פסגת ה"רעים" בטהראן

האם הם בסך הכול חילקו ביניהם את הגווייה הסורית?
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

באמצע יולי 2022, נראה שלא במקרה, התקיים בטהראן מפגש פסגה של נשיאי איראן, טורקיה ורוסיה. השלושה עומדים בראש מדינות אשר נקלעו בעשור השלישי של המאה העשרים ואחת לסדרת בעיות דומות ביחסי החוץ שלהן, כמו גם באי-שקט כבוש בתוככי מדינותיהם. בשל נסיבות פוליטיות, ובעיקר ביטחוניות, מפגש פסגת ה"רעים" בטהראן עורר בישראל תשומת לב רבה. יש להניח שהגורמים בישראל הממונים על איסוף והערכת המודיעין הרלוונטי, לא "טמנו את ידם בצלחת" ומה שהיה צריך להיעשות נעשה.

יתרה מזאת, נראה שלא במקרה שיחרר השבוע (שלהי יולי 2022) הצנזור הצה"לי את המידע, שהיה ידוע לכותב שורות אלה, אך לא היה ניתן לפרסמו קודם לכן, שחיל האוויר הישראלי מפעיל, כבר במשך יותר משני עשורים, כלי טיס בלתי מאוישים ברחבי המזרח התיכון. כלי טיס אלו מסוגלים לאסוף מודיעין ביעילות ללא תקדים.

כלי טיס ללא טייסים מסוגלים לבצע, ביעילות גדולה הרבה יותר, את מה שיכולים לבצע כלי טייס מאוישים, ובנוסף על כך גם לשהות באוויר מעל המטרות במשך זמן רב. יתרונם הגדול הוא שהפעלתם לא מסכנת חיי טייסים, ומאפשרת לתקוף אתרים במרחק אלפי ק"מ מישראל, תוך השגת אפשרויות תמרון שמטוסים מאוישים לא יכולים לבצע.

נשאלת השאלה: מדוע דווקא עכשיו הסכימה הצנזורה הצבאית לפרסם בישראל את עניין השימוש של חיל האוויר במזל"טים וכטב"מים? אולי בגלל פסגת חמינאי-ארדואן-פוטין בטהראן, שבמהלכה התפרסם שרוסיה רוצה לקנות מאיראן כמה מאות כטב"מים לצורך שדרוג לחימת הצבא הרוסי באוקראינה? קוראים יקרים, נא לא לצחוק. רוסיה, מעצמה עולמית בעלת תעשיית נשק מפותחת, תקנה כטב"מים מאיראן? האין זו בדיחה מקאברית?

אולם כבר למדנו שהכול בעולמנו ייתכן. לא בטוח שכטב"מים עם תג ייצור איראני יימכרו לרוסיה, אבל בהחלט ייתכן, וזו גם כנראה מטרת מפגש "שלושת הרעים" בטהראן, שהשלושה נפגשו פנים אל פנים על מנת לתאם ולהסדיר ביניהם את חלוקת אזורי השליטה בשטח שפעם נחשב למדינה הסורית.

האיראני רוצה להמשיך לחדור לסוריה, לבסס את הקשר היבשתי דרך עיראק וסוריה לחיזבאללה בלבנון, ולהמשיך לבנות את הכוח שיאפשר לו להביס את ישראל. הלחימה בישראל הפכה להיות המהות הדתית-פוליטית של משטר האייתוללות. הם גורסים שעל ידי הבסת המדינה היהודית הם יהפכו לכוח המוביל באסלאם, וכך יפיצו ללא הפרעה את המהפכה השיעית שלהם בעולם המוסלמי ואף החוצה ממנו. האיראני דורש מהרוסי לנתק את הקשר ושיתוף הפעולה עם ישראל בסוריה ובלבנון.

הטורקי רוצה לדכא את המיעוט הכורדי-יאזידי המאכלס את דרום מזרח טורקיה והמנהל מלחמת גרילה ממושכת נגד המשטר באנקרה. הכורדים הטורקים נעזרים בכורדים של צפון מזרח סוריה. הטורקי מתכוון להגביר את הלחץ הצבאי על הכורדים וכנראה לפלוש לכורדיסטן הסורית כדי לסייע בדיכוי המרד הכורדי בטורקיה. למען מטרה זו הטורקי צריך לשתף פעולה עם הרוסי, שכבר פועל במשך שנים אחדות באגרסיביות בסוריה, ולדאוג שהאיראני, שגם הוא חדר לסוריה לא יפריע לו בביצוע משימה זו.

הרוסי, שבעת הזו הסתבך במלחמת דמים באוקראינה, רוצה להמשיך להתבסס בערי הנמל טרטוס ולטקיה בחוף הים תיכוני של סוריה ובבסיס האווירי "חמיימים" הממוקם בסביבה זו. הרוסי רוצה שהטורקים והאיראנים, שגם הם מסתובבים בשטח, לא יפריעו לו במשימה זו. כך משתלבים להם האינטרסים של איראן, טורקיה ורוסיה בסוריה, כאשר לצד כל אלה, כמו גם ביניהם, גם ישראל פועלת בשטח בחתימה משמעותית ובולטת.

הגם שכך ולמרות מערכת השיקולים שלעיל, הטורקי מחמם לאחרונה מחדש את יחסיו עם ישראל. הוא אינו רוצה לאבד את המומנטום הנ"ל. יש לו שיקולים לטווח ארוך. הברית שנקשרה לאחרונה בין יוון, קפריסין וישראל הייתה לצנינים בעיני הטורקי. הוא מבין שאיחר את הרכבת ומנסה לעלות עליה גם כן. בינתיים מתוך היוזמות ההרפתקניות שלו הוא הכניס את טורקיה למשבר כלכלי עמוק. גם על רוסיה ואיראן עוברים משברים כלכליים חריפים. עם כל אלו כלל לא ברור מה יכלו "שלושת הרעים" להשיג בפסגת טהראן, פרט אולי להסדרת היחסים ביניהם, לצורך השתלטות על חלקים כאלו או אחרים בסוריה. יכול להיות שבין השאר סוכם גם על אספקת כטב"מים איראניים לרוסיה.

מכל מקום, לאחרונה מורגשת הרעה מסוימת ביחסי ישראל-רוסיה. יכול להיות שיש לכך קשר למה שדובר וסוכם במפגש בטהראן. יש לקוות שישראל תדע להתגבר על החריקות ביחסים עם הרוסים. ליחסים אלו יש חשיבות אסטרטגית ראשונה במעלה. לאחרונה נשמעו מספר התבטאויות בלתי מוצלחות של ראש הממשלה לפיד כלפי הרוסים. התבטאויות מיותרות. אין כל רבותא ב"להימצא בצד הנכון של ההיסטוריה", כאשר פרסומים מסוג זה מזיקים למאמץ האסטרטגי העכשווי של ישראל, במאבק נגד האייתוללות וגרורותיהם.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

 1. ההתחברות של שלשת המדינות האלה ותוסיפו את סין, זה מעורר דאגה מכל מיני בחינות

 2. דווקא הטורקים הם אלה שמייצרים בכמויות ומייצאים למדינות שונות כטב"מים טובים – ה"באירקטאר".

  1. ל- JOE
   נכון מאד. הטורקים מייצרים כטב"מים. בעיקר לתצרוכת עצמית וליצוא למדינות מוסלמיות אחדות וגם לאוקראינה, שם הם גרמו לנזקים כבדים לצבא הרוסי שפלש למדינה. מול זה הרוסים מבקשים לקנות כטב"מים מתוצרת איראן. כלומר הטורקי האיראני והרוסי יושבים ביחד ומצד שני כטב"מים איראניים יופעלו נגד צבא שמשתמש בכטב"מים טורקיים. ממש אידיליה – כטב"מים טורקיים. כטב"מים איראניים. גאונות אמתית.
   לאפרת ורשבסקי – נכון גם את צודקת. עטפתי את "הרעים" במרכאות כפולות לצורך הדגשת המילה.
   לדודי אילת – גם אתה צודק. יש לישראל בעיה קשה בעניין שציינת. לכן ראשי המדינה חייבים לנהוג בזהירות יתר. בראש וראשונה לא לקשקש כמו שיאיר לפיד עשה. בסופו של דבר, למרות שרבים טוענים אחרת, הרוסים יצאו ממלחמה זו כשידם תהיה על העליונה.

 3. מאמר מעניין.תודה
  ומעבר לכל זה יש גם את הסינים והאמירקאים שלכל מדינה את האנטרסים שלה-האמירקאים והאירופאים מול רוסיה ותומכים באוקריאנה,הסינים החלוקים עם ארצות הברית בכל הקשור לטוויאן ומהווים כוח גלובלי משמעותי ביותר ואנחנו הקטנים שצריכים להיזהר מאוד-אנחנו צריכים את רוסיה לעזר בכל הקשור למה שקורה בסוריה ולניסיון האירני ליצור צבת -לבנון-סוריה-עזה 3 חזיתות נגד ישראל,ומצד שני חייבים את האמירקאים כבעלי בריתנו הוותיקים המסוכסכים כאמור עם הרוסים בשאלת אוקראיינה ובנוסף לכל "החגיגה" הזו יש לנו אינטרסים כלכלים מול הטורקים וגם עושים מידי פעם עיסקאות עם הסינים

 4. לא חסר רעים
  צריך להתכונן לכל אירוע ולפתח כח
  אלא שבו זמנית צריך לחתור לשלום
  ולא רק לחפש תירוצים למה לא לנסות להתפשר
  אי אפשר לנצח להיות במלחמות
  זה לא פתרון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עדו

מי אמר קיפוח?

על קיפוח רוב, קיפוח מיעוט ומה שביניהם