ג'וקווי מככב בקדמת הבמה הבינלאומית

הסיבות ליוזמה הדיפלומטית של נשיא אינדונזיה
תמונה של אליהו עם כובע
ד"ר אליהו בורוכוב

נשיא אינדונזיה ג'וקו וידודו (Joko Widodo) הידוע גם בשם ג'וקווי (Jokowi) זינק לפני מספר שבועות לזירת הדיפלומטיה הבינלאומית. ביוני הוא ביקר גם בקייב וגם במוסקבה והציע לתווך ביניהן ולמצוא פשרה שתסיים את המלחמה. נשיא אוקראינה אמר שהוא זקוק לנשק וסיוע, וג'וקווי הסכים לשלוח סיוע הומניטרי. ואילו נשיא רוסיה קיבל את ג'וקווי בזרועות פתוחות. פוטין הגדיר את אינדונזיה כמדינה ידידותית, הבטיח לתת לה עדיפות ביצוא של דשנים לחקלאות, וכמו כן להסיר את ההסגר הימי על יצוא של חיטה מנמלי הים השחור ולשלוח חיטה לאינדונזיה. יש לציין כי אינדונזיה היא יבואנית גדולה של חיטה; היא הייתה היבואנית השנייה הגדולה ביותר של חיטה מאוקראינה. אולם, מכיוון שקיום הבטחות אינו הצד חזק של פוטין, צריך לחכות ולראות מה יקרה בפועל.

נושא החיטה הוא אחת מהסיבות ליוזמה הדיפלומטית של ג'וקווי. כידוע, המלחמה באוקראינה זעזעה את שוקי המזון בעולם כולו. באינדונזיה האמיר מחיר השמן לבישול, עד שהנשיא נאלץ להטיל איסור על יצוא של שמן דקלים. אינדונזיה היא היצרנית הגדולה ביותר בעולם של שמן דקלים. נוסף על כך, חיטה היא המרכיב העיקרי של האטריות (נודלס), שהן אוכל יומיומי באינדונזיה. בזכות הנסיעה לרוסיה ואוקראינה הוא מצטייר בעיני בני עמו כמי שפועל למען הקלת המצוקה.

הסיבה השנייה לנסיעתו היא רצונו למנוע כישלון של ועידת 20G, שצפויה להתכנס באינדונזיה בנובמבר. מדינות המערב הודיעו שאם פוטין יגיע לוועידה הן תעזובנה. הן לא תשבנה עם התוקפן שמבצע "פשעים נגד האנושות" ומאיים להשתמש בנשק גרעיני.

אם תושג פשרה והמלחמה תסתיים, ממילא ועידת 20G תהיה הצלחה.

*

ובנימה מחויכת מובהר בזאת למען הסר ספק כי ליונתן קורפל (להלן: JOKO) עורך אתרנו, ולאתר עצמו (JOKOPOST.COM) אין כל קשר לשליט המדובר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

3 תגובות

  1. עם נבחרת מנהיגים כה אפורה שמובילה את העולם
    לא מפתיע שגם המנהיג הזה הגיע לצמרת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך