו של הנשיא פוטין על ביצוע הסיפוח הלכה למעשה, בדיוק כפי שנעשה בשנת 2014 בסיפוח חצי האי קרים.

לאחר כל המחדלים והביצועים המביכים שהפגין הצבא הרוסי בעקביות, מרמת הלוחם ועד הגנרלים בשטח, אני סבור שהמהלך של סיפוח המחוזות במזרח אוקראינה עשוי דווקא להתגלות כצעד חכם. ואלה הסיבות:

 • במישור הטקטי-מבצעי מהלך זה יאפשר לרוסים לכנס ולפנות כוחות רבים מרחבי אוקראינה ולרכזם כמעט לחלוטין במחוזות המסופחים בלבד. כך יקל עליהם להגן ביתר אפקטיביות על אותם מחוזות ואף לצמצם באופן ניכר את אבדותיהם בכוח אדם ובציוד, שעד כה היו קשות מאוד.
 • במישור הפוליטי-מדיני בראייה רוסית פעולה שכזו אמורה לצקת מעט יותר היגיון בהגדרת הפלישה כ"מבצע מיוחד". כלומר אנו הרוסים איננו עוסקים עוד בפלישה או בכיבוש, אלא אנו נחלצים להציל את אזרחינו בחלקי מולדת שאוימו או נשלטו עד כה על ידי גורמים זרים.
 • יתרון רוסי נוסף, ושוב בראייתם שלהם, מצוי בעצם העובדה שבמלחמה על הגנת הבית – והמחוזות המסופחים הם מעתה לתפיסתם שטחי מולדת – המוטיבציה ללחימה גבוהה הרבה יותר והלחימה חזקה ועיקשת הרבה יותר בהשוואה לפעולת פלישה או כיבוש שטח זר. יתרה מכך, אם הצבא האוקראיני ינחל הצלחות בהתקפותיו מול הרוסים באותם מחוזות מסופחים, או אז הרוסים יתחזקו בהצדקת השימוש בנשק לא קונבנציונלי, שהרי בהגנת המולדת עסקינן. את החשבון הזה יודעים מן הסתם לעשות גם האוקראינים, ולכן סביר שינהגו זהירות בלחימה במחוזות אלו בשל המעמד החדש שבו הם נתונים עתה.

לעניות דעתי פעולת סיפוח רוסית זו עשויה דווקא, בניגוד לציפיות של אנשים רבים, לזרז או להאיץ את בואו של הסכם כל שהוא להפסקת אש או אי לוחמה. זאת משום שהרוסים יכולים מעתה להציג את סיפוח המחוזות והשבתם למולדת כהשגת היעד המרכזי שלשמו יצאו בעצם ל"מבצע המיוחד". במצב שכזה לא אתפלא אם גם האוקראינים כבר יחפצו לעצור את האש ולהתחיל במלאכת השיקום הכמעט אין-סופית, בשל הנזקים העצומים שנגרמו להם כמעט בכל תחום ועניין.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

25 תגובות

 1. זו תהיה כניעה לתוקפנות והזמנה לתוקפנות נוספת. המסקנה התבוסתנית מרבלת הדין היא שהאלימות הלאומית הרוסית משתלמת וכבר למדנו מהו המחיר העולמי לכניעה כסו במאה הקודמת

  1. ארנון, הלאומנות הרוסית (למרות הסיפוח) כבר לא כל כך מהר תחשוף את ציפורניה לאור הפרסה שלהם באוקראינה. מהעבר השני, קל לתת עצות לאוקראינים ולעודדם להילחם עד הסוף (תרתי משמע) בעיקר הסוף שלהם, או לעצור ולהתחיל בשיקום ההרס הנוראי והחזרת כמעט עשרה מיליון פליטים

   1. קטונתי מלהשיא עצות לאוקראינים, אבל נסיון העבר המוכיח שכניעה מובילה להרס שלא בהכרח יסתיים באוקראינה. חולשה מזמנת עוד תוקפנות

 2. אני חולק לחלוטין על הניתוח הזה. העולם לא מכיר ולא יכיר בסיפוח הזה. גם הרוסים עצמם לא מאמינים בכך וודאי לא האוקראינים. אם זה ישאר סיפוח, המלחמה תתארך מאד, כי האוקראינים לא יפסיקו לתקוף בנסיון לשחרר את האזורים האלה.
  מה שכן, תיתכן וראיציה, במשא ומתן, שיכולה לסיים את המלחמה, והיא מתן אוטונומיה משמעותית, שהיא כמעט עצמאות לחבלים האלה. הם ממילא בדלניים ובלבד שפורמאלית הם ישארו חלק מאוקראינה. אוקראינה והעולם כולו לא יסכימו לתת פרס לפוטין על הפלישה והמלחמה הזו, ביחוד לאור הביצועים העלובים של צבאו.

  1. נח נכבדי
   – אם היינו מיישרים קו במרבית הנושאים, סביר שהקוראים שלנו היו נוטשים.
   – אני רגיל לאי הסכמות עם דבריי. כשהסברתי בזמנו מדוע לדעתי הרוסים עומדים לפלוש לאוקראינה ולא למחוזות במזרח אלא שהם ילכו על הראש על קייב, תקפו אותי מקיר לקיר ותארו אותי כהוזה וכרואה צל הרים כהרים.(אגב, למיטב זכרוני דומני שבנושא הגרעין האיראני, היינו דווקא די קרובים בדעותינו).
   – לגבי קבלה או הסכמה לעצם הסיפוח, ראה באיזה שקט יחסי התקבל סיפוח חצי האי קרים לפני 8 שנים

   1. לדודי ירון היקר,
    הניתוח שלך נכון ואפילו ממעיט בהישגים של הרוסים, הגם שבצד הרוסי התגלתה חולשה צבאית משמעותית. הרוסים כבשו וסיפחו (כולל קרים) כרבע משטחה של אוקראינה כ- 150.000 – קמ"ר. שבהם נכללים עיקר מרכזי התעשייה הכבדה, מכרות הפחם וכיו"ב וכמובן ניתקו את אוקראינה מים אזוב וניתקו קשר אפשרי שהתחיל להתבצע בחסות אמריקנית בין אוקראינה וקזחסטן שעלול היה מבחינת הרוסים להפריע להם לקיים קשר בלתי מופרע עם ה"מים החמים" שמדרום להם. פוטין אינו מטורף. הוא שולט ביד רמה ברוסיה בערת קאדר של עשרות אלפי "חברים" שהיו קודם לכן קצינים בק.ג.ב. או "פעילים" בנמנקלטורה של המפלגה הקומוניסטית.
    זלנסקי וחבורתו עשו טעות איומה בכך שהם הסתבכו במלחמה עם רוסיה וגרמו בכך להרס אדיר של מדינתם מכל בחינה שהיא. המערב, כולל האמריקאים טעו בגדול בכך שהם התגרו ברוסיה, ביקשו לצרף את אוקראינה לנאט"ו והטילו סנקציות על רוסיה. הסנקציות האלה עשו סיבוב "בומרנג" ופגעו קשות בכלכלות של מדינות מערב אירופה וארה"ב. רוסיה נפגעה פגיעה שולית למדי מהסנקציות. זו מדינה אדירה עם 140 מיליון תושבים ו- 16.5 מיליון קמ"ר הכוללים עושר של מקורות טבעיים ולא רק נפט וגז.
    הרוסים חיכו שנים אחדות עד שסיפוח קרים הפך לעובדה קיימת. עתה הם ייצבו קו גבול חדש. ימתינו עוד כמה שנים ויצאו לסיפוח הבא בבוא זמנם. בינתיים, יש להניח במידה רבה של וודאות, שהם ילמדו מהפשלות הצבאיות שלהם.
    לא הייתי מציע להתרגש יותר מדי מהטענה ש"העולם לא יכיר בסיפוח" וגם לא בטענה שאפילו הרוסים לא מאמינים בכך". אילו סתם פנטזיות של מי שלא מבין מה קורה באוקראינה.
    ולגבי מדינת ישראל – אסור לנו להתערב בכלל בעימות הנ"ל. שלא נחזור על טעויות כמו של בנט החכם שרץ לתווך בין פוטין וזלנסקי או של ראש ממשלתנו הנבון שמשחרר מידי פעם הצהרות שמטרתן ש"מדינת ישראל תהיה בצד הנכון של ההיסטוריה". הייתי מייעץ למנהיגינו הנאורים לנבור מעט בספרי ההיסטוריה ולראות שחלק גדול מאד מהאוקראינים שיתפו פעולה עם הנאצים נגד הרוסים במלחמת העולם השנייה ורבים מהם היו פעילים במחנות ההשמדה. לא במקרה ההסברה הרוסית מדברת על מאבק רוסי נגד הפשיסטים האוקראינים. הזיכרון שלהם לא כל כך קצר כמו הזיכרון של העיתונאים והפוליטיקאים שלנו.
    לסיכום – דודי ירון כל הכבוד על המאמר. יישר כוחך.

    1. תודה יצחק
     אומר בהומור את המשפט שבו השתמש אחד הקמ"נים ששירתו איתי לפני שנים רבות. לאחר שהיה מציג עמדה בנושא מסוים, היה אומר בהומור: "זו דעתי ואני תומך בה"

   2. העולם בהחלט למד את הלקח ומה שקרה אחרי חוסר התגובה בסיפוח קרים ולא יחזור על אותה טעות (אולי יעשה טעויות אחרות… )

 3. כרגיל, ניתוח מרתק ומקורי. הלוואי יביא הסיפוח להפסקת המלחמה הנוראית

  1. רז תודה
   הלוואי ויביא לסיום אם כי הזכרתי גם מצב הפוך, כלומר הצלחה אוקראינית בתקיפת השטח "הרוסי החדש/המסופח" עלולה להביא שימוש בחימוש לא קונבנציונאלי

 4. עלי לומר שאחרי שקראתי אמרתי לעצמי: makes sense
  אבל במחשבה שניה עולות כמה נקודות:
  מה אם:
  אוקראינה לעולם לא תשלים עם הסיפוח.
  החוק הבינלאומי לא יקבל זאת.
  המגוייסים הרוסים (הבאים מכל קצוות רוסיה) לא יראו בחרסון ודוניצק אדמה רוסית
  התביעה הרוסית לפירוז אוקראינה ועצירת התפשטות נאטו לא תתקבל במו"מ עם אוקראינה.
  לכן הגיוני יותר שפוטין נוקט בשיטת השלבים, ואינו מוותר על מטרתו המקורית: לשלוט באוקראינה.
  ימים יגידו.

  1. לא אפתח כאן ויכוח וניסיון לשכנע, רק אזכיר עובדה קלה.
   לפני 8 שנים רוסיה סיפחה את חצי האי קרים באוקראינה, אזור שחשיבתו האסטרטגית רבה יותר מהמחוזות שיסופחו היום. איש לא הכיר בכך בעולם (להוציא אולי ביילרוס), האוקראינים מחו אבל לא יצאו להלחם על כך, והעולם כולו המשיך בשגרתו, ולפוטין זו תהיה הזדמנות פז לומר "זה מה שתיכננו" ובכך לסיים את הביזיון מבחינה צבאית

 5. פוטין לא יסתפק בסיפוח
  ירצה גם הישג בדיונים מול נאטו
  צריך לקוות שאוקראינה תתן לו עוד כמה מקום כדי שיסתפק במעט וויתורים מנאטו

  1. בד"כ… לא הפעם

   במצבו העגום של פוטין בשטח הוא יחתום בשמחה על הסדר שיכלול "רק" את 4 המחוזות המסופחים

   1. דודי שלום במשחק דומינו עם עצמך אתה צודק.אבל כל המשתנים בשטח לא אומרים זאת.נאטו מרוצה מהתרחבותה.ארה"ב הטילה את פןטין לבידוד גמור. למה אני אומר שבמשחק דומינו עם עצמך היית מנצח כי במשחק כזה היית מביא את זלנסקי להסכים וזה לא עומד לקרות.
    פוםין לא קרא נכון את המפה מדינתו התגלתה בקלונה אין צבא מאומן אין ציוד לחילים אין מוטיבציה.את חולשתו ניתן לזהות לפי כמות האיומים הגרעיניים כי אין לו כוח לנצח במלחמה ואין לו יכולת להפסיקה חד צדדית.
    לא ניתן לנבא מה יקרה יש גם אפשרות להתקוממות נגדו בצבא כאשר יהיה ברור שלא קרה דבר שיעצור את שפיכות הדמים.ארה"ב ונאטו נתנו נשק רב לזלנסקי אבל לא נשק בו יוכל להתקיף את רוסיה.אבל צבא אוקראינה מוכן ונחוש בעוד צבא רוסיה מתרופף.
    גאולתו של פוטין יכולה לקרות משינוי משטרים רבים באירופה לכוון השמרני עם ניצנים פשיסטים .רציתי רק להראות שכמות הספקולציות שניתן להציג עצומה אבל כולן טובלות בהנחה שפוטין עשה משגה כבז השאר לא ידוע

 6. עוזי שלום,
  כן, אתה צודק בהקבלה למשחק דומינו עם עצמי (אגב, מודה לך שלא כתבת שש-בש ומה היה קורה אם היית כותב לפחות משחק שחמט עם עצמו(אני כמובן מתלוצץ)
  בד"כ בתחום הצבאי אני נחרץ למדי בדעתי גם כשאני במיעוט. כך היה כשטענתי בלהט שרוסיה עומדת לפלוש לאוקראינה וללכת ישירות על קייב. איש לא קיבל את נימוקיי וההמשך מוכר וידוע. הפעם כתבתי על שתי אפשרויות מנוגדות. האחת שתקיפה אוקראינית מוצלחת על המחוזות שסופחו היום, עלולה להביא את הרוסים להשתמש בנשק לא קונבנציונלי. מאידך ציינתי גם את ההפך הגמור, כלומר שדווקא הסיפוח יכול לגרום לרוסים לומר: הושגו כל יעדנו, בואו נתחיל לדבר. שוב בהומור, הדבר שקול לקצין מודיעין שמוציא לממונים עליו לקט מודיעין דחוף בו הוא מפרט שלב אחרי שלב מה האויב עומד לבצע, ובסוף בשורה האחרונה ממש הוא הוסיף…"או להפך". חולק על כמה קביעות שמופיעות בתגובתך אלי, אך מעדיף לסיים כאן בחיוך וקורט הומור.

  שבת שלום

  1. גדעון הכל הצגות (מצד פוטין) והוא יודע היטב איך נראה הצבא שלט ומה קורה בשטח כולל אתמול

 7. ואחרי החגיגות של פוטין שלדום
  ואחרי שאתמול אוקראינה כבשה בחזרה אעיר גדולה בתחום הסיפוח
  פוטין אפילו ירצה לא יכול להבליג ולסיים הלחימה

 8. העיר שאוקראינה כבשה עם כל הסביבה מהווים בסך הכל 2-3 אחוזים מהשטח הכללי של אוקראינה שרוסיה כבשה וסיפחה. המשמעות של זה היא סמלית בלבד. בינתיים אוקראינה נהרסת. 10 מיליון אוקראינים הפכו לפליטים. חלק ברחו לחו"ל וחלק אחר הפכו לפליטים בארצם. הרוסים ספגו אבדות רבות של חיילים וציוד צבאי. עבור שליטי הקרמלין, וזה לא רק פוטין אלא כל החברים שמסביבו, נפילת חיילים במלחמה רק מזכירה להם שעל מנת לנצח את גרמניה הנאצית סטאלין הקריב כמה מיליוני חיילים.
  שמואל וגדעון יעקובי, כדאי שתסבירו לדוד ירון שעד עכשיו זו רק ההתחלה. להצגות של פוטין יש תפקיד חשוב. הוא יעדיף הפסקת אש עד השלב הבא. אבל אין לרוסיה בעיה של זמן אפילו שמורגשת שם תסיסה נגד השלטון. זו רק שאלה של זמן עד שיישבר לאמריקאים ולאירופים לשפוך כסף באוקראינה ובינתיים הכיסים של הקרמלין מתמלאים בכספי הנפט שהם מוכרים למערב אירופה מתחת לשולחן ועוד מעט גם מעליו. אין לדלק הרוסי למערב אירופה תחליף.

 9. שימו לב,
  פוטין לא רציונלי, לפוטין אין ערכים, לפוטין חשוב רק פוטין והאגו שלו, יש שמועות חזקות שפוטין חולה מאוד. כל זה מוביל אולי לצעדים קיצוניים שלו? מה דעתכם?

  1. לשאלתך – זה לא רק פוטין. זו שכבה שלימה של בוגרי ק.ג.ב. ששולטים כיום ברוסיה. יש להם ערכים – שרוסיה תשוב להיות מעצמה והם פועלים בכיוון זה. לא יודע אם פוטין חולה. אבל גם אם הוא יסתלק או יסולק מהשלטון יהיה מי שיבוא במקומו ואולי גם יהיה יותר אגרסיבי.

 10. היום עוד נצחונות אוקראינים
  משהו יותר מידי טוב קורה
  שימשך כך

 11. הנצחונות האחרונים של האוקראינים ממש מדהימים. רק שלא יסתחררו מידי וינסו להשיג דברים שמעבר ליכולתם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן